Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πρόβλημα με ABS.

  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή Πρόβλημα με ABS.

    Καλησπέρα παιδιά και θα ήθελα την βοήθειά σας.
    Εχω ένα compact e36 μοντέλο του 1999 και μου παρουσιάζει πρόβλημα στο ABS το οποίο έχει και αντισπίν. Η λειτουργία του είναι φυσιολογική εκτός από όταν κινούμε με πολύ μικρή ταχύτητα, δηλαδή με 4-5 χιλιόμετρα και τίθεται σε λειτουργία πολύ εύκολα και ξαναλέω μόνο στα χιλιόμετρα αυτά! Βλάβη δεν βγάζει στο καντράν αλλά ούτε και στην διάγνωση που το βάλαμε! Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει γιατι δεν είμαι να αλλάζω μονάδα abs χωρίς να είμαι σίγουρος οτι είναι αυτό το πρόβλημα!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μήπως έχουν "τυφλωθεί" από τη σκόνη οι αισθητήρες? ξεκίνα να ψάχνεις από τα απλά και προχωράς βλέποντας

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κατι εχει ξαναγραφτει για τα Ε36 και το ABS. Περιμενε λιγο να το δουν ...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν βγάζει σφάλμα λέει Κώστα..

  5. #5
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς σφάλμα δεν βγάζει....

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μήπως το κάνει μόνο μέσα στα στενά της πόλης; πχ σε κάποια διασταύρωση;

    Από λάστιχα πως πάμε;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κανονικα ολα τα abs λειτουργουν απο τα 8χλμ και πανω.

    Αυτο σημαινει πως με πολυ μικρη ταχυτητα κατω των 8χλμ (αντιστοιχη του περπατηματος) θα πρεπει αμα πατησεις τερμα φρενο να μπλοκαρουν οι τροχοι.

    Οποτε ειτε οι αισθητηρες σου δεν διαβαζουν σωστα σε μικρες ταχυτητες , ειτε η μοναδα του abs εχει καποιο αλλο προβλημα.

    Πρωτα τσεκαρεις τους αισθητηρες (πιθανον να εχουν βρωμιες οπως ειπωθηκε παραπανω) , και αν δεν δεις βελτιωση δοκιμαζεις μια μοναδα ABS απο αλλο αμαξι που βλεπεις οτι λειτουργει σωστα

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οπως είπα στο αρχικό μηνυμά μου το πρόβλημα είναι με ταχύτητα 4-5 χιλιόμετρα. Τα λάστιχα μου είναι άψογα αλλά δυστυχώς οι τροχοί δεν μπλοκάρουν κάτω από 8 χιλιόμετρα και το abs δουλεύει μέχρι την ακινητοποιησή του!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων


    ...... ειτε οι αισθητηρες σου δεν διαβαζουν σωστα σε μικρες ταχυτητες , ειτε η μοναδα του abs εχει καποιο αλλο προβλημα.

    Πρωτα τσεκαρεις τους αισθητηρες (πιθανον να εχουν βρωμιες οπως ειπωθηκε παραπανω) , και αν δεν δεις βελτιωση δοκιμαζεις μια μοναδα ABS απο αλλο αμαξι που βλεπεις οτι λειτουργει σωστα
    στο συνεργειο κοιταξατε τους αισθητηρες? ρωτα και αν εχουν καποια μοναδα abs να την κουμπωσεις πανω δοκιμαστικα.

    Αν παλι σε ενοχλει τοσο πολυ στις μικρες ταχυτητες μπορεις να το απενεργοποιησεις εντελως, απλα βγαζοντας την αντιστοιχη ασφαλεια! Βεβαια δε θα εχεις abs καθολου μετα αλλα μεχρι να βρεις το προβλημα θα φρεναρεις χαμηλα σαν ανθρωπος

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά παιδιά σας αναφέρω έτσι για να μην έχετε κάποια απορία σε πιθανά προβλήματα άλλων συμφορουμιτών ότι το πρόβλημα λύθηκε! Εφταιγε μετά από επισκευή στον πίσω άξονα για αντικατάσταση σινεμπλόκ να έχει λυθεί ο πίσω αριστερός αισθητήρας για να κατεβεί η γέφυρα και μετά ο φίλος μου που με βοηθούσε δεν έσφιξε καλά την βίδα του αισθητήρα με αποτέλεσμα μετά από καιρό από τους κραδασμούς να λασκάρει και να μη διαβάζει σωστά! Σφίχτηκε η βίδα και όλα καλά.....επίσης στο τέλος αλλάχτηκαν και τα υγρά των φρένων (motul racing dot 4) με το διαγνωστικό να ελέγχει και την παραμικρή φισαλίδα στο κύκλωμα (ABS) και τα εξαπίστονα μου (performans bmw) ήρθαν στα ίσια τους!!!!!! Τέλος ευχαριστώ τα παιδιά για την έστω και μικρή ανταπόκριση που είχα στο πρόβλημά μου!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    deepBLUE (20-02-11), NickE60 (20-02-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP