Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 116

Θέμα: [E90]320si Πρόβλημα με καταλύτες?

  1. #41
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    1. οι λ όντως δεν καθαρίζονται
    2. εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό, όσο και αντιεπαγγελματική σου φαίνεται η συμπεριφορά της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ και όχι του Υπαλλήλου, οτι αν προβεί σε αλλαγή καταλύτη και το πρόβλημα δεν λυθεί οτι θα στον πάρει πίσω! στο έχουν πει πολλοί αυτό?

    3. το για ποιό λόγο ο καταλύτης σου είναι για πέταμα δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς γιατί πολύ απλά υπάρχουν χιλιάδες λόγοι...

    σου ξαναείπα Πάνο οτι το σημαντικό στην υπόθεση είναι να σου λύσουν το πρόβλημα και να ξεμπερδέυεις. το αν για να λυθεί το πρόβλημά σου κοστίζει ή όχι αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

    όσο για τις aftermarket λύσεις εγώ προσωπικά αμφιβάλλω και δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία.

    όσο για το κόστος αλλαγής του καταλύτη σου δεν σου είπαν ούτε πολλά ούτε λίγα αν αναλογιστείς οτι πρέπει να βγει ολόκληρη η πολλαπλή!!!

  2. #42
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. οι λ όντως δεν καθαρίζονται
    2. εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό, όσο και αντιεπαγγελματική σου φαίνεται η συμπεριφορά της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ και όχι του Υπαλλήλου, οτι αν προβεί σε αλλαγή καταλύτη και το πρόβλημα δεν λυθεί οτι θα στον πάρει πίσω! στο έχουν πει πολλοί αυτό?

    3. το για ποιό λόγο ο καταλύτης σου είναι για πέταμα δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς γιατί πολύ απλά υπάρχουν χιλιάδες λόγοι...

    σου ξαναείπα Πάνο οτι το σημαντικό στην υπόθεση είναι να σου λύσουν το πρόβλημα και να ξεμπερδέυεις. το αν για να λυθεί το πρόβλημά σου κοστίζει ή όχι αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

    όσο για τις aftermarket λύσεις εγώ προσωπικά αμφιβάλλω και δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία.

    όσο για το κόστος αλλαγής του καταλύτη σου δεν σου είπαν ούτε πολλά ούτε λίγα αν αναλογιστείς οτι πρέπει να βγει ολόκληρη η πολλαπλή!!!

    Εγω για να αφαιρεσω πολλαπλη και να βγαλω προκατ στο 92αρι εδωσα 200ε.....

  3. #43
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. οι λ όντως δεν καθαρίζονται
    Σε άλλο συνεργείο μου είπαν ότι καθαρίζονται..
    Εγώ, σαν άσχετος καταναλωτής τι να κάνω?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό, όσο και αντιεπαγγελματική σου φαίνεται η συμπεριφορά της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ και όχι του Υπαλλήλου, οτι αν προβεί σε αλλαγή καταλύτη και το πρόβλημα δεν λυθεί οτι θα στον πάρει πίσω! στο έχουν πει πολλοί αυτό?
    Το μόνο θετικό, όχι δεν μου το έχουν πει, αλλά θα τεθεί σαν κανόνας αν τελικά τον αλλάξω οπουδήποτε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. το για ποιό λόγο ο καταλύτης σου είναι για πέταμα δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς γιατί πολύ απλά υπάρχουν χιλιάδες λόγοι...
    Δεν διαφωνώ, ρώτησα επίσης για πιο λόγο τα καυσαέρια είναι οκ εφόσον έχει πρόβλημα ο καταλύτης? Απάντηση που μέχρι σήμερα δεν έχει ληφθεί από κανένα συνεργείο.

    Τέλος πάντων, για να μην αναμασάω τα ίδια κ τα ίδια:

    Θα ήθελα πριν προβώ σε ενέργεια για μία τόσο ακριβή βλάβη να υπάρχει διάθεση από το συνεργείο για μια πιο λεπτομερής εξέταση του προβλήματος. Δεν είναι ότι ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΎΕΙ η απάντηση λόγω κόστους, αλλά θέλω κάποιες λογικές απαντήσεις στις λογικές ερωτήσεις μου. Αν δεν τις έχω τότε θα αμφιβάλω κ εγώ για το εκάστοτε συνεργείο κ την ποιότητα υπηρεσιών του._
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ptboul : 08-03-11 στις 12:15
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Kostas_1 (14-06-11)

  5. #44
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ντι μπεστεν κουαλιτατ... μαι αςς..μπιφορ εντ αφτερ σεηλ

  6. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Ptboul (09-03-11)

  7. #45
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νεοτερα ?

  8. #46
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεοτερα ?
    Φίλε Ντίνο σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμα μου (μέσω του αγαπητού Γιώργου - Gnx ).

    Όπως είδες, προφανώς αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα στο οποίο να σημειωθεί ότι το αμάξι έχει αυτή τη στιγμή 27.300km μόνο!

    Πρόβλημα με καυσαέρια δεν υπάρχει, η απόδοση - απόκριση είναι κανονική και αν εξαιρέσω ένα στιγμιαίο τρέμουλο (πολλαπλασιαστές; ) που εμφάνισε πριν ένα μήνα το οποίο δεν επαναλήφθηκε, όλα είναι εντάξει.

    Το λαμπάκι του κινητήρα ωστόσο, μόλις σβήσει στο διαγνωστικό, ανάβει πάλι μετά από 200-300 km πορείας.

    Για να μην επαναλαμβανόμαστε όμως κ γίνεται μονότονο το θρεντ, θα επικοινωνήσουμε σε προσωπικό επίπεδο για ερωτήσεις κ απορίες.

    Σε ευχαριστώ κ πάλι για την απόκριση.

    ps: Δύο αμάξια από τα 60-70 που κυκλοφορούν στην Ελλάδα κ παρουσιάζουν το ίδιο φαινόμενο κατά πόσο μπορεί να είναι τυχαίο;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #47
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ντίνο σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμα μου (μέσω του αγαπητού Γιώργου - Gnx ).

    Όπως είδες, προφανώς αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα στο οποίο να σημειωθεί ότι το αμάξι έχει αυτή τη στιγμή 27.300km μόνο!

    Πρόβλημα με καυσαέρια δεν υπάρχει, η απόδοση - απόκριση είναι κανονική και αν εξαιρέσω ένα στιγμιαίο τρέμουλο (πολλαπλασιαστές; ) που εμφάνισε πριν ένα μήνα το οποίο δεν επαναλήφθηκε, όλα είναι εντάξει.

    Το λαμπάκι του κινητήρα ωστόσο, μόλις σβήσει στο διαγνωστικό, ανάβει πάλι μετά από 200-300 km πορείας.

    Για να μην επαναλαμβανόμαστε όμως κ γίνεται μονότονο το θρεντ, θα επικοινωνήσουμε σε προσωπικό επίπεδο για ερωτήσεις κ απορίες.

    Σε ευχαριστώ κ πάλι για την απόκριση.

    ps: Δύο αμάξια από τα 60-70 που κυκλοφορούν στην Ελλάδα κ παρουσιάζουν το ίδιο φαινόμενο κατά πόσο μπορεί να είναι τυχαίο;

    μπορεί να το έχουν βγάλει και τα απλά 320 Πάνο... δεν το ξέρεις.
    μη νομίζεις οτι ο καταλύτης του απλού είναι πιο φθηνός...

  10. #48
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί να το έχουν βγάλει και τα απλά 320 Πάνο... δεν το ξέρεις.
    μη νομίζεις οτι ο καταλύτης του απλού είναι πιο φθηνός...
    Σίγουρα, αλλά από όσο έχω διαβάσει σε διάφορα φόρα το κύριο πρόβλημα στα 320i αφορά σε πολλαπλασιαστές κ κολόνα τιμονιού.

    Όσων αφορά τα 320si, τουλάχιστον μέσα από τα φόρα έχω δει ότι είμαστε μετρημένοι στα δάχτυλα (το πολύ 10 αυτοκίνητα) και τα 2 εμφανίζουν αυτή την ιδιαιτερότητα γεγονός που μου προξενεί εντύπωση μιας κ μιλάμε για καταλύτη και όχι για λ, πολλαπλασιαστές ή κάποιο άλλο σύνηθες πρόβλημα. Μπορεί να είναι τυχαίο, μπορεί κ όχι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #49
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γεια σου Παναγιωτη.

    Το δικο μου μου παρουσιασε την ενδειξη (κιτρινο λαμπακι) στα περι 122.οοο χλμ.
    3-4 φορες το ειχα σβησει, αλλα μετα απο λιγο επανεμφανιζοταν. Απο την πρωτη φορα μου ειχαν πει στο συνεργειο οτι ειναι μαλλον καταλυτης, και λιγοτερο πιθανον καποιος απο τους λ.

    Το πηγα σε 2-3 ακομη συνεργεια, και εκει μου ειπαν με βεβαιοτητα, "καταλυτης".
    Μια απο ολες αυτες τις διαγνωσεις που διαβασα, ελεγε, "καταλυτικος μετατροπεας νο. 2".
    Και ενω στα 2-3 αυτα συνεργεια (που ποτε δεν ειχα παρε-δωσε μαζι τους) μου ελεγαν καθετα οτι ειναι θεμα καταλυτη, στο συνεργειο που πηγαινω παντα τοσο το δικο μου οσο και της γυναικας μου, ηταν ποιο επιφυλακτικοι, με την εννοια οτι στο "καταλυτικος μετατροπεας νο. 2" περιλαμβανεται και ενας - αν θυμαμαι σωστα - αισθητηρας λ.

    Καπου εδω ομως μπαινει και η εμπιστοσυνη, που την ειχα απενατνι στον συγκεκριμενο μηχανικο, ο οποιος μου ειπε, οτι βαση εμπειριας και αντιστοιχων περιπτωσεων με την αλλαγη του καταλυτη, διορθωνεται το προβλημα.

    Εν παση περιπτωση, αφησα το αυτοκινητο οπως ηταν, με μονιμη την ενδειξη αναμμενη, μιας και ειχα αλλες προτεραιότητες αντι των 1465 ευρω για την αλλαγη καταλυτη + εργασια, και εκανα περι τα 2.οοο χλμ με μονιμα αναμενη την ενδειξη

    Καποια στιγμη εντος του Μαϊου μου ηθρε μια ενημερωση απο το συνεργειο που πηγαινω το αυτοκινητο, η οποια ελεγε οτι μεχρι τις 15 Μαϊου (εαν θυμαμαι σωστα), υπηρχε 20% εκπτωση σε ανταλλακτικα & εργασια, και χωρις να το σκεφτω και πολυ, πηγα και τον αλλαξα, και πληρωσα 1.οοο ευρω.

    Μεχρι στιγμης εχω κανει γυρω στα 1000 χλμ, και δεν εχει παρουσιαστει ξανα η ενδειξη. Ειδωμεν...

    Εμενα μου φανηκε λιγο περιεργο να χρειαστει αλλαγη καταλυτη στα 120.οοο χονδρικα χλμ. Δικαιολογουμην στον εαυτο μου οτι μπορει και να σχετιζεται με κακη βενζινη σε συνδιασμο με 2 πολλαπλασιαστες που ειχα αλλξει, καποια κακη καυση, κλπ, κλπ... Δικαιολογιες.
    Στην περιπτωση του δικου σου ομως, με τα πολυ λιγα χλμ, μου φαινεται πολυ περιεργο...

    Ας ρωτησω και μια ... κουταμαρα:
    Μηπως εχει χτυπηθει πουθενα το si (κατω στον καταλυτη δλδ) ?

  12. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Ptboul (14-06-11)

  13. #50
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κατατοπιστικότατος κ χαίρομαι που τελικά λύθηκε το πρόβλημα έστω κ αν είσαι κατα 1000 ευρώ φτωχότερος.

    Η ίδια επιστολή μου είχε έρθει κ εμένα (προφανώς από την ίδια μεγάλη κάθετη μονάδα) όπου μείωνε το αρχικό κόστος από τα 1500 περίπου ευρώ στα 1200. Την αγνόησα όμως καθώς είχα κ έχω άλλες προτεραιότητες όπως εξακολουθώ να αγνοώ την μόνιμη ένδειξη του ταμπλό εδώ και πολλές χιλιάδες km.. (το έχω απορία αν κ πότε θα πάρω πιστόΝι, μπιέλα κ καταλύτη στην μασκάΛη κ τους λ στον λοκώ.. )

    Το χτύπημα στον καταλύτη (καθόλου χαζή ερώτηση) ήταν από τα πρώτα πράγματα που τσέκαρα οπτικά στο συνεργείο.

    Δεν ξέρω αν έχει λογική, αλλά θα περίμενα από τα διάφορα συνεργεία να μην προσκληθούν στο διαγνωστικό αλλά να βγάλουν τον καταλύτη, να τον τσεκάρουν με όποιο τρόπο, να δουν του λ, κάτι να κάνουν τέλος πάντων κ μετά να αποφανθούν για καταλύτη.

    Μία ερώτηση: Τα καυσαέρια σου πως ήταν?
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP