Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 166

Θέμα: Το επομενο Μ3 V6 ?

  1. #11
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν η BMW υιοθετήσει V6, αφού παραδέχτηκε μετά από χρόνιες και διακαείς αντιρρήσεις ότι "turbo rules", είναι σαν επίσης να παραδέχεται πως τόση εξέλιξη και στήριξη στους straight six της ήταν ουτοπία. Ουσιαστικά δηλαδή το νέο αυτό υποθετικό V6 Turbo Μ3 θα φωνάζει πως η φίρμα τόσα χρόνια είχε λάθος πορεία.
    Το εχει ηδη κανει οταν αποφασισε να χρησιμοποιησει turbo κινητηρες στις M series. Τωρα για το V6 ειναι πολυ πιθανο, μιας και η straight six πλατφορμα Ν54 χρησιμοποιηται ηδη σε παρα πολλα μοντελα και πιστευω οτι εφτασε στα ορια της εξελιξης της (εργοστασιακα μιλαμε παντα) απο αποψη αποδοσης-αξιοπιστιας-κυβισμου στο Μ1. Το να εξελιξει απο την αρχη καινουργια εξακυλινδρη σε σειρα πλατφορμα (ωστε να εχει βαση για μελλοντικη εξελιξη-αποδοση), δεν εχει νοημα, αφου οι V6 ειναι καλυτεροι ως προς το συνολικο βαρος/κατανομη του βαρους με καλυτερη καμπυλη ροπης λογω τοποθετησης των κυλινδρων σε σχημα V.
    Απο οτι φαινεται μονο η Ferrari/Lamborghini και καποια exotic cars θα παραμεινουν στο τελος με Ν/Α μοτερ που θα ουρλιαζουν στις 9000+

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για το αν θα νοθεφτεί κώστα δεν τίθεται καν θέμα...
    ουσιαστικά κανιβαλίζεται. το πράγμα είναι απλό...
    ///Μ ΜΕ TURBO ΔΕΝ ΠΑΕΙ...Α - Κ - Υ - Ρ - Ο...



    το 335 είναι άααααλου παπά ευαγγέλιο κώστα...είναι απλά
    ένα γρήγορο BMW. τπτ παραπάνω...χωρίς παρεξήγηση πάντα.
    γενικά εγώ αυτό που έχω να πώ απλά είναι
    αυτό και τπτ άλλο...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    aggelosmk2 (18-11-10), EVERGET (12-11-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...δεν εχει νοημα, αφου οι V6 ειναι καλυτεροι ως προς το συνολικο βαρος/κατανομη του βαρους με καλυτερη καμπυλη ροπης λογω τοποθετησης των κυλινδρων σε σχημα V.
    Nαι αλλά η bmw πάντα αντέκρουε τα παραπάνω με την πιο ποιοτική λειτουργία και τον ήχο των straight six. Τώρα???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι φαινεται μονο η Ferrari/Lamborghini και καποια exotic cars θα παραμεινουν στο τελος με Ν/Α μοτερ που θα ουρλιαζουν στις 9000+
    Αισθάνομαι ευτυχής και τυχερός που έχω ένα τέτοιο supersport, και μέχρι τις 8,000 καλά είναι....
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βασικά ώντος ρε...τι ///Μ μπορεί να είναι ένα αμάξι με
    χαμηλή συμπίεση που θα στροφάρει μέχρι τις 7 χιλιάδες???
    μην λέμε και ότι θέλουμε...μαλακία μπορεί να μην είναι,
    αλλά σίγουρα ///Μ δεν θα είναι.επίσεις η ιστορία έχει
    δείξει πως ένα ///Μ είναι παλούκι για βελτίωση, για τον
    λόγο ότι το μοτέρ είναι σχεδόν στο όριο απο το εργοστάσιο.
    εδώ με το καλημέρα με πρόγραμμα εξάτμιση θα πειγαίνει
    500 άλογα για πλάκα...δεν κολάει το πράμα ρε παιδιά...
    πως να το κάνουμε δλδ. απλά δεν πάει.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. #15
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το αν θα νοθεφτεί κώστα δεν τίθεται καν θέμα...
    ουσιαστικά κανιβαλίζεται. το πράγμα είναι απλό...
    ///Μ ΜΕ TURBO ΔΕΝ ΠΑΕΙ...Α - Κ - Υ - Ρ - Ο...



    το 335 είναι άααααλου παπά ευαγγέλιο κώστα...είναι απλά
    ένα γρήγορο BMW. τπτ παραπάνω...χωρίς παρεξήγηση πάντα.
    γενικά εγώ αυτό που έχω να πώ απλά είναι
    αυτό και τπτ άλλο...
    Έχεις δίκιο Θωμα απλά να θυμάσαι ότι όλα είναι θέμα συνήθειας και το παιχνίδι αυτό ξέρουν να το παίζουν πολύ καλά οι εταιρίες.
    Θα βγει το νέο Μ5 θα είναι πολύ γρήγορο, θα βελτιώνεται εύκολα, Θα το δούμε και σε κόντρες να ρίχνει σε διάφορα exotics και έτσι θα ξεχάσουμε τις παλιές Καλές ατμοσφαιρικες μέρες.
    Ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα της πλήρους τουρμποποιησης....σειρά M χωρίς να ουρλιαζει δε στέκει πάντως.
    Γι αυτό και μ΄αρέσει η Φερραρι που δε το βάζει κάτω και ακολουθεί το δρόμο της.

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    alexk (12-11-10), BILL007 (13-11-10), oldcarskickass (12-11-10), Thomelef (12-11-10)

  8. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    νλικο...πιστεύω πως για κάποιον που το έχει ζήσει το πράμα, όχι δεν το συνηθίζει, αλλά
    δεν το χονεύει...προσωπικά εγώ όταν οδήγησα για πρώτη φορά αμάξι με το σηματάκι,
    αμέσως κατάλαβα πως δεν πρόκειτε απλά για ένα πολύ γρήγορο πεμβέ, αλλά κάτι πολύ
    παραπάνω...τα αμάξια αυτά σε κάνουν να πιστεύεις πως διαφέρεις οδηγικά απο οτιδήποτε άλλο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  9. #17
    Εγγραφή
    08-04-10
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    165
    Thanked
    106
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια και εγω πραγματικα στεναχωριεμαι οταν βλεπω τη bmw να υιοθετει τουρμπινες στα μοντελα της...ποσο μαλλον στα μοντελα ///M..!!!!Αλλα ειναι αυτες οι εκπομπες ρυπων και καταναλωσης που προσταζονται και υποβαλονται συνεχεια στους κατασκευατες..φτιαχνοντας στο τελος ''ξενερωτα και οικολογικα μεσα μεταφορας'' Αρα η λυση της τουρμπινας ειναι μονοδρομος δυστηχως και απτη bmw.

  10. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και τουρποκινητήρες θα γεμίσει και λιγότερα κυβικά θα έχει στις μηχανές της.
    Το Downsize είναι μονόδρομος για όλες τις εταιρίες και όσο και αν γκρινιάζουμε εκει θα πάμε.

  11. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν πάντως η οδηγική αίσθηση των bmw μείνει αναλλοίωτη, δε νομίζω πως η κατάργηση της ατμόσφαιρας σε μοντέλα όπως τα Μ θα είναι τόσο κακή.
    Ιδίως αν οι τουρμπίνες συνοδεύονται και από αρκετούς κυλίνδρους όπως συμβαίνει με τους V8 των Χ5Μ, Χ6Μ και σύντομα της Μ5.
    Άλλωστε και το GTR V6 τούρμπο έχει και ο κινητήρας του είναι διαμάντι.
    Το θέμα λοιπόν δεν είναι τόσο τι κινητήρα παράγεις, όσο ο κινητήρας αυτός να είναι άρτια κατασκευασμένος, τεχνολογικά προηγμένος και ανώτερος του ανταγωνισμού.
    Αν λοιπόν η bmw φτιάξει καλούς τούρμπο κινητήρες που δεν θα αλλοιώνουν τη σπορ αίσθηση και θα προσφέρουν δύναμη ισάξια και ανώτερη του ανταγωνισμού (γιατί καλώς η κακώς, η ατμόσφαιρα δε φαίνεται να συνεχίζει να αντέχει τον ανταγωνισμό των τουρμποκινητήτων στις κατηγορίες που παίζει η bmw), τότε προσωπικά δεν έχω πρόβλημα.

    Αν όμως αρχίσει και η νοθεία της οδηγικής απόλαυσης για χάρη του all around χαρακτήρα και για να μπορεί η κάθε κουλομαρία να πάει τάπα οδηγώντας ένα αμάξι που ουσιαστικά τα κάνει όλα μόνο του, τότε οι Βαυαροί το έχουν χάσει το παιχνίδι, αφού τέτοια αυτοκίνητα ξέρουν να φτιάχνουν πολλοί...και καλύτερα από αυτους.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  12. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πιστεύετε λοιπόν οτι τα Μ είναι φτιαγμένα για αυτό?



    ή για αυτό:


Σελίδα 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP