Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: [E46] Compressor Rotrex σε 330i

  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-11
    Περιοχή
    leros
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή [E46] Compressor Rotrex σε 330i

    παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουργιος στο forum σας.θα ηθελα τα φωτα σας για κατι μικρο επεμβασεις στο τουτου μου.εχω το 325 e 46 με μοτερ 330 olo το look m3 εχω βρει μεσω φιλου απο ηπα κομπρεσσορα τησ rotrex με τιμη 4400 usd.το κιτακι φαινετε να ειναι κομπλε τι γνωμη εχετε?τωρα για θεμα εξατμισης εχω διπλη με τον δευτερο σωληνα να περναει πισω απο τον προφυλακτηρα υπαρχει καμια καλυτερη λυση τυπου m3 σας ποσταρω και foto για να δειτε σας ευχαριστω πολυ! https://store.activeautowerke.com/ac...el-1-p35.aspχ

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες φιλε μου και καλα ποσταρισματα!
    Υπαρχει ενα παιδι με Active Autowerke κομπρεσορα ο οποιος μπορει να σε βοηθησει και να σου πει λεπτομερειες.Αλλα ειναι Ε46 Μ3...
    Ο Turbodog δεν εχει Active ρε παιδια;;;




    E89 Z4 sDrive35i DCT

    Custom exhaust by Power Up Exhausts/CP-e DCI/Stett Performance FMIC/Forge Motorsport Dual BOV/ECU reflash by Ace Motorsport/stock twins/Work Emotion CR-CAI wheels

    Tuned by Ace Motorsport

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες κι απο μενα. Και γω κατι θυμαμαι, αλλα οχι ποιος το ειχε βαλει.

    Περιμενε λιγο να το δουν οσοι ξερουν και θα σου πουν

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-11
    Περιοχή
    leros
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οκ ρε παιδια θα περιμενω σας ευχαριστω καιν παλι

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή




    Καλη διαμονη κ καλα ποσταρισματα!

    καλη επιτυχια με το προτζεκτ σου!

    θα δεις αλλο αυτοκινητο!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  6. #6

    Προεπιλογή

    Καλως ορισες. Ο τουρμποντογκ εχει active αλλα στο Μ3 ο κομπρεσορας ειναι της hks αν δεν κανω λαθος. Οπως και να εχει οι rotrex ειναι πολυ καλα φυσητηρια , επισης απο το κιτ που εχω δει στον τουρμποντογκ μονο καλα σχολια εχω ναπω για την εν λογω εταιρια. Περιμενε να το δει και ο ιδιος ,να σου πει

  7. #7
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    H active ειναι μια καταξιωμενη εταιρεια στο χωρο του tuning και ασχολειται με τα bmw εδω και πολλα χρονια. Τα SC kits που εχει ειναι αρκετα ψαγμενα απο hardware και τουλαχιστον το δικο μου δεν ειχε κανενα προβλημα τοποθετησης η καποιο αλλο προβλημα στον ενα και κατι χρονο λειτουργιας και περιπου 15000χλμ που το εχω. Οσον αφορα το ECU tuning (το σημαντικοτερο σε ενα κιτ) πιστευω οτι τα εχουν καταφερει αρκετα καλα μιας και το S54 μοτερ ειναι αρκετα δυσκολο στον τομεα αυτο. Ουτε και εκει αντιμετωπισα καποιο προβλημα με ρελαντι η misfires η engine codes η κατι αλλο. Το κιτ που περιγραφεις χρησιμοποιει rotrex. Το δικο μου χρησιμοποιει HKS που ειναι ουσιαστικα rotrex με βελτιωμενο αλουμινιο/φτερωτη εισαγωγης (οπως και οι HKS τουρμπινες που ειναι ουσιαστικα Garrett με βελτιωμενο αλουμινιο). Δες παρακατω για rotrex

    https://www.rotrex.zantalis.com/

    Eχε υποψιν οτι οι rotrex ειναι centrifugal SC που σημαινει οτι εχουν την καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση με τις λιγοτερες απωλειες ψηλα αλλα αργουν να χτισουν πιεση σε σχεση με τους twin screw. Που σημαινει οτι παιρνουμε πολλα αλογα ψηλα αλλα οχι πολυ ροπη χαμηλα οπως με αλλους τυπους SC.
    Οτι αλλο χρειαστεις να ρωτησεις η για οποιοδηποτε αλλη λεπτομερεια εδω ειμαστε να βοηθησουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turbodog : 30-03-11 στις 00:31

  8. The Following 4 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    bill_m3 (30-03-11), cpt (30-03-11), Panos 316T (30-03-11), zaharias (30-03-11)

  9. #8
    Εγγραφή
    28-03-11
    Περιοχή
    leros
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οκ σας ευχαριστω για τισ πληροφοριες.το σασμαν μου ειναι smg θα εχει καποιο προβλημα με το κιτ αυτο?

  10. #9
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cpt Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ σας ευχαριστω για τισ πληροφοριες.το σασμαν μου ειναι smg θα εχει καποιο προβλημα με το κιτ αυτο?
    Το σασμαν δεν εχει αμεση σχεση με το κιτ. Εχει ομως εμμεση σχεση σε περιπτωση που αυξηθουν πολυ οι τιμες ροπης (κυριως) και δεν μπορει να διαχειριστει την επιπλεον δυναμη/ροπη του κινητηρα με αποτελεσμα το πατιναρισμα ακομη και με καινουργιο δισκο/πλατο. Στην δικια σου περιπτωση δεν νομιζω να συμβαινει αυτο εκτος αν το stock δισκοπλατο ειναι μικρο οποτε θα χρειαστεις upgrade με κατι καλυτερο (που θα σε ταλαιπωρισει λιγο μεχρι να βρεθει το καταλληλο (περιορισμενες επιλογες) λογω της δυσκολιας που εχει το SMG στο να δεχεται αφτερμαρκετ δισκο/πλατο/βολαν)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP