Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Γαλαζοπετρα και ξεχαστε μουχλα στους τοιχους!!!!

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα τα λες Γιαννη!
    Και εγω το θεωρω απαραδεκτο!!!

    Τωρα για το θεμα της χρησης της γαλαζοπετρας δεν ξερω να σας πω εαν ειναι βλαβερο στην υγεια μας......αυτο δεν το εχω σκεφτει,επειδη εγω το χρησιμοποιησα μονο στο μπανιο,που δεν πιστευω να τρεχει κατι,απλα ειμαστε 5μελης οικογενεια και το μικρο παραθυρο δεν προλαβαινει να διωξει τους υδρατμους ειδικα το Σαββατο που κανουμε ο ενας μετα τον αλλο,... στο υπολοιπο σπιτι δεν ειχα θεμα.....
    Κοίταξε ο χαλκός είναι από την φύση του αντιμικροβιακός (ναι ο κοινός χαλκός αυτός που υπάρχει στους παλιούς σωλήνες υδροδότησης.

    Τώρα για το σκεύασμα (οξυχλωριούχος χαλκός)δεν είμαι χημικός για να ξέρω ακριβώς τι επιπτώσεις έχει, δεν πρέπει να είναι τραγικές, αλλά όπως και να έχει θέλει λίγο προσοχή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    extreme ξε-extreme

    o αφυγραντηρας με εχει ΣΩΣΕΙ παιδια...κ εμενα κ τον αδερφο μου!

    εμενα λογω μεσης

    κ τον αδερφο μου...δεν εχει ξαναχρησιμοποιησει aerolyn στα παιδια του!


    μεγαλη δουλεια...κ οντως ιχνος υγρασιας ουτε σε τοιχο αλλα ουτε σε τζαμι που πολλοι θα εχετε δει στα σπιτια σας οταν κανει ζεστη μεσα κ κρυο εξω!


    σορυ για το οφ τοπικ κ απο μενα Αρη!

    Και τώρα κάτι που ίσως δεν ξέρουν πολλοί.

    Τα περισσότερα Air Condition σπιτιού (ακόμα και τα split type) έχουν μια λειτουργία που λέγεται DRY είτε περιγράφεται με το εικονιδιάκι της σταγόνας, και κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα, δλδ αφυγράνει το χώρο μέχρι ένα ποσό (περίπου 50% RH ανάλογα με τη θερμοκρασία), και έτσι καθιστά την αγορά ξεχωριστού αφυγραντήρα περιττή), χώρια που το Α/C δεν ζεσταίνει το χώρο.

    Επίσης κατά αυτή τη λειτουργία ΔΕΝ μπορείτε να ρυθμίσετε την ταχύτητα του ανεμιστήρα, ρυθμίζεται αυτόματα μόνη της, το μόνο που μπορείτε να ρυθμίσετε είναι η θερμοκρασία.

    Αφύγρανση κάνει και το COOL στα Α/C όχι όμως για την δημιουργία θερμικής άνεσης αλλά για την προστασία του ίδιου του συστήματος ψύξης από θρόμβους (και αυτο που είναι αισθητό σε περιόδους μεγάλης παραμονής σε ψυχόμενους χώρου είναι το λεγόμενο σύνδρομο της ξηρής μύτης (πέφτει η σχετική υγρασία κάτω από ένα ορισμένο επίπεδο για την κάθε θερμοκρασία)


    Και μια συμβουλη οικονομίας για το καλοκαίρι.

    Όταν μπαίνετε σε ζεστό σπίτι ΜΗΝ ανάβετε το κλιματιστικό κατευθείαν, αερίστε για κανένα 10 λεπτο το ΠΟΛΥ και μετά ανάψτε το κλιματιστικό στο COOL και ταχύτητα ανεμιστήρα AUTO (για τη θερμοκρασία που θέλουμε).

    Αν έχετε σκοπό να το δουλέψετε πολύ ώρα μετά βάλτε το στην ίδια θερμοκρασία στο DRY, και ρεύμα θα γλυτώσετε και το περιβάλλον θα είναι τόσο υγρό όσο ακριβώς πρέπει, ούτε ενοχλητικά λιγότερο (ξηρή μύτη) ούτε βρεμένο.

    Αν έχετε κάποιον καλό ανεμιστήρα βάλτε τον σε μια γωνιά στην χαμηλή ταχύτητα και να κοιτάει σε τυφλά από το κλιματιστικό σημεία, και όσοι έχετε ανεμιστήρες οροφής δουλεύετε τους παράλληλα με το κλιματιστικό σε χαμηλή σκάλα. ΚΑΙ μην ξεχνάτε να τους χρησιμοποιείτε ΚΑΙ τον χειμώνα (μη ρωτάτε γιατί είναι ολόκληρο θέμα, αλλά κάντε μια δοκιμή θα σας πείσει.)

    Αυτά τα ολίγα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. The Following 5 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    120ie87 (29-04-13), aristent (11-04-11), nikos valvetronic (29-04-13), Nino (12-04-11), Vasilis (11-04-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP