Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: LASER στα ματια

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    και εμένα το έκανε η γυναίκα μου πριν 3 χρόνια στο Ηράκλειο Κρήτης όπου φημίζεται η πανεπιστημιακή κλινική για αυτές τις επεμβάσεις. Το μαΛί είχε πάει 3.000 ευρώ και για τα 2 μάτια αν θυμάμαι καλά.

    Πλέον έχει αλλάξει η μέθοδος και τα πράγματα είναι πιο απλά, ο γιατρός αφαιρεί ένα λεπτό στρωμα του κερατοειδους, το οποιο μενει στο πλάι, γινεται η επέμβαση και ο χιτώνας ξανακαλυπτει την περιοχη του ματιού. Προϋπόθεση για να πετύχει η επέμβαση είναι ο χιτώνας σου να έχει αρκετά παχύ στρώμα (κάτι σαν το γυάλισμα του αμαξιού αν φας πολύ βερνίκι, γυάλισμα γιοκ)

    Τις πρώτες μέρες τρως κάποια φρίκη με κολλύρια και σταγόνες, πλένεσαι με γάζες τις επόμενες μέρες, δεν κάνει να βραχεί, η όραση είναι θολή, απαγορεύεται η τηλεόραση, η βροχή, το φως, οι καπνοί και χρειάζεσαι οπωσδήποτε 2ο άτομο (εγώ πχ δεν ήμουν ιδανικός συνοδός). Φοράς κάλυπτρα (έχετε δει την ταινία the fly? ) και το ποιο σημαντικό: μην την κάνεις καλοκαίρι! Η στεγνή ατμόσφαιρα θα ταλαιπωρήσει με κνησμό κ έξτρα ξηρότητα τα μάτια σου.

    Ps1: Κώστα τι λες?? Θες να τον κάνεις ρόμποκοπ τον άνθρωπο?

    εδώ ούτε κέρωμα δεν κάνουμε DIY κ θα κάνουμε το μάτι;;

    ps2: προσωπικά ούτε φακούς επαφής δε μπορώ να βάλω και δεν έχω βάλει ποτέ στη ζωή μου και κολλύριο έχω μέγα θέμα να ρίξω στον άλλον - το κάνω πάντα από μακρυά και χωρίς να κοιτάζω. Έχω θέμα με τα μάτια τι να κάνω?
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    gnx (02-03-11), z3 2.2 (02-03-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP