Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: [Ε46]λευκό καντράν / φωτισμός

  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    169
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή [Ε46]λευκό καντράν / φωτισμός

    καλησπερα παιδια ξερει κανεις καποιο μαγαζι
    στην αθηνα να κανει τετοιο πραμα να αλλαζει φωτισμο στα οργανα?
    και αν υπαρχει τετοια περιπτωση...

    ευχαριστω..

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος μάστορας,ωστόσο ξέρω κάποια πράγματα μιας και έχω ανοίξει τα όργανα και όχι μόνο.
    Τα ledάκια του φωτισμού είναι smd. https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37853 (<-ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΟΛΟ!και θα καταλάβεις γιατί και εσυ στον ίδιο δρόμο ψαξίματος είσαι!)

    Αυτά τα ledάκια λοιπόν είναι πολύ μεγάλος διάολος.Είναι πάρα μα πάρα πολύ λεπτά και δύσκολα στις κολλήσεις μιας και απαιτούν όχι μόνο τον κατάλληλο εξοπλισμό,αλλά και το κατάλληλο χέρι.
    Αν ανοίξεις το καντράν σου θα δεις τι είδους είναι αυτά τα smd και μπορείς να τα βρείς σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό(πχ δίπλα απο το ψητοπωλείο Λιβαδειά κοντά στην πλατεία Κάνιγκος ή σε κάποιο που προτείνουν στο παραπάνω thread).Πρέπει να βρεις τα ίδια σε διάσταση ή λίγο μικρότερα για να μην έχεις πρόβλημα εφαρμογής.

    Αν τα βρείς μπορώ να σου προτείνω ένα παιδί που ξέρω, που το χέρι του πιάνει (είναι στη γειτονιά μου) και ασχολείται με τσιπαρίσματα σε κονσόλες.Κάνει όσο μικρή κόλληση απαιτείται και αν μπορεί (τουλάχιστον απο αυτούς που ξέρω) μόνο αυτός θα μπορεί!

    Απλά όπως σου είπα θα πρέπει να βρεις εσύ τα λαμπάκια τα smd που χρειάζονται και να "διαλύσεις" τα όργανα,ώστε να πας στο παιδί με την πλακέτα και τα λαμπάκια και αυτός θα το φτιάξει...

    Αυτά απο εμένα και ελπίζω να σε βοήθησα κάπως για το πως να προσανατολιστείς...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-01-10 στις 15:34



  3. #3

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση ότι ο georgee46 μπορει να σας βοηθησει...νομιζω το εχει κανει! Ας μας πει ο ιδιος

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σπύρο ο Γιώργος (georgee46) είχε βάλει στα όργανα του αυτό https://innoparts.de/media/gallerys/...bmw/index.html απο την Innoparts https://innoparts.de/pages/de/interi...hoscheiben.php

    Eγω αν κατάλαβα θέλει να αλλάξει τα λαμπάκια στο μαμά καντράν....

    Πάντως για την αλλαγή στα υπόλοιπα λαμπάκια ο Katsaraios είχε αλλάξει σε μπλέ απο πορτοκαλί...

    Γιώργο-μπλέξαμε με τους Γιώργηδες- (Katsaraios) αν μπορείς για βοήθα και εσύ...



  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο ο Γιώργος (georgee46) είχε βάλει στα όργανα του αυτό https://innoparts.de/media/gallerys/...bmw/index.html απο την Innoparts https://innoparts.de/pages/de/interi...hoscheiben.php

    Eγω αν κατάλαβα θέλει να αλλάξει τα λαμπάκια στο μαμά καντράν....

    Πάντως για την αλλαγή στα υπόλοιπα λαμπάκια ο Katsaraios είχε αλλάξει σε μπλέ απο πορτοκαλί...

    Γιώργο-μπλέξαμε με τους Γιώργηδες- (Katsaraios) αν μπορείς για βοήθα και εσύ...
    Ενας πραγματικος Bond...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-01-10 στις 17:17

  6. #6
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    169
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    vasili ευχαριστω πολυ. Θελω να αλλαξω τα λαμπακια,οχι ολο το καντραν σε λευκα!!
    τα λαμπακια τα βρίσκουμε πιστευω αλλα δεν ξερω να ανοιξω το καντραν εγω... καθολου δεν το εχω ξανακανει! αλλαζει και η οθονη χρωμα?
    και τα υπολοιπα λαμπακια αλλαζουν ευκολα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-01-10 στις 17:19

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο G_kaliteros Εμφάνιση μηνυμάτων
    vasili ευχαριστω πολυ. Θελω να αλλαξω τα λαμπακια,οχι ολο το καντραν σε λευκα!!
    τα λαμπακια τα βρίσκουμε πιστευω αλλα δεν ξερω να ανοιξω το καντραν εγω... καθολου δεν το εχω ξανακανει! αλλαζει και η οθονη χρωμα?
    και τα υπολοιπα λαμπακια αλλαζουν ευκολα?
    Κάτσει γιατί με μπέρδεψες...Ποιά λαμπάκια θες να αλλάξεις?Αυτά των checks στο καντράν?
    Εγώ κατάλαβα ότι θές όλα να τα κάνεις πχ μπλέ.
    Για το καντράν δεν είναι δύσκολο να το ανοίξεις.Βγαίνει εύκολα και ανοίγει σχετικά εύκολα με τα κατάλληλα κατσαβίδια.ΙΣΧΥΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ.ΕΙΝΑΙ SMD...ΣΤΟ Ε36 ήταν απλά και μπορούσες να τα αλλάξεις.
    Για τα υπόλοιπα λαμπάκια (πχ κλιματισμός,ραδιόφωνο κτλπ) έστειλα ηδη pm στο Katsaraio και όταν το δει λογικά θα μας απαντήσει (μιας και αυτός τα είχε αλλάξει ολα σε μπλέ αν θυμάμαι καλά κάποτε.



  8. #8
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    169
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οχι θα ηθελα π.χ της οθονης κατω που εχει το trip..
    τα λαμπακια που θα μπορουσα να τα προμηθευτω? εαν τελικα το κανω!!!
    οχι chek xeirofrena ktlp...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-01-10 στις 18:05

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χμ...Για την οθόνη κατά 99% πιστεύω προσωπικά ότι δεν αλλάζει καθόλου εύκολα,ούτε το έχω δει εγώ προσωπικά ποτε.Για τα υπόλοιπα λαμπάκια,διάβασε το thread απο το φόρουμ με τα ηλεκτρονικά που σου πόσταρα στην αρχή καθώς περίμενε (ή στείλε) τον Κatsaraio να σου πει...



  10. #10
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    169
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    vasili αν παω να παρω τα led.. απο ενα μαγαζι που λενε στην αθηνα..
    και βγαλω το κοντερ μου ο φιλος σου μπορει να μας το κανει? σιγουρα?
    τα υπολοιπα δν με ενδιαφερουν και πολυ, αλλα τα οργανα θα τα ηθελα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-01-10 στις 18:23

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP