Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 67

Θέμα: ΦΑΚΕΛΟΣ "ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ"

  1. #21
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη εδώ κουμπώνει το επόμενο ερώτημα μου,
    μήπως παίρνει κάποια συντήρηση;
    πχ έχω ακούσει να περνάνε το λάστιχο με κάποιο σπρεΰ σιλικόνης,αληθεύει; γίνεται;
    Θα σκεφτοτανε κανεις οτι θα μπορουσε να περασει με καποιο χημικο πχ Αρμοραλ τα λαστιχακια για να μην ξεραθουν, αλλα μετα δε θα μενει πανω στο παρμπριζ ??
    Αυτο που παρατηρω ειναι οτι μετα απο "κουτσουλιες" και τετοιες βρωμιες, πρεπει να περασουμε το λαστιχο ενα χερακι για να μην κολλανε και συνεχιζει να βρωμιζει και να γρατζουναει.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  2. #22
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τακτική συντήρηση με vinyl & rubber care της ΑG για μεγαααααάλη αντοχή.

    Εγώ πάντα αφήνω να μουσκέψει καλά το παρπρίζ πριν τους χρησιμοποιήσω, ενώ όταν έχουν μαζευτεί διάφορες ακαθαρσίες πάνω τους, πρώτα καθαρίζω και μετά τους χρησιμοποιώ.

  3. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    oldcarskickass (12-11-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συχνη αλλαγη μονο στα λαστιχα μιας και αυτα ειναι ουσιαστικα τα αναλωσιμα. Το να αλλαξει κανεις ολοκληρο το συστημα ειναι μεν πιο ευκολο αλλα ειναι και πεταμενα λεφτα εφοσον τα μακτρα δεν εχουν παθει ζημια (που σιγα μην παθουν).

    Οποτε βρισκουμε τα μακτρα που μας αρεσουν-βολευουν και τους αλλαζουμε τακτικα τα λαστιχα. Εγω αλλαζω λαστιχα ανα 8-12 μηνες αναλογως ποσο εχουν φθαρει.

    Αν εχει δυσκολη βρωμια το παρμπριζ που εχει ξεραθει απο τις πολλες ωρες εχω ενα azax στο αμαξι και ψεκαζω αρκετα ωστε να μαλακωσει η βρωμια. Μετα κανω και 2-3 με τους υαλοκαθαριστηρες και φευγει η βρωμια

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    beliris (12-11-10), BILL007 (12-11-10), oldcarskickass (12-11-10)

  6. #24
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI....ht_3010wt_1139

    με 12 ευρω στην πορτα μου...
    οι bosch παλαιου τυπου κανουν πολυ θορυβο!
    Μη τα συζητας αδερφε...

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Tsakirakos For This Useful Post:

    beliris (12-11-10), nikos1400 (12-11-10)

  8. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω στο ενα μαξι εβαζα bosch 25ε το ζευγαρι και καθε χρονο τους αλλαζα!!στο αλλο εβαλα αυτους που ειπα με 20ε και εδω και 2 χρονια οχι απλα δεν παθαν τπτ αλλα καθαριζουν απιστευτα καλα!!!!!

    Βασιλη η bmw δεν φοραει bosch υαλοκαθαριστηρες αλλα SWF!!αυτοι ειναι που εβαλα!!ειναι απ τους κορυφαιους απ οτι μου εχουν πει πολλοι αλλα οκ 60ε πολλα ειναι!!την επομενη φορα θα βαλω του 20ρικου!!!παντως ειναι και λιγο οτι πληρωνεις παιρνεις!!!και στην αντοχη και στο καθαρισμα και στο τριξιμο και ειδικα στα πολλα χλμ!!!!οποιος εχει μαμα υαλοκαθαριστηρες θα διαπιστωσει οτι οταν παει πανω απο 120 οι υαλοκαθαριστηρες ''πηδανε''πανω στο τζαμι την ωρα που λειτουργουν!!με τους aerotwin εχει βελτιωθει πολυ αυτο το θεματακι!!!!

  9. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tsakirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI....ht_3010wt_1139

    με 12 ευρω στην πορτα μου...
    οι bosch παλαιου τυπου κανουν πολυ θορυβο!
    σαν αυτους ειναι και αυτοι που εβαλα ενα 20ρικο αλλα αλλη μαρκα!!!

  10. #27
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν αυτους ειναι και αυτοι που εβαλα ενα 20ρικο αλλα αλλη μαρκα!!!
    και εγω το ιδιο, αλλα ετσι κι'αλλιως ειχα υποχρεωση στο μαγαζι, γι'αυτο τους πηρα.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  11. #28
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω στο ενα μαξι εβαζα bosch 25ε το ζευγαρι και καθε χρονο τους αλλαζα!!στο αλλο εβαλα αυτους που ειπα με 20ε και εδω και 2 χρονια οχι απλα δεν παθαν τπτ αλλα καθαριζουν απιστευτα καλα!!!!!

    Βασιλη η bmw δεν φοραει bosch υαλοκαθαριστηρες αλλα SWF!!αυτοι ειναι που εβαλα!!ειναι απ τους κορυφαιους απ οτι μου εχουν πει πολλοι αλλα οκ 60ε πολλα ειναι!!την επομενη φορα θα βαλω του 20ρικου!!!παντως ειναι και λιγο οτι πληρωνεις παιρνεις!!!και στην αντοχη και στο καθαρισμα και στο τριξιμο και ειδικα στα πολλα χλμ!!!!οποιος εχει μαμα υαλοκαθαριστηρες θα διαπιστωσει οτι οταν παει πανω απο 120 οι υαλοκαθαριστηρες ''πηδανε''πανω στο τζαμι την ωρα που λειτουργουν!!με τους aerotwin εχει βελτιωθει πολυ αυτο το θεματακι!!!!


    παναγιωτη οι SWF ειναι κορυφη και να ξερεις οτι ειναι εργοστασιακη τοποθετηση σε ακριβα συνηθως γερμανικα αυτοκινητα.
    να ξερεις επισης οτι πωλουντε και σκετα λαστιχα SWF,αλλα πιο ακριβα απο οτι αναφερθηκε πιο πριν.....αλλα και παλι ουτε συζητηση,γιατι βγαινουν παλι οικονομικοτερα απο ενα ολοκληρο πληρες σετ.....
    στις 5αρες δυστηχως δεν εχουμε την πολυτελεια της επιλογης υαλοκαθαρηστηρα (οσοι εχουν 5αρα ξερουν).....
    εχουμε να διαλεξουμε......
    1)αγορα απο την ''μαμα''
    2)αλλαγη λαστιχου μονο
    γιατι απλα δεν υπαρχουν στο εμποριο.....η και αν τους βρεις.....ειναι ακριβοτεροι απο την μαμα.........ισως βρουμε του συνοδηγου......
    αλλα για του οδηγου.....δυσκολα!!!!

  12. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά, για να καταλάβω τι παίζει με τα λαστιχάκια, κάθε εταιρεία έχει τα δικά της (πχ στους bosch aerotwin βάζεις επίσης bosch aerotwin λαστιχάκια) ή σε κάθε μάκτρο μπορείς να βάλεις και άλλης εταιρείας λαστιχάκι?

    Εγώ πάντως έχω βάλει valeo silencio xtrm στο 207 και είναι μια χαρά.
    Αλλά και στη Bmw χρειάζονται αλλαγή και ακόμα δεν το έχω κάνει και σκέφτομαι αν είναι να αλλάξω μόνο λαστιχάκια όπως κάνετε πολλοί.

    Λαστιχάκια για τους εργοστασιακούς υαλοκαθαριστήρες που μπορώ να βρω? Γιατί στη bmw μου είχαν πει για πλήρη αλλαγή, δε μου ανέφερεαν κάτι αλλο.
    Έχουν οι αντιπροσωπείες και πόσο περίπου κοστίζουν?
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  13. #30
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.574
    Thanked
    2226
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα απο πολλες δοκιμες και απο πολυ χρημα που πεταξα κατεληξα σε κατι υαλοκαθαριστηρες ''νεου τυπου'' αυτοι που ειναι μονο λαστιχο αγνωστης μαρκας (μπορω να κοιταξω μηπως την βρω αν θελει καποιος) με κοστος 20ε το ζευγαρι,οι οποιοι δεν καθαριζουν απλα καλα,τετοιο καθαρισμα δεν το εχω ξαναδει!!τους εχω βαλει μεχρι στιγμης σε 6 αυτοκινητα και εχουν παθει πλακα ολοι!!δεν τριζουν δεν αφηνουν γραμες δεν κανουν θορυβο!!!! στο bmw εβαλα γνησιους πριν λιγους μηνες παλι νεου τυπου με κοστος 55 η 60ε αν θυμαμαι καλα!!!δεν ειναι bosch,ειναι μια αλλη μαρκα η οποια θεωρειται κορυφη(δεν ειναι γνωστη παντως) και πραγματι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το κυριοτερο δεν ''χοροπηδανε'' οταν τους δουλευεις στα πολλα χλμ!!!!αλλα αν εβαζα τωρα θα εβαζα τους φθηνους που εβαλα στα αλλα αυτοκινητα!!!!απο αντοχη οι φθηνοι δεν χαμπαριαζουν τπτ μιας και τα 4 απο τα 6 αμαξια ειναι μερα νυχτα εξω στον ηλιο στην βροχη κλπ!!!

    ΥΓ καπου αν θυμαμαι ειχα ανοιξει και γω ενα τετοιο θεμα αν μπορει καποιος μοντ και το βρει ας τα κανει ενα!!!!!!
    SWF είναι, και απλά είναι δι μπεστ.-

    κατά μέσο όρο αλλάζω το λαστιχάκι μια φορά στα 2 χρόνια.

    Και στο Ε30 αυτούς φόραγα, είχα βρει από κάποιο άλλο μοντέλο που ταίριαζαν, δε θυμάμαι πιο πάντως σίγουρα δεν ήταν bmw.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τους bosch θέλει προσοχή γιατί τελικά κυκλοφορούν και μαιμούδες.
    τους είχα πάρει από βενζινάδικο και αργότερα παρατήρησα ότι δεν έφεραν πάνω τους σφραγίδα

    το θέμα είναι να βρούμε κάτι το οποίο θα ναι σχετικά μόνιμο και αποτελεσματικό και μην καταφεύγουμε σε προσωρινές λύσεις.
    Ναι αυτό με τα Bosch είναι άλλο πράγμα και εδώ και κάτι χρόνια έχουν βγάλει κάτι Κινέζοι κάτι Xenon μάρκα Bosch HID (ΟΛΟΚΛΗΡΟ είναι η εταιρεία, ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ είναι bosch) και τα πουλάνε τα αλάνια οι ανταλλακτικατζήδες για ΓΝΗΣΙΑ bosch περί τα 200¤ όταν τα βρίσκεις με 60¤ από το ιμπέι... (και μάλιστα με πωλητές που έχουν τόσους πελάτες όσο ΟΛΟΙ οι ανταλλακτηκατζήδες μαζί)

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP