Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 65

Θέμα: Ιμια 1996 (17 χρονια μετα)

  1. #41
    Εγγραφή
    22-03-12
    Περιοχή
    Περιστέρι-Παλλήνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.170
    Thanked
    930
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω απο οσα εμαθα μου φανηκε πως μια χαρα πανετοιμος ηταν ο στρατος, τουλαχιστον το ναυτικο

  2. The Following 2 Users Say Thank You to andreas_R For This Useful Post:

    bill_m3 (01-02-13), katsaraios (01-02-13)

  3. #42
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω ημουν ετοιμος εκεινες τις μερες να παρω αδεια απολελε και ...εμεινα μεσα 3-4 μερες που εγινε το σκηνικο.δεν κοιμηθηκα εκεινες τις μερες απο την υπερενταση.θυμαμαι τους μικροτερους που ειχαν φοβηθει και προσπαθουσα να τους ηρεμησω.οχι οτι εγω ημουν απο μεσα ετοιμος αλλα παραμερισα τις αγωνιες μου και προσπαθησα να εμψυχωσω τα μικρα...δεν ξεραμε τι εγινε,τα εμαθα μολις εληξε και βγηκα με την αδεια...ολοι βριζανε τον κινεζο.

    οσο για ετοιμοτητα ημασταν υποστηριξη στους μαυρους.εκεινοι ηταν ετοιμοι σε καλο επιπεδο,εμας 3-4 στα 20 οχηματα μεταφορας ηταν για διαλυση.μιας και εφτιαχνα και λαστιχα η ειρωνεια ηταν οτι ερχοντουσαν απο τους γειτονες.τα λαστιχα των φορτηγων μας ηταν απο τους γειτονες.αυτα ειναι...

  4. The Following 3 Users Say Thank You to bimmerm For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (01-02-13), Leonidas_E39 (01-02-13), nikos1400 (01-02-13)

  5. #43
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Ποιος εβριζε τον κινεζο!! Εδω τον βγαλανε δυο φορες πρωθυπουργο οι Ελληνες,αντι να τον λιντζαρουν τον προδοτη,αυτον και ολο το παρεακι του.

  6. The Following 5 Users Say Thank You to E60_Arkadia For This Useful Post:

    andreas_R (01-02-13), katsaraios (01-02-13), Leonidas_E39 (01-02-13), nikos1400 (01-02-13), oldcarskickass (07-02-13)

  7. #44
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μονο αυτο?
    με το χρηματιστηριο γ@μησε τελειως την ελλαδα
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  8. The Following 4 Users Say Thank You to STREETRACING For This Useful Post:

    andreas_R (01-02-13), bimmerm (01-02-13), E60_Arkadia (02-02-13), oldcarskickass (07-02-13)

  9. #45
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GanKostas-E90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εγινε και εβγαλες αυτο το συμπερασμα?
    συγνωμη αλλα δεν ειμαι σε θεση να αιτιολογησω με επιχειρηματα δημοσιως και να υποστηριξω την αποψη μου η οποια στην τελικη ειναι μια αποψη ενος απλου φανταρου και τιποτα παραπανω μπορεις και να την αγνοησεις.απλα αν παρω σαν δειγμα το τι ειδαν τα ματια μου μεσα απο την μοναδα που υπηρετουσα εγω και εκεινη την εποχη θεωρουταν η τριτη ποιο μαχιμη μοναδα (στον απλο στρατο ξηρας και οχι ειδικες δυναμεις)στην Ελλαδα δεν φανταζομαι και στις αλλες να συνεβαινε κατι αλλο
    αντε γεια...

  10. #46
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ενα αποσπασμα απο καποιον αγνωστο σε μενα απο το ιντερνετ
    ......εαρμεθ .Ένα όνομα, μια ιστορία θα έλεγα,γράφω όχι γιατί ξέρω κάτι συγκεκριμένο γι' αυτή την μονάδα, αλλα γιατί μόλις είδα το post γι' αυτή τη μονάδα μου ήρθε στο μυαλό μια φοβερά έντονη εικόνα που δεν την ξέχασα ποτέ στη διάρκεια της θητείας μου και δεν νομίζω να την ξεχάσω ποτέ.
    Καλοκαίρι 2006, χωριό ....... έξω απο την ....., συνοδηγώ σε ένα ΡΕΟ και μεταφέρουμε πυρομαχικά στην ... για μια βολή στο καμμένο .......(πεδίο βολής για τα άρματα της ...), ΔΕΑ εγώ, μετράω τον τελευταίο μου μήνα στο νησί και στο δρόμο απο .... για ... (1,5 ώρα με το ΡΕΟ φορτωμένο) ο ΕΠ.ΟΠ Δνεας που έχω για οδηγό αρχίζει να μου λέει ιστορίες για την ..., " Δόκιμε, η χειρότερη μονάδα στο νησί, Μαύρη όνομα και πράμα, η αναβολή είναι σα να ζητάς υπηρεσιακό" κτλ, κτλ. Τα είχα ακούσει και άλλοτε αυτά άλλα τα θεωρούσα και λίγο θρύλους του στρατού. Φτάνουμε στην πύλη....και αμέσως με διακατέχει μια νευρικότητα,ένα στρατόπεδο μέσα στο χώμα, μια κινητικότητα λες και η μονάδα ηταν σε πολεμική ετοιμότητα, φωνές απο παντού για το κάθε τι, στρατιώτες να τρέχουν απο δω και απο εκεί. Έβλεπα όλους τους στρατιώτες απο τα άρβυλα μέχρι τους μπερέδες να είναι λες και κυλιόντουσαν στο χώμα, ένα χώμα κιτρινοπό και τόσο ψιλό, σαν άμμος, που είχε κάνει τις παραλλαγές τους και αυτές κιτρινοπές. Σταματάμε και αρχίζει το ξεφόρτωμα, έρχονται 5-6 στρατιώτες και έβλεπα τα χέρια τους να έχουν πληγές απο τα κουνούπια, αμυχές στα χέρια, μάλλον απο κάποια αγγαρεία, και τα βλέμματα τους θολά, κουρασμένα. Δεν είχα λόγια να μιλήσω και τότε με πλησιάζει ένας στρατιώτης που μου θύμιζε κάτι. Με πλησιάζει και μου χαμογελάει και μου λέει "Ρε Δόκιμε με ξέχασες? Τόσο καιρό έχουμε να τα πούμε?" Τα έχασα, ήταν ενα γειτονόπουλο απο το εξοχικό μου στη Ν. Μάκρη, ΔΕΝ τον γνώρισα, και ας είχαμε περάσει τόσα καλοκαίρια μαζί. Πρίν προλάβω να απαντήσω συνεχίζει και μου λέει το πιο αφοπλιστικό "Πως κατάντησα έτσι ε?". Ήταν η πιό δυνατή στιγμή στη θητεία μου των 17 μηνών, δεν ήξερα τι να πώ και περιορίστηκα σε λίγα λόγια γιατί ποιός μπορούσε να πεί περισσότερα. Δέν ξέρω αν λέει κάτι αυτό που έγραψα αλλά μόλις είδα ... ΕΑΡΜΕΘ ήθελα να το γράψω.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε τις γραμμές που έγραψα.

    αυτα εχουν συμβει το 2006 οταν η μοναδα ειχε αποχαρακτηριστει πλεον οποτε φανταστειτε το 1996
    αντε γεια...

  11. The Following 2 Users Say Thank You to hades7 For This Useful Post:

    katrin_bmw (01-02-13), Leonidas_E39 (01-02-13)

  12. #47
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φαντάρος και εγώ εκείνη την μέρα, γνώμη μου (απ΄όσα μπορεί να καταλάβει ένα φαντάρακι ) είναι ότι σαν ετοιμότητα πήγαμε πολύ καλά, θυμάμαι μοιράζαμε όπλα και ακούγαμε τα αεροπλάνα να είναι έτοιμα, να μην μας λέει κανένας τίποτα και να πιστεύουμε ότι έγινε πόλεμος, κίνηση μέσα στο αεροδρόμιο - να γίνεται της πόπης!!!


  13. The Following 2 Users Say Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (01-02-13), Nino (01-02-13)

  14. #48
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Βολος-Αθηνα
    Μηνύματα
    211
    Thanked
    140
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hades7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη αλλα δεν ειμαι σε θεση να αιτιολογησω με επιχειρηματα δημοσιως και να υποστηριξω την αποψη μου η οποια στην τελικη ειναι μια αποψη ενος απλου φανταρου και τιποτα παραπανω μπορεις και να την αγνοησεις.απλα αν παρω σαν δειγμα το τι ειδαν τα ματια μου μεσα απο την μοναδα που υπηρετουσα εγω και εκεινη την εποχη θεωρουταν η τριτη ποιο μαχιμη μοναδα (στον απλο στρατο ξηρας και οχι ειδικες δυναμεις)στην Ελλαδα δεν φανταζομαι και στις αλλες να συνεβαινε κατι αλλο
    Δεν αγνοω κανενος την αποψη και την σεβομαι απλως με στεναχωρει γιατι ειναι ισοπεδωτικη και στις μερες που ζουμε δεν θα επρεπε εγω θα σου πω ενα οτι εκεινο το βραδυ αυτο που ηταν να κανει ο στρατος το εκανε γιατι ο στρατος λειτουργει με διαταγες αυτοι που διναν τις διαταγες δεν εκαναν αυτα που επρεπε και ο στρατος μας μια χαρα ετοιμος ηταν με τα προβληματα που παντα θα υπαρχουν αλλα ολα τα προβληματα που ανεφερες λυνονται επιτοπου
    Υ.Γ Επειδη ο γραπτος λογος ειναι λιγο περιεργος θα ηθελα να σου πω οτι ολα αυτα που γραφω ειναι καλοπροαιρετα και οχι για να παρεξηγηθουμε
    ΚΩΣΤΑΣ

  15. The Following 2 Users Say Thank You to GanKostas-E90 For This Useful Post:

    katsaraios (01-02-13), Kostas_1 (01-02-13)

  16. #49
    Εγγραφή
    22-02-11
    Περιοχή
    underworld
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    5.475
    Thanked
    15081
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλε για το τελευταιο πραγμα που θα παρεξηγομουνα ειναι ο στρατος δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο απλα εγραψα την γνωμη μου τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο ας την παρει σαν ενα φτερο ο ανεμος
    αντε γεια...

  17. #50
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    α ρε δόκιμε...ένα 16μηνο στην Δ' ΕΑΝ έπρεπε να πας το 97, να δείς εκεί τι πάει να πεί φυστίκι.

    γενικά...ναι μεν ξεφτίλα του σημίτη με τις ευχαριστίες του, καραξεφτιλαριό του πάγκαλου για το σκηνικό με την σημαία, αλλά συγνώμη, απ'τον πόλεμο καλύτερα.

    θα μπορούσαν οι χέστες οι δικοί μας απλά να κρατήσουν ένα επίπεδο και γι'αυτούς ως ηγέτες, αλλά και για την τιμή της χώρας και να τα χειριστούν όλα διαφορετικά.

    οκ μαθεύτηκε ένα σκηνικό το οποίο κάτω απο άλλες συνθήκες μπορεί να μην μαθευόταν ποτέ. πραξικοπήματα στην θητεία μου έχω δει τρία, εκ των οποίων στο ένα κόντεψε να γίνει μακελειό γιατί ο τούρκος σκοπός που ήταν επάνω στην γραμμή ήτανε ψαρούκλα και βάρεσε με τ'όπλο.

    το τι γένεται κάθε μέρα σε ουρανό - γη - θάλλασα, ούτε που πάει το μυαλό μας. κάθε μέρα και 2-3 επισόδεια.

    όσοι υπηρέτησαν τότε, όλοι θυμούνται πως είμασταν σαν τα βλαμένα που περιμέναμε οπλισμένοι στην σειρά μέσα στα οχήματα για να δώσουν τον πέλεκη 3 και να πάμε στα σημεία διασποράς. τους αξιωματικούς να γίνονται ένα με τους φαντάρους και ο φόβος να είναι στα πρόσωπα όλων.

    μεγάλη η ανακούφιση του ότι δεν έγινε τπτ.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    GanKostas-E90 (02-02-13), katsaraios (01-02-13), Leonidas_E39 (01-02-13)

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP