Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: lamda η louft

  1. #11
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    off topic αλλα οποιος ξερει ας απαντησει...Επιδη εχω και εγω καποια παρομοια προβληματα και μου εχει αναψει τσεκ,ποσο χρεωνει η αντιπροσωπεια για απλη διαγνωση?

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lambros46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    off topic αλλα οποιος ξερει ας απαντησει...Επιδη εχω και εγω καποια παρομοια προβληματα και μου εχει αναψει τσεκ,ποσο χρεωνει η αντιπροσωπεια για απλη διαγνωση?
    μην πας στην αντιπροσωπεία , υπάρχουν και συνεργεία με τζι τι ένα

  3. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Lambros46 (21-11-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως το luft σου δου6λευει οριακα λογω τουρμπο?? Πιο πιθανο παντως να ειναι εκει παρα στον λ.

    Ανοιξε και μια να δεις τα μπουζι σου. Ισως φανει αν δουλευεις πολυ πλουσια η πολυ φτωχα μιγματα. Αν βεβαια εχουν προλαβει να δειξουν κατι.

    Επισης δε μας ειπες ποτε ξεκινησε αυτο και αν συνεβη κατι συνταρακτικο ή στα καλα του καθουμενου
    ΤΑ μπουζι τα αλλαξα με ιριδιου πριν μια εβδομαδα τα προηγουμενα ηταν 4ακιδα
    μην παει το μυαλο σας στα μπουζι και πριν μου το εκανε..γιαυτο και τα αλλαξα.
    επισεις αλλαξα και πολλαπλασιαστες αλλα τιποτα,ψαχνω για κολαρα που τυχον χανουν αερα..λεω να παω και σε εναν ηλεκτρολογο για αρχη να παρω μια ιδεα γιατι οπως ειπα στην obd δεν βγαινει ακρη...τα βλεπει ολα καλα..
    το λουφτ δουλευει με την ιδια πιεση 5μηνες τωρα.πρωτα δεν ειχα τετοια κρουσματα.μπορει και να φταιει το λουφτ αλλα οχι η πιεση καθως δεν εχει αυξηθει η τιμη της.θα κοιταξω μηπως βρω κανενα λουφτ για δοκιμη μην πληρωνω ασκοπα γιατι με την γκαντεμια μου θα το παρω και μετα θα ψαχνω για λαμδα...και μετα και μετα..........

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γινεται να μετρησεις το luft με ενα πολυμετρο? Στα πιο παλια οσο ανεβαινει η ροη αερα ανεβαινει η ταση εξοδου στο σημα που δινει το luft προς τον εγκεφαλο.

    Δεν ξερω αν γινεται σε εσενα αυτο. Απλα δινω μια ιδεα..

    Επισης μπορεις να ξεκουμπωσεις το luft ωστε ο εγκεφαλος να παρει σημα μονο απο την πεταλουδα και να υπολογισει το μιγμα απο τις στροφες και το ανοιγμα της πεταλουδας. Βεβαια θα πρεπει να απενεργοποιησεις την τουρμπινα και δεν ξερω αν δουλευεις με παραλληλο...

  6. #15
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινεται να μετρησεις το luft με ενα πολυμετρο? Στα πιο παλια οσο ανεβαινει η ροη αερα ανεβαινει η ταση εξοδου στο σημα που δινει το luft προς τον εγκεφαλο.

    Δεν ξερω αν γινεται σε εσενα αυτο. Απλα δινω μια ιδεα..

    Επισης μπορεις να ξεκουμπωσεις το luft ωστε ο εγκεφαλος να παρει σημα μονο απο την πεταλουδα και να υπολογισει το μιγμα απο τις στροφες και το ανοιγμα της πεταλουδας. Βεβαια θα πρεπει να απενεργοποιησεις την τουρμπινα και δεν ξερω αν δουλευεις με παραλληλο...
    αν δούλευε με παράλληλο το λούφτ τώρα θα ταν ήδη στην αποθήκη του...
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  7. #16
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινεται να μετρησεις το luft με ενα πολυμετρο? Στα πιο παλια οσο ανεβαινει η ροη αερα ανεβαινει η ταση εξοδου στο σημα που δινει το luft προς τον εγκεφαλο.

    Δεν ξερω αν γινεται σε εσενα αυτο. Απλα δινω μια ιδεα..

    Επισης μπορεις να ξεκουμπωσεις το luft ωστε ο εγκεφαλος να παρει σημα μονο απο την πεταλουδα και να υπολογισει το μιγμα απο τις στροφες και το ανοιγμα της πεταλουδας. Βεβαια θα πρεπει να απενεργοποιησεις την τουρμπινα και δεν ξερω αν δουλευεις με παραλληλο...
    ηρθα ηδη απο την αντιπροσωπεια....δινουν την μεγαλυτερη εμφαση στον λαμδα...παρακολουθησαν το λουφτ στην obd το εμφανιζει ως μετρητης μαζας αερος και ανταποκρινοταν αμεσα στο ξαφνικο ανεβασμα των στροφων..
    με διαβεβαιωσαν πως δεν ειναι το λουφτ...αυριο θα τεσταρουν τον λαμδα σε ενα μηχανημα(?????)οπου το αμαξι θα ειναι εν κινηση...αυριο θα σας πω τα νεα περι λαμδα......αυτα για την ωρα...

  8. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3outofmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    ηρθα ηδη απο την αντιπροσωπεια....δινουν την μεγαλυτερη εμφαση στον λαμδα...παρακολουθησαν το λουφτ στην obd το εμφανιζει ως μετρητης μαζας αερος και ανταποκρινοταν αμεσα στο ξαφνικο ανεβασμα των στροφων..
    με διαβεβαιωσαν πως δεν ειναι το λουφτ...αυριο θα τεσταρουν τον λαμδα σε ενα μηχανημα(?????)οπου το αμαξι θα ειναι εν κινηση...αυριο θα σας πω τα νεα περι λαμδα......αυτα για την ωρα...
    Ωραια τουλαχιστο αποκλεισαμε το λουφτ

    Δεν ειναι και κανα ειδικο μηχανημα. Ηλεκτρολογικης φυσης ειναι η συνδεση. Απλα θα διαβασει το λ με εξωτερικο μηχανημα και θα δει στο δρομο τι τιμες δινει ο λ αναλογως το φορτιο και τις στροφες του κινητηρα.

    Αλλη λυση που δε σκεφτηκαμε ειναι να ξεκουμπωσεις το φισακι του λ και να δεις πως θα συμπεριφερθει ο κινητηρας. Αν ειναι κολλημενος ο λ σε μια τιμη τοτε ειτε τον εχεις πανω ειτε οχι θα πρεπει να εχεις τα ιδια (η πολυ παραπλησια) συμπτωματα.

    Απο καταναλωση εχεις δει κατι περιεργο και αξιο αναφορας?

  9. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    z3outofmind (22-11-10)

  10. #18
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια τουλαχιστο αποκλεισαμε το λουφτ

    Δεν ειναι και κανα ειδικο μηχανημα. Ηλεκτρολογικης φυσης ειναι η συνδεση. Απλα θα διαβασει το λ με εξωτερικο μηχανημα και θα δει στο δρομο τι τιμες δινει ο λ αναλογως το φορτιο και τις στροφες του κινητηρα.

    Αλλη λυση που δε σκεφτηκαμε ειναι να ξεκουμπωσεις το φισακι του λ και να δεις πως θα συμπεριφερθει ο κινητηρας. Αν ειναι κολλημενος ο λ σε μια τιμη τοτε ειτε τον εχεις πανω ειτε οχι θα πρεπει να εχεις τα ιδια (η πολυ παραπλησια) συμπτωματα.

    Απο καταναλωση εχεις δει κατι περιεργο και αξιο αναφορας?
    Απο καταναλωση δεν μπορω να πω με συγουρια γιατι και στα καλα του εαν το παταγα ετσι οπως τωρα με τις δοκιμες τις καλτσες του πινει..
    σε ευχαριστω για τις αμεσες και πολυτιμες απαντισεις..

  11. The Following User Says Thank You to z3outofmind For This Useful Post:

    Dimzan (22-11-10)

  12. #19
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοιγουμε θρεντ ,υπαρχουν πουθενα πινακες με τιμες μετρησεων για ΜΑΦ -ΛΑΜΔΑ κλπ .. για να τις συγκρινω με τις δικες μου μετρησεις που εκανα στο μοτερ μου??

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  13. #20
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοιγουμε θρεντ ,υπαρχουν πουθενα πινακες με τιμες μετρησεων για ΜΑΦ -ΛΑΜΔΑ κλπ .. για να τις συγκρινω με τις δικες μου μετρησεις που εκανα στο μοτερ μου??
    Θες να μου δείξεις την δικιά σου και να τις συγκρίνουμε

    Πέρα από την πλάκα,θα μετρήσω αύριο και βλέπουμε.


    Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  14. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    Panos 316T (27-04-13)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP