Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: Τί μας κάνει να θέλουμε να "σκαλίζουμε" τα BMW μας ?

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή Τί μας κάνει να θέλουμε να "σκαλίζουμε" τα BMW μας ?

    Κάπου το'χω ξαναγράψει οτι όταν ήρθε στα χέρια μου το Ζ3 ήταν 1.9 απο το εργοστάσιο. Μια χαρά roadster ήταν και ωραίες και χαλαρές βόλτες κάναμε με την σύζηγο.

    Κάποια στιγμή το 2004, ένας φίλος μου έδειξε ένα ελληνικό forum για BMW, γράφτηκα και άρχισα να διαβάζω διάφορα ενδιαφέροντα ώσπου "έπεσα" σε αυτό:

    M roadster Supercharger Vs 911 (320hp)
    --------------------------------------------------------------------------------
    Katarxin epitelous pira to amaksi mou...kai tsoulaei arketa kala,tha elega...Tin kuriaki to vradaki eimouna me ton filo Thodori(s2000 o gnostos)kai voltarame me to Z.Ksafnou emfanistike tipos sfinakias pou patage me 911 996 carrera2 facelift 320hp(me ta fota tis turbo,apo ekei ksexorizoun ta 300 me ta 320hp).Me pernai se sfines,vrisketai mprosta mou kai mas pianei fanari...ksekiname ego apo piso tou kai koumpoma 2as mazevo me dinami...sto koumpoma 3is vgaino aristera kathos fovithika oti tha ton xtipiso apo ton rithmo pou plisiaza kai to Z ksekolaei tin oura tou opote ton tipo ton perasa me anapoda sta 140km apo aristera!!Eprepe na deite to vlemma tou otan ekopsa kai irthe dipla mou...meta den ksanapatise gazi,me 50 ego,me 50 autos piso mou... Stin igia tou...

    Το ανωτέρω κείμενο γάρφτηκε απο το μέλος μας skandalis 447, τότε το 2004 σε κάποιον άλλο ιστότοπο.
    Επειδή ξέρει, του έχω πεί "τί έχω πάθει" με το συγκεκριμένο κείμενό του, πιστευω οτι δεν θα'χει πρόβλημα που το αναδημοσιευω (τα πνευματικά δικαιώματα του κειμένου ανήκουν στον ίδιο τον skandalis 447 και εαν έχει ένσταση μπορεί να μου ζητήσει να το ανακαλέσω).
    Αφορούσε την συμπεριφορά και τα "επιτευγματα" του δικού του Ζ3Μ μετά την προσθήκη κομπρέσορα...
    Μετά την συγκεκριμένη δημοσιευση ακολούθησαν κι μερικές άλλες τέτοιες δημοσιευσεις απο το ίδιο μέλος (κάποιες και με Ferrari) και με έβαλαν στην μπρίζα...
    Κάπου εκεί ξεκίνησαν τα δικά μου "σκαλίσματα" τα οποία δεν προβλέπω να τελειώσουν ποτέ στο συγκεκριμένο Ζ3, Θεού και Υπουργού οικονομικών επιτρεπόντων...

    Και στα δικά σας !

  2. The Following User Says Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    skandalis447 (14-01-10)

  3. #2

    Προεπιλογή

    Αν ηξερε ο ανθρωπος ,τι ζημια θα εκανε ,μαλλον δεν θα το εγραφε ποτε!!!!χαχαχαχα
    Να το χαιρεσαι Βαγγελη! Αντε και με TS3 !

  4. #3

    Προεπιλογή

    Η δική μου ενασχόληση ξεκίνησε βλέπωντας το πόσο εύκολα και φτηνά μπορώ να ανεβάσω ιπποδύναμη. Από κει και μετά έγινε ένα ατέλειωτο κυνήγι οδηγικής απόλαυσης και G. Συνδιάζοντας αυτά τα 2 με την αγάπη μου να "get my hands dirty" και να δημιουργώ (μηχανικός έχω σπουδάσει άλλωστε, έστω και πολιτικός) οδήγησαν στο να ασχολουμαι με την μεγιστοποίηση της ιπποδύναμης μου βλέπωντας που μπορώ να χάνω πίεση, που μπορώ να χαμηλώσω θερμικρασίες κλπ. Who cares για το ποιός σε περνάει; Καλό είναι να μην έχουμε αυτο το νόμο της ζούγκλας στο μυαλό μας "έχω πιο γρήγορο αμάξι άρα είμαι ο καλύτερος", γιατί συνήθως, οι στιγμές που περιγράφεις έρχονται σε σημεία με κακή άσφαλτο η κίνηση, κάτι που καθιστά την κατάσταση επικίνδυνη. Κι εγώ όμως, όταν βλέπω πως δεν υπάρχει κίνδυνος, τρέφω τον εγωισμό μου τρομοκρατώντας κόσμο με την επιτάχυνση μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prophet Of Noise : 14-01-10 στις 11:21
    2008 Alpinweiss 335i Coupe
    Vishnu Procede v4 / Riss Racing Downpipes / Forge Intercooler / aFe Cold Air Intake / Forge Diverter Valves / VKMotorwerks Oil Cooler / Riss Racing Oil Catch Can / 19'' Forged Two-piece Iconz 830z / H&R Sport Springs

  5. The Following User Says Thank You to Prophet Of Noise For This Useful Post:

    Stamatis (14-01-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τί μας κάνει να θέλουμε να "σκαλίζουμε" τα BMW μας ?

    το ιδιο που μας κανει να σκαλιζουμε και τη μυτη μας.
    Η ικανοποιηση και περιεργεια να δουμε τι θα βγει στο τελος.

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Kαλυτερους χρονους στις Σερρες!

    Εχω παθει ψυχωση να κατεβασω στο 1.32...........................

  8. #6
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οπως όταν είμασταν μικροί παίζαμε με τα τουβλάκια,έτσι και τώρα παίζουμε με τα μεγάλα αυτοκινητάκια,τι να κάνουμε η συνήθεια δεν κόβεται...
    ''One love three letters'' .....BMW

  9. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πολλοι ανθρωποι εχουν το "μικροβιο" της βελτιωσης για διαφορετικους λογους ο καθενας.

    παντως αυτο που γινεται στα φορουμ το θεωρω λιγο υπερβολικο...
    τα "φουντωματα" δηλαδη και οι "φουντωτες" και ολα τα συναφη.
    δηλαδη ανθρωποι που δεν εχουν καμια εφεση σε αυτην συνηθεια και το μονο που ξερουν ειναι οτι το αυτοκινητο εχει τεσσερις ροδες να γινονται σε ελαχιστο χρονικο διαστημα, "πρεζακηδες" του "μπαξιματος".
    ή ανθρωποι που μπηκαν να ενημερωθουν για κατι απλο, να παρασυρονται και να ξοδευουν περιουσιες... σε αχρηστα πραγματα πολλες φορες.

    και αν δεν ειχες διαβασει το παραπανω κειμενο, τι θα γινοταν βαγγελη? ή ακομα αν ο οδηγος της 911 ειχε βρεθει σε αλλο σημειο της αθηνας και δεν ειχε συναντησει το σκανδαλη447, ωστε να προκυψει αυτο το σημειωμα...

    θεωρω οτι μια χαρα θα ησουν στο μαμα Ζ3 σου, απλα θα ειχες διοχετευσει την ενεργεια και τον ελευθερο χρονο σου σε κατι αλλο.
    αυτο μπορει να ηταν ενα καλο hifi, ενα hi-end home cinema, 2-3 καλα ρολογια, μια κλασσικη βεσπα, οτιδηποτε τελος παντων...

    το αυτοκινητο εκτος απο μεσο μετακινησης και χρηστικο εργαλειο, αποτελει και παιχνιδι για μεγαλα παιδια...
    και οσο μεγαλυτερο (και πιο "παιδι") το παιδι, τοσο μεγαλυτερο (και πιο φανσι) το παιχνιδι...

  10. The Following 5 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (14-01-10), merlin (14-01-10), Samaro (14-01-10), Stefanos_Cool (14-01-10), Z4 DCT (15-01-10)

  11. #8
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Κάπου στην θάλλασα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    148
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως όταν είμασταν μικροί παίζαμε με τα τουβλάκια,έτσι και τώρα παίζουμε με τα μεγάλα αυτοκινητάκια,τι να κάνουμε η συνήθεια δεν κόβεται...
    Συμφώνω κάποια πράγματα είναι παιχνίδια για μεγάλα παιδιά έστω και ακριβά!
    Έχετε οδηγήσει ποτέ 36.000 άλογα σε βρεγμένο?

  12. #9
    Antonis_Spartan Guest

    Προεπιλογή

    Παντα πιστευα και εξακολουθω να υποστηριζω
    την αποψη πως η καθε BMW ειναι μοναδικη και αυτο γιατι
    ολο και κατι το διαφορετικο θα βαλει ο ενας ιδιοκτητης
    στη συνεχεια θα συναντησουμε καποιον αλλο με διαφορετικο γουστο
    ως προς την εξωτερικη εμφανιση της γερμανιδας του ή τα μηχανικα της μερη και παει λεγοντας.

    Το τι μας ωθει προκειμενου να προσθετουμε ολοενα και κατι παραπανω
    στις BMW μας δεν ειμαι αρμοδιος να το ερμηνευσω μιας και βρησκω
    συχνα κι εγω ο ιδιος τον εαυτο μου στην κατασταση αυτη...

    Μαλλον ειναι οι επιλογες που μας δινει η εταιρια ως προς τη βελτιωση,
    δεν θα ξεχασω ποτε τη μετατροπη του Ε 21 315 σε 232 alpina που οταν αφαιρεσα
    απο τη μετωπη μια σιδερενια λαμα ειχα περιθωριο ακομα 10 ποντους για να μπει το μοτερ
    της alpina.
    Οι βαυαροι φτιαχνοντας αυτα τα αυτοκινητα προφανως "κοιτανε μπροστα"
    δινοντας μας τις επιλογες......

  13. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    και αν δεν ειχες διαβασει το παραπανω κειμενο, τι θα γινοταν βαγγελη? ή ακομα αν ο οδηγος της 911 ειχε βρεθει σε αλλο σημειο της αθηνας και δεν ειχε συναντησει το σκανδαλη447, ωστε να προκυψει αυτο το σημειωμα...
    Το συγκεκριμένο κείμενο ήταν η αφορμή, το 1ο έναυσμα για να αρχίσω να ψάχνω και να μετά να οραματίζομαι την λύση του κομπρέσορα.
    Αν δεν είχαν γίνει αυτά που λές, ενδεχομένως το Ζ3 να είχε γίνει μόνο μετατροπή σε 3-λιτρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    θεωρω οτι μια χαρα θα ησουν στο μαμα Ζ3 σου, απλα θα ειχες διοχετευσει την ενεργεια και τον ελευθερο χρονο σου σε κατι αλλο.
    αυτο μπορει να ηταν ενα καλο hifi, ενα hi-end home cinema, 2-3 καλα ρολογια, μια κλασσικη βεσπα, οτιδηποτε τελος παντων...
    Εκτός της κλασικής βέσπας, για τα άλλα όλο και κάτι έχω κάνει.
    Δεν μου έφαγε όλο τον χρόνο το Ζ3. Εχουμε κι'αλλα ενδιαφέροντα ρε Στάθη αλλά και παιδιά που μεγαλώνουμε (εκτός απ'αυτό που μεγαλών μέσα μου)...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    το αυτοκινητο εκτος απο μεσο μετακινησης και χρηστικο εργαλειο, αποτελει και παιχνιδι για μεγαλα παιδια...
    και οσο μεγαλυτερο (και πιο "παιδι") το παιδι, τοσο μεγαλυτερο (και πιο φανσι) το παιχνιδι...
    το ξανάγραψα πιο πάνω, εξακολουθώ να μεγαλώνω το παιδί που έχω μέσα μου, μην με κάνεις να επεναλαμβάνομαι.

    Τελικά τώρα που το σκέφτομαι, ίσως στον τίτλο του thread να έπρεπε να είχα γράψει:

    Ποιές είναι οι αφορμές που μας οδήγησαν στο σκάλισμα των BMW μας ?

    Εεε, καλύτερα έτσι ?

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP