Σελίδα 41 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 313940414243 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 401 έως 410 από 435

Θέμα: M3,M5,335,535 απορίες

  1. #401
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως αυτο...Οσο πιο αποτομη η ραμπα που κινειται ο αξονας,τοσο πιο επιθετικο το διαφορικο στην εμπλοκη του.....Δυστυχως δεν μπορω να βρω καποιο βιντεακι να στο δειξω....Δυστυχως δεν εχω να προτεινω κανεναν....Μονοι μας συνηθως τα κανουμε,αλλα και μονοι μας τα σπαμε!!!
    Διαβάζοντας αυτά που έγραψες κ βλέποντας το παρακάτω βιντεάκι ...


    Καταλαβαίνω οτι :
    Α) το διαφορικο που εχω τωρα ειναι 1.5way , πράγμα που με καλύπτει για τη χρηση που θελω ( υπερστροφικη οδήγηση κ οχι αγωνιστική ) ,
    Β) με τα νέα δισκάκια κάνω πιο σφιχτό το διαφορικο ( 45% ειναι αρκετό )
    Γ) η προ φόρτιση ειναι καποιο εσωτερικό "ελατήριο " , κ δεν ειναι απαραίτητα κακή
    Δ) για να γινει πιο επιθετικό , πιο άμεσο το διαφορικο , πρέπει να αλλαξουν΄ οι γωνιές της ράμπας . Τι μοίρες εχει τωρα κ σε τι μοίρες θα πρότεινες να παει ;

    Αν θελεις διόρθωσε με στα παραπάνω που έγραψα .

  2. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-15)

  3. #402
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεξεργασια της γωνιας της ραμπας εμπλοκης στον τορνο......Προσωπικα δεν θα το εκανα,γιατι αδυνατιζεις μια εδραση και την ''βαφη'' της και κυριως γιατι φοβαμαι τον αθανατο Ελληνα μαστορα!!Σφιξτο λοιπον και ενα κοντο βημα και θα δεις αλλο αμαξι....Παραπανω ποσοστο εμπλοκης απο το 45%,κανει ενα αμαξι δυστροπο στο γλυστερο.με ταση για υποστροφη αν δεν ''επιτιθεσαι'' στη στροφη,ενω και στο αφημα γινεται εξαιρετικα υπερστροφικο.....το ιδιο κι ενα 2 δρομων...θα σου θυμιζει λιγο ενα ARGON lsd!!!
    Αυτόν που θα εμπιστευθώ , ειναι ο driftflo (florian λέγεται ) , που άνοιξε αυτο το θέμα . https://www.m3post.com/forums/showth...=788992&page=9
    Δεν ξερω αν θα πετύχει η διαδικασια , αλλα θα το δοκιμάσω .

    Αλλαζει κ ράμπες , αλλα δεν ξερω τι γωνία ράμπας να προτείνω / ζητήσω .
    Άσε που μπερδεύτηκα , αλλιώς μετράνε καποιες εταιρίες την γωνία κ αλλιώς καποιες αλλες χαχαχα

  4. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-15)

  5. #403
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε αυτό το video δείχνει τις γωνίες ράμπας και εξηγεί το 2way, 1way και 1.5 way...



    Όπότε θέλω 1.5 way.... αλλά με τι γωνίες ράμπας για την επιτάχυνση και τι γωνίες ράμπας για την επιβράδυνση....

    Ξέρω ότι Δε θα πετύχω το τέλεια επιθυμητό αποτέλεσμα για εμένα εξαρχής , αλλά προσπαθώ να ξεκινήσω με ότι κοντινότερο στο σωστό για τα γούστα μου... (με το δίκιο του κάποιος να πει ... τι θέλεις και μπλέκεις... εδώ τις βασικές έννοιες δεν καταλαβαίνεις... ) , αλλά από θεωρία κάτι άρχισα να πιάνω... από εμπειρία... θα δείξει...

  6. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-15)

  7. #404
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπότε θέλω 1.5 way.... αλλά με τι γωνίες ράμπας για την επιτάχυνση και τι γωνίες ράμπας για την επιβράδυνση....

    Ξέρω ότι Δε θα πετύχω το τέλεια επιθυμητό αποτέλεσμα για εμένα εξαρχής , αλλά προσπαθώ να ξεκινήσω με ότι κοντινότερο στο σωστό για τα γούστα μου... (με το δίκιο του κάποιος να πει ... τι θέλεις και μπλέκεις... εδώ τις βασικές έννοιες δεν καταλαβαίνεις... ) , αλλά από θεωρία κάτι άρχισα να πιάνω... από εμπειρία... θα δείξει...
    με 1.5 way και κοντο βημα το αμαξι θα ειναι απλα υπεροχο...εμενα προσωπικα και μαμα το αμαξι το βρισκω υπεροχο...εχει και το βαρος μην ξεχναμε που οσο κακο ειναι για να σταματησεις αλλο τοσο καλο ειναι για να ξεκινησεις...!!!

    το drift ειναι φορα, υπερβολη και στην περιπτωση την δικια σου, θες και απλα-χωρο...λογω μεγαλης καροτσας..θεωρω οτι εχεις το τελειο παιχνιδι....

    υγ...για τα ματια εκεινου του λευκου παραλιγο να δωσω το ε30 καποτε...τοσο ωραιο το θεωρω το αμαξι!!!

  8. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-15), chrisgiapz3 (10-10-15), vagmag (10-10-15)

  9. #405
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βαγγελη δεν θα σου συνιστουσα να του πεις εσυ τι γωνια ραμπας θες....Αρκει να του πεις να στο κανει a little bit more agressive και θα καταλαβει.....Δεν νομιζω οτι θες κατι εξειδικευμενο σ'ενα αμαξι που κυκλοφορει στο δρομο και σε ολες τις καιρικες συνθηκες....Για τον ιδιο λογο δεν θα'βαζα ελατηριο προφορτισης...Περα απο την μεγαλυτερη φθορα στα δισκακια,στο πολυ γλυστερο οδοστρωμα της Θεσσαλονικης,ενδεχεται να σου γινει γυριστρουλα το Μ5 και να μην σ'αρεσει....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (11-10-15), vagmag (10-10-15)

  11. #406
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 1.5 way και κοντο βημα το αμαξι θα ειναι απλα υπεροχο...εμενα προσωπικα και μαμα το αμαξι το βρισκω υπεροχο...εχει και το βαρος μην ξεχναμε που οσο κακο ειναι για να σταματησεις αλλο τοσο καλο ειναι για να ξεκινησεις...!!!

    το drift ειναι φορα, υπερβολη και στην περιπτωση την δικια σου, θες και απλα-χωρο...λογω μεγαλης καροτσας..θεωρω οτι εχεις το τελειο παιχνιδι....

    υγ...για τα ματια εκεινου του λευκου παραλιγο να δωσω το ε30 καποτε...τοσο ωραιο το θεωρω το αμαξι!!!
    Κ εγώ έτσι θεωρώ ! Ότι είναι το τέλειο παιχνίδι !

    Έκανα test drive με το συνεταιρικό , και κατέληξα ότι μπορώ να παίζω όλη μέρα !!!

    Η αλήθεια είναι ότι όσο μεγάλη φαίνεται η καρότσα του αυτοκίνητου, όταν το στρίβω κ το γυρνάω συρρικνώνεται !!! Γυρνάει σε σημεία που δεν δοκίμαζα με το M3 .

    Ακομα και σε κατηφορικά κομμάτια , με σχεδόν ρελαντί , λίγο πάτημα του γκαζιού κ λίγο τιμόνι το κάνουν να γυριζει όμορφα κ γλυκά .
    Εννοείτε ότι το βάρος φαίνεται από ένα σημείο κ μετά ....

    Γενικότερα πάντως

  12. The Following 2 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (11-10-15), nik200 (10-10-15)

  13. #407
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαγγελη δεν θα σου συνιστουσα να του πεις εσυ τι γωνια ραμπας θες....Αρκει να του πεις να στο κανει a little bit more agressive και θα καταλαβει.....Δεν νομιζω οτι θες κατι εξειδικευμενο σ'ενα αμαξι που κυκλοφορει στο δρομο και σε ολες τις καιρικες συνθηκες....Για τον ιδιο λογο δεν θα'βαζα ελατηριο προφορτισης...Περα απο την μεγαλυτερη φθορα στα δισκακια,στο πολυ γλυστερο οδοστρωμα της Θεσσαλονικης,ενδεχεται να σου γινει γυριστρουλα το Μ5 και να μην σ'αρεσει....
    Οκ λοιπόν !
    Ευχαριστώ πάρα πολύ !

    Παραμένουμε 1.5way , γίνεται 45% , κ λίγο πιο aggressive με 3,62 βήμα !
    Ας μην το κουράσω παραπάνω ....

  14. The Following 5 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    A8hnaios (11-10-15), BILL007 (11-10-15), chrisgiapz3 (11-10-15), nik200 (10-10-15), Stunt Mike (10-10-15)

  15. #408
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ εγώ έτσι θεωρώ ! Ότι είναι το τέλειο παιχνίδι !

    Έκανα test drive με το συνεταιρικό , και κατέληξα ότι μπορώ να παίζω όλη μέρα !!!

    Η αλήθεια είναι ότι όσο μεγάλη φαίνεται η καρότσα του αυτοκίνητου, όταν το στρίβω κ το γυρνάω συρρικνώνεται !!! Γυρνάει σε σημεία που δεν δοκίμαζα με το M3 .

    Ακομα και σε κατηφορικά κομμάτια , με σχεδόν ρελαντί , λίγο πάτημα του γκαζιού κ λίγο τιμόνι το κάνουν να γυριζει όμορφα κ γλυκά .
    Εννοείτε ότι το βάρος φαίνεται από ένα σημείο κ μετά ....

    Γενικότερα πάντως
    θα συμφωνησω..οτι δεν εχει σχεση με το m3...το m3 σαν στησιμο..δεν αρεσκεται σε παρατεταμενες παντες...γινεται νευρικο..σαν να εχει φτιαχτει μονο για χαλαρες παντες και απο κει και περα για τοποθετηση του αυτοκινητου στο στριψιμο...αντιθετα και το ε39 και το ε34 m5...ειναι φτιαγμενα για να πηγαινουν ολη την πιστα με το πλαι...και να μην τρομαζουν ποτε!πολυ φιλικα αυτοκινητα..που δεν σε πουλανε...

  16. The Following 5 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (11-10-15), BILL007 (11-10-15), pilot (11-10-15), Stunt Mike (11-10-15), vagmag (11-10-15)

  17. #409
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νεότερα από το μέτωπο:

    Μ5

    Το διαφορικό είναι έτοιμο. Έχει και κοντύτερο βήμα 3.62 !!!!

    IMG_4547.jpg

    IMG_4548.jpg

    IMG_4549.jpg
    Σε κανένα 15ήμερο θα το βάλουμε κιόλας!!! Ε, αγαπητέ Καζάκο ;;;

    Στην πρόσφατη εκδρομή το αυτοκίνητο με έβγαλε ασπροπρόσωπο!!!!

    Μία χαρά ακολούθησε τα Μ3 !!!! Φίλε Κώστα, θα προσπαθώ να είμαι κοντά στο Μ3, για να μην έχω τύψεις ότι μου πήρες το καλό αυτοκίνητο !!!

    Το διαφορικό χάζεψε κάποιες φορές σε φουρκέτες, και ο Λεο , είδε άσπρους καπνούς να βγαίνουν από το Μ5, αλλά ήταν το λάστιχο που καιγόταν, όταν γυρνούσε μόνο του !!!!

    Τα φρένα μετά τα 110-120 έτρεμαν... πολύ, μάλλον πάμε για δίσκους... κλαψ. Κάποια στιγμή μύρισαν πολύ, αλλά δεν ήταν τα δικά μου, ήταν του προπορευόμενου πιλότου !!!

    Τις τελευταίες μέρες το αυτοκίνητο μου φαίνεται αρκετά δυνατό !!! Που μπορεί να οφείλεται αυτό ;;;;
    α) στο ότι οδηγούσα επί μία εβδομάδα το i20 1.1 diesel, και το Prius??
    β) στο ότι μετά την βόλτα στο βουνό ξεμπούκωσε ;;; (Ντροπή μου... )
    γ) συνήθως λίγο πριν το γκράου ... πηγαίνουν καλύτερα... χαχαχαχαχα

    Τώρα που φαίνεται δυνατό, μου φαίνεται επίσης ότι ίσως το μετανοιώσω που το έκανα κοντό το βήμα. Θα δείξει !!!!

  18. The Following 9 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    A8hnaios (03-11-15), chrisgiapz3 (03-11-15), diosak (04-11-15), giannis_compact (04-11-15), isou (03-11-15), Leonidas_E39 (03-11-15), pilot (03-11-15), VanVIC (03-11-15), Vassilis ///M (03-11-15)

  19. #410
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.120
    Thanked
    12697
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ^^^
    Αν επιτρέπεται, πόσο κόστισε η "επέμβαση" στο διαφορικό σου;
    Αναφέρομαι σε κόστος μετατροπής + μεταφορικά + ενδιάμεσα έξοδα (αν υπήρξαν)
    Η τοποθέτηση είναι άλλο κόστος, δεν ρωτώ γι αυτό.

Σελίδα 41 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 313940414243 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP