Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 68

Θέμα: bmw 120i vialle lpg

  1. #31
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ένας γνωστός τοποθέτησε στο δίλιτρο nissan qashqai, δεν γνωρίζω σε ποιόν εδώ στην Θεσσαλονίκη, και του είπαν να περάσει να του ρυθμίσουν βαλβίδες για καλύτερη λειτουργία. Το ερώτημα είναι όταν το γυρίζει σε βενζίνα τι γίνεται?
    Πάντως ο κουνιάδος μου με 2200ε που το έβαλε πριν λίγες μέρες στην Αθήνα στο Xtrail του, δεν του είπαν τίποτε για τυχόν ρυθμίσεις.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  2. #32
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας γνωστός τοποθέτησε στο δίλιτρο nissan qashqai, δεν γνωρίζω σε ποιόν εδώ στην Θεσσαλονίκη, και του είπαν να περάσει να του ρυθμίσουν βαλβίδες για καλύτερη λειτουργία. Το ερώτημα είναι όταν το γυρίζει σε βενζίνα τι γίνεται?
    Πάντως ο κουνιάδος μου με 2200ε που το έβαλε πριν λίγες μέρες στην Αθήνα στο Xtrail του, δεν του είπαν τίποτε για τυχόν ρυθμίσεις.
    πως θα του ρυθμισουν βαλβιδες με υδραυλικο συστημα??

  3. #33
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκει που γραφεις οτι εξεταστηκαν οι βαλβιδες τι εννοεις?
    εξεταστηκαν επιφανειακα για επικαθισεις και φθορες..

  4. #34
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαννακη...

    για τα 231 Hp ρωταω...ποια ειναι η τιμη τελικα για 6κυλινδρο ...ξερεις?
    βασιλη που μενεις
    αν μενεις αθηνα παρε στο 210 24 62 002
    αν μενεις θεσσαλονικη 2394025605
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gianniskw : 16-03-11 στις 15:31

  5. The Following User Says Thank You to gianniskw For This Useful Post:

    Vasilis (25-03-11)

  6. #35
    Εγγραφή
    24-03-11
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιαννη..Το σύστημα στο ρύθμισε αυτός ή ήταν προρυθμισμένο και δε θα χρειαστει ρύθμιση??Το ρωταω γιατι υπαρχει μια συγχυση στο θεμα..

  7. #36
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο soneg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη..Το σύστημα στο ρύθμισε αυτός ή ήταν προρυθμισμένο και δε θα χρειαστει ρύθμιση??Το ρωταω γιατι υπαρχει μια συγχυση στο θεμα..
    ηρθε ρυθμισμενο για το μοτερ μου μονο απο ολλανδια..
    μονο online γινετε ρυθμιση..

  8. #37
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάντως εγώ ξέρω 4 αυτοκίνητα που τα κυκλοφορούσαν συχνά οι ιδιοκτήτες τους,ένα Νισσάν,δυό Τογιότα και ένα Βέκτρα που τα μοτέρ τους έφυγαν για αντικατάσταση μετά από 20 χιλιάδες χιλιόμετρα περίπου!

  9. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    120ie87 (25-07-11)

  10. #38
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    To υγραεριο που βαζουν στα αυτοκινητα τι ειναι? Βουτανιο?
    Στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι κατι τετοιο...
    Εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη απο τη βενζινη.
    Καλυτερα δεν μπορει να αποδώσει. Αντιθετως και παραπανω λιτρα θα καταναλωσει και λιγοτερο θα αποδώσει, φυσιολογικα.

    Στα τελευταια ομως, εχω ακουσει οτι το ψεκαζουν υγρο και εκμεταλλεύονται τη θερμοτητα που απορροφα κατα τη μεταβολη του σε αέρια μορφή. Ετσι ριχνουν τη θερμοκρασια στην πολλαπλη και βγαζουν τα "σπασμενα" απο αποψη αποδοσης.

    Θεωρητικα παρολα αυτα, επειδη ειναι πιο φτωχο καυσιμο το LPG(εχει μικροτερη θερμογόνο δυναμη...) αν ριξεις την ιδια ποσοτητα καυσιμου θα εισαι πιο στεγνος και αρα θα ανεβασεις θερμοκρασιες, σωστα?
    Αρα πρεπει να καψει παραπανω για να μην υπαρξει θεμα... Αν καψει το ιδιο κατι δεν παει καλα. Προσωπικη εκτίμηση το τελευταιο.
    Μου ακουγεται περιεργο που καποιοι δηλωνουν οτι καιει πιο λιγο(σε λιτρα μιλαω οχι σε γιούρα...).

    Απο εκει και περα ειναι πιο καθαρο καυσιμο και... δεν νοθευεται οποτε θεωρητικα για τη μηχανη θα ειναι προτιμοτερο αν και εφοσον γινουν σωστες ρυθμισεις.
    Τα οσα ακουγονται για τις βαλβιδες θεωρω οτι ειναι αποτελεσμα φτωχου μιγματος καποιων αυτοκινητων που προσπαθησαν να τα δουλεψουν στα ιδια λιτρα/100 με πιο φτωχο καυσιμο. Δεν ειμαι και βεβαιος, αλλα το βρισκω λογικο.

    Εκτος των αλλων το υγραεριο αφηνει και πιο καθαρα υπολοιπα καυσης.
    Ειναι και πιο φθηνο...
    Εγω εχω μπει σε σκεψεις.
    Ενας απο τους λογους που κανω πισω καιρο τωρα ειναι το σφαξιμο της πλεξουδας και το τρυπημα του πισω πατώματος.


    Αμα το ματανιωσει κανεις και αποφασισει να το ξηλωσει θα ειναι σουρωτήρι το πάτωμα του χωρου αποσκευών?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 25-03-11 στις 22:38

  11. #39
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το LPG είναι Liquefied Propane Gas, δηλαδή προπάνιο σε υγρή μορφή. Ψεκάζεται σχεδόν υγρό για να κατεβάσει την θερμοκρασία του θαλάμου καύσης που αναπτύσσεται λόγω του φτοχώτερου μείγματος.

    Ακουσα οτι πρέπει να το γυρνάμε συχνα σε βενζίνη για να αποκατασταθούν τα προβλήματα λίπανσης του κινητήρα. Ισχείει κάτι τέτοιο?

  12. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    oldcarskickass (26-03-11)

  13. #40
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    To υγραεριο που βαζουν στα αυτοκινητα τι ειναι? Βουτανιο?
    Στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι κατι τετοιο...
    Εχει μικροτερη θερμογονο δυναμη απο τη βενζινη.
    Καλυτερα δεν μπορει να αποδώσει. Αντιθετως και παραπανω λιτρα θα καταναλωσει και λιγοτερο θα αποδώσει, φυσιολογικα.

    Στα τελευταια ομως, εχω ακουσει οτι το ψεκαζουν υγρο και εκμεταλλεύονται τη θερμοτητα που απορροφα κατα τη μεταβολη του σε αέρια μορφή. Ετσι ριχνουν τη θερμοκρασια στην πολλαπλη και βγαζουν τα "σπασμενα" απο αποψη αποδοσης.

    Θεωρητικα παρολα αυτα, επειδη ειναι πιο φτωχο καυσιμο το LPG(εχει μικροτερη θερμογόνο δυναμη...) αν ριξεις την ιδια ποσοτητα καυσιμου θα εισαι πιο στεγνος και αρα θα ανεβασεις θερμοκρασιες, σωστα?
    Αρα πρεπει να καψει παραπανω για να μην υπαρξει θεμα... Αν καψει το ιδιο κατι δεν παει καλα. Προσωπικη εκτίμηση το τελευταιο.
    Μου ακουγεται περιεργο που καποιοι δηλωνουν οτι καιει πιο λιγο(σε λιτρα μιλαω οχι σε γιούρα...).

    Απο εκει και περα ειναι πιο καθαρο καυσιμο και... δεν νοθευεται οποτε θεωρητικα για τη μηχανη θα ειναι προτιμοτερο αν και εφοσον γινουν σωστες ρυθμισεις.
    Τα οσα ακουγονται για τις βαλβιδες θεωρω οτι ειναι αποτελεσμα φτωχου μιγματος καποιων αυτοκινητων που προσπαθησαν να τα δουλεψουν στα ιδια λιτρα/100 με πιο φτωχο καυσιμο. Δεν ειμαι και βεβαιος, αλλα το βρισκω λογικο.

    Εκτος των αλλων το υγραεριο αφηνει και πιο καθαρα υπολοιπα καυσης.
    Ειναι και πιο φθηνο...
    Εγω εχω μπει σε σκεψεις.
    Ενας απο τους λογους που κανω πισω καιρο τωρα ειναι το σφαξιμο της πλεξουδας και το τρυπημα του πισω πατώματος.


    Αμα το ματανιωσει κανεις και αποφασισει να το ξηλωσει θα ειναι σουρωτήρι το πάτωμα του χωρου αποσκευών?

    Το αν ένα ΜΕΙΓΜΑ (αέρας + καύσιμο) είναι πλούσιο ή φτωχό ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με το πόση θερμογόνο δύναμη έχει.

    Το αν ένα ΜΕΙΓΜΑ (ξαναλέω μείγμα, γιατί το καύσιμο μόνο του δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φτωχό ή πλούσιο) είναι φτωχό ή πλούσιο το καθορίζει η στοιχειομετρική του αναλογία.

    Το αν δύο στοιχειομετρικώς καιόμενα μείγματα δίνουν άλλες θερμοκρασίες έχει να κάνει με τη θερμογόνο δύναμη του εκάστοτε καυσίμου. (ΠΡΟΣΟΧΗ για να τα συγκρίνεις πρέπει να έχεις ΙΔΙΟΥΣ λόγους Λ ΚΑΙ στα 2 καύσιμα).

    Το προτιμότερο ή όχι για την μηχανή και την λίπανση της και γενικά την λειτουργία της, ΘΕΩΡΩ (δλδ μπορεί να είμαι και ΤΕΛΕΙΩΣ οφ) έχει να κάνει με την αρχική μελέτη των μετάλλων και των θερμοκρασιών λειτουργίας των μερών της.
    Και αυτό δεν είναι άμεσα συνδεόμενο με τη θερμοκρασία νερού που βλέπουμε, καθώς ο θάλαμος καύσης και τα μέρη στην ΑΜΕΣΗ γειτονία του βλέπου κάποιες αρκετές εκατοντάδες βαθμούς παραπάνω, που είναι εν μέρει λογικό να μην έχουν άμεσο αντίκτυπο στα ψυκτικά - λιπαντικά υγρά.

    Τα μέταλλα όμως την βλέπουν αυτή τη θερμοκρασία κανονικά, και έχει μεγάλη σχέση το σε ποιες θερμοκρασίες σχεδιάστηκαν εξαρχής να λειτουργούν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το LPG είναι Liquefied Propane Gas, δηλαδή προπάνιο σε υγρή μορφή. Ψεκάζεται σχεδόν υγρό για να κατεβάσει την θερμοκρασία του θαλάμου καύσης που αναπτύσσεται λόγω του φτοχώτερου μείγματος.

    Ακουσα οτι πρέπει να το γυρνάμε συχνα σε βενζίνη για να αποκατασταθούν τα προβλήματα λίπανσης του κινητήρα. Ισχείει κάτι τέτοιο?
    Υπάρχουν και αέριας έκχυσης συστήματα.
    Αν ψεκάζονταν υγρό θα είχες τεράστιες απώλειες και πολλά κατάλοιπα γιατί θα είχες μειωμένη επιφάνεια ανάμιξης.
    Το θέμα είναι ότι το αέριο δεν έχει καμία λιπαντική ικανότητα, βασικά ούτε η βενζίνη έχει αλλά συγκρινόμενη με το αέριο είναι αρκετά μεγαλύτερη.

    Αν κατέβει η θερμοκρασία του θαλάμου καύσης (λόγω της καύσης ή του καυσίμου) έχεις μειωμένη απόδοση λόγω κατανάλωσης έργου για να διασταλούν τα αέρια(τα οποία θερμαίνονται ΜΟΝΟ από την ίδια την καύση).

    Αυτό που θέλεις να κατεβάσεις είναι η θερμοκρασία του εισερχόμενου μείγματος.

    Το θέμα με το αέριο θεωρώ ότι είναι 2 (λολ):
    η προσφερόμενη λίπανση στις βαλβίδες και τις έδρες τους και η αυξημένη θερμοκρασία καύσης του ίδιου του αερίου, η οποία είναι (από ότι είδα από το νετ, δεν το έχω ψάξει περαιτερω, δεν έχω χρόνο) μεγαλύτερη από της βενζίνης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  14. The Following 2 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    Nick bmwlover (20-04-11), pralinas (19-06-11)

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP