Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 90

Θέμα: Μετατροπής απορίες

  1. #81
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιας και εγινε κουβεντα για την καταναλωση, απο τα λιγα που εχω δει, το υπερτροφοδοτουμενο θεωρητικα μπορει να βγαλει την ιδια δυναμη και να κινηθει με τον ιδιο τροπο με λιγοτερη καταναλωση.

    Γι αυτο αν παρατηρησουμε εργοστασιακα τουρμπο αυτοκινητα θα δουμε απλησιατα χαμηλες καταναλωσεις ακομα και απο ατμοσφαιρικα ακομα και μισης ισχυος.

    Παραυτα οταν μπαινει το τουρμπο στην πορεια, δινονται συνηθως αρκετα πλουσια μιγματα για να μην ανεβουν σε μεγαλες(κ μη υπολογισμενες απο τον κατασκευαστη) τιμες οι θερμοκρασιες του θαλαμου καυσης, οποτε το αυτοκινητο ξεκινα να καταναλωνει υπερβολικα.

    Αρκετα περισσοτερο απο ενα εργοστασιακο ατμοσφαιρικο αντιστοιχης αποδοσης, συνηθως.
    Τωρα η αξιοπιστια ειναι θεμα του μηχανικου που θα κανει τη μοντα.

  2. #82
    Εγγραφή
    20-09-10
    Περιοχή
    5-ELH
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Thanked
    29
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να πας 150 άλογα γίνεται εύκολα και απλά με προσοχή κατά την μετατροπή ακόμα και με μια φλάντζα ΜΟΝΟ, το πρόβλημα με το turbo ξέρετε ποιο είναι?

    Γίνεσαι εύκολα και απλά boost junkie και θες και άλλο...

    Στην πρώτη δοκιμαστική βόλτα μου με 4η φούσκωσαι για 4 δευτερόλεπτα στο 0,1bar και το χαμόγελο έφτασε στον ουρανό. Στην συνέχεια με 0,3bar και 3η δεν μου έφτανε.... Τέλως πάντων ο Μ30 σε μαμά μορφή στο εξωτερικό δουλεύει μέχρι και 0,8-1,0bar για να βγάλει ανάλογα τα περιφερειακά 300άλογατακια πάνω κάτω τροχό. Εμένα που δεν είναι μαμά το μοτέρ μπορεί να πάει μέχρι 1,5 αλλά θέλω νέα μονάδα διαχείρισης πλέον...

  3. #83
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το θέμα της κατανάλωσης πιστεύω είναι μια αυταπάτη....

    Τι θέλω να πώ: οτι γλυκαίνεσαι και του τα δίνεις συνέχεια, λογικό είναι να κάψει.... Θα μου πείς ρε φίλε μα το έφτιαξα να χω λίγο γκάζι δεν θα το πατήσω? Φυσικά και θα το πατήσω αλλά δεν φταίει η μόντα που καίει παραπάνω, αναλογικό είναι αυτό όσο περισσότερο δύναμη του ζητάς τόσο περισσότερο θα κάψει!

    Εντάξει ο Μ40 είναι τέρας αξιοπιστίας απο ότι βλέπουν τα μάτια μου..... Το δύσκολο δεν είναι να του βάλω μια μεταλική φλάτζα, να γυαλίσω βαλβίδες και τα σχετικά....
    Βρήκα και Τ3 με 250Ε όπως και τουρμπίνες απο Saab με 100Ε μεταχειρισμένες! Λίγο οικονομία και την έβαλα, το φτιάχνω το αμάξι και το πάω 150-170 άλογα, Αλλά με αυτό το σκεπτικό γιατί να μην αλλάξω ενα μοτέρ και αυτά τα άλογα να τα έχω ατμόσφαιρα και να ξεκινήσω απο εκεί να boostάρω παρά να φτάσω εκεί το μαμά μοτεράκι?

  4. #84
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βρε Δημητρη ..πραγματικα δεν παλευεσαι! κατασταλαξε τι θες να κανεις...βαλε εναν στοχο ιπποδυναμης-χρησης...θεσε και το οικονομικο σου μπατζετ ! τελικα απο την πολλη σκεψη , σε βλεπω να μην κανεις τιποτα...θελει πιο αποφασιστικοτητα!...επισης να ξεχασεις τα περι τουρμπινων απο σααμπ με 100 ευρω...γιατι αυτες θα θελουν επισκευη 400 ευρω και πεταμα! οτι βαλεις επανω θα πρεπει να ειναι αστερι.....διοτι αλλιως θα τα ξαναπληρωνεις!

  5. The Following User Says Thank You to paganis For This Useful Post:

    Vasilis (05-03-11)

  6. #85
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βάλε ένα 2λίτρο μοτέρ χωρίς vanos με 1200 ευρώ θα χεις καθαρίσει η μετάδοση σου αντέχει άνετα τ ροπή του κ μετά άμα δε σου φτάνουν μάζεψε μαρούλι κ κάντο η κομπρεσαρατο η τουρμπατο με ανάλογες βελτιώσεις στο μοτέρ μετάδοση φρένα κτλ
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  7. #86
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ξέρω οτι δεν παλεύομαι αλλά τόσα ακούω και βλέπω, βραχυκύκλωσα και εγώ.....

    Λοιπόν, θέλω βολτάδικο αμάξι πρώτον και κύριον αλλά να μπορώ να του τα δίνω σε καμιά στροφή να διπλώνει.....
    Budget μέχρι 2000-2500Ε (παραπάνω δεν με παίρνει γιατί τα μαζεύω σιγά σιγά.....)

    Απο τουρμπίνα έχω κατασταλάξει στην Τ3, τα κάνει όλα και συμφέρει καθώς και πλακάκια θα βρώ όταν έρθει η ώρα για να πατήσει, και εξάτμιση επίσης, βρωμάει ο τόπος!
    Έχω κολλήσει στο 2λιτρο γιατί δεν με παίρνει για παραπάνω κυβικά δηλωμένο!
    Αλλά αφού το τούρμπισμα θα γίνει με Θρησκευτική ευλάβια γιατί να χει πρόβλημα? Αρπακολατζίδικα δεν έκανα ούτε κάνω.....

    Φίλε paganis μπορεί να σας έχω τρελάνει αλλά έλα στην θέση μου να ξεκινάς μια βελτίωση χωρίς να ξέρεις τίποτα και να ακούς απο το ένα άκρο στο άλλο....

  8. #87
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν το μπατζετ σου ειναι μεχρι 2,5..εισαι στα ορια για ενα σωστο λαιτ τουρμπισμα! αν παλι θελεις...μπορω να σε βοηθησω για προτζεκτ με κομπρεσσορα....σιγουρα θα σου βγει πιο οικονομικα!

  9. #88
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το μπατζετ σου ειναι μεχρι 2,5..εισαι στα ορια για ενα σωστο λαιτ τουρμπισμα! αν παλι θελεις...μπορω να σε βοηθησω για προτζεκτ με κομπρεσσορα....σιγουρα θα σου βγει πιο οικονομικα!
    Περιμένω πληροφορίες

  10. #89
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα κανονισεις καποια στιγμη να παμε για καφεδακι απο τα μερη μου ή σε καποια συναντηση..τα υπολοιπα θα τα πουμε απο κοντα!

  11. #90
    Εγγραφή
    17-12-10
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    668
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλώς! Μένουμε και δίπλα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα....

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP