Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Eπιστρέφει το Pony?

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη μιά, όλοι χαιρόμαστε για το ενδεχόμενο επαναλειτουργίας της NAMCO και απο την άλλη, δεν υπάρχει έστω ένας που να φαίνεται αισιόδοξος
    για την επιτυχία ενός τέτοιου εγχειρήματος.
    Σε τι απελπισία μας έχουν οδηγήσει ώστε να τα βλέπουμε όλα μαύρα σ'αυτόν τον τόπο ;
    Πες μου εσύ με την λογική την πραγματική (όχι των καναλιών) πως μπορεί να λειτουργήσει μια επιχείρηση στην Ελλάδα.

    Την μια απεργία τα φορτηγά, την άλλη τα βενζινάδικα, την άλλοι οι εργαζόμενοι, τη μια κλειστά τα λιμάνια.

    Έ όταν έχεις δώσει μερικά εκατομυριάκια δε τα χαλαλίζεις σε μια χώρα μπορντέλο.

    Χώρια την φορολογία, και τις << έκτακτες >> πλην μόνιμες εισφορές των κερδοφόρων επιχειρήσεων.

    Πες μου λοιπόν ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ λόγο (τον οποίο όμως πρόσεξε, να μπορείς να τον εγγυηθείς για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 χρόνια...) για τον οποίο μια βιομηχανία να δημιουργηθεί ΑΛΛΑ και να επιζήσει στην Ελλάδα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. The Following 2 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    paganis (28-12-10), Thomelef (28-12-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    .................................................. .................
    Πες μου λοιπόν ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ λόγο (τον οποίο όμως πρόσεξε, να μπορείς να τον εγγυηθείς για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 χρόνια...) για τον οποίο μια βιομηχανία να δημιουργηθεί ΑΛΛΑ και να επιζήσει στην Ελλάδα.
    Εδω δεν μπορώ ούτε για 5 μήνες να σου εγγυηθώ !!!

  4. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα γίνει, θα φάνε, θα κλείσει...έτσι γίνεται συνήθως σε τέτοιες επιχειρήσεις.
    θα στείλουν και τα άχρηστα κορμιά τους συνδικαλιστές στο τέλος να κάνουν
    όλη την δύσκολη δουλειά...τους πεινασμένους που ξυπνάν αργά και θέλουν
    να φάνε και αυτοί κάτι απ'ότι έχει απομείνει...στο τέλος η κυβέρνηση την
    βγάζει λάδι, και ο επιχειρηματίας προσπαθεί να ρίξει μάυρη πέτρα πίσω του,
    λέγοντας έπαιξα και έχασα...τα υπόλοιπα είναι του κώλου τα εννιάμερα απο
    ένα κράτος που κάποιοι πολύ σωστά ονόμασαν μπουρδέλο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  5. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Dimzan (28-12-10)

  6. #14
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Pony... Είχε ο πατέρας μου ένα τέτοιο πριν πολλά πολλά χρόνια. Αναγκάστηκε να το πουλήσει εξ' αιτίας μου, αφού όταν γεννήθηκα, η μάνα μου έλεγε ότι το αμάξι έμπαζε και θα κρύωνε το μωρό

    Τέλος πάντων, κατά τη γνώμη μου, εάν όλο αυτό το ζήτημα δεν είναι ακόμα ένα επικοινωνιακό τρίκ, όπως εύστοχα έγραψε ο gnx (post #3) τότε και πάλι δεν πιστεύω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα μπορεί να πετύχει στην Ελλάδα.

    Οι λόγοι πολλοί. Πέρα από τον συνδικαλισμό, τη φορολογία, τα διάφορα μη προβλεπόμενα κόστη και όλους τους άλλους αντίστοιχους παράγοντες, υπάρχει δυστυχώς και ο παράγοντας συμφέροντα, που πολλές φορές έχει αποδείξει, ότι δεν καταλαβαίνει από λαούς, εργαζόμενους, κρίσεις, και λοιπά, και πάντα θα βγάλει την άκρη και θα προωθηθεί.

    Αν η NAMCO θίξει συμφέροντα, είναι καταδικασμένη.

  7. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    Ptboul (29-12-10)

  8. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν προκειται να περπατησει κατι τετοιο και αναρωτιεμαι ακομα γιατι ξεθαφτηκε αυτη η ιστορια.
    Πρωτον
    Οι πρωτες υλες ειναι ολες εισαγομενες.
    Δευτερον
    Με ποιας τεχνολογιας κινητηρα θα παραχθει το αυτοκινητο;
    Τριτον
    Οι νορμες παραγωγης στην Ευρωπαϊκη ενωση απαιτουν προδιαγραφες, τις οποιες το πονυ δεν ειχε ποτε και δεν προκειται να εχει. Οχι με τη μορφη που το ξερουμε τουλαχιστον.
    Τελος, ο βασικος μισθος, οσο κουτσουρεμενος και να ειναι πλεον, το κοστος παραγωγης καθως και διαθεσης για μια χωρα σαν την Ελλαδα ειναι τεραστιοι αναλογικα με την Τουρκια, Αιγυπτο η ακομα και την Κινα.

    Εαν σημερα βλεπατε προς πωληση ενα pony σε μια βιτρινα ισως βαζατε τα γελια αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα το αγοραζατε.
    Για τον ιδιο λογο πηρατε μεταχειρισμενη bmw και οχι ολοκαινουργιο ζασταβα να σας μεινουν και λεφτα στο χερι.

    Μακαρι να γινει κατι, μακαρι να βρει δουλεια ο κοσμακης και δεν πειραζει ας βγαλει λεφτα και κανενας "καπιταλιστης" αρκει να παρει κατι μπρος.

    Η γενικη ιδεα καλη ειναι, θελει πολυ δουλεια ομως για να παιξει μπαλα κατι τετοιο.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Ptboul (29-12-10), Thomelef (28-12-10)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP