Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: όργανο για θερμοκρασία λαδιού - ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι?

  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή όργανο για θερμοκρασία λαδιού - ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι?

    ποσο ευκολη η δυσκολη ειναι η τοποθετηση ενος οργανου για τον ελεγχο της θερμοκρασιας λαδιου?
    ολοι ξερουμε οτι καλο ειναι να περιμενουμε να ζεσταθουν τα λαδια ωστε να μπορεσουμε να ανεβασουμε στροφες...
    και σημειωτεων οπως παλι ολοι ξερουμε τα λαδια ζεσταινονται πιο αργα απο οτι το νερο!!
    ποσο δυσκολο και ποσο δαπανηρο ειναι η τοποθετηση ενος οργανου γιαυτο τον ελεγχο?
    και πριν προλαβετε να πειτε για σκισιματα,να πω οτι υπαρχουν περιπτωσεις,οπως η δικη μου που κατ ευθειαν βγαινω σε δρομο ταχειας κυκλοφορειας,οποτε δε θελω να κανω καμμια ζημια ειδικα τωρα το χειμωνα...
    και εκτος αυτου.....
    αν περιμενουμε να ζεσταθουν τα λαδια.....ποιο το νοημα του ψυγειου λαδιου????
    και ολα αυτα μιλαμε σε ενα Ε36 328!!!
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Το όργανο που μετρά τη θερμοκρασία λαδιού το βάζουν κυρίως για να αποφύγουν την υπερθέρμανση του λαδιού γι αυτό και το ψυγείο στα τσιγκλισμενα αυτοκίνητα.
    Τώρα η τοποθέτηση είναι πανεύκολη,ο αισθητηρας μπορεί να μπει πανεύκολα στην τάπα η κάπου αλλού στο καρτερ,υπάρχουν και κάτι ανταπτορες που μπαίνουν στην περιοχή του φίλτρου λαδιού.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libanner : 13-10-10 στις 12:44

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Kostas_1 (13-10-10)

  5. #4
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    βασιλλη δεν παιζει κατι τετοιο για δου λογους.πρωτον γιατι εχω παλιοτερη θυρα για να σηνδεθει το μπιχλιμπιδι και δευτερον θελουμε κατι πιο οικονομικο!!!απο οτι θυμαμαι αυτο κοστιζε κανενα 180ριπανω κατω..βεβαια εχει ενα σκασμο πραγματα,αλλα εγω τα εχω!!καταναλωσεις πχ απο το obc....
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  6. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    328
    Thanked
    473
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το συγκεκριμένο δεν δείχνει θερμοκρασία λαδιού

    Στο Ε46 δεν υπάρχει αισθητήρας για θερμοικρασία λαδιού έτσι η obd δε θα δείχνει τίποτα

  7. #6
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αφου λοιπον δεν εναι και τοσο δυσκολο....ας το ψαξω και αν ειναι και φθηνο ακομα καλυτερα..
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  8. #7
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καπου υπαρχει βαλβιδα που ελεγχει την πιεση λαδιου για να αναβει το αλαρμ οταν αυτη πεφτει. Την αφαιρεις και στη θεση της βαζεις ενα ταυ. Επανω σε αυτο βιδωνει η αρχικη βαλβιδα του αλαρμ και η βαλβιδα του οργανου θερμοκρασιας. Ενα καλωδιο φευγει απο τη βαλβιδα και πρεπει να περασει μεσα στην καμπινα. Ειναι η ενδειξη. Επιπλεον το οργανο θα διαθετει ενα θετικο που το συνδεεις στο διακοπτη της μιζας(για να εχεις ενδειξη με το που βαζεις μπροστα), ενα θετικο που θα παει στο διακοπτη των φωτων(για να αναβει κ αυτο μαζι με τα θεσεως) και ενα αρνητικο που το γειωνεις καπου στο σασι.
    Καπως ετσι το ειχα κανει παλια. Με τις πιο συγχρονες μεθοδους απο εγκεφαλους και τετοια δεν τα παω πολυ καλα...

  9. #8
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 320d Εμφάνιση μηνυμάτων
    το συγκεκριμένο δεν δείχνει θερμοκρασία λαδιού

    Στο Ε46 δεν υπάρχει αισθητήρας για θερμοικρασία λαδιού έτσι η obd δε θα δείχνει τίποτα
    Ναι, και εγω απ οσο θυμαμαι στο μπριζαρισμα με υπολογιστη θερμοκρασια δεν βγαζει.

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 320d Εμφάνιση μηνυμάτων
    το συγκεκριμένο δεν δείχνει θερμοκρασία λαδιού

    Στο Ε46 δεν υπάρχει αισθητήρας για θερμοικρασία λαδιού έτσι η obd δε θα δείχνει τίποτα
    Χμμμ...Γιατί έχω την εντύπωση ότι στα 6κύλινδρα πρέπει να υπάρχει ένδειξη λαδιού???(στυλ Μ3 που βάζουν τα όργανα του...Δηλαδή στην ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού του Μ3 καντράν όταν το βάζουν σε απλό 6κύλινδρο τι δείχνει??την κατανάλωση και πάει πάνω κάτω η βελόνα???)



  11. #10
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ...Γιατί έχω την εντύπωση ότι στα 6κύλινδρα πρέπει να υπάρχει ένδειξη λαδιού???(στυλ Μ3 που βάζουν τα όργανα του...Δηλαδή στην ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού του Μ3 καντράν όταν το βάζουν σε απλό 6κύλινδρο τι δείχνει??την κατανάλωση και πάει πάνω κάτω η βελόνα???)
    Δεν πρεπει να εχει Βασιλη. Μηπως μενει νεκρο στην περιπτωση που αναφερεις? Καπως σαν τις λυχνιες του shift light που μενουν μονιμα αναμμενες οταν βαζεις καντραν Μ3 σε Μ54.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP