Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 166

Θέμα: [E9X] Προβλήματα.

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή [E9X] Προβλήματα.

    εδω ας γραψουμε τα προβληματα που εχουν τα Ε9Χ.......
    οποιαδηποτε εμπειρια δεκτη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YAz : 17-01-10 στις 04:26

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ας γραψω πρωτα για το δικο μου....
    το αυτοκινητο ειναι Ε90 316 1ος/2008
    το μοναδικο προβλημα που ειχα ειναι οτι ακουγα εναν ηχο οταν εστριβα το τιμονι δεξια.....ακουγοταν ενα τριξημο....πολυ πολυ ψιλο...
    μετα απο ελενχο της αντιπροσωποιας αλλαχθηκε ολοκληρη η κρεμαργιερα μεσα στην εγγυηση......
    τοτε ειχα 15000χλμ........τωρα 38000χλμ......και κανενα καινουργιο προβλημα

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είμαι κάτοχος (καινούριας) Ε90 από τον Μάρτιο του 2007 και μεχρι στιγμής έχουν εμφανισθεί αρκετά μικροπροβλήματα και μια σοβαρότερη βλάβη στο αυτοκίνητό μου. Από τον πρώτο χρόνο εμφανίστηκαν μικροτριγμοί που οφείλονταν στη μοκέτα του συνοδηγού που είχε βγει κάπως έξω από το μασπιέ. Το πηγα στην αντιπροσωπεία, έβγαλαν το μαρσπιε, ξανακούμπωσαν τη μοκέτα, αλλά ο θόρυβος και πάλι συνεχίζει (αν και μειωμένος) και απ'ότι μου είπαν δεν μπορεί να γίνει τίποτα παραπάνω. Μετά από κανα 8μηνο, άναψε η ένδειξη για τα φώτα και παρατήρησα ότι ο εμπρός δεξιά προβολέας είχε μέσα υδρατμούς, που σημαίνει ότι έβαλε νερά. Να σημειώσω ότι δεν είχε την παραμικρή γρατζουνιά. Τελικά τους έπεισα και μου τον άλλαξαν, δωρεάν αφού ήμουν ακόμα στην εγγύηση. Στο μήνα πάνω μου κάηκε το πίσω δεξί στοπ. Μου άλλαξαν τη λάμπα, την οποία δεν καλύπτει η εγγύηση γιατί ανήκει στα φθαρτά μέρη του αυτοκινήτου. Ευτυχώς το κόστος ήταν μικρό (10Ε). Για κάποιο διάστημα ήμουν απροβλημάτιστος, μέχρι που το Μάιο (είχα βγει από την εγγύηση από το Μάρτιο), εκεί που κατεβαίνω από το αμάξι και το κλειδώνω, ακούω ένα θόρυβο και οι μισές πόρτες έμειναν κλειδωμένες, ενώ οι άλλες μισές ξεκλείδωτες. Δεν λειτουργούσε ούτε το κλειδί για χειροκίνητο ξεκλείδωμα. Μπήκα από την πόρτα του συνοδηγού (του οδηγού έμεινε κλειδωμένη) και το πήγα στην αντιπροσωπεία, όπου διαπιστώθηκε ότι κάηκε ασφάλεια, την οποία μου αλλάξανε. Κόστος 50Ε.

    Η σημαντικότερη βλάβη όμως ήρθε λίγο μετά, όταν μου άναψε κόκκινη ένδειξη για το τιμόνι. Η κλασική βλάβη της σειράς 1 και 3 χτύπησε και σε εμένα και δεν ήταν άλλη από την κολώνα του τιμονιού. Κόστος επισκευής, μετά καλύτερης τιμής, 550 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Τελευταία μικροζημιά έγινε πριν κανά μήνα, όταν (ανεξήγητα) κάηκε η τελευταία πάνω αντίσταση του πίσω τζαμιού, με αποτέλεσμα να μην ξεθολώνουν στο σημείο εκείνο οι υδρατμοί και όταν ανάβω τις πίσω αντιστάσεις το σήμα του ραδιοφώνου να χειροτερεύει. Υπάρχει στην αγορά κάποιο ειδικό υγρό που επιδιορθώνει απ'ότι λέγεται τη βλάβη αυτή και μόλις βρω χρόνο θα το προμηθευτώ και θα γράψω εντυπώσεις.

    Εν ολίγοις, η 3άρα με υποδειγματική χρήση μου έχει βγάλει ουκ ολίγα προβληματάκια, πολλά από τα οποία είναι απαράδεκτα κατά τη γνώμη μου, όπως η κολώνα του τιμονιού που έχει συμβεί σε πολλές BMW και είναι διαπιστωμένο πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά δεν έχει γίνει η παραμικρή ανάκληση. Ελπίζω πάντως στο μέλλον να μη βγουν και άλλα προβλήματα, γιατί πραγματικά θα πιστέψω ότι άλλοι έχουν το όνομα του προβληματικού (Ιταλοί και Γάλλοι) και άλλοι τη χάρη...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    I_MNL (24-06-14)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ενταξει καποια μικρα ψιλοπροβληματακια συμβαινουν και εις τας καλυτέρας των οικογενειων...

    σημασια εχει πως οταν μπαινεις μεσα σε αυτοκινητο απο το μοναχο ολα εχουν αυτη τη διαφορετικη αισθηση...
    ειτε ειναι 116, ειτε 760...

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει καποια μικρα ψιλοπροβληματακια συμβαινουν και εις τας καλυτέρας των οικογενειων...

    σημασια εχει πως οταν μπαινεις μεσα σε αυτοκινητο απο το μοναχο ολα εχουν αυτη τη διαφορετικη αισθηση...
    ειτε ειναι 116, ειτε 760...
    Συμφωνώ με τον Στάθη !!!

    Η οδηγοκεντρική αίσθηση σε κάνει να ξεπερνάς όποια προβληματάκια...
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι κάτοχος (καινούριας) Ε90 από τον Μάρτιο του 2007 και μεχρι στιγμής έχουν εμφανισθεί αρκετά μικροπροβλήματα και μια σοβαρότερη βλάβη στο αυτοκίνητό μου. Από τον πρώτο χρόνο εμφανίστηκαν μικροτριγμοί που οφείλονταν στη μοκέτα του συνοδηγού που είχε βγει κάπως έξω από το μασπιέ. Το πηγα στην αντιπροσωπεία, έβγαλαν το μαρσπιε, ξανακούμπωσαν τη μοκέτα, αλλά ο θόρυβος και πάλι συνεχίζει (αν και μειωμένος) και απ'ότι μου είπαν δεν μπορεί να γίνει τίποτα παραπάνω. Μετά από κανα 8μηνο, άναψε η ένδειξη για τα φώτα και παρατήρησα ότι ο εμπρός δεξιά προβολέας είχε μέσα υδρατμούς, που σημαίνει ότι έβαλε νερά. Να σημειώσω ότι δεν είχε την παραμικρή γρατζουνιά. Τελικά τους έπεισα και μου τον άλλαξαν, δωρεάν αφού ήμουν ακόμα στην εγγύηση. Στο μήνα πάνω μου κάηκε το πίσω δεξί στοπ. Μου άλλαξαν τη λάμπα, την οποία δεν καλύπτει η εγγύηση γιατί ανήκει στα φθαρτά μέρη του αυτοκινήτου. Ευτυχώς το κόστος ήταν μικρό (10Ε). Για κάποιο διάστημα ήμουν απροβλημάτιστος, μέχρι που το Μάιο (είχα βγει από την εγγύηση από το Μάρτιο), εκεί που κατεβαίνω από το αμάξι και το κλειδώνω, ακούω ένα θόρυβο και οι μισές πόρτες έμειναν κλειδωμένες, ενώ οι άλλες μισές ξεκλείδωτες. Δεν λειτουργούσε ούτε το κλειδί για χειροκίνητο ξεκλείδωμα. Μπήκα από την πόρτα του συνοδηγού (του οδηγού έμεινε κλειδωμένη) και το πήγα στην αντιπροσωπεία, όπου διαπιστώθηκε ότι κάηκε ασφάλεια, την οποία μου αλλάξανε. Κόστος 50Ε.

    Η σημαντικότερη βλάβη όμως ήρθε λίγο μετά, όταν μου άναψε κόκκινη ένδειξη για το τιμόνι. Η κλασική βλάβη της σειράς 1 και 3 χτύπησε και σε εμένα και δεν ήταν άλλη από την κολώνα του τιμονιού. Κόστος επισκευής, μετά καλύτερης τιμής, 550 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Τελευταία μικροζημιά έγινε πριν κανά μήνα, όταν (ανεξήγητα) κάηκε η τελευταία πάνω αντίσταση του πίσω τζαμιού, με αποτέλεσμα να μην ξεθολώνουν στο σημείο εκείνο οι υδρατμοί και όταν ανάβω τις πίσω αντιστάσεις το σήμα του ραδιοφώνου να χειροτερεύει. Υπάρχει στην αγορά κάποιο ειδικό υγρό που επιδιορθώνει απ'ότι λέγεται τη βλάβη αυτή και μόλις βρω χρόνο θα το προμηθευτώ και θα γράψω εντυπώσεις.

    Εν ολίγοις, η 3άρα με υποδειγματική χρήση μου έχει βγάλει ουκ ολίγα προβληματάκια, πολλά από τα οποία είναι απαράδεκτα κατά τη γνώμη μου, όπως η κολώνα του τιμονιού που έχει συμβεί σε πολλές BMW και είναι διαπιστωμένο πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά δεν έχει γίνει η παραμικρή ανάκληση. Ελπίζω πάντως στο μέλλον να μη βγουν και άλλα προβλήματα, γιατί πραγματικά θα πιστέψω ότι άλλοι έχουν το όνομα του προβληματικού (Ιταλοί και Γάλλοι) και άλλοι τη χάρη...


    οντως αμα υπαρχουν τοσα προβληματακια σου σπαει τα νευρα......
    αυτο με την κολωνα τιμονιου ειναι μεγαλο κλεψιμο....αφου το 1/3 το εχει παθει...ας βγαλουν μια ανακληση και να τα αλλαξουν ολα.
    τωρα για την λαμπα ουτε 10 Ε δεν επρεπε να τους δωσεις....πας περνεις μια λαμπα,την βαζεις μονο και τελος...κοστος 1Ε
    την ασφαλεια την εκαψε και σε εμενα......βγαζεις το ντουλαπακι και ακριβως απο πισω ειναι η ασφαλειοθηκη.
    ανοιγεις το μανουαλ το αυτοκινητου και τα βλεπεις ολα εκει αναλυτικα.
    ειναι κριμα να δινεις 50Ε για να σου αλλαξουν μια ασφαλεια....
    εγω την αλλαξα μονος μου με κοστος 0Ε...

  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει καποια μικρα ψιλοπροβληματακια συμβαινουν και εις τας καλυτέρας των οικογενειων...

    σημασια εχει πως οταν μπαινεις μεσα σε αυτοκινητο απο το μοναχο ολα εχουν αυτη τη διαφορετικη αισθηση...
    ειτε ειναι 116, ειτε 760...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merlin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τον Στάθη !!!

    Η οδηγοκεντρική αίσθηση σε κάνει να ξεπερνάς όποια προβληματάκια...
    Έτερον εκάτερον κύριοι... Η οδηγοκεντρική αίσθηση είναι το δύσκολο της υπόθεσης που συναντάται σε λίγες εταιρείες και εκεί η bmw τα πηγαίνει περίφημα. Η αξιοπιστία όμως είναι κάτι ακόμα πιο βασικό και εύκολο (σε κάποιο βαθμό), ενώ είναι παράλληλα και απαραίτητη προϋπόθεση για να ευχαριστιέσαι στο έπακρον το αυτοκίνητό σου και δυστυχώς (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου) το αποτέλεσμα είναι μέχρι στιγμής κατώτερο του αναμενόμενου, τη στιγμή μάλιστα που εταιρείες από τη Γαλλία (έχω 2,5 χρόνια ένα 207 και παρά τη σκληρή χρήση δεν έχει βγάλει το παραμικρό) και την Ιταλία έχουν κάνει τεράστια βήματα προόδου στον τομέα αυτό.

    Scania έχεις δίκιο για τη λάμπα, αλλά δεν ήξερα πως αφαιρείται το πίσω φανάρι και φοβήθηκα μήπως κάνω ζημιά. Όσον αφορά στην ασφάλεια, αρχικά δεν είχα ιδέα τι έπαθε το αυτοκίνητο και το πήγα στην αντιπροσωπεία. Μου το παρέδωσαν φτιαγμένο και μου ανήγγειλαν το κόστος οπότε τα έδωσα (κακώς βέβαια) χωρίς περαιτέρω κουβέντα, αφού φοβόμουν για σημαντικότερη βλάβη και ένιωθα ανακουφισμένος. Τώρα όμως ξέρω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 25-12-09 στις 22:41
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτερον εκάτερον κύριοι... Η οδηγοκεντρική αίσθηση είναι το δύσκολο της υπόθεσης που συναντάται σε λίγες εταιρείες και εκεί η bmw τα πηγαίνει περίφημα. Η αξιοπιστία όμως είναι κάτι ακόμα πιο βασικό και εύκολο (σε κάποιο βαθμό), ενώ είναι παράλληλα και απαραίτητη προϋπόθεση για να ευχαριστιέσαι στο έπακρον το αυτοκίνητό σου και δυστυχώς (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου) το αποτέλεσμα είναι μέχρι στιγμής κατώτερο του αναμενόμενου, τη στιγμή μάλιστα που εταιρείες από τη Γαλλία (έχω 2,5 χρόνια ένα 207 και παρά τη σκληρή χρήση δεν έχει βγάλει το παραμικρό) και την Ιταλία έχουν κάνει τεράστια βήματα προόδου στον τομέα αυτό.

    Scania έχεις δίκιο για τη λάμπα, αλλά δεν ήξερα πως αφαιρείται το πίσω φανάρι και φοβήθηκα μήπως κάνω ζημιά. Όσον αφορά στην ασφάλεια, αρχικά δεν είχα ιδέα τι έπαθε το αυτοκίνητο και το πήγα στην αντιπροσωπεία. Μου το παρέδωσαν φτιαγμένο και μου ανήγγειλαν το κόστος οπότε τα έδωσα (κακώς βέβαια) χωρίς περαιτέρω κουβέντα, αφού φοβόμουν για σημαντικότερη βλάβη και ένιωθα ανακουφισμένος. Τώρα όμως ξέρω...

    ετσι οπως το λες φιλε μου......ωρες ωρες οι αντιπροσωποιες το βγαζουν τα ματια....ακου τους αλητες 50Ε για μια καμμενη ασφαλεια!!!!!!!!!!!

  10. #9
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    76
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γεια σας φιλαρακια μου καλα! Ωσαν γερμανος κατοικος, και ολιγα γνωριζων, σας πληροφορω τα εξης!
    Το καθε εργοστασιο κατασκευαζει το καθε μοντελο αυτοκινητου, με προγραμματισμο να χαλαει σιγα σιγα. Αυτο ειναι το μαρκετιγκ. Οσο πιο μικρο και φτηνο μοντελο, τοσο πιο γρηγορα θαναι για την ανακυκλωση. Βεβαια προσεχουν να μην εχουν ανακλησεις. Η καθε ανακληση αγαπητε μου φιλε απο κατερινη, κοστιζει στο εργοστασιο πανω απο 1εκατ ευρω, οποτε μονον σαν εφιαλτη θα μπορουν να το σκεπτονται στο Μοναχο!
    Το προβλημα με την ελλαδα ειναι τι κατηγοριας (ποιοτητας) αυτοκινητα παραγγελνει η bmw-hellas, στο Μοναχο.Το ξερετε αυτο?
    καλημερα!
    καλες γιορτες!!!!!!!!!!!!

  11. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δηλαδη εννοεις οτι στην ελλαδα ερχονται κατωτερης ποιοτητας αυτοκινητα....απο οτι σε ολη την ευρωπη??
    το οτι θα μπει μεσα η bmw κατα 1 εκατομμυριο ευρω για τον λογο οτι εχει προβλημα στα ανταλλακτικα της δεν με ενδιαφερει καθολου.......
    με ενδιαφερει μονο να εχω αυτο που πληρωνω.

Σελίδα 1 από 17 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP