Γεια σας και πάλι.

για να μην τα ξαναγράψω ... τα επισυνάπτω ...


Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτοκίνητο ψάχνω μεν... αλλά δεν έχω καταλήξει σε κάτι συγκεκριμένο...

Είχα την τύχη να περάσουν από τα χέρια μου αρκετά αυτοκίνητα μέχρι τώρα... (corsa,forester 2.5Xt, 350Z, impreza, renault megane coupe, elise, 2 miata, Prius II kai Prius III, Wrangler ) σαν δικά μου και άλλα σαν οικογενειακά (911, Fj cruiser, Bmw compact, Alfa romeo 155, Gtv κλπ). Άλλα από αυτά έμειναν σε μαμά μορφή και άλλα κανιβαλίστηκαν από λίγο έως πολύ

Από bmw έχω φτάσει αρκετές φορές στην πηγή αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου κάθε φορά για διαφορετικό λόγο...

Τελευταία 2 χρόνια έφτασα κοντά σε Μ3 Ε46 αλλά με φόβισαν προβλήματα λόγω πρότερου βίου του αυτοκινήτου...
Μετά μπήκα σε διαδικασία 335i ... γρήγορο επίσης, πιο καινούργιο... αλλά δε με έπεισε...η μία και μοναδική βόλτα που έκανα ότι θα ήταν αυτό το αυτοκίνητο που ήθελα...
Στη συνέχεια έπεσαν οι τιμές μου δόθηκε και η ευκαιρία να κυκλοφορώ αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες και οι επιλογές πολλαπλασιάστηκαν...
Αν επικεντρωθούμε στα bmw... είναι πάλι πολλές...
Μ3 Ε92 με 45000 ευρώ (τιμή με ξένες πινακίδες)
Μ5 Ε60 με 30000 ευρώ (πάλι με ξένες πινακίδες)
η σκέψη βέβαια ξεκίνησε από 335d και 535d με 30000 ευρώ πάλι με ξένες πινακίδες... αλλά άρχισαν μετά να μπαίνουν διαβολάκια για τα Μ μοντέλα...

Δεν ξέρω... από τη μία θέλω Μ, από την άλλη σκέφτομαι τα έξοδα. Καύσιμα , σέρβις κλπ...
γενικά δεν ξέρω τι θέλω...
όπως καταλαβαίνεται είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση.

Μου αρέσει η φιλοσοφία των Μ, θα μπορούσα να χρησιμοποιώ κάποιο από αυτά τόσο για δουλειά όσο και για διασκέδαση. Από τη μία με συγκρατεί το κόστος χρήσης.... (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία...αλλά όλοι μιλάνε για καταναλώσεις 20+ για την Ε60) αλλά από την άλλη με σπρώχνει το κόστος απόκτησης το οποίο είναι πολύ δελεαστικό τελευταία.

Ίσως μία επιλογή 335d ή 535d να είναι πιο λογική για τις μέρες μας....όμως μάλλον θα μείνει ανικανοποίητη η λαχτάρα για Μ!

Λοιπόν θα ήθελα τις απόψεις κατόχων Ε92 Μ3, Ε60 Μ5, 335 κλπ σχετικά με την καθημερινή συμβίωση αλλά και όλων των άλλων μελών μιας και η άποψη σας μπορεί να βοηθήσει...

Θα μπορούσα να πάρω κάποιο από τα παραπάνω για βόλτες ΣΚ, και να χρησιμοποιώ το Prius που είναι ακόμα στην κατοχή μου για τις καθημερινές μετακινήσεις...αλλά για αυτοκίνητα ΣΚ υπάρχουν και άλλες πιθανές επιλογές... απλά ίσως η bmw μπορεί να συνδυάσει και την άνετη μετακίνηση και τη χαρα της πλαγιολίσθησης παντού και πάντα,.