Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 68

Θέμα: bmw 120i vialle lpg

  1. #21
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη ανοιξατε κεφαλαρι?για ποιο λογο?
    oxi κεφαλαρη μονο πολλαπλη εισαγωγης
    για για να τοποθετηθουν τα μπεκ ακριβως διπλα στα εργοστασιακα και να γινει δοκιμη ψεκασμου
    και επισης για να μην πεσουν πλαστικα γρεζια μεσα στους κυλινδρους

  2. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εκει που γραφεις οτι εξεταστηκαν οι βαλβιδες τι εννοεις?

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gianniskw Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει ..
    τα μη valvetronic εχουν πιο απλο λογισμικο
    αλλα δυο επιπλεον μπεκ στοιχιζουν...
    150ps ειναι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο Έχει το 6κυλινδρο τελικά σήμερα;
    γιαννακη...

    για τα 231 Hp ρωταω...ποια ειναι η τιμη τελικα για 6κυλινδρο ...ξερεις?
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  4. #24
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παίδες έχω έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι μηχανικός στην hyundai Λάρισας, η οποία έχει αναλάβει με μια επώνυμη εταιρεία της αγοράς την τοποθέτηση ΚΙΤ (πολύ καλής ποιότητας) υγραεριοκίνησης!!! Το κόστος είναι περίπου στα 1800 ευρώ.
    Σχετικά με την τοποθέτηση μου είπε ότι λόγω του ότι το υγραεριο έχει περισσότερα οκτάνια ακόμη και από την 100άρα βενζίνη, οι θερμορασίες που παράγονται στον χώρο καύσης είναι μεγαλύτερες, με αποτέλεσμα γρηγορότερες φθορές στον κινητήρα...Ιδιαίτερα στα σεμινάρια τοποθέτησης τους είπαν ότι στα Ford έχει αναφερθεί μέχρι και λιώσιμο στο καπάκι μηχανής!!!
    Γενικότερα η άποψή τους είναι ότι σε αυτοκίνητα τα οποία είναι γρήγορα ή οι οδηγοί τους τα "κυνηγάνε" στο δρόμο με οδήγηση σε υψηλές στροφές σχεδόν απαγορεύεται η τοποθέτηση του ΚΙΤ.
    Αν είσαι διατεθιμένος να κινήσαι αργά και σταθερά, τότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και φυσικά θα έχεις οικονομία!!

  5. The Following 6 Users Say Thank You to Gregory_///M For This Useful Post:

    120ie87 (25-07-11), aristent (14-03-11), Nick bmwlover (14-03-11), Ptboul (08-12-11), Thomelef (25-09-12), Vasilis (14-03-11)

  6. #25
    Εγγραφή
    12-09-10
    Περιοχή
    New Fila
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες έχω έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι μηχανικός στην hyundai Λάρισας, η οποία έχει αναλάβει με μια επώνυμη εταιρεία της αγοράς την τοποθέτηση ΚΙΤ (πολύ καλής ποιότητας) υγραεριοκίνησης!!! Το κόστος είναι περίπου στα 1800 ευρώ.
    Σχετικά με την τοποθέτηση μου είπε ότι λόγω του ότι το υγραεριο έχει περισσότερα οκτάνια ακόμη και από την 100άρα βενζίνη, οι θερμορασίες που παράγονται στον χώρο καύσης είναι μεγαλύτερες, με αποτέλεσμα γρηγορότερες φθορές στον κινητήρα...Ιδιαίτερα στα σεμινάρια τοποθέτησης τους είπαν ότι στα Ford έχει αναφερθεί μέχρι και λιώσιμο στο καπάκι μηχανής!!!
    Γενικότερα η άποψή τους είναι ότι σε αυτοκίνητα τα οποία είναι γρήγορα ή οι οδηγοί τους τα "κυνηγάνε" στο δρόμο με οδήγηση σε υψηλές στροφές σχεδόν απαγορεύεται η τοποθέτηση του ΚΙΤ.
    Αν είσαι διατεθιμένος να κινήσαι αργά και σταθερά, τότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και φυσικά θα έχεις οικονομία!!
    Βασικά, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει ότι η θερμοκρασία στον κινητήρα είναι λίγο πιο υψηλή, ωστόσο δεν δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Επίσης, ο κινητήρας, σε ιδανικές συνθήκες, μπορεί να αντέξει περισσότερα χιλιόμετρα, γιατί η καύση είναι καλύτερη και δεν αφήνει κατάλοιπα στον κινητήρα. Αναφέρω ιδανικές συνθήκες, διότι έχει πολύ μεγάλη σημασία η τοποθέτηση και η γωνία των μπεκ. Αν γίνει σωστά, οι βαλβίδες λυπαίνονται κανονικά δεν δεν δημιουργούνται προβλήματα. Αντίθετα, αν δεν υπάρχει σωστή λύπανση, τότε το καπάκι στεγνώνει και δημιουργούνται προβλήματα. Γενικά, αξίζει αλλά είναι πατέντα, με όλα τα γνωστά μειονεκτήματα. Εγώ στο αυτοκίνητο μου που κάνω λίγα χιλιόμετρα, ούτε καν το σκέφτομαι. Πάντως, από οικολογικής μεριάς, είναι μία καθαρή λύση. Από πλευράς κόστους, μην μετράται μόνο την τοποθέτηση, μετρήστε και τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν στο μέλλον.

  7. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    εγω παλι εχω ακουσει οτι εχει ευεργετικες ιδιοτητες στην ψυξη του κινητηρα!

    τι να πω ρε παιδια?τα χω χαμενα κ γω!

    μαλιστα σε ερωτηση μου σε μεγαλο εμπορο του χωρου

    ρωτησα για το δικο μου (υποτιθεται 350 hp) κ μου ανεφερε οτι ΠΟΛΛΑ ''μεγαλα'' αυτοκινητα (με πολλους ιππους) ακομα κ με τουρμπο, ηδη τοποθετουν με πολυ καλυτερες επιδοσεις αλλα κ χωριις φθορες...
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  8. #27
    Εγγραφή
    12-09-10
    Περιοχή
    New Fila
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παλι εχω ακουσει οτι εχει ευεργετικες ιδιοτητες στην ψυξη του κινητηρα!

    τι να πω ρε παιδια?τα χω χαμενα κ γω!

    μαλιστα σε ερωτηση μου σε μεγαλο εμπορο του χωρου

    ρωτησα για το δικο μου (υποτιθεται 350 hp) κ μου ανεφερε οτι ΠΟΛΛΑ ''μεγαλα'' αυτοκινητα (με πολλους ιππους) ακομα κ με τουρμπο, ηδη τοποθετουν με πολυ καλυτερες επιδοσεις αλλα κ χωριις φθορες...
    Για μεγαλύτερες αποδόσεις, είμαι 99% σίγουρος ότι δεν γίνεται. Κοιτάξτε για παράδειγμα το alfa romeo mito, που βγάζει εργοστασιακό Lpg, και έχει μία διαφορά 7-8 άλογα λιγότερα με το γκάζι. Για την φθορά, το θέμα χωράει μεγάλη κουβέντα. Οι φίλοι μας οι Ιταλοί πάντως έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία στο αέριο, σίγουρα θα ξέρουν τα αποτελέσματα οι μηχανικοί που κάνουν αυτή τη δουλεία.

  9. The Following User Says Thank You to bekiaris For This Useful Post:

    Vasilis (14-03-11)

  10. #28
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παλι εχω ακουσει οτι εχει ευεργετικες ιδιοτητες στην ψυξη του κινητηρα!

    τι να πω ρε παιδια?τα χω χαμενα κ γω!

    μαλιστα σε ερωτηση μου σε μεγαλο εμπορο του χωρου

    ρωτησα για το δικο μου (υποτιθεται 350 hp) κ μου ανεφερε οτι ΠΟΛΛΑ ''μεγαλα'' αυτοκινητα (με πολλους ιππους) ακομα κ με τουρμπο, ηδη τοποθετουν με πολυ καλυτερες επιδοσεις αλλα κ χωριις φθορες...
    Βασίλη ο δικός μου είναι κατηγορηματικός.......
    Δεν είναι για εμάς αυτά, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε χαλαρά....................Αν είναι να μαζεύω το μοτέρ κομμάτια στο δρόμο, άσε καλύτερα!!!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Gregory_///M For This Useful Post:

    Thomelef (25-09-12), Vasilis (14-03-11)

  12. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη ο δικός μου είναι κατηγορηματικός.......
    Δεν είναι για εμάς αυτά, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε χαλαρά....................Αν είναι να μαζεύω το μοτέρ κομμάτια στο δρόμο, άσε καλύτερα!!!
    σαφως κ χεις δικιο...

    ισως στο βωμο του χρηματος κ του κερδους
    πολλοι λενε ''παπαδες'' μονο κ μονο για να τ αρπαξουν!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    120ie87 (25-07-11), Gregory_///M (14-03-11), Nick bmwlover (14-03-11)

  14. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες έχω έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι μηχανικός στην hyundai Λάρισας, η οποία έχει αναλάβει με μια επώνυμη εταιρεία της αγοράς την τοποθέτηση ΚΙΤ (πολύ καλής ποιότητας) υγραεριοκίνησης!!! Το κόστος είναι περίπου στα 1800 ευρώ.
    Σχετικά με την τοποθέτηση μου είπε ότι λόγω του ότι το υγραεριο έχει περισσότερα οκτάνια ακόμη και από την 100άρα βενζίνη, οι θερμορασίες που παράγονται στον χώρο καύσης είναι μεγαλύτερες, με αποτέλεσμα γρηγορότερες φθορές στον κινητήρα...Ιδιαίτερα στα σεμινάρια τοποθέτησης τους είπαν ότι στα Ford έχει αναφερθεί μέχρι και λιώσιμο στο καπάκι μηχανής!!!
    Γενικότερα η άποψή τους είναι ότι σε αυτοκίνητα τα οποία είναι γρήγορα ή οι οδηγοί τους τα "κυνηγάνε" στο δρόμο με οδήγηση σε υψηλές στροφές σχεδόν απαγορεύεται η τοποθέτηση του ΚΙΤ.
    Αν είσαι διατεθιμένος να κινήσαι αργά και σταθερά, τότε σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και φυσικά θα έχεις οικονομία!!
    Αυτό με τα ford το είπαν και σε ένα συνάδελφο (μακριά) ο οποίος έχει το mondeo.

    Μας δουλεύουν??????
    Πάντως του Βαγγέλη (zgouriazmenos) που το έχει αρκετό καιρό, δεν του έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP