Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Αλλαγές στα πρόστιμα του ΚΟΚ από το Φθινόπωρο

  1. #11
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που με χαλάει... είναι η μείωση για την Έλλειψη μέτρων παθητικής ασφάλειας από 700 ευρώ σε 490. Έπρεπε να αυξηθεί! Μπορεί να στεναχωρώ κάποιους ,αλλά πραγματικά το να μην φοράει κάποιος κράνος είναι ασυγχώρητο. Τόσο για οδηγό ,αλλά ακόμα περισσότερο για συνοδηγό. Πρέπει να σταματήσει αυτή η γενοκτονία. Καταλάβετε το και μεταδώστε το σε φίλους και γνωστούς σας! Λάθη γίνονται κάθε μέρα, δέν είναι ανάγκη να μετατρέπονται σε θανατηφόρα!
    Διαφωνω σε αυτο.Εφοσων δεν βαζει σε κινδυνο την ζωη των υπολοιπων οδηγων δεν υπαρχει λογος να ειναι αυξημενο το προστιμο..Γνωριζεις οτι αν πεσεις απο την μηχανη και δεν φορας κρανος εχεις αυξημενες πιθανοτητες να τραυματιστεις σοβαρα,παρολαυτα γουσταρεις να κυκλοφορεις χωρις κρανος με γεια σου και χαρα σου

    Να αυξηθουν τα προστιματα σε αλκοολ και κοκκινο αλλα και αυτους που παρκαρουν πανω σε στροφη,κλεινουν δρομους,ραμπες κλπ
    Οπως και επιτελους να γραφουν κανεναν που χρησιμοποιει την λωριδα εκτακτου αναγκης,γιατι νομιζει οτι ειναι εξυπνος

    Ολα αυτα ομως απαιτουν και εντατικους ελεγχους και οχι μονο στην αρχη και μετα ξαφανιζολ

  2. #12
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσων δεν βαζει σε κινδυνο την ζωη των υπολοιπων οδηγων δεν υπαρχει λογος να ειναι αυξημενο το προστιμο..Γνωριζεις οτι αν πεσεις απο την μηχανη και δεν φορας κρανος εχεις αυξημενες πιθανοτητες να τραυματιστεις σοβαρα,παρολαυτα γουσταρεις να κυκλοφορεις χωρις κρανος με γεια σου και χαρα σου
    .................................................. ............................................
    Συγνωμη αλλα δεν ειναι με γεια σου και χαρα σου αν δεν φορας κρανος ενω κανονικα θα επρεπε και πεσω πανω σου και αντι να τραυματιστεις σκοτωθεις,γιατι τοτε αντι να εχω στο οδηγικο μου βιογραφικο ενα ατυχημα με τραυματισμο θα εχω στο ποινικο μου μητρωο φονο φταιω,δεν φταιω.

    Εχω τυχει σε τετοιο περιστατικο και το μπλεξιμο του οδηγου του αυτοκινητου που δεν εφταιγε κιολας ηταν απιστευτο.
    Αυτοφορα,δικαστηρια,κατακρ αυγη,κυνηγητα απο τους συγγενεις του νεκρου και αλλα τετοια που σαφως δημιουργουν ασχημες καταστασεις με δυσαρεστα αποτελεσματα.

    Αρα βαζει σε κινδυνο την ζωη μου η επιλογη καποιου να μην φορεσει κρανος.

  3. The Following 7 Users Say Thank You to nikos-Mpacket For This Useful Post:

    aristent (30-08-11), freddys (29-08-15), I_MNL (28-08-15), katsaraios (30-08-11), m-power_01 (30-08-11), S8N (30-08-11), Samaro (30-08-11)

  4. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    ειθισται

    η μη χρηση κρανους να αποβαινει μοιραια για το Κρατος!

    Μονο κ μονο γι αυτο το κρατος επι-διωκει την Υποχρεωτικη χρηση του!

    Ειχα ακουσει παλιοτερα (σε δικη μου απορια)

    του γιατι το κρατος με ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να σωσω την κεφαλα μου,

    οτι γινεται γιατι το κρατος σε θεωρει Εργατικο Δυναμικο κ ετσι,

    χανοντας σε (πεθαινοντας) ή ακομα μενοντας σε αναπηρια (καροτσακι κ ετσι) βγαινει χαμενο!

    Πατωντας πανω σε τετοιες ''θεωριες;'' να το πω,ασκησε βετο στην υποχρεωτικη χρηση του κρανους!

    (αυτα φυσικα δια στοματος απο ανθρωπους του χωρου κ δη αστυνομικους)!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  5. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    S8N (31-08-11)

  6. #14
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos-Mpacket Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη αλλα δεν ειναι με γεια σου και χαρα σου αν δεν φορας κρανος ενω κανονικα θα επρεπε και πεσω πανω σου και αντι να τραυματιστεις σκοτωθεις,γιατι τοτε αντι να εχω στο οδηγικο μου βιογραφικο ενα ατυχημα με τραυματισμο θα εχω στο ποινικο μου μητρωο φονο φταιω,δεν φταιω.

    Εχω τυχει σε τετοιο περιστατικο και το μπλεξιμο του οδηγου του αυτοκινητου που δεν εφταιγε κιολας ηταν απιστευτο.
    Αυτοφορα,δικαστηρια,κατακρ αυγη,κυνηγητα απο τους συγγενεις του νεκρου και αλλα τετοια που σαφως δημιουργουν ασχημες καταστασεις με δυσαρεστα αποτελεσματα.

    Αρα βαζει σε κινδυνο την ζωη μου η επιλογη καποιου να μην φορεσει κρανος.
    Δηλαδη αν εγω δεν φοραω κρανος και πεσω πανω σε σενα,χτυπα ξυλο πεθαινω, εσυ θα εχει τραβηγματα με το νομο?
    Τι παραλογο ειναι αυτο?

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    nikos-Mpacket (30-08-11), S8N (30-08-11), Samaro (30-08-11)

  8. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη αν εγω δεν φοραω κρανος και πεσω πανω σε σενα,χτυπα ξυλο πεθαινω, εσυ θα εχει τραβηγματα με το νομο?
    Τι παραλογο ειναι αυτο?
    δυστυχως ετσι ειναι!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    nikos-Mpacket (30-08-11), Samaro (30-08-11)

  10. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη αν εγω δεν φοραω κρανος και πεσω πανω σε σενα,χτυπα ξυλο πεθαινω, εσυ θα εχει τραβηγματα με το νομο?
    Τι παραλογο ειναι αυτο?
    Δεν είναι καθόλου παράλογο.
    Εκτός απο το Πακιστάν την Ινδία κλπ όπου οι οδηγοί δικύκλων οδηγούν χωρίς κράνος , η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα και μάλιστα ευρωπαική
    που οι δικυκληστές οδηγούν χωρίς κράνος, με κοντομάνικο μακό,με σορτσάκι και σαγιονάρα
    !!!


  11. The Following 6 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    freddys (29-08-15), nikos-Mpacket (30-08-11), Ptboul (30-08-11), Thomelef (31-08-11), Vasilis (30-08-11), Z4 DCT (30-08-11)

  12. #17
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τα μετρα εχουν καθαρα εισπρακτηκο χαρακτηρα και οχι παραδειγματικο.
    και δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να περασει με κοκκινο?και αν το κανει δεν ειναι κατι αθωο,αχ συγνωμη μου ξεφυγε αφηστε με να φυγω..
    ουτε το τριπλοπαρκαρισμα στο κωλονακι(οπως ειπε ο φιλος)η στην αρετσου που λεω εγω ειναι ανεκτο.
    τωρα ας ειμαστε και εμεις οι οδηγοι σοβαροι.το μονο που μαθαμε ειναι να παταμε το γκαζι και το φρενο και οποτε γουσταρουμε περναμε με κοκκινο γιατι ο μπιπ μπροστα ξεχαστηκε και δεν ξεκινησε και εμενα με επιασε,η πινω το βοσπορο και εμτα εγω οταν πινω μπορω και οδηγαω καλυτερα...
    απο την αλλη ομως...δεν εχουμε ηγεσια στην αστυνομια,οποτε οτι και να κανουν...το κανουν για να εισπραξουν χρηματα απο ενα λαο που δενε χει οδηγικη παιδεια.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  13. #18

    Προεπιλογή

    @ Skyline Is σου απάντησαν τα παιδιά παραπάνω ... Δυστυχώς έτσι είναι. Και επειδή λάθη γίνονται... ας συμμορφωθούμε έστω και με αυτόν τον τρόπο. Και ακόμα χειρότερα έπρεπε να είναι τα πρόστιμα για τους συνεπιβάτες που δεν φοράνε κράνη. Και τα πρόστιμα να αφορούν αποκλειστικά και μόνο τον οδηγό

  14. #19
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη αν εγω δεν φοραω κρανος και πεσω πανω σε σενα,χτυπα ξυλο πεθαινω, εσυ θα εχει τραβηγματα με το νομο?
    Τι παραλογο ειναι αυτο?
    Δεν ειναι παραλογο φιλε μου,οπως οταν γινει εργατικο ατυχημα εχει συνεπειες ο προισταμενος η εργοδοτης για παραλειψεις ασφαλειας του εργαζομενου..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    που οι δικυκληστές οδηγούν χωρίς κράνος, με κοντομάνικο μακό,με σορτσάκι και σαγιονάρα[/B] !!!

    σε πιανω αδιαβαστο Αντωνη !!!
    το κρανος υπαρχει περασμενο στο χερι μην γδαρει τον αγκωνα...

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  15. The Following User Says Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    Samaro (31-08-11)

  16. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οσο και να ανεβάσουν τα πρόστιμα πρεπει πρώτα να εφαρμόζονται !! Δλδ αν δεν δωσει ο εκαστοτε διοικητης εντολή "σκίστε τους" μην περιμένετε να αλλάξουν και πολλά.
    π.χ δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις απο μπλόκο ή να "πέσεις" πάνω σε αστυνομικό χωρις κράνος στην Θεσ/νίκη και να σου την χαρίσουν,αντίθετα με την Αθήνα...!!!

  17. The Following User Says Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    S8N (31-08-11)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP