Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: Αλλαγή - Περιποίηση Δερμάτων σε Μ3 Ε46

  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Smile Αλλαγή - Περιποίηση Δερμάτων σε Μ3 Ε46

    Αέρας ανανέωσης φύσηξε στο εσωτερικό του Μ3!

    Σήμερα το παρέλαβα από το Βρανάκη όπου κάναμε αλλαγή δέρματος στα μπροστά καθίσματα και βιολογικό πλύσιμο – περιποίηση στα υπόλοιπα δέρματα. ΄

    Γενικά, τα μπροστινά καθίσματα παρόλο που δεν είχαν χτυπητή φθορά, είχαν αποκτήσει (ειδικά του οδηγού) τις γνωστές ραγάδες – ρυτίδες που κάνει το υπερευαίσθητο nappa του Μ3. Επειδή λοιπόν είμαι κάπως «ψείρας» και επειδή βρήκα γνήσιο Imola Red δέρμα στο Bρανάκη αποφάσισα να τα ντύσω…άλλωστε σε 2-3 χρόνια θα χρειαζόταν σίγουρα αλλαγή και τότε σίγουρα δεν θα έβρισκα το εργοστασιακό δέρμα αλλά θα προσπαθούσα να ταιριάξω κάποιο παρόμοιο (πράγμα αδιανόητο για το “all original parts” κόλλημά μου).

    Το Imola Red όπως και τα περισσότερα nappa του Μ3 δεν πωλούνται πια σαν «τομάρι» από την BMW, σαν ανταλλακτικά έχουν «Λήξει». O μόνος τρόπος για να προμηθευτείς εργοστασιακό δέρμα είναι ή να αγοράσεις έτοιμα ραμμένα καλύμματα σαν ανταλλακτικά από τη BMW, όπου το κόστος είναι περί τα 1,200 ανά κάθισμα, ή να πέσεις στην περίπτωση που ο Βρανάκης (σαν συνεργάτης της BMW) έχει τομάρι στην αποθήκη του!!!!

    Λοιπόν, όπως βλέπετε και από τις photos η δουλειά που έχει κάνει είναι πραγματικά υψηλού επιπέδου, τόσο το ράψιμο των δερμάτων στα μπροστά όσο και ο καθαρισμός – ματάρισμα των υπόλοιπων δερμάτων. Τα πλυμένα δέρματα είναι σαν καινούργια, ματ και απόλυτα αρμονικά με τα νέα δέρματα των μπροστινών καθισμάτων. Το εσωτερικό μου πια είναι αυτοκινήτου που μόλις βγήκε από το εργοστάσιο!!! Ο Στέλιος ο Βρανάκης πέρα του ότι ξέρει τα BMW όπως και τα καπρίτσια των εσωτερικών τους, κάνει δουλειά πραγματικά εργοστασιακού επιπέδου και σε αντιμετωπίζει σαν πελάτη και όχι σαν να σου κάνει χάρη όπως πολλοί κάνουν στο χώρο του αυτοκινήτου.

    Ως συμπλήρωμα των δερμάτων αλλαγή έγινε και στο τιμόνι, που είχε τη γνωστή ενοχλητική γυαλάδα. Το τιμόνι δεν ντύθηκε αφού κακά τα ψέματα κανένας ταπετσέρης δεν μπορεί να το κάνει ίδιο με το εργοστασιακό. Πέρα από το ότι συνήθως βγαίνει πιο χοντρό και με κάποιον «κυματισμό» στο δέρμα, δεν έχω βρει κανέναν που να έχει τη θαλασσί κλωστή του γνήσιου Μ τιμονιού. Άλλος θα σου βάλει γκρί, άλλος θαλασσί σκούρο...κανένας το genuine χρώμα. Το τιμόνι μου λοιπόν αλλάχτηκε με νέο γνήσιο (ελέω Νίκου M3EST) κρατώντας όμως τον αερόσακο, τα paddles και τα κουμπιά πολλαπλών ελέγχων από το παλιό μου τιμόνι.
    Attached Images Attached Images
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  2. The Following 12 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    A8hnaios (03-03-11), alexm (02-03-11), aristent (02-03-11), bimmer-corfu (03-03-11), Gregory_///M (03-03-11), Kostas_1 (02-03-11), NickE60 (03-03-11), nikos-Mpacket (02-03-11), Ptboul (03-03-11), S8N (03-03-11), Vasilis (02-03-11), zaharias (02-03-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    καλοριζικο....

    πανεμορφο ...κ ειναι κ το αγαπημενο μου χρωμα!!!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  4. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    EVERGET (02-03-11)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή


  6. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    EVERGET (02-03-11)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

  8. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    EVERGET (02-03-11)

  9. #5
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    με γεια!πολυ καλο αποτελεσμα!

  10. The Following User Says Thank You to dark knight For This Useful Post:

    EVERGET (02-03-11)

  11. #6
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νάσο με γειές ! Υπέροχο το αποτέλεσμα ! Θα μας δώσεις και μιά ιδέα γιά το κόστος αν θέλεις ?

  12. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    EVERGET (02-03-11)

  13. #7
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νάσο με γειές ! Υπέροχο το αποτέλεσμα ! Θα μας δώσεις και μιά ιδέα γιά το κόστος αν θέλεις ?
    Πάνο από τη στιγμή που βρήκα το ΟΕΜ δέρμα δεν κόλλησα στην τιμή, ήταν 600 ευρώ τα δύο καθίσματα...αρκετά δε λέω αλλά σου αλλάζει όλη η διάθεση όταν μπαίνεις πια στο αμάξι!!!
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  14. The Following 2 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    aristent (02-03-11), PANOS-E60 (02-03-11)

  15. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πολυ ομορφο σαν χρωμα και σαν δουλεια!!!! καλοριζικο....
    Η bmw εδεινε τομαρι σαν ανταλλακτικο μεχρι και τα Μ3 Ε46,μετα το σταματησε και δινει ετοιμα ραμμενα κοματια (βαση-πλατη)και στο Μ5 Ε60 στοιχιζει 2200 ευρω η επενδυση του καθε εμπρος καθισματος και 4000 ευρω τα πισω!!!!!
    Μετα απο πολυυυυυυυ ψαξιμο οταν εφτιαξα το δικο μου,βρηκα στη Γερμανια merino sepang bronze(LKA8) ακριβως το ιδιο με της bmw(μου εστειλαν δειγμα και το συγκρινα)και η τιμη του ηταν για 17 περιπου τ.μ δερματος που χρειαζεται το Μ5 (καθισματα-κονσολα-πλαίνα)900-1000 ευρω με τα μεταφορικα!!!!!!
    Οσο για το δερμα στο τιμονι μπορω να σε βεβαιωσω οτι μπορει να γινει εργοστασιακοτατο,χωρις κυματισμους στο δερμα με ακριβως τις ιδιες σε μαμα χρωμα κλωστες (σε 30αρα παχος!!! για αντοχη στο χρονο),υπαρχει ομως και ενα σετ κλωστες που σε χρωμα ειναι ιδιες με το σημα Μ που εχεις στο στροφομετρο και με αυτο το σετ βλεπεις 3 χρωματα στο τιμονι σε αντιθεση με το μαμα που βλεπεις 2 γιατι το μεσαιο μπλε ειναι πολυ σκουρο και χανετε στο μαυρο του δερματος....

  16. The Following 4 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (03-03-11), aristent (02-03-11), EVERGET (02-03-11), S8N (03-03-11)

  17. #9
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά έχω δει σε κάποια θέματα φίλων από το φόρουμ όταν κοινοποιούν κάποιον επαγγελματία να φωνάζουν κάποιοι για την απαγόρευση διαφημίσεως των επαγγελματιών.
    Αν δεν κάνω κάνω λάθος......τους κανονισμους του φόρουμ........παρακαλώ να πει κάποιος αν έχω δικαίωμα και εγώ και άλλοι να λέμε ονόματα.....

  18. #10
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αέρας ανανέωσης φύσηξε στο εσωτερικό του Μ3!

    Σήμερα το παρέλαβα από το Βρανάκη όπου κάναμε αλλαγή δέρματος στα μπροστά καθίσματα και βιολογικό πλύσιμο – περιποίηση στα υπόλοιπα δέρματα. ΄

    Γενικά, τα μπροστινά καθίσματα παρόλο που δεν είχαν χτυπητή φθορά, είχαν αποκτήσει (ειδικά του οδηγού) τις γνωστές ραγάδες – ρυτίδες που κάνει το υπερευαίσθητο nappa του Μ3. Επειδή λοιπόν είμαι κάπως «ψείρας» και επειδή βρήκα γνήσιο Imola Red δέρμα στο Bρανάκη αποφάσισα να τα ντύσω…άλλωστε σε 2-3 χρόνια θα χρειαζόταν σίγουρα αλλαγή και τότε σίγουρα δεν θα έβρισκα το εργοστασιακό δέρμα αλλά θα προσπαθούσα να ταιριάξω κάποιο παρόμοιο (πράγμα αδιανόητο για το “all original parts” κόλλημά μου).

    Το Imola Red όπως και τα περισσότερα nappa του Μ3 δεν πωλούνται πια σαν «τομάρι» από την BMW, σαν ανταλλακτικά έχουν «Λήξει». O μόνος τρόπος για να προμηθευτείς εργοστασιακό δέρμα είναι ή να αγοράσεις έτοιμα ραμμένα καλύμματα σαν ανταλλακτικά από τη BMW, όπου το κόστος είναι περί τα 1,200 ανά κάθισμα, ή να πέσεις στην περίπτωση που ο Βρανάκης (σαν συνεργάτης της BMW) έχει τομάρι στην αποθήκη του!!!!

    Λοιπόν, όπως βλέπετε και από τις photos η δουλειά που έχει κάνει είναι πραγματικά υψηλού επιπέδου, τόσο το ράψιμο των δερμάτων στα μπροστά όσο και ο καθαρισμός – ματάρισμα των υπόλοιπων δερμάτων. Τα πλυμένα δέρματα είναι σαν καινούργια, ματ και απόλυτα αρμονικά με τα νέα δέρματα των μπροστινών καθισμάτων. Το εσωτερικό μου πια είναι αυτοκινήτου που μόλις βγήκε από το εργοστάσιο!!! Ο Στέλιος ο Βρανάκης πέρα του ότι ξέρει τα BMW όπως και τα καπρίτσια των εσωτερικών τους, κάνει δουλειά πραγματικά εργοστασιακού επιπέδου και σε αντιμετωπίζει σαν πελάτη και όχι σαν να σου κάνει χάρη όπως πολλοί κάνουν στο χώρο του αυτοκινήτου.

    Ως συμπλήρωμα των δερμάτων αλλαγή έγινε και στο τιμόνι, που είχε τη γνωστή ενοχλητική γυαλάδα. Το τιμόνι δεν ντύθηκε αφού κακά τα ψέματα κανένας ταπετσέρης δεν μπορεί να το κάνει ίδιο με το εργοστασιακό. Πέρα από το ότι συνήθως βγαίνει πιο χοντρό και με κάποιον «κυματισμό» στο δέρμα, δεν έχω βρει κανέναν που να έχει τη θαλασσί κλωστή του γνήσιου Μ τιμονιού. Άλλος θα σου βάλει γκρί, άλλος θαλασσί σκούρο...κανένας το genuine χρώμα. Το τιμόνι μου λοιπόν αλλάχτηκε με νέο γνήσιο (ελέω Νίκου M3EST) κρατώντας όμως τον αερόσακο, τα paddles και τα κουμπιά πολλαπλών ελέγχων από το παλιό μου τιμόνι.

    Είσαι και εσύ αγόρι μου "βλαμμένος" σαν κ εμένα!!
    Καλά πας στο Βρανάκη, δεν λες και τίποτα που θέλω εδώ και 3 χρόνια να αλλάξω ένα κομμάτι του πλαινού δέρματος του αυτοκινήτου μου και δεν έχω αξιωθεί να πάω να το φτιάξω...!!!
    Να πάμε να πιούμε εναν καφέ, να μιλήσουμε για τις εμπειρίες των silver grey αυτοκινήτων μας....
    Αχχχχ, χωρίς πλάκα στο έκανε "κούτα" καλοφόρετα τόσο το τιμόνι όσο και τα δερματάκια σου!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 02-03-11 στις 21:52

  19. The Following User Says Thank You to stef For This Useful Post:

    EVERGET (02-03-11)

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP