Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 116

Θέμα: [E90]320si Πρόβλημα με καταλύτες?

  1. #101
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ανταπτοράκια που κυκλοφορούν στο e-bay είναι ουσιαστικά για να βγάζουν off τους πίσω λ. Εξού και το γεγονός ότι έχουν μία πολύ μικρή οπή στο πίσω μέρος τους, ώστε απλά να ζεσταίνονται και να παίρνουν μόλις "μια μυρωδιά" από καυσαέρια. Απευθύνονται σε όσους βγάζουν τελείως τους καταλύτες. Εγώ έλεγα απλά να τραβηχτούν οι λ λίγο πιο μακριά από τη ροή χωρίς να περιορίζεται η διατομή, ώστε να διαβάζουν μεν, αλλά να είναι λίγο πιο πίσω από τη "φλόγα". Αυτό έκαναν και στο συνεργείο του Ptboul (και σωστά). Εφόσον όμως και αυτό ΔΕΝ δούλεψε, μάλλον κάτι πρέπει να παίζει με τους λ ή τον προγραμματισμό του εγκεφάλου. Άρα data logging...
    το θέμα είναι οτι σε καμια απο τις περιτπώσεις δεν είναι ορθή η αντιμετώπιση του προβλήματος με το να τυφλώνεις απλα τους λ

  2. #102
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι οτι σε καμια απο τις περιτπώσεις δεν είναι ορθή η αντιμετώπιση του προβλήματος με το να τυφλώνεις απλα τους λ
    Εννοείται! Για λίγο το άφησα και εγώ μέχρι να αλλάξω τον καταλύτη.

    Πάντως με προβληματίζει που 10 χρόνια μετά, δεν έχει βρεθεί η αιτία και η λύση.

    [από ότι κατάλαβα είναι κοινό πρόβλημα των si (μαζί με τα κολλημένα μοτεράκια ]
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #103
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι οτι σε καμια απο τις περιτπώσεις δεν είναι ορθή η αντιμετώπιση του προβλήματος με το να τυφλώνεις απλα τους λ
    Εννοείται! Για λίγο το άφησα και εγώ μέχρι να αλλάξω τον καταλύτη.

    Πάντως με προβληματίζει που 10 χρόνια μετά, δεν έχει βρεθεί η αιτία και η λύση.

    [από ότι κατάλαβα είναι κοινό πρόβλημα των si (μαζί με τα κολλημένα μοτεράκια ]
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #104
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν πήγαινες με τις οδηγίες της BMW θα λυνότανε το πρόβλημα. το θεμα είναι όμως οτι πρέπει να δώσεις 1000 ευρώ...
    εγώ το αποδίδω στην υπερβολική κατανάλωση που έχει σαν όχημα με αποτέλεσμα να έχει αρκετή άκαυστη πίσω και οι λ να διαβάζουν πολλές φορές πολύ πλούσιο μίγμα.
    θεωρώ δηλαδή οτι είναι και θέμα ρύθμισης είτε ψεκασμού είτε λ απο το εργοστάσιο το ίδιο.

    δεν γίνεται να έχεις σε 2λιτρο με 173 άλογα 15 λίτρα κατανάλωση και να έχει στοιχειμερία με λ = 1
    σίγουρα το μίγμα πολλές φορές θα είναι πλούσιο πίσω
    ίσως μια EGR να βελτίωνε την κατανάλωση

  5. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Ptboul (20-01-17)

  6. #105
    Εγγραφή
    07-12-16
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    31
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    H EGR δε θα συνεργάζονταν με τέτοιο μοτέρ για πολλούς λόγους.

    Σε σχέση με ατμοσφαιρικά με περί τα 180-200 άλογα εκείνης της εποχής που έχουν πέσει στα χέρια μου, η κατανάλωση είναι τσιμπημένη, αλλά όχι κάτι τραγικό. Τα 15 λίτρα που έχεις, θεωρώ ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Η χαμηλή ΜΩΤ σου μαρτυρά πολλά σταμάτα-ξεκίνα. Για παράδειγμα, η 145 μου, (1,8 εργοστασιακή), σε έντονη κίνηση χτυπάει 12άρια.

    Εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι η αιτία βρίσκεται στη συνεργασία των λ. Άλλωστε και ο Ptboul που πήγε by the book δεν κατέληξε κάπου. Κι επειδή οι πίσω λ είναι που κρίνουν τον καταλύτη, εκεί θα επικεντρωθώ.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  7. #106
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    H EGR δε θα συνεργάζονταν με τέτοιο μοτέρ για πολλούς λόγους.

    Σε σχέση με ατμοσφαιρικά με περί τα 180-200 άλογα εκείνης της εποχής που έχουν πέσει στα χέρια μου, η κατανάλωση είναι τσιμπημένη, αλλά όχι κάτι τραγικό. Τα 15 λίτρα που έχεις, θεωρώ ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Η χαμηλή ΜΩΤ σου μαρτυρά πολλά σταμάτα-ξεκίνα. Για παράδειγμα, η 145 μου, (1,8 εργοστασιακή), σε έντονη κίνηση χτυπάει 12άρια.

    Εκεί που έχω καταλήξει είναι ότι η αιτία βρίσκεται στη συνεργασία των λ. Άλλωστε και ο Ptboul που πήγε by the book δεν κατέληξε κάπου. Κι επειδή οι πίσω λ είναι που κρίνουν τον καταλύτη, εκεί θα επικεντρωθώ.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    εγώ αποτι καταλαβα ο Πάνος δεν πήγε by the book για λόγους κόστους... by the book συμφωνα με τις οδηγιες είναι αλλαγή πολλαπλής

  8. #107
    Εγγραφή
    07-12-16
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    31
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και ο Σπανός για αλλαγή των cartridge μου είχε πει. Δε μίλησε για πολλαπλή


    Sent from my iPad using Tapatalk

  9. #108
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο Σπανός για αλλαγή των cartridge μου είχε πει. Δε μίλησε για πολλαπλή


    Sent from my iPad using Tapatalk
    εμένα μου ειχαν πει τότε που πήγα σε 2 πολλαπλή που πάει πακέτο. ανταλλακτικό μόνο κάπου 700 ευρώ. ευτυχώς απο τότε δεν έχει ξαναβγάλει πρόβλημα. πραγμα που μαλλον σημαίνει οτι αφου δεν άλλαξα κατι απλά έστρωσε?????? μήπως παίζει ρόλο και η βενζίνη εδώ όντως? κινούμαι ολο το χρονικό διάστημα απο τότε μόνο με 100αρα

  10. #109
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για λόγους κόστους, σίγουρα, αλλά κυρίως δεν είχα ενημέρωση για πολλαπλή η οποία προφανώς και θα ανέβασε το κόστος στα 1.200€.

    Ο Ντίνος πάντως όταν άλλαξε, που είχε το ίδιο πρόβλημα, δεν του ξανα άναψε. (Δε θυμάμαι μόνο πότε τον άλλαξε και πότε το πούλησε το αμάξι για να δούμε αν εμφάνισε πάλι το πρόβλημα).

    Επίσης, 100άρα το κερνάω 2-3 φορές το χρόνο (να μη κακομαθαίνει ). Πάντα βάζω 95άρα αλλά, στο μέτρο του δυνατού, από το ίδιο πρατήριο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #110
    Εγγραφή
    07-12-16
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    31
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να σου πω την αλήθεια ρώτησα τη διαδικασία, όχι το κόστος. Στον Σπανό στη Γλυφάδα. Στο Carly πέραν του Catalytic Converter, εμφανίζει μια στο τόσο και σφάλμα στους πίσω λ. Και στα δύο banks ταυτόχρονα. Είναι πάντως περίπλοκο, διότι μπορεί το σφάλμα να είναι και στους μπροστινούς και να εντοπίζεται όταν οι πίσω διαβάσουν κάτι off scale. Ίδωμεν.
    Κι εγώ V-Power Racing βάζω μόνον. Θεωρητικά, αν οι knock κάνουν σωστά τη δουλειά τους, δεν θα έπρεπε να υπήρχε κανένα πρόβλημα.


    Sent from my iPad using Tapatalk

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP