Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 79

Θέμα: Electric bike/scooter

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή Electric bike/scooter

    Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

    Ψαχνω ενα δευτερο μεταφορικο μεσο περαν του αυτοκινητου για να μπορω να κινουμαι μεσα στη πολη σε αποστασεις 1-10(max20)χλμ.
    Τη λυση του ποδηλατου την απεριψα για πολλους και διαφορους λογους.
    Βρεθηκα λοιπον να κοιταω για μηχανες-σκουτερ μεχρι 125cc.
    Το ασχημο ειναι οτι δε διαθετω διπλωμα και για να πω και την αληθεια βαριεμαι να μπαινω στη διαδικασια, οπως επισεις και το οτι ψιλοφοβαμαι να το κινησω ετσι.

    Συναντησα λοιπον καποια σκουτερ τα οποια λειτουργουν με μπαταριες.
    Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα καποια που δηλωνουν πολυ "δυνατα" με μπαταριες ταξεως 3000-5000W, τελικες περιπου στα 80-90χλμ/ω και αυτονομια περιπου 80χλμ.Ακομα βρηκα καποια που διαφερουν στα Ah(αμπερωρες?).

    Τα παραπανω νουμερα για τις μετακινησεις που θελω τα βλεπω υπεραρκετα και φυσικα ενα μεγαλο + ειναι οι απουσια σηματος, ασφαλειας, διπλωματος, service, ΒΕΝΖΙΝΗΣ.
    Το κοστος ειναι λιγο πανω απο 1000ε σ αυτα που βρηκα που το κρινω ικανοποιητικο.

    Παρτε μια γευση και εμφανισιακα για τι μιλαω
    https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613233210132.jpg
    https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613232800366.jpg

    Αρχικα εχω τις εξης ερωτησεις:
    Τι λετε?
    Κατα ποσο τα νουμερα ειναι υπαρκτα?
    Τι διαφορες εχουν τα παραπανω Watt ή Volt ή Ah και τι κερδιζω με το καθενα(αυτονομια, ταχυτητα)?
    Αξιοπιστια υπαρχει καθολου?
    Σκεφτομαι να το παρω απο εξωτερικο εκτος Ε.Ε, θα εχω προβλημα τελωνειο?



  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η βεσπα με τις 2 ροδες μπροστα θελει διπλωμα απο αυτοκινητο και οχι απο μοτο.
    Δε κοιτας και αυτη τη λυση ?
    https://www.gr.piaggio.com/el_GR/lis...ep2.aspx?id=34
    Βεβαια ειναι και ποι ακριβη λυση αλλα θα εχεις μοτο για να πηγαινεις παντου !!!
    Μπορεις να κοιταξεις και για μεταχειρισμενο.
    Δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κοιταξεις στο εξωτερικο εδω υπαρχουν τα παντα !!!!
    Αν δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση σιγουρα θα εχεις θεμα με τελωνεια.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    88
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    έχω φίλο με τετράτροχο ηλεκτροκίνητο και το οδήγησα....καλή φάση, από αυτονομία μ είπε γύρω στα 70χλμ. Βλεβαι εξαρτάται από το βάρος και από το έδαφος. Για τις ταχύτητες που ανέφερες πρώτη φορά τις ακούω...απ' όσο ξέρω μιλάμε για το πολύ 30-40 χλμ. Βέβαια το κόστος του ήταν πολύ υψηλότερο από 1000euro. Αυτά ξέρω τι να πω εκτός αν έχω μέινει τόσο πίσω τεχνολογικά που έχουν ανακαλυφθεί καινούρια πράγματα....

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βεσπα με τις 2 ροδες μπροστα θελει διπλωμα απο αυτοκινητο και οχι απο μοτο.
    Δε κοιτας και αυτη τη λυση ?
    https://www.gr.piaggio.com/el_GR/lis...ep2.aspx?id=34
    Βεβαια ειναι και ποι ακριβη λυση αλλα θα εχεις μοτο για να πηγαινεις παντου !!!
    Μπορεις να κοιταξεις και για μεταχειρισμενο.
    Δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κοιταξεις στο εξωτερικο εδω υπαρχουν τα παντα !!!!
    Αν δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση σιγουρα θα εχεις θεμα με τελωνεια.
    βαγγελη το κοιταξα και το mp3 αλλα αν δωσω τοσα για μηχανη μετα δε θα παρω αμαξι το οποιο δε το συζηταω!!!!!!
    ψαχνω κατι για να τρεχω γυρω γυρω(ψωνια, λογαριασμοι, τραπεζες, υποχρεωσεις, αντε κανας καφες).Χανω πολλες ωρες σε μετακινησεις με τα μεσα και απο κει ξεκινησα να το σκεφτομαι.

    Εξωτερικο κοιταω γιατι μιλαμε για πανω απο 50% φτηνοτερα.



  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χρηστο οταν λες δεν εχεις διπλωμα δεν εχεις καθολου η εχεις μεχρι 125cc???αν δεν εχεις διπλωμα δνε μπορεις να οδηγησεις ουτε 50αρακι μηχανακι και δεν καλυπτεσαι απο πουθενα (ασφαλεια κλπ!!)φταιει - φταις = ΦΤΑΙΣ!!! να το ξερεις αυτο!!!

  6. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-10)

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimis_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω φίλο με τετράτροχο ηλεκτροκίνητο και το οδήγησα....καλή φάση, από αυτονομία μ είπε γύρω στα 70χλμ. Βλεβαι εξαρτάται από το βάρος και από το έδαφος. Για τις ταχύτητες που ανέφερες πρώτη φορά τις ακούω...απ' όσο ξέρω μιλάμε για το πολύ 30-40 χλμ. Βέβαια το κόστος του ήταν πολύ υψηλότερο από 1000euro. Αυτά ξέρω τι να πω εκτός αν έχω μέινει τόσο πίσω τεχνολογικά που έχουν ανακαλυφθεί καινούρια πράγματα....
    Σωστά, οτιδήποτε κινείται αυτόνομα με πάνω από 25 ή 35χλμ την ώρα θέλει άδεια κυκλοφορίας στην Ευρωπαϊκή ένωση, αλλά και στην Αμερική αν δεν κάνω λάθος. για διπλωμα δεν ξέρω.. αν δεις κάποια ηλεκτρικά ποδήλατα έχουν τεράστια δύναμη ...ακόμα και 1000W με 48V τροφοδοσία αλλά είναι περιορισμένα στη τελική τους ταχύτητα για να μην χρειάζονται άδεια κυκλοφορίας...

  8. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-10)

  9. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

    Ψαχνω ενα δευτερο μεταφορικο μεσο περαν του αυτοκινητου για να μπορω να κινουμαι μεσα στη πολη σε αποστασεις 1-10(max20)χλμ.
    Τη λυση του ποδηλατου την απεριψα για πολλους και διαφορους λογους.
    Βρεθηκα λοιπον να κοιταω για μηχανες-σκουτερ μεχρι 125cc.
    Το ασχημο ειναι οτι δε διαθετω διπλωμα και για να πω και την αληθεια βαριεμαι να μπαινω στη διαδικασια, οπως επισεις και το οτι ψιλοφοβαμαι να το κινησω ετσι.

    Συναντησα λοιπον καποια σκουτερ τα οποια λειτουργουν με μπαταριες.
    Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα καποια που δηλωνουν πολυ "δυνατα" με μπαταριες ταξεως 3000-5000W, τελικες περιπου στα 80-90χλμ/ω και αυτονομια περιπου 80χλμ.Ακομα βρηκα καποια που διαφερουν στα Ah(αμπερωρες?).

    Τα παραπανω νουμερα για τις μετακινησεις που θελω τα βλεπω υπεραρκετα και φυσικα ενα μεγαλο + ειναι οι απουσια σηματος, ασφαλειας, διπλωματος, service, ΒΕΝΖΙΝΗΣ.
    Το κοστος ειναι λιγο πανω απο 1000ε σ αυτα που βρηκα που το κρινω ικανοποιητικο.

    Παρτε μια γευση και εμφανισιακα για τι μιλαω
    https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613233210132.jpg
    https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613232800366.jpg

    Αρχικα εχω τις εξης ερωτησεις:
    Τι λετε?
    Κατα ποσο τα νουμερα ειναι υπαρκτα?
    Τι διαφορες εχουν τα παραπανω Watt ή Volt ή Ah και τι κερδιζω με το καθενα(αυτονομια, ταχυτητα)?
    Αξιοπιστια υπαρχει καθολου?
    Σκεφτομαι να το παρω απο εξωτερικο εκτος Ε.Ε, θα εχω προβλημα τελωνειο?
    750W ισοδυναμούν με 1hp, ένα 100αρι παπάκι είναι 4hp περιπου
    Τα watt υποδηλώνουν δύναμη,
    τα Αh (αμπερώρια) υποδηλώνουν ένταση ρεύματος/χρόνο (διάρκεια)
    τα Volt υποδηλώνουν τάση - Όσο περισσότερα τα Volt τοσο πιο "ευτυχισμένο" είναι το σύστημά μας. Άνεση στη λειτουργία, που συμβάλλει στη διάρκεια σε χλμ, τη διάρκεια ζωής του κινητήρα γενικότερα γιατί λειτουργεί με μικρότερη ένταση (περνάει λιγότερο ρεύμα - "φωτιά" από μέσα του), αλλά και τη διάρκεια ζωής των μπαταριών γιατί μοιράζονται το φορτίο και δεν αποφορτίζονται συχνά σε σημεία επικίνδυνα για την υγιή λειτουργία τους. ...

    θεωρητικά μια καλοφορτισμένη μπαταρία 15Ah στα 12V μπορει να σηκώσει ένα κινητήρα (15*12) 180w (0.25 hp) = ένταση 15Α (στα 12V) για μια ώρα, ή 90w (0.12hp) ένταση 7,5Α (στα 12V) για 2 ώρες κ.ο.κ. σε συνεχή φουλ λειτουργία ..όμως ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. Στην πραγματικότητα περίπου το μισό χρόνο θα διαρκέσει και με μικτή χρήση... αν προσθέσεις τα βάρη οχήματος και αναβάτη

    Ένα δίκυκλο με τον ίδιο κινητήρα 180W στα 48V (3.75Α) και στα ίδια Ah (με 4 μπαταρίες 12V 15Ah) θα μπορούσε να διαρκέσει πολύ πάνω από τον 4πλάσιο χρόνο ίσως και τον 8 πλάσιο χρόνο σε μικτή χρήση... όμως το πρόβλημα είναι το πρόσθετο βάρος των μπαταριών.. που ακυρώνουν αυτό το πλεονέκτημα.
    Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότερες εταιρίες που ασχολούνται με την ηλεκτροκίνηση οχημάτων έχουν πέσει με τα μούτρα στο θέμα "lightweight battery"

    και κάτι άλλο που ίσως σου είναι χρήσιμο... ένας απλός ερασιτέχνης ποδηλάτης παράγει έργο περίπου 100w για να κινηθεί σε μια ευθεία ....

    κάνε τώρα τις συγκρίσεις σου

  10. The Following 9 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    bakalos (29-11-10), Dimzan (12-10-10), m-power_01 (12-10-10), Panos 316T (12-10-10), PANOS-E60 (11-10-10), patriNOS (12-10-10), Vasilis (11-10-10), Κωνσταντίνος (31-10-10), Χρίστος (11-10-10)

  11. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    750W ισοδυναμούν με 1hp, ένα 100αρι παπάκι είναι 4hp περιπου
    οποτε σε αυτα που εχω βρει εχουμε:
    3000W 60V 40Ah ----->4hp 100cc
    3000W 60V 46Ah ----->4hp 100cc
    5000W 60V 40Ah ----->6.5hp 160cc

    Σωστα νικο?



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα watt υποδηλώνουν δύναμη,
    τα Αh (αμπερώρια) υποδηλώνουν ένταση ρεύματος/χρόνο (διάρκεια)
    τα Volt υποδηλώνουν τάση - Όσο περισσότερα τα Volt τοσο πιο "ευτυχισμένο" είναι το σύστημά μας. Άνεση στη λειτουργία, που συμβάλλει στη διάρκεια σε χλμ, τη διάρκεια ζωής του κινητήρα γενικότερα γιατί λειτουργεί με μικρότερη ένταση (περνάει λιγότερο ρεύμα - "φωτιά" από μέσα του), αλλά και τη διάρκεια ζωής των μπαταριών γιατί μοιράζονται το φορτίο και δεν αποφορτίζονται συχνά σε σημεία επικίνδυνα για την υγιή λειτουργία τους. ...
    Απο οτι ειδα τα βολτ ειναι παντου 60 αρα το ιδιο "ανετα" ειναι ολα, αρα το δεχομαστε σα σταθερα πλεον!
    Αυτο που εχουμε ειναι οτι οσο πιο πολλα βατ τοσο πιο δυνατο ειναι και οσο πιο πολλα αμπερ τοσο πιο καλη διαρκεια εχει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνε τώρα τις συγκρίσεις σου
    σ αυτα που κοιταω μιλαμε για ηλεκτροκινητηρες αντιστοιχους βενζινοκινητηρων της ταξεως των 100 με 160 κυβικων.


    Οσο για το διπλωμα που ρωτηθηκα, δεν εχω καθολου διπλωμα.
    Απο οσο καταλαβα αφου μιλαμε για ενα οχημα που εχει τη δυνατοτητα να τρεχει με πανω απο 40km/h πρεπει να εχω αδεια κυκλοφοριας για να μν εχω "αλλα" αμα με σταματησουν.

    Οσο για το διπλωμα χρειαζεται ή οχι τελικα?



  12. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι, κάπως έτσι, οι ηλεκτροκινητήρες είναι άλλη φάση ...έχουν ροπές πετρελαίου κι ακόμα χειρότερα......
    έχουν brushless (permanent magnet) κινητήρα?

    το 2ο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά... 2-3 ώρες βόλτες με 2 άτομα.. με συντηρητική χρήση.. τέρμα γκάζι 1 ώρα το πολύ... αλλά και το πρώτο μια χαρά είναι..


    Μάλλον εδώ ανήκει οπότε θέλεις και αδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου και άδεια κυκλοφορίας και ασφάλεια

    Μοτοποδήλατο: Το δίτροχο ή τρίτροχο όχημα, του οποίου η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45 χιλιόμετρα την ώρα και εάν είναι εφοδιασμένο με κινητήρα εσωτερικής καύσης, ο κυλινδρισμός του δεν υπερβαίνει τα 50 κυβικά εκατοστά. Επίσης ως μοτοποδήλατο λογίζεται και το ελαφρό τετράτροχο όχημα του οποίου το απόβαρο κενού οχήματος, μη συμπεριλαμβανομένου του βάρους του καυσίμου ή του μίγματος καυσίμου-ελαίου ή των συσσωρευτών των ηλεκτρικών οχημάτων, είναι μικρότερο των 350 χιλιογράμμων, η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45 χιλιόμετρα την ώρα και ο κυλινδρισμός του κινητήρα του δεν υπερβαίνει τα 50 κυβικά εκατοστά, προκειμένου για κινητήρα με επιβαλλόμενη ανάφλεξη ή μέγιστη καθαρή ισχύς τα 4 KW, προκειμένου για κινητήρες άλλου τύπου.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-10), Vasilis (11-10-10)

  14. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αντε, καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα.

    Ασε τα ποδήλατα για τους ποδηλάτες.

    Αυτό και να το παρκάρεις μπορείς και έχει και χώρους να βάλεις 5 πράματα κάτω απο τη σέλα.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/938802/

  15. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Vasilis (11-10-10)

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP