Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Δευτερεύουσα Αντλία Αέρα - Emission Control Pump

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή Δευτερεύουσα Αντλία Αέρα - Emission Control Pump

    Όπως οι περισσότεροι ίσως γνωρίζουμε, πρόκειται για ένα μαύρο στρογγυλό που βρίσκεται στα αριστερά στο χώρο της μηχανής.

    https://bmwfans.info/original/E85/ro...11/ill-11_3866

    Είναι γνωστό κυρίως ως ΅πρωινόΆ και η κανονική του ονομασία είναι: Δευτερεύουσα Ηλεκτρική Αντλία Αέρα ή Αντλία διαχείρισης Καυσαερίων (Emission Control Pump, Secondary Air Pump, Smog air pump).

    Δουλεύει μόνο όταν το αυτοκίνητο είναι ΅κρύοΆ, για περίπου 60΄΄ - 90΄΄, όταν εκκινούμε το αυτοκίνητο κυρίως το πρωί, αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη εκκίνηση (μόνο αν το αυτοκίνητο είναι ΅κρύοΆ).

    Το σύστημα συνολικά αποτελείται από την αντλία, την βαλβίδα και τον σωλήνα που τα ενώνει.
    Είναι ένα σύστημα πολύ σημαντικό για την σημαντική μείωση των καυσαερίων αλλά και την αύξηση στη διάρκεια ζωής του καταλύτη και τη σωστή διαχείριση των καυσαερίων από τον λ. Στην ουσία στην εκκίνηση ενός κρύου αυτοκινήτου, προσφέρει μεγάλη ποσότητα αέρα, ώστε όπως είπαμε να επιτυγχάνεται η σωστή διαχείριση των καυσαερίων από τον λ, που ακόμη δεν έχει ζεσταθεί.

    Όταν αρχίσει να κάνει πολύ θόρυβο (αυτά τα πρώτα 60΄΄-90΄΄ που λειτουργεί κατά την κρύα εκκίνηση), ετοιμάζεται σιγα-σιγά για το τέλος του. Επίσης μπορεί εξ αιτίας του να ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα στο καντράν.
    Στην αντικατάσταση αλλάζουμε πάντοτε και την βαλβίδα, διότι συνήθως αυτή είναι η αιτία της βλάβης (χαλάει και αφήνει να περνάνε επιστροφές αερίων που χαλάνε την αντλία).


    Ειναι η λύση που ειχε δωθει από την BMW για ταχεία μείωση του χρόνου απόκρισης σε ανεκτά επίπεδα λειτουργίας του συστήματος του καταλύτη και την κάλυψη των απαιτήσεων μείωσης των καυσαερίων:

    << …. To achieve a high conversion rate as quickly as possible, the electric secondary air pump blows air into the exhaust system during the warm-up phase and generates an oxygen surplus reducing catalyst response time by almost 50 per cent. This catalyst already outperforms the US LEV (Low Emission Vehicle) and, even without air injection, the EU 3 standards. >>

    Τα παραπάνω είναι ορισμένα βασικά που βρήκα και σαφώς επιδέχονται σχολίων και διορθώσεων.

    Κώστας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 16-10-10 στις 13:34

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (18-08-13), Stathis (16-09-12), Vassilis ///M (16-09-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι στο θέμα με περισσότερα στοιχεία:

    Οταν παρουσιάσει βλάβη το 'πρωινό' δεν το δείχνει σε όλα τα μοντέλα αναβοντας το λαμπακι του κινητηρα.

    Εξαρταται αν το Software έχει την κατάλληλη ρουτίνα ελέγχου του, που φαίνεται να έχει προστεθεί ως διαδικασία αυτοελέγχου μετά το 2005.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 16-10-10 στις 13:35

  4. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (16-10-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κωστα μιας και μαλλον ετοιμαζομαι για τετοια αλλαγη τι χρειαζεται αλλο να αλλαχτει και τι κοστος εχει αυτη η χαζομαρα?πραπαριζει στο ρελαντι λες και ειναι τρακτερ

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σηκώνει κάποιου είδους συντήρηση αυτή???ή απλά περιμένουμε να πάει για αλλαγή???

    Το κόστος δεν φαίνεται και μικρό...Το 300άρισμα το βλέπω άνετο...



  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αα παρα πολυ ωραια οποτε αρχιζω να κοβω το φαγητο μπας και μαζεψω κανενα φραγκο!!!!!!

  8. #6
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Βλεπω στα Μ54 (αλλα το εχουν και αλλα οχι) και βγαζουν ζημιες οι σωληνωσεις της τρομπας, σπανια να αλλαζεται ολο το συστημα..
    Εμενα το 3λιτρο τωρα δεν το ειχε και ετσι εχω αφησει τη φυσα στην ακρη..
    (την εχω προς πωληση παντως τη δικια μου απο το Ν42 αν καποιος ενδιαφερεται)
    Στο φορουμ δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος που να την εχει αντικαταστησει παντως (δεν ξερω για τους 4κυλινδρους με πολλα χλμ αν την εχει αλλαξει κανεις).
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  9. #7
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Την ιδια δουλεια κανει και η ανακυκλωση καυσαεριων?Το εχω δει σε καποια Bmw 46 κυριως γερμανιας οτι απο την μανα τους εχουν μια μικρη τρυπα στην πολλαπλη στον 4 κυλινδρο και απο εκει κατεβενει σωληνακι σιδερενιο δεν ηξερα τι ακριβως κανει και μου λεει ο ιδιοκτητης ειναι για να ζεστενεται το πρωι ποιο γρηγορα..

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    κωστα μιας και μαλλον ετοιμαζομαι για τετοια αλλαγη τι χρειαζεται αλλο να αλλαχτει και τι κοστος εχει αυτη η χαζομαρα?πραπαριζει στο ρελαντι λες και ειναι τρακτερ
    Αυτα που ειπα πιο πριν: αντλια, βαλβιδα και μια φλατζα που εχει η βαλβιδα. Καινουργια ολα κανενα 400αρι ....

    και να μην την αλλαξεις δεν τρεχει και τιποτε. Ξερω οτι πολλοι το αφηνουν ετσι. Αρκει να μη σου αναψει το λαμπακι, οχι τιποτε αλλο αλλλα ειναι σπαστικο να μενει αναμενο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 16-10-10 στις 20:57

  11. #9
    Εγγραφή
    11-03-10
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    422
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παθών απο αντλία στο 46άρι μου (Μ43) και εγώ πρίν απο λίγες μέρες... Ακουγόταν σαν τρακτέρ όταν άρχισε να δουλεύει μέχρι που σταμάτησε εντελώς. Την έβγαλα, τη λάδωσα λίγο αλλά τίποτα.... Κάποια στιγμή λέω να την κάνω βίδες μπάς και καταφέρω και την ανακατασκευάσω. Αν δουλέψει έχει καλώς, αλλιώς θα τη φάει το μαύρο χώμα.... Αφού δε μου ανάβει και το λαμπάκι και αφού δεν είναι και τόσο "ζωτικής" σημασίας θα την ξηλώσω εντελώς τελείως για πάντα!

    ... Άμα πάρω ένα απο τα πιστολάκια-σεσουάρ της γυναίκας μου που έχει για το μαλλί (κρυφά εννοείται!) και το μοντάρω πάνω, δέ θα κάνω δουλειά? Αφού και αυτό ζεστό αέρα στέλνει...???
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω Μ5....

  12. The Following 2 Users Say Thank You to zgouriazmenos For This Useful Post:

    BILL007 (17-10-10), Kostas_1 (17-10-10)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP