Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 80

Θέμα: Αναζητηση Smart

  1. #1
    Εγγραφή
    30-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    495
    Thanked
    115
    Rides
    1

    Προεπιλογή Αναζητηση Smart

    Τα φωτα σας! Ψαχνω για ενα καλο μεταχειρισμενο σμαρτακι μεχρι 4-5 χιλιαρικα μετρητα..(οχι για μενα , για την κοπελα μου) Προφανως για το pre-facelift(αν οντως ειναι prefacelift και οχι αλλο μοντελο, εως το 2008 δηλαδη)

    Τι πρεπει να προσεξω? χιλιομετρα περιπου ποσο να κοιταω? υπαρχει με τουρπο κ χωρις? πιο ειναι καλυτερο? πιο εχει καλυτερη καταναλωση ? Ευχαριστω !!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αν μπορεις, το πετρελαιο (800αρι) ειναι αξιοπιστο. Λιγο αδυναμο ομως, αλλα τερας οικονομιας. Πρεπει να'χει ροπουλα ομως, οπως ολα τα πετρελαια. Θα κοιταξεις τουρμπινα και κατασταση μπεκ (και τα συνηθισμενα ολα σε μετχ βεβαια). Γενικα δεν εχει θεματα αξιοπιστιας. Το ιδιο ντιζελ μοτερ εχει και το τελευαιο σμαρτ φορ-του, με αλλαγες στο λογισμικο. (ειμαι και εγω στα προθυρα να παρω κανα τετοιο με 5χιλ ευρω περιπου)

    Απο βενζινη προτιμησε 700αρι και οχι 600αρι. Τα 600αρια ξεκινησανε την κακη φημη περι αξιοπιστιας.

    Ενας γενικος κανονας...μακρια οταν δεις τη βελονα του κοντερ να μην καλυπτει τη γραμμη του 0. Χιλιομετρα αλλα αντ'αλλων...
    Δηλαδη απο εδω, μακρια...


    Γενικα θα κοιτας να δεις αυτο

    Οχι οτι δε θα'χουνε βρει τροπο να μην φαινεται, αλλα αν ειναι οπως την πανω φωτο, μακρια.

    Δεν ειμαι κανενας ειδικος περι Σμαρτ βεβαια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1400 : 08-01-11 στις 02:17
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  3. The Following 6 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    bakalos (09-01-11), beliris (08-01-11), georgepap (14-01-11), paganis (10-01-11), Vasilis (08-01-11), Z4///M (08-01-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Επισης, μακρια απο μπλε εσωτερικο. Σημαινει πως ειναι απο τα πρωτα μοντελα που θες να αποφυγεις.

    Ολα ειχανε τουρμπο. Εβγαινε ημι-αυτοματο και αυτοματο. Το ημιαυτοματο κατεβαζει μονο του ταχυτητες αλλα δεν ανεβαζει (ή κανω λαθος και ειναι το αναποδο). Το αυτοματο...ειναι αυτοματο.

    Τα χλμ σιγουρα μπορεις να υπολογισεις ποια ειναι λογικα αναλογως τη χρονολογια...οπως ολα τα μεταχ. Δε μπορω να βλεπω κατι αγγελιες με σμαρτ του 2001 και 40,000 χλμ...
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  5. The Following 3 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    bakalos (09-01-11), beliris (08-01-11), Vasilis (08-01-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σωστα ολα ειχαν τουρμπο.εχω αλλαξει 2 smart μεχρι τωρα και η σιγουρη συμβουλη ειναι μακρια απο το 600αρι!!ολατα 600αρια αλλαζουν μοτερ και καινε πολυ λαδι!τα 700 ειναι πολυ αξιοπιστα και βγηκαν νομιζω μετα το 2003.μη σας ξεγελανε τα φωτα facelift γιατι αλλαζουν και αυτα!πρεπει να σιγουρευτειτε οτι ειναι 700cc.τα καμπριο βγηκαν mονο με τα facelift φωτα και ας ηταν 600cc τα πρωτα που βγηκαν.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to bmwz3 For This Useful Post:

    beliris (08-01-11), Vasilis (08-01-11)

  8. #5
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4///M Εμφάνιση μηνυμάτων

    για την κοπελα μου
    Με εκείνο 'το παλιό το θέμα' όλα ΟΚ ? Το τακτοποίησες ?

  9. #6
    Εγγραφή
    12-02-10
    Περιοχή
    Kατερίνη
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    197
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης θέλω να προσθέσω ότι το 700άρι fortwo βγήκε σε δύο εκδόσεις 50 hp και 60hp,θα το διαπιστώσεις από τον αριθμό πλαισίου!Έχει διάφορες εκδόσεις από πλευράς εξοπλισμού(passion-coupe-pure),πλουσιότερο το passion!!!

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οτι και να παρεις μια χαρα ειναι αν σου πει οκ ο μηχανικος σου.
    Κανε μια βολτα μεχρι τη microcar στην Κηφισια πουλανε αυτοκινητα απο πελατες τους.
    Ζητα εγγυηση και προχωρα.
    Μην παρεις απο μαντρα συνηθως ειναι τελειωμενα που τα παιρνουν 3/4 χιλιαρικα αλλαζουν δυο τρια πραγματα και τα λενε κελεπουρια.
    600αρι ποτε.
    600αρι με αλλαγμενη μηχανη ισως και να ειναι και καλυτερο τελικα.
    Προσοχη μονο στο τριντιον, ολα τα αλλα φτιαχνονται φτηνα.

  11. #8
    Εγγραφή
    30-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    495
    Thanked
    115
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να παρεις μια χαρα ειναι αν σου πει οκ ο μηχανικος σου.
    Κανε μια βολτα μεχρι τη microcar στην Κηφισια πουλανε αυτοκινητα απο πελατες τους.
    Ζητα εγγυηση και προχωρα.
    Μην παρεις απο μαντρα συνηθως ειναι τελειωμενα που τα παιρνουν 3/4 χιλιαρικα αλλαζουν δυο τρια πραγματα και τα λενε κελεπουρια.
    600αρι ποτε.
    600αρι με αλλαγμενη μηχανη ισως και να ειναι και καλυτερο τελικα.
    Προσοχη μονο στο τριντιον, ολα τα αλλα φτιαχνονται φτηνα.
    Ευχαριστω πολυ σε ολους! Microcar με εγγυηση ? Εχουμε καποιο τηλ ( μεσω πμ ) ? Ερωτηση το τριντιον τι ειναι ?

    Κωστα..Ναι ολα οκ !

  12. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    8078886

    Το τριντιον ειναι ο κλωβος.
    Αν αυτο ειναι ανεπαφο ολο το υπολοιπο αμαξι μπορει να ξεβιδωθει και να αλλαξει.
    Τοσο απλα.
    Το σμαρτ ειναι σαν συναρμολογουμενο.
    Ακομα και μονος σου του αλλαζεις πανελ αν θες.
    Μπες στο smartmania.gr και αρχισε το διαβασμα.
    Εχει τα παντα που πρεπει να ξερεις για την αγορα ενος smart και μαζεμενα σε εναν οδηγο αγορας.
    Ψαξε το μελος sphinx εχει δικη του σελιδα που τα λεει ολα ξεκαθαρα.
    Καλη πηγη μετα την αγορα ειναι το evilution.co.uk
    Πιστευω να βοηθησα.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    bakalos (09-01-11), Vasilis (08-01-11)

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εγω θα διαφωνησω, το 600αρι που εχω απο το 2003 δεν εχει ζητησει τιποτα απο τοτε και ειναι το αγαπημενο μου.
    αγοραστηκε το φλεβαρη του 03 και ηταν ενα απο τα τελευταια 600αρια αφου τον επομενο μηνα ηρθαν τα 700αρια.
    εβαλα προγραμμα μπραμπους απο την αρχη και η αποδοση ανεβηκε στα 84 αλογα.
    το σμαρτ αυτο το εκτιμησα μετα απο 2 χρονια οταν πηρα ενα 700αρι και αρχισαν οι συγκρισεις.
    το 700αρι λοιπον ηταν πιο ροπατο, αλλα το 600αρι πιο αποτομο σου εδινε την αισθηση δυνατοτερου αυτοκινητου. επισης τα ηλεκτρονικα του ειναι λιγοτερο παρεμβατικα απο τα υπολοιπα σμαρτ, με αποτελσμα να αφηνει λιγο περιθωριο για παιχνιδι πριν σε μαζεψει.
    το 700αρι ειναι πολυ συντηρητικα ρυθμισμενο παρεμβαινει αμεσα πριν κανεις τη μ@λακια...
    το 2007 το 700αρι πουληθηκε και ηρθε στη θεση του ενα ακομα 600αρι το οποιο παρομοιως δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα...

    εκεινη την εποχη ηρθαν και 3 1000αρια, 2 τουρμπο και ενα απλο και ετσι τα 600αρια τα χρησιμοποιουν πλεον οι γονεις και ειναι ακμαιοτατα, με σωστη συντηρηση φυσικα.
    ειναι απο τις κινησεις που μετανιωσα, καθως στην πραξη το 1000αρι δεν μου προσφερε τιποτα σημαντικο παραπανω.
    ετσι αν επαιρνα τωρα σμαρτ θα ηταν το παλιο μοντελο (450) ειτε 600αρι (κατα προτιμηση ως πιο fun to drive), ειτε 700αρι αναλογως τι θα εβρισκα σε καλυτερη κατασταση.

  15. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    bakalos (09-01-11)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP