Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Κλιματισμος σε Ε46

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή Κλιματισμος σε Ε46

    Μια ερωτηση ρε παιδια,

    Το κλιμα σε γενικες γραμμες δουλευει μια χαρα στο αυτοκινητο, οσων αφορα την αποδοση του κρυο-ζεστο. Απλα τωρα τελευταια εχω παρατηρισει να φυσαει αερα, ανα ατακτα χρονικα διαστηματα, ενω ειναι κλειστο! Φυσαει για 1-3 δευτερολεπτα την καθε φορα. Ειναι λογικο??? Δεν ξερω αν το κανε και παλιοτερα και το παρατηρησα τωρα (που δεν νομιζω) αλλα με ενοχλει ιδιαιτερα μιας και γινεται ακομα και αφου σβησω και βγαλω και το κλειδι......φυσαει μια.....δυο.....ισως και τρεις φορες μετα που θα σβησει το αυτοκινητο και μετα σταματαει.
    Με ανησυχει διοτι ,οπως τουλαχιστον το καταλαβαινω εγω..... καθε φυσιμα => δουλευει το μοτερ του κλιμα => μπερδεμα στα ρευματα=>μη φαμε κανα βραχυκυκλωμα!!!......μιας και ολο αυτο γινεται ενω το κλιμα ειναι κλειστο αλλα και οταν το αμαξι ειναι σβησμενο με το κλειδι εκτος οπως προαναφερω.
    Εχει καποιος συμφορουμιτης αντιμετωπισει κατι παρομοιο?? Τι προτεινεται??


  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε μου πολλά Ε46 και Ε36 πάσχουν από το συγκεκριμένο πρόβλημα!Είναι καμμένη μία αντίσταση στην εβαπορέτα!Νομίζω πως το λένε και φακίρη!Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα!

  3. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    stavr (29-03-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πρόκειται για το παρακάτω ανταλλακτικό!!

    https://cgi.ebay.de/BMW-E46-Regler-E...item519876d599

  5. The Following 2 Users Say Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    m-power_01 (29-03-11), stavr (29-03-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ Γιαννη !

  7. The Following User Says Thank You to stavr For This Useful Post:

    giannis_compact (29-03-11)

  8. #5
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τίποτα φίλε μου!!

  9. #6

    Προεπιλογή

    Φίλε Σταύρο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ο φακιρης! Νομίζω ότι ο φακιρης αυξομειωνει τις στροφές του ανεμιστηρα όταν το έχεις ανοιχτό! Νομίζω ότι πρέπει να είναι το χειριστήριο του κλίμα. Είχαν παρουσιάσει κάποια ελατωματα σε Ε36 αλλά και σε 46. Έχε το νου σου γιατί αν είναι αυτό είναι πολύ πιθανό να έχεις καμία « κρυφή κατανάλωση » ρεύματος και να μείνεις Απο μπαταρία κάποια στιγμή!
    Πρέπει να επισκευαζεται (στα 36 επισκευάζονται), αν τελικά είναι αυτό πες μου να σου στείλω διεύθυνση να το στείλεις με κούριερ να στο φτιάξουν.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    giannis_compact (29-03-11), stavr (29-03-11)

  11. #7
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σπύρο και γώ το είχα αυτό το πρόβλημα!Αυξομείωνε μόνο του τις στροφές του ανεμιστήρα και έβγαζε όση ποσότητα αέρα ήθελε από αυτήν που είχα προκαθορίσει εγώ!Αλλά και όταν έβγαζα το κλείδι και έκλεινα το κλιματιστικό αυτό συνέχιζε να βγάζει αέρα για 1-2 λεπτά ,όπως και του Σταύρου!Με το που άλλαξα αντίσταση (φακίρη) έστρωσαν όλα και εδώ και ένα χρόνο δεν έχω κανένα πρόβλημα!

  12. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    m-power_01 (29-03-11)

  13. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο και γώ το είχα αυτό το πρόβλημα!Αυξομείωνε μόνο του τις στροφές του ανεμιστήρα και έβγαζε όση ποσότητα αέρα ήθελε από αυτήν που είχα προκαθορίσει εγώ!Αλλά και όταν έβγαζα το κλείδι και έκλεινα το κλιματιστικό αυτό συνέχιζε να βγάζει αέρα για 1-2 λεπτά ,όπως και του Σταύρου!Με το που άλλαξα αντίσταση (φακίρη) έστρωσαν όλα και εδώ και ένα χρόνο δεν έχω κανένα πρόβλημα!
    OK! ειχα την εντυπωση οτι οταν το κλεινεις σταματα, αν ειναι ο φακιρης. Αλλα δεν εχω εμπειρια απο δικο μου αυτοκινητο.
    Οποτε κατι παραπανω θα ξερεις.
    Εχω δει παντως αυτο που ανεφερα για την κρυφη καταναλωση ρευματος .
    Οφ τοπικ ...καταναλωση ρευματος επισης μπορει να γινεται και απο ελατωματικο καντραν

  14. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    giannis_compact (29-03-11)

  15. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φανταζομαι οτι οταν θα το παω συνεργειο θα το βγαλει στο διαγνωστικο σαν βλαβη ετσι??

  16. #10
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK! ειχα την εντυπωση οτι οταν το κλεινεις σταματα, αν ειναι ο φακιρης. Αλλα δεν εχω εμπειρια απο δικο μου αυτοκινητο.
    Οποτε κατι παραπανω θα ξερεις.
    Εχω δει παντως αυτο που ανεφερα για την κρυφη καταναλωση ρευματος .
    Οφ τοπικ ...καταναλωση ρευματος επισης μπορει να γινεται και απο ελατωματικο καντραν
    Δε σταματούσε Σπύρο!
    Με το καντράν την πάτησε ο ξάδερφος μου σε Ε46 και δεν ήξερε γιατί αδειάζει τόσο γρήγορα η μπαταρία!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP