Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 75

Θέμα: Συμφερει η χρονομισθωση?

  1. #21
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα καλα αυτοκινητα θα τα βλεπετε με ξενες πινακιδες κατα προτιμηση βουλγαρικες, ρουμανικες, σκοπιανες κλπ...
    οι "ψαγμενοι" βρηκαν αλλον τροπο και αλλους φορολογικους παραδεισους...
    μενει να δουμε αν το κρατος εχει απαντηση.
    Έτσι! Κάποτε ήταν 'μαγκιά' να βλέπεις καλά αυτοκίνητα με ελληνικά νούμερα, συνέφερε και η εισαγωγή τους από άλλη χώρα. Πλέον έτσι που τα κάνανε πρέπει να είσαι πολύ απερίσκεπτος για να τους τα δώσεις απλόχερα, ακόμα κι αν σου περισσεύουν.

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή Συμφερει η χρονομισθωση?

    Ως κάτοχος 4ου στην σειρά χρονομισθωμένου οχήματος, μπορώ να σας πω...

    Μέχρι πριν λίγους μήνες, που άλλαξε αιφνιδιαστικά ο νόμος, όπως αλλάζουν όλα στην Ελλάδα και σου γ@μάνε κάθε προϊπολογισμό, η χρονομίσθωση για κάποιον που είχε κερδοφόρα επιχείρηση, ήταν μονόδρομος. Πλήρωνες το αυτοκίνητο που ήθελες σε άτοκες δόσεις, και τους τόκους, συν τέλη κυκλοφορίας και foul μικτή ασφάλεια, στην πλήρωνε η νόμιμη καθ' όλα φοροαπαλλαγή. Αν δε ήσουν και λαμόγιο, εβγαζες και λεφτά με παράνομο συμψηφισμό ΦΠΑ και άλλα...

    Σίγουρα βέβαια έβαζες ένα χρέος στο κεφάλι σου, που αν ήσουν λογικά σκεπτόμενος, θα έπρεπε να έχεις αποταμιευμένο αντίστοιχο ποσό για να μπορείς να το αποπληρώσεις σε οποία στραβή σου τύχει.

    Εγώ συνεχίζω να το πληρώνω, ενώ πια είναι ασύμφορο, γιατί αν και η αλλαγή των νόμων μου χάλασε τον καθ'όλα λογικό προυπολογισμό μου, δεν μπορώ να κάνω (με τίμιο τρόπο) αλλιώς !!! Και τελικά καλά που είχα προυπολογίσει και την στραβή... Αν και τέτοια στραβή που μας βρήκε γενικότερα, δεν προυπολογιζόταν...

    Βέβαια, επειδή δεν ξέρουμε που είναι ο πάτος, έκανα μια προαπάθεια να το πουλήαω, αλλά όπως όλοι ξέρετε σήμερα δεν πουλιέται τίποτα αν δεν το σκοτώσεις και εγω ακόμη δεν έχω τέτοιο σκοπό...

    Και το επόμενο αυτοκίνητο μου θα είναι χρονομισθωμένο, στα πλαίσια του εκάστοτε νόμου...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  3. The Following 7 Users Say Thank You to merlin For This Useful Post:

    alexm (10-01-11), bill_m3 (10-01-11), I_MNL (28-03-16), NickE60 (10-01-11), Nino (10-01-11), sophie (10-01-11), Vasilis (10-01-11)

  4. #23
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι το ποσο του μισθωματος μια εταιρια το εβαζε 100% στα εξοδα της γλιτωνοντας τον αντιστοιχο φορο (20-25-30-35% αναλογα με το ειδος της εταιριας και το φορολογικο συντελεστη), ενω η πλειοψηφια εξεπιπτε και το φπα, παρολο που κατι τετοιο ηταν παρανομο...
    :
    υπάρχει και η λύση να το βάζεις 100% στα έξοδα και ας μην το προβλέπει ο νόμος και αν σε πιάσουν (βλέπε τακτικός έλεγχος) σε έπιασαν, αν δε σε πιάσουν (βλέπε περαίωση) τα γλύτωσες
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  5. The Following 3 Users Say Thank You to bimmer-corfu For This Useful Post:

    alexm (10-01-11), merlin (10-01-11), NickE60 (10-01-11)

  6. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merlin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως κάτοχος 4ου στην σειρά χρονομισθωμένου οχήματος, μπορώ να σας πω...

    Μέχρι πριν λίγους μήνες, που άλλαξε αιφνιδιαστικά ο νόμος, όπως αλλάζουν όλα στην Ελλάδα και σου γ@μάνε κάθε προϊπολογισμό, η χρονομίσθωση για κάποιον που είχε κερδοφόρα επιχείρηση, ήταν μονόδρομος. Πλήρωνες το αυτοκίνητο που ήθελες σε άτοκες δόσεις, και τους τόκους, συν τέλη κυκλοφορίας και foul μικτή ασφάλεια, στην πλήρωνε η νόμιμη καθ' όλα φοροαπαλλαγή. Αν δε ήσουν και λαμόγιο, εβγαζες και λεφτά με παράνομο συμψηφισμό ΦΠΑ και άλλα...

    Σίγουρα βέβαια έβαζες ένα χρέος στο κεφάλι σου, που αν ήσουν λογικά σκεπτόμενος, θα έπρεπε να έχεις αποταμιευμένο αντίστοιχο ποσό για να μπορείς να το αποπληρώσεις σε οποία στραβή σου τύχει.

    Εγώ συνεχίζω να το πληρώνω, ενώ πια είναι ασύμφορο, γιατί αν και η αλλαγή των νόμων μου χάλασε τον καθ'όλα λογικό προυπολογισμό μου, δεν μπορώ να κάνω (με τίμιο τρόπο) αλλιώς !!! Και τελικά καλά που είχα προυπολογίσει και την στραβή... Αν και τέτοια στραβή που μας βρήκε γενικότερα, δεν προυπολογιζόταν...

    Βέβαια, επειδή δεν ξέρουμε που είναι ο πάτος, έκανα μια προαπάθεια να το πουλήαω, αλλά όπως όλοι ξέρετε σήμερα δεν πουλιέται τίποτα αν δεν το σκοτώσεις και εγω ακόμη δεν έχω τέτοιο σκοπό...

    Και το επόμενο αυτοκίνητο μου θα είναι χρονομισθωμένο, στα πλαίσια του εκάστοτε νόμου...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    πως ήταν και τι άλλαξε δλδ νίκο???
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  7. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η κυριοτερη αλλαγη που εγινε ειναι οτι αν εχει πανω απο 15000 εργοστασιακη αξια, μετα μπαινει σαν επιπλεον εισοδημα στη φορολ δηλωση.

  8. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως ήταν και τι άλλαξε δλδ νίκο???
    Κατ' αρχάς περνάει πλέον το 30% σαν έξοδο και όχι το 100%( δηλ. πληρώνω καπέλο ή καλύτερα δεν γλυτώνω γύρω στα 7-8.000 ¤ από τα μισθώματα ).

    Επίσης πληρώνω στο μίσθωμα 23% ΦΠΑ, ενώ κατά την αγορά υπολόγιζα 19%... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.

    Συν της αυξήσεις στα μισθώματα λόγω της αλλαγής των τελών κυκλοφορίας και των ασφαλίστρων... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.

    Τέλος αν προσθέσεις και την απαξίωση του αυτοκινήτου λόγω της κατάστασης της αγοράς... άστα να πάνε !!!
    Ευτυχώς που το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με φτιάχνει τρελά !!!


    Σωστό αυτό που λέει ο Κώστας, αλλά εγώ το έχω σε ατομική επιχείρηση και δεν αθροίζονται στο εισόδημα τα μισθώματα. Ευτυχώς !!!
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  9. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μπ@στ@ρδοι...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  10. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merlin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς περνάει πλέον το 30% σαν έξοδο και όχι το 100%( δηλ. πληρώνω καπέλο ή καλύτερα δεν γλυτώνω γύρω στα 7-8.000 ¤ από τα μισθώματα ).

    Επίσης πληρώνω στο μίσθωμα 23% ΦΠΑ, ενώ κατά την αγορά υπολόγιζα 19%... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.

    Συν της αυξήσεις στα μισθώματα λόγω της αλλαγής των τελών κυκλοφορίας και των ασφαλίστρων... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.

    Τέλος αν προσθέσεις και την απαξίωση του αυτοκινήτου λόγω της κατάστασης της αγοράς... άστα να πάνε !!!
    Ευτυχώς που το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με φτιάχνει τρελά !!!


    Σωστό αυτό που λέει ο Κώστας, αλλά εγώ το έχω σε ατομική επιχείρηση και δεν αθροίζονται στο εισόδημα τα μισθώματα. Ευτυχώς !!!
    πωπω τραγικό ρε φίλε...δλδ μιλάμε πως σε βγάζουν εκτός, κατά 21 - 22
    χιλιάρικα...απαράδεκτο...αν βάλεις δε και το έξτρα καπέλο που έχει ένα
    αμάξι που είναι μισθωμένο με δόσεις...άκρως απαράδεκτο σε σημείο της
    αλητείας. και για τι χρονικό περιθώρειο μιλάμε αν επιτρέπεται???
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    πωπω τραγικό ρε φίλε...δλδ μιλάμε πως σε βγάζουν εκτός, κατά 21 - 22
    χιλιάρικα...απαράδεκτο...αν βάλεις δε και το έξτρα καπέλο που έχει ένα
    αμάξι που είναι μισθωμένο με δόσεις...άκρως απαράδεκτο σε σημείο της
    αλητείας. και για τι χρονικό περιθώρειο μιλάμε αν επιτρέπεται???
    Δεν είχε επιπλέον καπέλο κανένα μισθωμένο αμάξι σε κερδοφόρα επιχείρηση...

    Η σύμβασή μου είναι 5ετής καί είμαι λίγο πρίν την μέση...
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  12. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merlin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς περνάει πλέον το 30% σαν έξοδο και όχι το 100%( δηλ. πληρώνω καπέλο ή καλύτερα δεν γλυτώνω γύρω στα 7-8.000 ¤ από τα μισθώματα ).

    Επίσης πληρώνω στο μίσθωμα 23% ΦΠΑ, ενώ κατά την αγορά υπολόγιζα 19%... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.

    Συν της αυξήσεις στα μισθώματα λόγω της αλλαγής των τελών κυκλοφορίας και των ασφαλίστρων... περίπου άλλες 7.000 ¤ καπέλο.

    Τέλος αν προσθέσεις και την απαξίωση του αυτοκινήτου λόγω της κατάστασης της αγοράς... άστα να πάνε !!!
    Ευτυχώς που το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με φτιάχνει τρελά !!!


    Σωστό αυτό που λέει ο Κώστας, αλλά εγώ το έχω σε ατομική επιχείρηση και δεν αθροίζονται στο εισόδημα τα μισθώματα. Ευτυχώς !!!
    Νικολα,

    για το ΦΠΑ συμφωνω, αλλα:

    α) Παντοτε μικροτερο ποσοστο περνουσε (30-50%), ποτέ δεν ηταν το 100%, ειδικα σε πανω απο 1400cc (ηταν το οριο)
    β) Εμενα δεν μου εκαναν καμια αυξηση στα μισθωματα λογω τελων ή λογω ασφαλιστρων.

    edit: εχω 3ετη, ειμαι στη μεση...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 10-01-11 στις 21:16

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP