+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 8 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 179

Θέμα: Ελβετια - Τελη - Ασφαλειες. Τι ισχυει

  1. #71
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ρε μια ικανοτητα που εχει ο ελληνας να βγαζει ολους τους αλλους σκαρτους...!
    παντα φταινε οι αλλοι, ειναι γνωστο αυτο! κι οσοι πετυχαν το ΄καναν με "αλλους" τροπους...
    και η ελλάς ειναι πτωχη διοτι ειναι τιμια!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    gant (31-12-10), liakos (31-12-10), Thomelef (31-12-10)

  3. #72
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε μια ικανοτητα που εχει ο ελληνας να βγαζει ολους τους αλλους σκαρτους...!
    παντα φταινε οι αλλοι, ειναι γνωστο αυτο! κι οσοι πετυχαν το ΄καναν με "αλλους" τροπους...
    και η ελλάς ειναι πτωχη διοτι ειναι τιμια!
    +100000 Στάθη

    Άσε που ο Έλληνας, ας μην έχει πάει ούτε μια ώρα στην Ελβετία, ξέρει καλύτερα !

  4. #73
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε μια ικανοτητα που εχει ο ελληνας να βγαζει ολους τους αλλους σκαρτους...!
    παντα φταινε οι αλλοι, ειναι γνωστο αυτο! κι οσοι πετυχαν το ΄καναν με "αλλους" τροπους...
    και η ελλάς ειναι πτωχη διοτι ειναι τιμια!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    +100000 Στάθη

    Άσε που ο Έλληνας, ας μην έχει πάει ούτε μια ώρα στην Ελβετία, ξέρει καλύτερα !
    Ετσι είναι παιδιά, το εύκολο είναι να φταίνε πάντα κάποιοι άλλοι. Το δύσκολο είναι να έχουμε το γνωθι σεαυτόν.

    Η Ελβετία είναι πράγματι (ειπώθηκε παραπάνω) μιά εντελώς ειδική περίπτωση χώρας. Αποτελεί ένα από τα παραδοσιακά θησαυροφυλάκια του παγκόσμιου μαύρου χρήματος και γι αυτό έχει γίνει σεβαστό το έδαφός της από όλους τους επίδοξους ευρωπαίους κατακτητές. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι άξιο μίμησης, υπάρχουν πολλές ευρωπαΙκές χώρες τις οποίες θα άξιζε να μιμηθεί η πτωχή, πλην τιμία, Ελλάς. Είναι όμορφη χώρα, χωρίς κάτι το μοναδικό, πολιτισμένη χωρίς κάτι ιδιαίτερο, πλούσια, όχι όμως η πιό πλούσια, ακριβή. υπάρχουν και ακριβότερες ... Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι η ησυχία και η οικονομική ασφάλεια που παρέχει τους κατοίκους της, γιά τους γνωστούς λόγους ...

  5. The Following 2 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    ghost-rider (31-12-10), Stathis (31-12-10)

  6. #74
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πρεπει να εσαι απολυτα σοβαρος και να εχεις μεγαλα κοκοβια για να σου εμπιστευθει κλεφτης το χρημα του.
    Γιατι το εχει κλεψει και ξερει οτι ειναι ευκολο να του το κλεψεις και εσυ με τη σειρα σου.
    Μην λετε λοιπον οτι η ελβετια ετσι και αλλιως, γιατι πολυ απλα ΑΚΟΜΑ και αυτο θελει οργανωση προγραμμα πειθαρχει και οσο και αν φανει τρελλο τιμιοτητα.

  7. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    PANOS-E60 (31-12-10)

  8. #75
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποτελεί ένα από τα παραδοσιακά θησαυροφυλάκια του παγκόσμιου μαύρου χρήματος και γι αυτό έχει γίνει σεβαστό το έδαφός της από όλους τους επίδοξους ευρωπαίους κατακτητές.
    Αυτό που λες εύκολα και εσύ και οι υπόλοιποι είναι πολύ επιφανειακό και δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Είναι η εύκολη "απάντηση" όμως για τον κάθε ένα που δεν γνωρίζει και πρέπει να πει κάτι αρνητικό.
    Μην πιστεύετε αυτά που βλέπετε στις ταινίες.
    Στην Ελλάδα είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολο να βάλεις παράνομα χρήμματα σε μια τράπεζα από ότι εδώ.
    Στις ταινίες ναι, με μια υπογραφή σηκώνεις και καταθέτεις 100 εκατ. σε 5 λέπτα.
    Στην πραγματική ζωή, για ποσό πάνω από 10χιλ. φράγκα πρέπει να αποδείξεις πως τα απέκτησες.
    Έχουν απογοητευθεί πολλοί υποψήφιοι πελάτες τραπεζών που είδαν στην ταινία ότι σκάνε με το αεροπλάνο, μετρητά στην τσάντα και ανοίγουν τον μαύρο, απόρρητο λογαριασμό.

  9. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    gnx (01-01-11)

  10. #76
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όμορφη χώρα, χωρίς κάτι το μοναδικό, πολιτισμένη χωρίς κάτι ιδιαίτερο, πλούσια, όχι όμως η πιό πλούσια, ακριβή. υπάρχουν και ακριβότερες ... Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι η ησυχία και η οικονομική ασφάλεια που παρέχει τους κατοίκους της, γιά τους γνωστούς λόγους ...
    Θεωρείται η χώρα με το πιο όμορφο τοπίο στον κόσμο, απίστευτη φυσική ομορφία (δεν ξέρω άν έχεις έρθει ποτέ βέβαια... και έχεις άποψη).
    Πλούσια... ναι είναι μακράν η πιο πλούσια χώρα στον κόσμο, πες μου το email σου να σου στείλω ένα pdf να εκπλαγείς
    Πολιτισμός, εννοείς άν "είχε κάποτε" πολιτισμό όπως εμείς οι έλληνες που μιλάμε τα τελευταία 4 χιλιάδες χρόνια για το τι είμαστε τότε ?
    Αν εννοείς εκπαιδευτικό σύστημα, συμπεριφορά του κόσμου, μορφωτικό επίπεδο, πολιτιστικα δρώμενα (θέατρο, μουσική κτλ) τότε σίγουρα είναι πολύ υψηλά.
    Ακριβότερες ναι υπάρχουν, εδώ βλέπεις δεν δέχεται ο κόσμος τις αδικαιολόγητες τιμές ή χρεώσεις.

  11. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    oldcarskickass (31-12-10)

  12. #77
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικά, δεν το είπα με την αρνητική έννοια. Ξέρω τις τραπεζικές οδηγίες γιά το ξέπλυμα χρήματος και πόσο αυστηρά τις εφαρμόζουν οι ελβετοί τραπεζιτες. Η λέξη "μαύρο χρήμα" έχει την αρνητική χροιά. Παρόλα αυτά, η χώρα υτή έχει πράγματι λειτουργήσει εδώ και αιώνες σα θησαυροφυλάκιο όλων όσων δεν θέλουν να ρισκάρουν τα λεφτά τους στις ίδιες τους τις πατρίδες και σαφώς δεν εννοω μόνο τους Ελληνες.
    Οπως είπε και ο Σταμάτης, χρειάζεται πολύ μαγκιά αλλά και τιμιότητα γιά να σου εμπιστεύονται τόσοι άνθρωποι χρήμα το οποιο κανονικά έπρεπε να βρίσκεται αλλού ... που στο κάτω - κάτω θα έπαιρνε και 0,01 % τόκο. Ενω στην ελβετία έχει και service charges
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PANOS-E60 : 31-12-10 στις 16:26

  13. The Following 2 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    ghost-rider (31-12-10), Stamatis (31-12-10)

  14. #78
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείται η χώρα με το πιο όμορφο τοπίο στον κόσμο, απίστευτη φυσική ομορφία (δεν ξέρω άν έχεις έρθει ποτέ βέβαια... και έχεις άποψη).
    Πλούσια... ναι είναι μακράν η πιο πλούσια χώρα στον κόσμο, πες μου το email σου να σου στείλω ένα pdf να εκπλαγείς
    Πολιτισμός, εννοείς άν "είχε κάποτε" πολιτισμό όπως εμείς οι έλληνες που μιλάμε τα τελευταία 4 χιλιάδες χρόνια για το τι είμαστε τότε ?
    Αν εννοείς εκπαιδευτικό σύστημα, συμπεριφορά του κόσμου, μορφωτικό επίπεδο, πολιτιστικα δρώμενα (θέατρο, μουσική κτλ) τότε σίγουρα είναι πολύ υψηλά.
    Ακριβότερες ναι υπάρχουν, εδώ βλέπεις δεν δέχεται ο κόσμος τις αδικαιολόγητες τιμές ή χρεώσεις.
    Αλέξη έχω έρθει στην Ελβετία, σαν τουρίστας φυσικά και την έχω γυρίσει με αυτοκίνητο μου, όπως και την υπόλοιπη ευρώπη. Είναι πανέμορφη στα ορεινά της τοπία και στις λίμνες αλλά όχι καλύτερη από τις υπόλοιπες χώρες που έχουν Αλπεις. Σου στέλνω το email μου με πμ και ευχαριστώ προκαταβολικά.

  15. #79
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ?????????????????????Δεν νομιζω να αναφερεσαι σε εμενα θα μου το ελεγες ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???????
    φυσικά και δεν είναι για σένα...απο που και ως που άλωστε θα μπορούσα να γράψω κάτι τέτοιο...


    παιδιά...μπορεί να λέμε ότι θέλουμε για την ελβετία και να την θάβουμε επίσεις...
    το θέμα είναι πως αισθάνονται οι βέλγοι για την χώρα τους και αν είναι ευτυχισμένοι
    που ζούν και μεγαλώνουν εκεί...άσχημα θα'ταν δλδ να είχαμε και εμείς ένα κράτος,
    έναντι αυτού του σημερινού μπουρδέλου που λέγεται ελλάδα???προσωπικά το έχω
    δηλώσει πως πραγματικά ζηλεύω και χαίρομαι τον αλέξη που δεν ζεί εδώ...εμείς απο
    την άλλη, μπορούμε να συνεχίσουμε και να κρίνουμε τους άλλους...και οι άλλοι
    απλά να κοιτάνε την δουλειά τους και να μην μας δίνουν την παραμικρή σημασία.
    αλέξη???είσαι ευχαριστημένος απο τον τόπο που ζείς???η απάντηση σε αυτή την
    ερώτηση είναι όλη η ουσία και όχι όλα αυτά που λέμε για τα οποία μάλιστα δεν
    έχουμε την παραμικρή ιδέα για το αν είναι αλήθεια ή μύθοι...
    μακάρι να είχαμε και εμείς κράτος όπως αυτοί...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  16. #80
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πριν μερικα χρονια,2-3 καπου στο 2005-2008 περναγα ενα μεγαλο κομματι της ζωης μου στη Γαλλια και σε συζητησεις που εκανα με ανθρωπους ηλικιας (28 εως 35) τους φαινοταν αξιοπεριεργο να εισαι Ελληνας στην ιδια ηλικια με δικο σου σπιτι-αυτοκινητο-διακοπουλες στα νησακια και να βγαζεις μονο 1000-1300 ευρω/μηνα!Οταν τους εξηγησα τη συμβολη του Ελληνα γονιου σ'αυτη τη κατασταση καθως και τον τροπο που δανειζομαστε για να παρουμε ολα αυτα που γουσταρουμε,απλως πεσαν ξεροι!!!Για τον μεσο Γαλλο εργαζομενο(βασικος μισθος 1170 καθαρα τοτε,μεσος μισθος 1600-1700 ισως και 2000ευρω) θεωρειται βλακωδες να παρεις δανειο γι'αμαξι ποσο μαλλον να το πληρωνεις και για 5-7χρονια!Οχι οτι δεν υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις βεβαια απλως εκει ειναι εξαιρεση κι εδω κανονας.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 8 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP