Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τούρμπο ή Ατμόσφαιρα

Ψήφισαν
54. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Τούρμπο

    28 51,85%
  • Ατμόσφαιρα

    26 48,15%
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 49

Θέμα: Τούρμπο ή Ατμόσφαιρα???

  1. #21
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    20
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψήφισα ατμόσφαιρα γιατί τα Turbo τα θεωρούσα πάντα ζημιάρικα,αλλά έτσι πώς τα βλέπω τα πράγματα δεν το γλιτώνουμε το Turbo στο μέλλον,ας δοκιμάσουμε και την άλλη πλευρά μια φορά...
    πολυ σωστα ετσι ειναι συναδελφε.

  2. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ψηφίζω ηλεκτρισμό.
    Όλα τα άλλα είναι παρελθόν.

    Μέχρι όμως να γίνει αυτό, ατμόσφαιρα και πάλι ατμόσφαιρα.

    για έναν και μόνο λόγο....


  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στην εποχη μας πλεον που τα τουρμπο εχουν ξεπερασει πια τις παιδικες ασθενειες, στεκονται ισοδυναμα απο καθε πλευρα, και βαζουν γκολ σε θεματα βελτιωσεων, αλλα απο καταναλωση....βραστα.

    Δυσκολο να επιλεξω τι να ψηφισω. Ας πω και γω το ιδιο: Σε μικρα κυβικα το τουρμπο ειναι χρησιμο και απαραιτητο. Σε μεγαλα η ατμοσφαιρα αξεπεραστη

  4. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μονο και μονο επειδη ζω στην ελλαδα και το αμαξι ειναι μεσο αφαιμαξης ,,,ψηφιζω τουρμπο! ειναι μονοδρομος πλεον σε χαμηλα κυβικα...

  5. #25
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    kallithea/athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    Εδω θα σου απαντησω εγω σαν κατοχος τουρμπατων αυτ/των και θα μιλησω και λιγο χυμα επιτρεψε μου....

    Θα πω τα καλα και τα κακα.....

    Εαν εχεις λεφτα τοσα ωστε να μπορεις να συντηρησεις ενα αυτ/το μεγαλου κυβισμου τοτε εννοειται οτι δεν το συζηταμε να παρεις μπολικα κυβικα και να αφησεις τις τουρμπινες και τις χαζομαρες...

    Εαν παλι εισαι μαζοχιστης και δεν σε καιει που θα μενεις απο αυτ/το αλλα παλι εχεις τοσα λεφτα ωστε να μη τα κλαις παρε τουρμπατο κ ταϊζε τους μηχανικους. Καπως πρεπει να ζησουν κι αυτοι
    (εγω ανηκω στη κατηγορια που δεν τα εχω αλλα τους ταϊζω.απαιτω βραβειο καλοσυνης, επισης μου αρμοζει το μαζοχιστης μιας και ειμαι της αποψης ολα η τιποτα)

    Ειχα κλεισει που λες να παρω ενα 328 να ησυχασω απο τα τουρμπο ψυχολογικα προβληματα των αυτ/των και πηγε και το πουλησε αλλου το παλικαρι κ εμεινα με το δανειο στα χερια και κατεληξα ναι μεν σε BMW αλλα τουρμπατο... αρα κατεληξα παλι μπλεγμενος σε προβληματα.

    Γιατι?

    Γιατι ναι μεν πηρα ενα τουρμπατο αλλα ποτε κανενας οταν αγοραζεις μεταχερισιμενο δεν θα σου πει την αληθεια στο τι εχει γινει με το αυτ/το η που δεν θα ξερει και ο ιδιος την αληθεια...
    Για παραδειγμα εμενα μου λεγανε ειναι φτιαγμενο στον καρρα στο αργος και οι πληροφοριες του εγκεφαλου ειχαν τη φιρμα του στο διαγνωστικο και ανοιγωντας τον εγκεφαλο το τσιπακι επανω εγραφε powerchıps κ υστερα απο επικοινωνια μαζι τους ειχε φτιαχτει εκει τελικα...η μεταποιηθηκε μετα ....

    Λοιπον το τουμπατο εστω και εργοστασιακο παντα θα βγαλει ΕΣΤΩ ενα ποσοστο 10% παραπανω προβληματα απτο ατμοσφαιρικο.
    Και να μιλησω για ποιοτητα κατασκευης? βαλτην στην ακρη hyundai accent εχουν οι γονεις μου 9 χρονια τωρα ουτε καν σερβις δεν του κανουν πολλες φορες και ζει κ βασιλευει ακεραιο ακομα χωρις να εχει ζητησει ΤΙ ΠΟ ΤΑ!!!!ακομα κ οι μουφα μαρκες δλδ κ σαν ατμοσφαιρα αντεχουν στο χρονο μια χαρα...

    Λοιπον ο μονος λογος που θα πω ναι σε τουρμπατο (γιατι ειναι κ ναρκωτικο αν μπλεξεις δεν σου κανει κανενας αλλος ηχος κ οδηγικη αισθηση μετα)
    ΜΟΝΟ αν εχεις λεφτα,η αν δεν εισαι ευκαταστατος να παρεις αποφαση οτι θα πρεπει να σαι παντα στη τσιτα για το τι μπορει να γινει...
    Εφοσον δεν μιλαμε για εργοστασιακο (που σημαινει οτι θα χει και την απαραιτητη τεχνολογια να προφυλασσεται απο υπερπιεσεις , απο θερμοκρασιες ) αλλα μιλαμε για μετατροπη τοτε ποτε μη παρεις 2ο χερι αλλα να την κανεις εσυ ο ιδιος
    ΑΛΛΑ! αν εχεις εμπιστο μηχανικο που θα του εμπιστευοσουν ακομα και τη γυναικα σου και τα παιδια σου μαζι! (προσωπικα στην ηπειρο που ζουμε δεν πιστευω οτι υπαρχει...πιο περα ισως)

    αν δεν εχεις λεφτα να σου τρεχουν απτα πατζακια και Αν μιλαμε για bmw τοτε εγω προτινω παρε ενα και βαλτου ενα μεγαλυτερου κυβισμου μοτερ και αστο αδηλωτο αν δεν τρεχεισ σε λιμανακια και τετοιες χρεπαλες ωστε να χεις κινδυνο να σε ψαξουν

    ευχαριστω και σορρυ για το πριξημο πολλα εγραψα :P

  6. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κορωπιστάν
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    288
    Thanked
    159
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ προσωπικά είμαι λάτρεις της ατμόσφαιρας, αλλά επειδή για να βρεις ατμοσφαιρικό μοτέρ με πολλά άλογα πρέπει να έχει και πολλά κυβικά (που με τα μέτρα που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι κάπως δύσκολο να έχουμε αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού), κάποια στιγμή θα πάω σε τούρμπο.

    Θα προτιμούσα ένα τούρμπο διότι με λίγα κυβικά έχεις πολλά άλογα, με λίγα χρήματα το βελτιώνεις και παίρνεις πολλά άλογα. Το κακό πάλι με τα υπερτροφοδοτούμενα μικρού κυβισμού είναι ότι τα μοτέρ είναι πολύ πιεσμένα και μπορεί να υπάρχουν προβλήματα.

    Και σχετικά με τον κομπρέσορα που αναφέρθηκε, πιστεύω ότι είναι ακόμη καλύτερη επιλογή διότι όπως έχω δει τα αυτοκίνητα με κομπρέσορα είναι πιο γραμμικά και ο κομπρέσορα δουλεύει σε όλο το φάσμα στροφών σε σχέση με κάποια τούρμπο. (διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί δεν τα ξέρω και πολύ καλά).

  7. #27
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BladeGT Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ανηκω στη κατηγορια που δεν τα εχω αλλα τους ταϊζω.απαιτω βραβειο καλοσυνης



    Λοιπον ο μονος λογος που θα πω ναι σε τουρμπατο (γιατι ειναι κ ναρκωτικο αν μπλεξεις δεν σου κανει κανενας αλλος ηχος κ οδηγικη αισθηση μετα
    Τα είπες όλα αλλά ισχύει εν μέρη αν αποφασίσεις να το τουρμπίσεις


    Για το δεύτερο συμφωνώ ως τέλος

  8. #28
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    kallithea/athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μα ο καθενας μηχανικος ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του αποκλειστικη αποψη για το τι να γινει πανω στο αμαξι...
    Εχω καταληξει στο εξης..περνεις γνωμες μαθαινεις πραγματα και αποφασιζεις εσυ... καπως ετσι...η με το σταυρο στο χερι πας κ λες ο θεος βοηθος...

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patriNOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα για οσους θελουν να προβληματιστουν για το αν αξιζει να εισαι λιγοτερο αξιοπιστος αλλα να ευχαριστιεσαι περισσοτερο το αμαξι τους προκαλω να κανουν το εξης πειραμα.. να μπουν σε ενα τουρμπισμενο αμαξι και οχι μαμα τουρμπατο να πανε μια βολτα και μετα να βγαλουν την west gate(οχι την υποπιεση τις westgate αλλα το λαμακι που ανοιγει την εξοδο πριν το down pipe πανω στηνν τουρμπινα) και να πανε παλι μια βολτα. βγαζοντας το west gate το αμαξι δεν σηκωνει πιεση και δουλευει ακριβως οπως ενας ατμοσφαιρικος κινητηρας..τα συμπερασματα δικα σας....
    Δεν ειναι και ακριβως ετσι... Αν κανεις αυτο θα δεις τεραστια διαφορα! Η οποια ομως δεν ανταποκρινεται στην συγκριση ατμοσφαιρα-τουρμπο.
    Ο λογος ειναι οτι εχεις κανει αλλαγες που εχουν επηρεασει ανεπιστρεπτει την ατμοσφαιρικη λειτουργια. Δηλαδη κατα πασα πιθανοτητα εχεις κοψει λιγο αβανς , εχεις ριξει την συμπιεση , πιθανον εχεις βαλει ψυχροτερα μουζι και αλλα ποσα μπορω να σου πω τα οποια βοηθουν τον υπερτροφοδοτουμενο ...αλλα χαντακωνουν τον ατμοσφαιρικο χαρακτηρα!

  10. #30
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψηφίζω ηλεκτρισμό.
    Όλα τα άλλα είναι παρελθόν.

    Μέχρι όμως να γίνει αυτό, ατμόσφαιρα και πάλι ατμόσφαιρα.

    για έναν και μόνο λόγο....

    https://www.youtube.com/watch?v=mdqu...eature=related
    Σαν παρενθεση να πω ενημερωτικα οτι τα ηλεκτρικα αυτοκινητα ειναι πιο επιβλαβη για το περιβαλλον η τουλαχιστον ισαξια επιβλαβη με τα σημερινα..

    Να τονισω οτι εννοω απο την μερα που ξεκιναει η παραγωγη μεχρι την ολοκληρωση...OFF TOPIC το ξερω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 09-01-10 στις 21:14 Αιτία: Συγχώνευση

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP