Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Ευθυγράμμιση σε Μ3 Ε46

  1. #1
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ευθυγράμμιση σε Μ3 Ε46

    Είδα ότι δεν έχει ανέβει ως thread προηγουμένως κι έτσι το ανεβάζω εγώ.
    Έκανα σχετικά πρόσφατα ευθυγράμμιση στην κούκλα μου και κράτησα την εκτύπωση για σχετική κουβέντα:
    https://rapidshare.com/files/4381642...__________.pdf
    Τα δικά μου ερωτήματα είναι:
    1.Έκανα σωστά που στο ερώτημα του τεχνικού πριν την ευθυγράμμιση του είπα να βάλει CSL και όχι "απλό" Ε46 Μ3 στον υπολογιστή του μηχανήματος? Το θεώρησα πιο σωστό επειδή το αυτοκίνητο μου φοράει ανάρτηση CSL. Έχω όμως κάποιες αμφιβολίες γιατί τα μετατρόχια του CSL από ότι έχω διαβάσει είναι λίγο μεγαλύτερα!
    2. Αν τελικά έκανα σωστά, πώς βλέπετε εσείς οι πιο έμπειροι το αποτέλεσμα των ρυθμίσεων που μου έγινε στο αυτοκίνητο? Έχω την εντύπωση ότι αντιδράσεις του βελτιώθηκαν αν και ίσως να οφείλεται και στο ότι αρχίζω και το "μαθαίνω" καλύτερα...

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δε νομίζω να έχεις κάποια διαφορά στα στοιχεία σου με το CSL εφόσον πήγες με 19αρες και με ανάρτηση CSL ...o manos///3 σίγουρα θα ξέρει καλύτερα

  3. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Specialized (20-12-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Δε νομιζω να εχεις προβλημα...Βεβαια η διαφορα βαρους να παιζει καποιο ρολο... Τα μετατροχια αλλαζουν ελαχιστα λογω διαφορετικων διαστασεων ελαστικων ζαντων.
    Τα πισω ακρομπαρα ειναι διαφορετικα, αλουμινιου, για να παιρνουν μεγαλύτερες αρνητικες τιμες καμπερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos///3 : 20-12-10 στις 11:47
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  5. The Following 2 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    NickE60 (20-12-10), Specialized (20-12-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η ευθυγραμμισση ειναι το πιο υποκειμενικο πραγμα πανω σε ενα αυτοκινητο.
    Σου αρεσει? Τελειωσε η δουλεια!
    Νουμερα απο csl?
    Αν το αυτοκινητο σου εχει εργοστασιακα top mount, καμπερ και καστερ μπροστα δεν μπορει να μεταβάλει.
    Εκει βεβαια με το που βάζεις το χαμηλοτερο ελατήριο(απο csl στην περιπτωση σου) εχεις την καμπερ και την καστερ του ακριβου μοντελου(εαν το βαρος της μουρης ειναι ιδιο βεβαιως βεβαιως, γιατι αν εσένα ειναι πιο βαρυ μπροστα, θα καθησει περισσοτερο κατι που συνεπάγεται αυξηση σε καμπερ και κάστερ.
    Η συγκλιση μπροστα φυσικα προσαρμοζεται στα γουστα του καθενος και υποψιάζομαι οτι δεν θα υπαρχει διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα. Ετσι κ αλλιως η οποια συγκλιση δίνεται ειναι για να εχει επαναφορα το τιμονι και ευθυβολία γενικα το αυτοκινητο. Το ιδανικο ισως για πιστα θα ηταν να μπει το οχημα με μηδενικη συγκλιση εμπρος κατι που απ οσο φανταζομαι συνεπαγεται βιδωμένα μουτρα αλλα και "νεκρα" στο τιμονι.
    Αν και λεω φανταζομαι το εχω δοκιμασει αυτο. Μου φανηκε οτι η μουρη ηταν πιο... stif ας πουμε. Βεβαιως εφαγα ενα σετ λαστιχα και με βεβαιοτητα δεν μπορουσα να πω τιποτα οποτε επεστρεψα στις εργοστασιακες συγκλισεις. Εμπρος μονο...

    Πίσω ολα ρυθμιζονται! Κανεις οτι θες. Και αφου φοράς αναρτηση csl κατι που σημαίνει οτι οι ρυθμίσεις σου θα ειναι πολυ κοντα στου csl μπροστα, το να τις δωσεις και πίσω μονο κακο δεν ειναι...
    Καλο ειναι η συγκλιση πισω να ειναι αρκετη(φανταζομαι στα Μ θα ειναι, στα απλα δεν ειναι παντως) ετσι ωστε σε μια στροφη, ο πισω εξωτερικος τροχος να τεινει να μαζεψει μεσα την ουρα...
    Εχεις ετσι τη δυνατοτητα να μπαινεις γρηγορα, σκαβωντας και να περνας παραπανω δυναμη.
    Υπερβολες στην καμπερ γενικα, δεν κανουν τιποτα.
    Οταν φτανεις σε σημειο να τη βλεπεις, φτανει και το λαστιχο σε σημειο να μην παταει σχεδον ποτε, οποτε δωρον αδωρον...
    Δεν μπορουν να σε παν και μακρια τα εργοστασια περιθωρια βεβαιως.
    Βγαζει η eibach κατι ωραια camber arms!!!
    Υπερβολες ισως πειτε τωρα οποτε σταματω.
    Αυτα. Ελπίζω να βοηθησα.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    NickE60 (20-12-10), Specialized (20-12-10), Vassilis ///M (04-01-16)

  8. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ευθυγραμμισση ειναι το πιο υποκειμενικο πραγμα πανω σε ενα αυτοκινητο.
    Σου αρεσει? Τελειωσε η δουλεια!
    Νουμερα απο csl?
    Αν το αυτοκινητο σου εχει εργοστασιακα top mount, καμπερ και καστερ μπροστα δεν μπορει να μεταβάλει.
    Εκει βεβαια με το που βάζεις το χαμηλοτερο ελατήριο(απο csl στην περιπτωση σου) εχεις την καμπερ και την καστερ του ακριβου μοντελου(εαν το βαρος της μουρης ειναι ιδιο βεβαιως βεβαιως, γιατι αν εσένα ειναι πιο βαρυ μπροστα, θα καθησει περισσοτερο κατι που συνεπάγεται αυξηση σε καμπερ και κάστερ.
    Η συγκλιση μπροστα φυσικα προσαρμοζεται στα γουστα του καθενος και υποψιάζομαι οτι δεν θα υπαρχει διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα. Ετσι κ αλλιως η οποια συγκλιση δίνεται ειναι για να εχει επαναφορα το τιμονι και ευθυβολία γενικα το αυτοκινητο. Το ιδανικο ισως για πιστα θα ηταν να μπει το οχημα με μηδενικη συγκλιση εμπρος κατι που απ οσο φανταζομαι συνεπαγεται βιδωμένα μουτρα αλλα και "νεκρα" στο τιμονι.
    Αν και λεω φανταζομαι το εχω δοκιμασει αυτο. Μου φανηκε οτι η μουρη ηταν πιο... stif ας πουμε. Βεβαιως εφαγα ενα σετ λαστιχα και με βεβαιοτητα δεν μπορουσα να πω τιποτα οποτε επεστρεψα στις εργοστασιακες συγκλισεις. Εμπρος μονο...

    Πίσω ολα ρυθμιζονται! Κανεις οτι θες. Και αφου φοράς αναρτηση csl κατι που σημαίνει οτι οι ρυθμίσεις σου θα ειναι πολυ κοντα στου csl μπροστα, το να τις δωσεις και πίσω μονο κακο δεν ειναι...
    Καλο ειναι η συγκλιση πισω να ειναι αρκετη(φανταζομαι στα Μ θα ειναι, στα απλα δεν ειναι παντως) ετσι ωστε σε μια στροφη, ο πισω εξωτερικος τροχος να τεινει να μαζεψει μεσα την ουρα...
    Εχεις ετσι τη δυνατοτητα να μπαινεις γρηγορα, σκαβωντας και να περνας παραπανω δυναμη.
    Υπερβολες στην καμπερ γενικα, δεν κανουν τιποτα.
    Οταν φτανεις σε σημειο να τη βλεπεις, φτανει και το λαστιχο σε σημειο να μην παταει σχεδον ποτε, οποτε δωρον αδωρον...
    Δεν μπορουν να σε παν και μακρια τα εργοστασια περιθωρια βεβαιως.
    Βγαζει η eibach κατι ωραια camber arms!!!
    Υπερβολες ισως πειτε τωρα οποτε σταματω.
    Αυτα. Ελπίζω να βοηθησα.
    Μην εισαι τοσο σιγουρος...
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  9. #6
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην εισαι τοσο σιγουρος...
    Εαν κοψεις το πειρακι φανταζομαι εννοεις...

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Το ξεβιδωσεις....και η καστερ αλλαζει απο τη κεντρικη πανω βιδα του αμορτισερ.
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  11. #8
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτη που πιανει στο top mount? Εχει fix θεση ρε Μανο. Πως το κανεις? Εχεις εργοστασιακα επανω?
    Απο την αλλη, σε οσα πιατελα εχω δει το πειρακι ειναι ενα σωμα με το πιατελο. Το αναγκαζει να κατσει σε συγκεκριμενη θεση. Καμπερ αντε να σου δωσει περιθωριο μεχρι 5 λεπτα της μοιρας. Μετα... Σβουρακι... Ξηλωμα... Και παιζουν ολα.

  12. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Τελικα ειναι βιδωτο το πιρακι...Ας επιβεβαιωσει ο Θωμας.
    Στο δικο μου, στο τερμα του, ηταν κοντα στις -2 μοιρες.

    Οσο για τη κεντρικη βιδα για ρυθμιση καστερ ,μου το εχουν πει, δεν το εχω δει...μπορει καποιος να επιβεβαιωσει?
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  13. The Following 3 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    ghost-rider (20-12-10), NickE60 (20-12-10), Thomelef (20-12-10)

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ειναι βιδωτο το πιρακι...Ας επιβεβαιωσει ο Θωμας.
    Στο δικο μου, στο τερμα του, ηταν κοντα στις -2 μοιρες.

    Οσο για τη κεντρικη βιδα για ρυθμιση καστερ ,μου το εχουν πει, δεν το εχω δει...μπορει καποιος να επιβεβαιωσει?
    το πυράκι είναι βιδωτό...και μάλιστα το δικό μου ήταν και ψιλοφαγωμένο και το
    ξεβιδώσαμε με πένσα...φαίνεται πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα είχε σκαλίσει
    και αυτός...με ένα αλενάκι ξεβιδώνει...περίπου -1.9 αρνητική πείρε, στο τέρμα...
    προσωπικά μου άρεσε περισότερο έτσι το στήσιμο...έχω ξεχάσει τι πάει να πεί
    διόρθωση και στην είσοδο και στα μέσα της στροφής...μπαίνεις μια και έξω...
    πίσω αν θυμάμαι καλά που το βάλαμε και εκεί τέρμα, είναι περίπου 1.5 - 1.6, με
    μαμά σύγκλιση...μπροστά βάλαμε τέρμα απόκλιση. τα νούμερα μου τα είπε ο
    NICK_M3 και ώντος το αμάξι στρίβει πολύ καλύτερα...βέβαια πρέπει να τους το
    ξαναπάω, για να μου διορθώσουν το τιμόνι που κοιτάει ελαφρώς προς τα αριστερά.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  15. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    ghost-rider (20-12-10), NickE60 (20-12-10), pilot (20-12-10)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP