Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: καταναλωση Ζ4 35is vs 116 auto

  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή καταναλωση Ζ4 35is vs 116 auto

    Ακυρη η συγκριση θα πειτε ολοι...αλλα.....

    Ταξιδι εθνικη με την ιδια ακριβως ταχυτητα 120-140 χλμ , ιδια μερα και ωρα και τα δυο αμαξια το ιδιο ακριβως φορτιο και στα δυο αμαξια....


    Ζ4 35is---------------------10l/100km
    E87 116LCI AUTO-----------9.7L/100KM

    H καταναλωση του Ζ ειναι τρελα χαμηλη για τα κυβικα και το ειδος του αμαξιου, ενω αυτη του ασσου ουτε καν πλησιαζει αυτα που υποσχετε η μαμα bmw... ποτε δεν εχουμε δει στην πολη κατω απο 9 λιτρα με ελαφρυ ποδι.....(αυτοματο γαρ)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Z4 DCT : 21-02-11 στις 10:04

  2. The Following 6 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    alexm (21-02-11), aristent (21-02-11), NickE60 (21-02-11), nikos1400 (21-02-11), Panos 316T (21-02-11), Vasilis (21-02-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχεις Ζ4 35is και δεν το ξέρουμε....? χα χα

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    ενα δυνατο μοτερ , με ηρεμη οδηγηση σαφως κ εχει πολυ μικρη καταναλωση οταν υποχρεωνεται να τραβηξει ενα Α φορτιο

    σε σχεση με ενα μικροτερο μοτερ το οποιο χρειαζεται περισσοτερο πατημα στο γκαζι για να τραβηξει το ιδιο φορτιο!

    αυτο μου χαν πει τα παιδια που μου τοποθετησαν τον 3λιτρο!

    σε νορμαλ ταξιδια θα δεις χαμηλοτερη καταναλωση απο οτι με το 2λιτρο , κ αυτο γιατι δεν χρειαζεται να ''πιεσεις'' το μοτερ για να τραβηξει τα συγκεκριμενα κιλα!


    ...για κανε ομως πως τσιμπας το τουρμπο ή εγω τον κομπρεσσορα (εστω για πλακα)χεχεχε
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  5. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    aristent (21-02-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα δυνατο μοτερ , με ηρεμη οδηγηση σαφως κ εχει πολυ μικρη καταναλωση οταν υποχρεωνεται να τραβηξει ενα Α φορτιο

    σε σχεση με ενα μικροτερο μοτερ το οποιο χρειαζεται περισσοτερο πατημα στο γκαζι για να τραβηξει το ιδιο φορτιο!

    αυτο μου χαν πει τα παιδια που μου τοποθετησαν τον 3λιτρο!

    σε νορμαλ ταξιδια θα δεις χαμηλοτερη καταναλωση απο οτι με το 2λιτρο , κ αυτο γιατι δεν χρειαζεται να ''πιεσεις'' το μοτερ για να τραβηξει τα συγκεκριμενα κιλα!


    ...για κανε ομως πως τσιμπας το τουρμπο ή εγω τον κομπρεσσορα (εστω για πλακα)χεχεχε
    εχεις δικιο Βασιλη , αλλα σκεψου οτι ο ασσος με αυτα τα χλμ δουλεβει μεταξυ 2700 και 3000 στροφες περιπου....ακριβως μεσα στην οικονομικη του περιοχη...
    Ενταξει για το Ζ...ουτε καν καταλαβαινει το φορτιο σε αυτα τα χλμ....μεσα στην αθηνα δεν πεφτω κατω απο τα 13 με τιποτα

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γιαννη αν δεν κανω λαθος ο ασσος φοραει 18αρες κλπ ετσι δεν ειναι?ολα αυτα επιβαρυνουν την καταναλωση σε ενα αμαξι πολυ κατωτερης υποδυναμης απο αυτο που συγκρινεις!!! λογικο να εχει τετοια καταναλωση

  8. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Vasilis (21-02-11)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δικιο Βασιλη , αλλα σκεψου οτι ο ασσος με αυτα τα χλμ δουλεβει μεταξυ 2700 και 3000 στροφες περιπου....ακριβως μεσα στην οικονομικη του περιοχη...
    Ενταξει για το Ζ...ουτε καν καταλαβαινει το φορτιο σε αυτα τα χλμ....μεσα στην αθηνα δεν πεφτω κατω απο τα 13 με τιποτα

    στην προσπεραση ειναι ολο το παιχνιδι νομιζω εγω κ στις αυξομειωσεις ταχυτητας!


    στανταρ φυσικα στις περιπτωσεις που σε ''κοβει'' ο προπορευομενος , τσιμπαει λιγο παραπανω!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  10. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαννη αν δεν κανω λαθος ο ασσος φοραει 18αρες κλπ ετσι δεν ειναι?ολα αυτα επιβαρυνουν την καταναλωση σε ενα αμαξι πολυ κατωτερης υποδυναμης απο αυτο που συγκρινεις!!! λογικο να εχει τετοια καταναλωση
    Η καταναλωση αλλαξε ελαχιστα στον ασσο μετα την αλλαγη των ζαντων....και τον μετρητη τον μηδενιζω παντα σε ταξιδι....

  11. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταναλωση αλλαξε ελαχιστα στον ασσο μετα την αλλαγη των ζαντων....και τον μετρητη τον μηδενιζω παντα σε ταξιδι....
    Δεν τα συγκρινω μεταξυ τους, απλα το αναφερω γιατι ο ασσος δεν υπηρξε ποτε οικονομικο αμαξι στην καταναλωση, τουλαχιστον σαν αυτοματο που το εχω εγω

  12. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω βασικα εχω προσεξει οτι γενικα τα 4κυλινδρα συνολα της bmw δεν ειναι οικονομικα.το βλεπω και απ το δικο μου αυτοκινητο το οποιο δεν το λες και οικονομικο!!!τα 6κυλινδρα ειναι οικονομικα σε σχεση παντα με τα κυβικα τους

  13. The Following 2 Users Say Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Vasilis (21-02-11), Z4 DCT (21-02-11)

  14. #10
    Εγγραφή
    13-11-10
    Περιοχή
    πατρα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    164
    Thanked
    237
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    έρχομαι και εγώ να επιβεβαιώσω τα παραπάνω συμπεράσματα του φίλου , έχω ένα octavia5 sw 1.6 fsi και την ζετα 3λιτρη Ε85 σε αυτές τις ταχύτητες περίπου 120 χαω έχουν την ίδια κατανάλωση , το σκόντα όμως βάζω μόνο 100αρα βενζίνη οπότε σίγουρα κοστίζει περισσότερο και έχω μια υποψία οτι καίει και λίγο παραπάνω

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP