Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 47

Θέμα: Carburetor Project

  1. #11
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ακριβώς όπως τα λές είναι ριψοκίνδυνο αλλά αν πετύχει.....................

    Δεν ξέρω κάποιο BMW μοτέρ να είχε 2πλά καρμπυρατέρ φίλε μου, τα 2002 νομίζω είχανε αλλά που να βρείς τέτοιο μοτέρ πλέον,
    Αν έβρισκα τέτοιο μοτέρ θα το άνοιγα ολόκληρο και θα το έφτιαχνα απο την αρχή, χρόνο έχω άπλετο μπροστά μου να το τελειοποιήσω, δόξα τον Θεό έχω το 34άρι του πατέρα μου (πλέον του το έκανα δώρο όπως λέω στην υπογραφή ) και το παπάκι για να μετακινούμαι.....

  2. #12
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιατι δεν βαζεις ενα μοτερ απο 2002 με 2 διπλα να εισαι τσιλικος και θες να πεδευτεις?https://www.car.gr/parts/view/1212539/

    https://www.car.gr/parts/view/686569/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dblade : 13-02-11 στις 22:52

  3. The Following User Says Thank You to dblade For This Useful Post:

    Jimmakos (13-02-11)

  4. #13
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτά κοιτούσα τώρα

    Να ρωτήσω όμως, σασμάν κλπ ταιριάζουν σε πιο καινούριες καρότσες? Ή πρέπει να βάλω μοτέρ, σασμάν, διαφορικό, κεντρικό κλπ απο 2002?

  5. #14
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Nομιζω μονο απο 2002 αλλα δεν ξερω αν σε ε30 μπαινουν οι πρεπει να πειραξεις βασεις κτλ. Σε ε21 μπαινουν σχεδον σιγουρα.

  6. #15

    Προεπιλογή

    Δημητρη ασε τα Μ10 και τα 2002... πας να μπλεξεις σε περιεργα χωραφια!
    Ενα Μ10 μπορει να βγαλει ακομα και κοντα 200 αλογα... αλλα δεν θες να ξερεις το κοστος. Μιλαμε για να ειναι αξιοπιστο και να δουλευει.
    Αλλα μετα γινεσαι θυμα του καθε παλιατζη και του καθε ''παρανομου εμπορακου'' που σε παταει στον λαιμο γιατι ξερει οτι αυτο που εχει σπανιζει... Ψαξε να βρεις 5αρι σασμαν για 2002 ακου τιμη και μετα μου λες.
    Εχω δει και εχω συμμετασχει σε ανακατασκευες 2002 ιστορικα, αγωνιστικα οτι θες...
    Αφησε το

  7. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Ptboul (15-02-11)

  8. #16
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τεχνίτη δεν περιμένω.... Κανείς δεν ασχολείται.... Εγώ θα το κάνω!

    θεωρητικά θα κερδίσω ροπή, θα αναπνέει καλύτερα ο κάθε κύλινδρος, θα κάνω ότι ρυθμίσεις θέλω όποτε θέλω και όπως θέλω απλά με ένα κατσαβιδάκι και όχι με λάπτοπ και 1000άρικα στον μάστορα να πειράξει τον εγκέφαλο.....

    Το ΜΟΝΟ σίγουρο είναι ότι αν δεν κάνεις ένα μοτέρ κανίβαλο δεν θα κερδίσεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, ούτε αναπνοή ούτε εκπνοή.

    Για παράδειγμα δες μόνο το βύθισμα και την διάρκεια των εκκεντροφόρων ενός συντηρητικού καρμπυρατεράτου μοτέρ και σύγκρινέ τα με του ψεκαστού is.

    Στο καρμπυρατεράτο θα δεις ότι η διάρκεια (μοίρες) είναι τεράστια σε σχέση με ίδιας ειδικής ισχύς ψεκαστό και αυτό γιατί για να λάβει χώρα το intake event Στο καρμπυρατέρ ΠΡΕΠΕΙ να ανοίξει η βαλβίδα, αλλιώς καύσιμο ΔΕΝ τραβιέται.

    Δλδ στο καρμπυρατέρ για να λειτουργήσει το μοτέρ βασίζεται σε αδρανειακά φαινόμενα, ενώ με το Injection έχεις απείρως καλύτερη παραμετροποίηση, το οποίο σου δίνει ΚΑΙ άλογα ΚΑΙ οικονομία.

    Επίσης η αεριοποίηση και η ανάμειξη του καυσίμου στο καρμπυρατέρ είναι (χοντρά χοντρά) 2 τάξεις μεγέθους κάτω από ένα σωστά συντηρημένο Injection. Δλδ πληρώνεις καύσιμο που το πετάς και άλογα δεν γίνεται κιόλας.

    Χώρια που τα διπλά πρέπει κάθε τόσο να τα συντηρείς (αρμονικότητες υποπιέσεις, βίδες κτλ).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  9. The Following 3 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    Jimmakos (14-02-11), m-power_01 (14-02-11), Panos 316T (17-02-11)

  10. #17
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ρε παιδια γιατι να πηγαινουμε πισω? εχω ακουσει για μετατροπες απο καρμπυρατερ σε ιντζεκτιον αλλα το αναποδο οχι... αν θες καρμπυρατερ γιατι δεν παιρνεις ενα καρμπυρατερατο να το φτιαξεις???
    γιατι δεν φτιαχνεις το is τετραπεταλουδο με εκκεντροφορους και αγραφο εκει να δεις πανηγυρι απο ηχο και απο γκαζι...

  11. The Following 3 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    Jimmakos (14-02-11), joseph (15-02-11), Panos 316T (17-02-11)

  12. #18
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μα να κάνω όποιο μοτέρ θα πάρω 4πετάλουδο/6πετάλουδο injection δεν έχω τέτοιο πρόβλημα....

    Το πρόβλημά μου είναι οτι μπαίνει στην μέση το λούφτ και με "περιορίζει" ο εγκέφαλος, μου φένεται κάπως "απόλυτο" δηλαδή έτσι δουλεύει σ'αρέσει δεν σ'αρέσει.....
    Άμα πχ το έχω συνδεδεμένο και το λύσω απο την εισαγωγή "παρταλιάζει" το μοτέρ.... Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό που είναι ήδη συνδεδεμένο.....
    Θα προτιμούσα έναν άγραφο να τον φέρω στα μέτρα μου παρά να πειράζω τον μαμά εγκέφαλο..... Εδώ σκέφτομαι αν πάω σε άγραφο να τον κάνω με επιλογέα, οικονομική/σπόρ/racing οδήγηση (δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το σύστημα απλά μου αρέσει σαν ιδέα και σαν εξάρτημα....)

    Δηλαδή πάει στράφη αυτό το όνειρο....... Αχ.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jimmakos : 14-02-11 στις 23:44

  13. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημά μου είναι οτι μπαίνει στην μέση το λούφτ!
    Άμα πχ το έχω συνδεδεμένο και το λύσω απο την εισαγωγή "παρταλιάζει" το μοτέρ.... Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό που είναι ήδη συνδεδεμένο.....
    αφου αν το βγαλεις απο την εισαγωγη και το εχεις μπριζωμενο διαβαζει μιδενικη ροη αερα. αρα σου κοβει καυσιμο

  14. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Jimmakos (14-02-11), Stefanos_Cool (15-02-11)

  15. #20
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ααα ρε καταραμενα λουφτ... βαλε αγραφο να κανεις οτι θες!!! και ασε τα καρμπυρατερ!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP