Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: πισω φρενα 330 σε compact e46

  1. #11
    Εγγραφή
    21-11-10
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    θέλεις άκρα με ψαλίδια και ιμιαξόνια με κούπες. γιατί τα ιμιαξόνια είναι χοντρά και δεν θα κουμπώσουν στο διαφορικό σου!!! αν πάρεις άκρα με ψαλίδια μόνο δεν θα κουμπώνουν μετά στο άκρο του 330 γιατί έχεις μικρά ιμιαξόνια..

  2. #12
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κ μιας που το πετυχα κ εγω το συγκεκριμενο θεμα για να μην ανοιγω καινουριο, εχω ενα E46 Coupe 04 κ θελω απο 286/280mm (αν θυμαμαι καλα) που εχω προς-πισω να τα αλλαξω με μεγαλυτερα.. Παιζει κατι τετοιο, οπως ο φιλος που θελει να βαλει απο το 330 γιατι κ εγω τετοια σκεφτομαι να βαλω ? Να φανταστω αλλα πραγματα χρειαζονται να αλλαξω μπροστα κ αλλα πισω... ?!

  3. #13
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μπροστα δεν αλλαζεις τιποτα.μπαινουν ολα τα φρενα εκτος απο Μ3 που θελουν μικρη πατεντα για να μπουν.πισω μπορεις να βαλεις απο 325 (294x19)που ειναι τα αμεσως μικροτερα απο του 330 χωρις πατεντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 05-09-11 στις 20:34

  4. The Following User Says Thank You to dark knight For This Useful Post:

    TAKIS_BMW (05-09-11)

  5. #14
    Εγγραφή
    21-11-10
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ μιας που το πετυχα κ εγω το συγκεκριμενο θεμα για να μην ανοιγω καινουριο, εχω ενα E46 Coupe 04 κ θελω απο 286/280mm (αν θυμαμαι καλα) που εχω προς-πισω να τα αλλαξω με μεγαλυτερα.. Παιζει κατι τετοιο, οπως ο φιλος που θελει να βαλει απο το 330 γιατι κ εγω τετοια σκεφτομαι να βαλω ? Να φανταστω αλλα πραγματα χρειαζονται να αλλαξω μπροστα κ αλλα πισω... ?!
    μπροστά θες δισκόπλακες και δαγκάνες τίποτα άλλο.
    πίσω όμως χρειάζεσαι αυτά που είπα και στο φίλο ποιό πάνω.
    εκτός αν βάλεις από 325 πίσω 298 δίσκο (αν θυμάμαι καλά)
    και θές δίσκο & δαγκάνα.

  6. #15
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπροστα δεν αλλαζεις τιποτα.μπαινουν ολα τα φρενα εκτος απο Μ3 που θελουν μικρη πατεντα για να μπουν.πισω μπορεις να βαλεις απο 325 (294x19)που ειναι τα αμεσως μικροτερα απο του 330 χωρις πατεντα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TAKIS_BMW Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπροστά θες δισκόπλακες και δαγκάνες τίποτα άλλο.
    πίσω όμως χρειάζεσαι αυτά που είπα και στο φίλο ποιό πάνω.
    εκτός αν βάλεις από 325 πίσω 298 δίσκο (αν θυμάμαι καλά)
    και θές δίσκο & δαγκάνα.
    Τελεια μια χαρα!! Και ειχα φαει τον κοσμο να δω τι μπορει να γινει γιατι ειχα αμφιβολιες..
    Ευχαριστω πολυ!!

  7. The Following User Says Thank You to SoNiC_77Gr For This Useful Post:

    TAKIS_BMW (05-09-11)

  8. #16
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.282
    Thanked
    4207
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    θέλεις άκρα με ψαλίδια και ιμιαξόνια με κούπες. γιατί τα ιμιαξόνια είναι χοντρά και δεν θα κουμπώσουν στο διαφορικό σου!!! αν πάρεις άκρα με ψαλίδια μόνο δεν θα κουμπώνουν μετά στο άκρο του 330 γιατί έχεις μικρά ιμιαξόνια..


    Φτου ρε γαμώτο και το ήξερα... με λίγα λόγια θέλω κομπλέ πίσω γέφυρα με διαφορικό,ψαλίδια,ημιαξόνι α,άκρα με φρένα κομπλέ αλλα και κεντρικό άξονα... Πάνω κάτω ξέρουμε καθόλου απο τιμή??Πόσο μπορεί να κοστίσει όλο αυτό??? Έχω βρει κομπλέ πίσω φρένα απο 330 που για να μπούνε θα πρέπει να φτιάξω αντάπτορες αλλά και πάλι θα έχω πρόβλημα με τις σιαγόνες του χειρόφρενου...φτου κι πάλι...
    Μάλλον φίλε Τάκη άρχισε να ξεσκονίζεις την αποθήκη σου σιγά σιγά και να στείλει προς τα πάνω (Γιάννενα) κομπλέ γέφυρα.

    SoNiC_77Gr όσο για τα φρένα του 330 μπροστά κάθονται κουτί χωρίς πατέντα,απλά βγάζεις τα μικρά (286x22) και βάζεις τα μεγάλα (325x25) αν ενδιαφέρεσε μπόρω να σου δώσω τα δικά μου είναι ολοκαίνουρια γνήσια θα μου δώσει φίλος απο Μ3 μαζί με άκρα.

  9. The Following User Says Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    TAKIS_BMW (05-09-11)

  10. #17
    Εγγραφή
    21-11-10
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vassilisvot Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλεις άκρα με ψαλίδια και ιμιαξόνια με κούπες. γιατί τα ιμιαξόνια είναι χοντρά και δεν θα κουμπώσουν στο διαφορικό σου!!! αν πάρεις άκρα με ψαλίδια μόνο δεν θα κουμπώνουν μετά στο άκρο του 330 γιατί έχεις μικρά ιμιαξόνια..


    Φτου ρε γαμώτο και το ήξερα... με λίγα λόγια θέλω κομπλέ πίσω γέφυρα με διαφορικό,ψαλίδια,ημιαξόνι α,άκρα με φρένα κομπλέ αλλα και κεντρικό άξονα... Πάνω κάτω ξέρουμε καθόλου απο τιμή??Πόσο μπορεί να κοστίσει όλο αυτό??? Έχω βρει κομπλέ πίσω φρένα απο 330 που για να μπούνε θα πρέπει να φτιάξω αντάπτορες αλλά και πάλι θα έχω πρόβλημα με τις σιαγόνες του χειρόφρενου...φτου κι πάλι...
    Μάλλον φίλε Τάκη άρχισε να ξεσκονίζεις την αποθήκη σου σιγά σιγά και να στείλει προς τα πάνω (Γιάννενα) κομπλέ γέφυρα.

    SoNiC_77Gr όσο για τα φρένα του 330 μπροστά κάθονται κουτί χωρίς πατέντα,απλά βγάζεις τα μικρά (286x22) και βάζεις τα μεγάλα (325x25) αν ενδιαφέρεσε μπόρω να σου δώσω τα δικά μου είναι ολοκαίνουρια γνήσια θα μου δώσει φίλος απο Μ3 μαζί με άκρα.
    δεν σε πολύ συμφέρει. βάλε από 325 πίσω.
    κοίτα τα ιμιαξόνια με της κούπες πάνε 250 ευρώ (απο 330 δεν πάνε απο τίποτα άλλο) και τα άκρα με τα ψαλίδια πάνε από 450-500 ευρώ.
    δύσκολο να σπάσουν μετατροπή για να σου δώσουν.
    εγώ 2 σετ είχα αλά τα έχω δώσει για μετατροπή κομπλέ και αυτήν την εβδομάδα τελειώνουμε ένα 46 αρι compact από την κέρκυρα το κάνουμε απο 318 ti (n46b20a) σε (m54b30)
    και περιμένουμε όλοι να δούμε τι θα κάνει
    εκτός αν βρείς από κανα diesel 3.0 td με τα 218 hp αν θυμάμαι καλά
    τα ίδια φοράει...

  11. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TAKIS_BMW Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν σε πολύ συμφέρει. βάλε από 325 πίσω.
    κοίτα τα ιμιαξόνια με της κούπες πάνε 250 ευρώ (απο 330 δεν πάνε απο τίποτα άλλο) και τα άκρα με τα ψαλίδια πάνε από 450-500 ευρώ.
    δύσκολο να σπάσουν μετατροπή για να σου δώσουν.
    εγώ 2 σετ είχα αλά τα έχω δώσει για μετατροπή κομπλέ και αυτήν την εβδομάδα τελειώνουμε ένα 46 αρι compact από την κέρκυρα το κάνουμε απο 318 ti (n46b20a) σε (m54b30)
    και περιμένουμε όλοι να δούμε τι θα κάνει
    εκτός αν βρείς από κανα diesel 3.0 td με τα 218 hp αν θυμάμαι καλά
    τα ίδια φοράει...
    Compact M54B30? Τακη κανε μας τη χαρη και ανεβασε ενα θεμα με πολλες πολλες φωτο

  12. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    TAKIS_BMW (05-09-11)

  13. #19
    Εγγραφή
    21-11-10
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι θα ανεβάσω!!!

  14. The Following User Says Thank You to TAKIS_BMW For This Useful Post:

    fanisk (06-09-11)

  15. #20
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    giannis conpact ακουει????? Αυτα ειναι μπαξιματα!
    Ρωτηστε και τον mormon για το θεμα.Ο αδελφος του εχει βαλει στο valvetronic μπρος πισω 330 φρενα και νομιζω εχει κανει αλλη πατεντα χωρις να αλλαξει ακρα.Χρηστο δικο σου

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP