Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: ΔΟΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ

Ψήφισαν
26. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • θα πάρουμε την δόση και δεν χρεωκοπούμε...όλα είναι ψέματα για να μας φοβήσουν

    14 53,85%
  • μπορεί και να μην την πάρουμε και ώντος να χρεωκοπήσουμε...τα πράγματα είναι σοβαρα

    12 46,15%
Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 167

Θέμα: ΔΟΣΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Kαλως ή κακως οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων επεστρεφαν παλι στην αγορα και ολοι ζουσαμε καλα. Φωναζουμε ολοι μας για το δημοσιο αλλα ξεχναμε οτι αυτο συντηρει μεγαλο μερος της οικονομιας. Ειναι κυκλος τελικα...

    Το να μειωθουν οι δημοσιοι δεν ειναι κατι ευκολο μιας και η ανεργια θα αυξηθει..

    Η δημοκρατια εχει κατακλυσθεί απο γραφειοκρατες, δικηγορισκους, γιατρακους που δεν εχουν ιδεα απο διοικηση και οικονομικα...

    Και επαναλαμβανω , θα επαιρνε καποιος απο εσας στελεχη της κυβερνησης στη δουλεια του???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos///3 : 17-11-10 στις 10:19

  2. The Following 7 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    beliris (17-11-10), bill_m3 (17-11-10), Driver M (17-11-10), individual (17-11-10), Nino (17-11-10), Stathis (17-11-10), Vasilis (17-11-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων



    σκεψου αλλα...σκεψου αλλα...

    ειναι αναγκη να κοψεις απο τα 300 παλικαρια?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ORPHEUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν τους κοβεις τα rχιδι@ καλυτερα.... πιο καλα θα το παρουν......
    ο αλλος πηγε και εκανε γκρινια γιατι του ζητουσαν να πληρωσει κανονικα εισητηριο 15 ¤ στο καραβι .....
    και όμως όσο αστεία και αν ακούγονται μαζί με όλα τα υπόλοιπα που έγραψα,
    είναι η σίγουρη οδός για ανάκαμψη. μέχρι και τα παιδάκια του γυμνασίου το
    ξέρουν αυτό...τι έγινε απ'όλα αυτά???τπτ...νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε
    να παίρνουμε στην πλάκα την όλη κατάσταση...τουλάχιστο ας ελπίσουμε με
    την βοήθεια του σεβ και τους μλκς του δντ να ξεκινήσει ξεκαθάρισμα στο
    κωλοδημόσιο απο τους σκερβελέδες που πληρώνουμε...είδωμεν...πάντω ς το
    τέλος αυτής της ιστορίας είναι κοντά πιστεύω και ελπίζω να τελειώνουμε
    γρήγορα με ότι και αν γίνει...η αναμονή μου την δίνει και η απραξεία που
    έχουμε μέχρι τώρα μας έχει κάνει γενικότερα νοχελικούς...για να δούμε!!!
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Kostas_1 (17-11-10), ORPHEUS (22-11-10)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχουν ολα εδω https://www.casss.gr/default.aspx
    και εδω https://www.sofokleous10.gr/portal2/
    με καθε λεπτομερεια.



    αυτό το άρθρο με τους συνδέσμους του τα λέει όλα με κάθε λεπτομέρεια. Όποιος έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο και θέλει να ενημερωθεί, αξίζει να κάτσει να το διαβάσει..

    https://www.sofokleous10.gr/portal2/...2010102429388/

    αυτό επίσης μας λέει αναλυτικά και με ακριβή στοιχεία πως η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε.

    https://www.sofokleous10.gr/portal2/...2010102229384/

    εδώ μας λέει τι πρέπει να γίνει πλέον για να ορθοποδήσουμε κάποια στιγμή στο εσωτερικό.

    https://www.casss.gr/PressCenter/Articles/1674.aspx

  6. The Following 2 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    nikos1400 (18-11-10), Vasilis (17-11-10)

  7. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλως ή κακως οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων επεστρεφαν παλι στην αγορα και ολοι ζουσαμε καλα. Φωναζουμε ολοι μας για το δημοσιο αλλα ξεχναμε οτι αυτο συντηρει μεγαλο μερος της οικονομιας. Ειναι κυκλος τελικα...

    Το να μειωθουν οι δημοσιοι δεν ειναι κατι ευκολο μιας και η ανεργια θα αυξηθει..

    Η δημοκρατια εχει κατακλυσθεί απο γραφειοκρατες, δικηγορισκους, γιατρακους που δεν εχουν ιδεα απο διοικηση και οικονομικα...

    Και επαναλαμβανω , θα επαιρνε καποιος απο εσας στελεχη της κυβερνησης στη δουλεια του???

    ζούσαμε καλά μανωλάκη με τις καρτούλες και τα δανειάκια των τραπεζών.
    τα λεφτά όλων μας έφευγαν σε ξένα εργοστάσια στην κίνα - γερμανία -
    ιταλία κτλ κτλ...γενικότερα όλοι ξέρουμε πως το μεγάλο αγκάθι στη χώρα
    μας είναι το δημόσιο...καταρχήν το ικα να πάρουμε για παράδειγμα, δεν
    μπορεί πλέον να απασχολεί το ίδιο προσωπικό με τόσες απολύσεις που έχουν
    γίνει απο τις ιδιωτικές επιχηρήσεις, παύοντας πλέον με αυτές το ικα να
    υσπράτει λεφτά...εσύ με πτώση 20-30% μπορείς να απασχολέις το ίδιο
    προσωπικό???δεν νομίζω. πόσο μάλον όταν δεν σταθεροποιείται κιόλα...εκεί
    χρειάζεται μέτρα, όσο σκληρό και αν ακούγεται...
    όσο για την υπογράμμιση σου συμφωνώ απόλυτα.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειναι σκληρο, αλλα μου τη δινει που στενος συγγενης μου με 0 προσοντα εχει προσληφθει στη ΔΕΗ , δουλευει συνολικά 3-4 ωρες την ημερα και εχει μεγαλυτερο μισθο, θα παιρνει μεγαλύτερη συνταξη και μεγαλύτερο εφαπαξ απο οτι εγω ως τελειόφοιτος της ΣΜΑ και με 2 Masters.

    Και η γυναικα του (επισης μηδενικών προσόντων) αμεσως μολις συγκεκριμενο κομμα ηταν στην εξουσια από το σουπερ μαρκετ που δουλευε προσληφθηκε στο δημοσιο.

    Ξερετε ποσοι τετοιοι ειναι αναμεσα μας?

    Προσληψεις σε διαφορες θεσεις του δημοσιου, χωρις εξετασεις, μονο και μονο το κομματικό προσόν?

    Θελουν ή δεν θέλουν απόλυση? Γιατι πρεπει να τους ταίζω εγω και να τρωνε και να πινουν εις υγειαν του κοροιδου?

    Τεσπα, αντε βρες ακρη τωρα πια...

  9. The Following 10 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    beliris (17-11-10), georggge46 (17-11-10), joseph (17-11-10), Monsta (17-11-10), NickE60 (17-11-10), nikos1400 (18-11-10), ORPHEUS (22-11-10), Stathis (17-11-10), tazeus (17-11-10), Thomelef (17-11-10)

  10. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το μεγαλο προβλημα δεν ειναι τελικα οι δημοσιοι υπαλληλοι.

    ενταξει, ειναι προβλημα, ειναι σκανδαλωδεις οι συνθηκες -μη- εργασιας σε σχεση με την ελευθερη αγορα, υπαρχουν υπηρεσιες οπως η βουλη, (ο φιλος μας ο μπιλ ας μας ενημερωσει αν ισχυει) οπου τα γραφεια ειναι λιγοτερα απο τους υπαλληλους...

    το οτι υπηρξε κομματικο οργιο στο δημοσιο, ουτε αυτο το αμφισβητει κανεις...
    οτι υπαρχει φοροδιαφυγη, διαφθορα, φακελακια κλπ, επισης κανεις δεν αμφιβαλει.

    παρολα αυτα ομως, παρολες αυτες τις στρεβλοτητες, αδικιες, προκλησεις κλπ, ολο αυτο το συστημα ισορροπησε καπως και δουλεψε τα προηγουμενα χρονια.
    τι εννοω.
    ο δημοσιος υπαλληλος κινησε την αγορα με το μισθο του, ο πολιτης με το φακελακι του εδωσε στο γιατρο το συμπληρωμα που το κρατος δεν εδινε, οι μικρομεσαιες επιχειρησεις φοροδιεφευγαν σαφως, αλλα τα επιπλεον αυτα χρηματα που εξοικονομουσαν τα διεθεταν για να καλυψουν δομες που το δημοσιο στην ελλαδα δεν προσφερει.
    οπως η υγεια, η παιδεια και αλλοι τομεις...

    η συνταγη χαλασε κατα τη γνωμη μου, οταν ανοιξαμε την πορτα -και την ορεξη- στο "καρτελ" και οταν πολλοι συμπατριωτες μας αποθρασυνθηκαν εντελως και ολο το παραπανω ξεχειλωσε υπερβολικα, με διοργανωσεις ολυμπιακων αγωνων, αλογιστες αγορες, αλογιστες υπερσπαταλες (διοτι σπαταλες παντα υπηρχαν)...

    ετσι βασει της δομης της χωρας μας απο τη δημιουργια της, αν δεν ειχε συμβει η λεηλασια (και ειχε μεινει σε απλη μικρο-κλοπη οπως ηταν παλιοτερα) θα μπορουσαμε να εχουμε μεν προβληματα που ζητουν λυση καποια στιγμη, αλλα να μη φτασουμε στο σημειο που ειπαστε σημερα.
    ετσι και το κομματικο κρατος θα μπορουσε να υπαρχει (κατι που κανεις δεν θελει, αλλα ολους τους βολεψε και τους βολευει), και οι υπεραριθμοι δημοσιοι, και οι 300 τεμπεληδες φαφλαταδες, και οι μικρομεσαιοι φοροδιαφευγοντες...
    και ολοι θα ηταν ευχαριστημενοι, οπως ηταν εως πριν απο 1-2 χρονια.

    ουσιαστικα, στο χαος που επικρατουσε (και συνεχιζει να επικρατει), καποια χρηματα αλλαζαν χερια με οχι βεβαια συντεταγμενο, οργανωμενο και απολυτα σωστο τροπο, αλλα πανω κατω η ακρη βρισκοτανε...
    και βρισκοτανε αφου ο γονιος που ειτε ηταν υπεραριθμος δημοσιος, ειτε μικρομεσαιος που φοροδιεφευγε ηταν αναγκασμενος να πληρωσει φροντιστηριο (αντιθετα με το γερμανο), να πληρωσει φακελακι (αντιθετα με το γερμανο), να πληρωσει διοδια (αντιθετα με το γερμανο), να πληρωσει τελη, εμμεσους φορους υψηλοτερους απο των ξενων, τελικα, το χρημα αυτο δεν εφευγε εξω, δεν γινοταν κοτερο, αεροπλανο, κλπ, αλλα ξαναεμπαινε στο συστημα και ξαναμοιραζοταν...

    ομως, οπως προανεφερα λογω της εμφυτης απληστιας του ανθρωπου, της ασυδοσιας, της σιωπης του λαου, αφου ολοι οσοι ζουσαμε και κινουμασταν σε αυτο το συστημα ειμαστε με τον εναν ή τον αλλο τροπο συνενοχοι, καποιοι εκτος οτι αποθρασυνθηκαν οι ιδιοι, ανοιξαν την ορεξη του τερατος, του καρτελ δηλαδη το οποιο απο πλευρας μεγεθους, δυναμης, τζιρου κλπ ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απο μια μικρη χωρα οπως η ελλαδα.
    οποιος διαβασε τα αρθρα των συνδεσμων που εβαλα πιο πανω, θα ειδε οτι η αμερικανικη walmart για παραδειγμα, με 2.100.000 υπαλληλους εχει τζιρο μεγαλυτερο απο ολο το ελληνικο αεπ!
    αρα τι να πουμε εμεις απο πλευρας οικονομικης δυναμης...

    αν λοιπον ο κυριος χ, δεν εβαζε στο χερι π.χ. 58 ακινητα, αλλα 2-3, ο κυριος ψ για να μπορει να εχει 60μετρο σκαφος και ιδιωτικο τζετ, δεν ανοιγε δουλειες με το διαβολο τον ιδιο, θα μπορουσαμε να εχουμε ακομα και υπεραριθμους δημοσιους (που ειναι ανθρωποι και αυτοι) και μικρομεσαιους επιχειρηματιες, και γιατρους με φακελακια και ολα τα αλλα που εχουμε πει κατα καιρους, αλλα το συστημα με μαγικο τροπο να λειτουργει!
    με προβλημα μεν, με γκρινιες, με καβγαδες, αλλα να λειτρουργει...

    τωρα οπως βλεπετε και οπως θα δειτε, μπηκαμε σε μια κινουμενη αμμο ουσιαστικα, απο την οποια ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεφυγουμε...
    περισσοτερα στη συνεχεια...

  11. The Following 7 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    beliris (17-11-10), Kostas_1 (17-11-10), manos///3 (17-11-10), Monsta (17-11-10), nikos1400 (18-11-10), Nino (17-11-10), S8N (17-11-10)

  12. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    μπραβο ρε παιδια...

    το μαζι τα φαγαμε?

    το Ρουσσοπουλο, το Βουλγαρακη κ τοσα αλλα λαμογια τα ξεχασαμε?

    φυλακη κανεις?

    κ αρχιζουμε παλι τον εμφυλιο...οι ιδιωτικοι υπαλληλοι με τους δημοσιους?

    το ενα επαγγελμα με το αλλο?

    πως μας αποπροσανατολιζουνε ετσι ρε παιδια?

    κ ουτε ενα κεφαλι πεσμενο ακομα...

    κ σιγα μην δουμε δλδ...λεμε τωρα!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  13. The Following 4 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    beliris (17-11-10), dark knight (17-11-10), nikos1400 (18-11-10), Ptboul (17-11-10)

  14. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σκληρο, αλλα μου τη δινει που στενος συγγενης μου με 0 προσοντα εχει προσληφθει στη ΔΕΗ , δουλευει συνολικά 3-4 ωρες την ημερα και εχει μεγαλυτερο μισθο, θα παιρνει μεγαλύτερη συνταξη και μεγαλύτερο εφαπαξ απο οτι εγω ως τελειόφοιτος της ΣΜΑ και με 2 Masters.

    Και η γυναικα του (επισης μηδενικών προσόντων) αμεσως μολις συγκεκριμενο κομμα ηταν στην εξουσια από το σουπερ μαρκετ που δουλευε προσληφθηκε στο δημοσιο.

    Ξερετε ποσοι τετοιοι ειναι αναμεσα μας?

    Προσληψεις σε διαφορες θεσεις του δημοσιου, χωρις εξετασεις, μονο και μονο το κομματικό προσόν?

    Θελουν ή δεν θέλουν απόλυση? Γιατι πρεπει να τους ταίζω εγω και να τρωνε και να πινουν εις υγειαν του κοροιδου?

    Τεσπα, αντε βρες ακρη τωρα πια...
    Κώστα μου έχω κολλητό φίλο που είναι εκεί και τα ξέρω πολύ καλά... πήρε άτοκο δάνειο για αγορά σπιτιού, έχει βάλει θερμοσυσσωρευτές γιατί έχει 50+% έκπτωση στο ηλεκτρικό ρεύμα, έχει τρελά, ασύλληπτα επιδόματα... μέχρι και για τα σχολεία των παιδιών, δουλεύει 4-5 ώρες τη μέρα, κάποιες μέρες δεν δουλεύει καθόλου, έχει προσλάβει νταντά για τα παιδιά ...και διάφορα άλλα εξωπραγματικά... αξίζει να σημειωθεί ότι έχουμε την ίδια μόρφωση... όχι τίποτα εξαιρετικό, μια τεχνική σχολή τύπου Σιβιτανίδειου (Τ.Ε.Ε.)

    Η γυναίκα του επίσης ΔΥ .. κομματικές προσλήψεις φυσικά (από τα τέλη της 10ετιας του 80)

    Έχουν πάρει και οι δύο αύξηση μισθού 40% από το 2003 ως σήμερα, αντιστάθμισαν στο ακέραιο την ακρίβεια από την έλευση του Ευρώ ως τα σήμερα, εις βάρος όμως του ιδιωτικού τομέα και του μικροεπαγγελματία που αφέθηκαν στην τύχη τους ...και του τα λέω και τα παραδέχεται!!!!!

    να μην επεκταθώ και στις άλλες δραστηριότητες στις οποίες συμμετέχει επαγγελματικά (χωρίς να φαίνεται πουθενά) ...και γίνω πολύ κακός......................................

  15. The Following 3 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    beliris (17-11-10), joseph (17-11-10), Monsta (17-11-10)

  16. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κανεις δεν τα ξεχναει Βασιλη.
    Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

    Εκεινοι που τα ξεχνανε ειναι αυτοι που ωφελήθηκαν απο αυτους, λογω του πελατειακου συστηματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 17-11-10 στις 10:55

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    beliris (17-11-10), Thomelef (17-11-10), Vasilis (17-11-10)

  18. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις δεν τα ξεχναει Βασιλη.
    Τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

    Εκεινοι που τα ξεχνανε ειναι αυτοι που ωφελήθηκαν απο αυτους, λογω του πελατειακου συστηματος.
    ευχαριστω ρε Κωστα...

    χθες εβριζα τον εαυτο μου (ετσι μας καταντησαν)

    πηγα ενα ρολοι για φτιαξιμο κ μου κοστισε 60 ευρα!

    με κοιταει ο ρολογοποιος κ μου λεει...θες ...χαρτακι?

    οχι ειπα ο μακακας....!τι να το κανω αλλωστε?

    ειμαι ή δεν ειμαι (αναρωτιεμαι τι πρεπει να κανουμε απο δω κ περα)

    να βοηθαμε ή να μην βοηθαμε?ποιον βοηθαμε αληθεια?

    τον αλλον...ή βγαζουμε το αχτι μας?

    πως γιναμε ετσι?
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  19. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    Kostas_1 (17-11-10)

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP