Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: Ε9x Πως βγαίνουν ? (Λεβιές ταχυτήτων - χειρόφρενο)

  1. #21
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή διαφωνία με τον Νίκο πιο πάνω. Δεν πρέπει να στρίβουμε τον λεβιέ για να τον βγάλουμε. Εχει μια λεπτή πλαστική ασφάλεια πάνω η οποία "θυληκώνει" σε μια φρέζα η οποία αμα σπάσει μετά όχι μόνο βγαίνει για πλάκα ο λεβιές αλλά γυρνάει κιόλας. Το έπαθα στο 46άρι και έμαθα για αυτό λέω να μην το στρίψεις.

    Καλα που δεν μου εσπασε κι εμενα δηλαδη! Εγω απλα ακολουθησα αυτα που μου ειπαν απο το μαγαζι που πηρα το λεβιε και το εβγαλα θεωρωντας οτι βοηθησε και το στριψιμο στο βγαλσιμο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 20-04-11 στις 22:13

  2. #22
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos e46 16v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή διαφωνία με τον Νίκο πιο πάνω. Δεν πρέπει να στρίβουμε τον λεβιέ για να τον βγάλουμε. Εχει μια λεπτή πλαστική ασφάλεια πάνω η οποία "θυληκώνει" σε μια φρέζα η οποία αμα σπάσει μετά όχι μόνο βγαίνει για πλάκα ο λεβιές αλλά γυρνάει κιόλας. Το έπαθα στο 46άρι και έμαθα για αυτό λέω να μην το στρίψεις.


    Καλα που δεν μου εσπασε κι εμενα δηλαδη! Εγω απλα ακολουθησα αυτα που μου ειπαν απο το μαγαζι που πηρα το λεβιε και το εβγαλα θεωρωντας οτι βοηθησε και το στριψιμο στο βγαλσιμο...
    Μάλλον είσαι τυχερός. Και στο Ε36 που είχα και τώρα στο Ε46 τα ίδια προβλήματα. Μετά θες καινούρια χειρολαβή γιατί δεν φτιάχνεται

  3. #23
    Εγγραφή
    30-08-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    123
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    στο δικο μου 46αρι που ειναι αυτοματο το σαζμαν πως βγαινει το πομολο?
    εχει εκεινο το κουμπακι-μπουτον, κ το φοβαμαι στο τραβηγμα.
    ...απ' της ψυχής μου το ιερό, ως της ζωής μου το μπουρδέλο, χτίσε μια γέφυρα να παω κ να 'ρθω...

  4. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο drum Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο δικο μου 46αρι που ειναι αυτοματο το σαζμαν πως βγαινει το πομολο?
    εχει εκεινο το κουμπακι-μπουτον, κ το φοβαμαι στο τραβηγμα.
    Αποτι διαβασα σε ξενα sites με τον ιδιο τροπο βγαινει με πατημενο το κουμπακι. Κανε κανενα search-google και θα τα βρεις για να εισαι σιγουρος, μη σε παρω και στο λαιμο μου

  5. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Την ίδια απορία είχα κι εγώ για τον λεβιέ ώσπου με έβγαλε από τον κόπο ένας τεχνικός σε ιδιωτικό κτεο. Τι εννοώ, όταν άφησα το αμάξι μου έξω στον χώρο υποδοχής για να το πάρει ο "τεχνικός" και να το περάσει από τον έλεγχο ο λεβιές ήταν στην θέση του, όταν τελείωσε τον έλεγχο ο λεβιές ήταν βγαλμένος και απλά σχεδόν ακουμπισμένος (στραβά) πάνω στην ντίζα, όταν πήγα και του ζήτησα εξηγήσεις μου απάντησε ότι νόμιζε πως ήταν τραβηχτή η όπισθεν, ρε μεγάλε του λέω ντε κα βε είναι ...έλεος.

    Από τότε ποτέ δεν σφήνωσε σωστά και όταν κάνω γρήγορη αλλαγή κουνιέται.
    (άρα μάλλον έχει δίκιο ο Στράτος για την σφήνα που σπάει αν το στρίψεις)

  6. #26
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φανταζομαι τρελαθηκες Στεφανε!! Σκεψου εμεις τα προσεχουμε σαν τα ματια μας μην κανουν τικ και να σου κανει ζημια ενας ασχετος! Εγω βγαζω την βερα οταν οδηγω για να μην κανει σημαδακια ο λεβιες που ειναι αλουμινιο και να τον ξηλωσει αλλος ??? Ε ειναι καπως

  7. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos e46 16v Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταζομαι τρελαθηκες Στεφανε!! Σκεψου εμεις τα προσεχουμε σαν τα ματια μας μην κανουν τικ και να σου κανει ζημια ενας ασχετος! Εγω βγαζω την βερα οταν οδηγω για να μην κανει σημαδακια ο λεβιες που ειναι αλουμινιο και να τον ξηλωσει αλλος ??? Ε ειναι καπως
    Αυτό με τη βέρα που λες είναι πολύ σωστό...

  8. #28
    Εγγραφή
    05-04-11
    Περιοχή
    Νέα Πεντέλη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    271
    Thanked
    343
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και μιας και μιλάμε για μικροαλλαγές, έχω άλλο ένα καλούδι που πρέπει να βάλω. Αυτό στη φώτο. Ξέρει κανείς λεπτομέριες; Μου είπαν σίγουρα να είναι σβηστή η μηχανή (αερόσακος). Οι βίδες είναι Torx;



    Και μία ερώτηση που μου ήρθε. Υπάρχει ο αντίστοιχος λεβιές για Ε92/Ε93 φωτιζόμενος;

  9. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πρεπει να βγει ο αεροσακος.Μολις βγει θα δεις οτι ειναι 3 βιδες torx.Το αυτοκινητο σαφως και πρεπει να ειναι σβηστο μη σου σκασει κανας αεροσακος.Ψαξε για κανενα DIY στο νετ.

  10. The Following User Says Thank You to mitsos_chania For This Useful Post:

    drbiloukos (08-06-11)

  11. #30
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο αερόσακος όμως είναι κουμπωτός και θέλει λίγο τέχνη για να βγεί...ΤΟ κλειδί σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση πάνω στη μίζα!!

  12. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    drbiloukos (08-06-11)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP