Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 38

Θέμα: LASER στα ματια

  1. #21
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επαναφερω και παλι το θεμα,μιας και ηρθε ο καιρος να κανει τις απαραιτητες πρωτα εξετασεις και μετα την επεμβαση ο γιος μου(21ετων)

    και οταν λεω ο καιρος εννοω: ηλικιακα,σταθεροποιηση μυωπιας(εχει και 3βαθμους αστιγματισμο) και φυσικα χειμερινη περιοδος που ενδεικνυται γι'αυτου του ειδους την επεμβαση.


    επειδη η υγεια ειναι σημαντικοτερη απο οτιδηποτε αλλο,στην προκειμενη περιπτωση οποιος εχει εμπειρια, κανοντας ο ιδιος την επεμβαση ή καποιος δικος του και γνωριζει καποιον καλο γιατρο, στη Λαρισα πρωτα, ή μετα στη Θεσσαλονικη,ας το αναφερει εδω ονομαστικα.

    ....για να σας προλαβω,δυσφημηση απαγορευεται και οχι διαφημηση,.... απο εμας εννοω,αν καποιο μελος ειναι γιατρος και θελει να προβληθει,θα πρεπει να ερθει πρωτα σε συννενοηση με τους αντμιν.

    ΥΣ.Πανο (στροφ) την εκανες τελικα την επεμβαση???...αν ναι,που?

    ....ειναι κανεις αλλος που την εκανε το τελευταιο διαστημα????


    εκ των προτερων:

  2. #22
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για πειτε γιατι η κατασταση με τους φακους εχει γινει κουραστικη..
    -------------------

  3. #23
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    20 χρονια φακους επαφης με εχουν κουρασει...

    Και εγω το σκεφτομαι ανα περιοδους, (δεν εχω πολυ πραμα, 3.75 μυωπια μονο), αλλα περα απο της βαριεστημαρας, αυτο που με κολλωνει ειναι οτι καθως λενε οι γιατροι, σου "αφηνουν" ενα 0,2 με 0,5 βαθμους


    Μπας και να κανουμε ενα ομαδικο ?

    Εχω 3-4 νοματαιους ετοιμους....

  4. The Following 2 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    alexm (20-08-13), aristent (20-08-13)

  5. #24
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φοβάμαι να προχωρήσω στη διόρθωση της όρασης με Laser. Κι αν κάτι συμβει;

    Με τα δεδομένα των τελευταιων 10 ετών, οι δυσαρεστημένοι “ασθενείς” που έχουν πραγματοποιήσει μιά διαθλαστική επέμβαση είναι ελαχιστότατοι. Η διαθλαστική χειρουργική έχει σήμερα ένα ποσοστό ευχαριστημένων (θα έλεγα συχνά ευτυχισμένων) “ασθενών” άνω του 95 ή 98% παγκοσμίως. Πολλή σημαντική είναι και παραμένει η σωστή επιλογή μεθόδου αλλά και α αποκλεισμός από την επέμβαση όλων όσων οι εξετάσεις δείξουν την παραμικρή πιθανότητα για μη αναμενόμενο αποτέλεσμα. Οι επιπλοκές και τα προβλήματα από τη χρήση φακών επαφής, αν και επίσης όχι συχνές, είναι σαφώς συχνότερες από μία σωστή διαθλαστική επέμβαση που θα σας απαλλάξει μιά ζωή από τη χρήση φακών επαφής και φυσικά γυαλιών.
    πηγη:https://www.iatropedia.gr/articles/read/4127


  6. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    ntinos (20-08-13)

  7. #25
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν ξερω τι ρολο βαραει αυτος που εχει το παρακατω blog, απλα το παραθετω...

    https://epiplokes-lasik.blogspot.gr/

  8. #26
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι ρολο βαραει αυτος που εχει το παρακατω blog, απλα το παραθετω...

    https://epiplokes-lasik.blogspot.gr/
    ....τιποτα δεν αποκλειεται!!!....ισως να ειναι το 5% των αποτυχημενων επεμβασεων που γραφουν σ'άυτο το μπλογκ,ισως καποιοι που θιγονται συμφεροντα τους(πωλησεις γυαλιων,φακων κλπ.)...ισως,ισως.....

    εμεις εδω γι'αυτο το συζηταμε,ισως βγαλουμε πιο ασφαλη συμπερασματα,αλλα τελικα πιστευω οτι αξιζει να "ρισκαρεις" για την υγεια και την ευτυχια σου.

    το: "ρισκαρεις", ας μην το αναλυσουμε,αφου δεν εννοω να πεσεις στο γκρεμο,αλλα οπως μια περιπτωση μιας θειας μου που κοντευε να καθηλωθει σε καρεκλα απο πονο στη μεση,ουτε να περπατησει δεν μπορουσε και εκανε επεμβαση στη μεση με 1000% ποσοστο κινδυνου αναπηριας και τωρα απο τη χαρα της περπαταει σ'ολη τη γειτονια ,μερικες φορες σχεδον τερχοντας!!!

  9. #27
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα γιατί έχω πάρα πολύ υψηλή μυωπία και κοιτάω τρόπους να ξεφορτωθώ τους φακούς, ιδιαίτερα μετά από μια πρόσφατη εμπειρία εγκαύματος στο μάτι που γύρισε σε μόλυνση.

    Ξεκινάμε από τα βασικά, η μυωπία μου είναι 16 στον αριστερό και 13 στον δεξί.

    Όπως καταλαβαίνετε τώρα που ήμουν χωρίς φακούς ψηλοέφριξα γιατί ο γιατρός δεν χορηγεί γυαλιά με την ακριβή μυωπία σου κι έτσι δεν βλέπεις σωστά.

    Το πρόβλημα με μένα είναι ότι αφενός έχω πολύ υψηλή μυωπία και αφεδύο ανεβαίνει όλο και λίγο κάθε χρόνο, οπότε και να έκανα την επέμβαση πάλι ενδεχομένως να φορούσα φακούς.

    Οι επιλογές μου ήταν οι εξής τρεις: Lasik, φακό στο μάτι και επέμβαση καταρράκτη.

    Το lasik στην ουσία "πλανάρει" τον κερατοειδή αλλά θα πρέπει να έχεις αρκετό πάχος ώστε να μπορείς να βλέπεις. Στη περίπτωσή μου, η μυωπία μου θα κατέβαινε 6-7 βαθμούς στο κάθε μάτι, οπότε δεν με συνέφερε.

    Η επόμενη λύση που μου πρότειναν ήταν να τοποθετηθεί φακός εσωτερικά στο μάτι. Εκεί εξαλείφεται εντελώς η μυωπία, αλλά και πάλι αν ανέβει ίσως χρειαστεί διόρθωση με φακούς ή γυαλιά. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο φακός εσωτερικά δημιουργεί φθορά στον κανονικό "φακό" που έχουμε μέσα στο μάτι και θα χρειαστεί κι άλλη επέμβαση μελλοντικά.

    Η καλύτερη λύση λοιπόν στη περίπτωσή μου είναι να πήγαινα κατευθείαν σε επέμβαση καταρράκτη και να αντικαθιστούσαμε στην ουσία τον φακό του ματιού με άλλον. Κάτι τέτοιο όμως συνηθίζεται να γίνεται στα 50+, οπότε έχω καμιά 20αριά χρόνια ακόμα.

    Συνεπώς, δεν έχω άλλη λύση παρά να μείνω με τους φακούς για πολύ καιρό ακόμα και ίσως είναι και η πιο ασφαλής επιλογή.

    Οπότε πριν κάνετε το οτιδήποτε πρέπει να βεβαιωθείτε ότι η μυωπία σας έχει σταθεροποιηθεί τουλάχιστον τα τελευταία 4-5 χρόνια (στα 30 περίπου σταματάει να ανεβαίνει) και το πάχος του κερατοειδούς σας είναι αρκετό ώστε να σας μηδενίσει τη μυωπία.

    Αυτά.
    Nikos

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    aristent (20-08-13), ntinos (20-08-13), Ptboul (28-08-13)

  11. #28
    Εγγραφή
    15-06-11
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    234
    Thanked
    517
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έκανα την επέμβαση το Δεκέμβρη του 2008 σε ηλικία 17 ετών (είχε σταθεροποιηθεί η μυωπία μου τουλάχιστον 2 χρόνια). Επίσης έχει κάνει και ο αδερφός μου στον ίδιο γιατρό εδώ και 12-13 χρόνια. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ήταν πραγματικά τα καλύτερα χρήματα που ξόδεψε η οικογένειά μου για εμένα. Από όταν έκανα την επέμβαση ένιωσα σαν άνθρωπος, ούτε γυαλιά ούτε φακοί ούτε τίποτα. Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Μην το φοβάστε δεν ειναι τίποτα (αρκεί βέβαια να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό).

    Αν θέλετε έχω γιατρό στον Πειραιά τον οποίο και θεωρώ από τους καλύτερους της Ελλάδας (και επαγγελματικά και σε ανθρώπινο επίπεδο). Όποιος έχει απόρροια θα χαρώ να βοηθήσω.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to jkourkoulis For This Useful Post:

    aristent (20-08-13), bakalos (20-08-13)

  13. #29
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω διαβασει πως η "πληγη" που κανει το λειζερ στο ματι δεν κλεινει ποτε.

    Επισης, μακροβουτι με ανοιχτα ματια (καημος για εμας τους μυωπες και γενικα οσων φορουν φ. επαφης) μετα απο ενα χρονο απο την εγχειρηση...

  14. #30
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω διαβασει πως η "πληγη" που κανει το λειζερ στο ματι δεν κλεινει ποτε.

    Επισης, μακροβουτι με ανοιχτα ματια (καημος για εμας τους μυωπες και γενικα οσων φορουν φ. επαφης) μετα απο ενα χρονο απο την εγχειρηση...
    Καλυτερα απο το να μην μπορεις καθολου ή απλα να κανεις μπανιο στη θαλασσα και να φοβασαι μην φυγει κανας φακος και χωρις βουτιες
    -------------------

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    aristent (20-08-13), ntinos (20-08-13)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP