Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: BMW: Σπορ υβριδικό Full Runner

  1. #11
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε φιλε εγω,ας πουμε, οταν ειμαι Αρτα κανω καθε μερα 200 χλμ. Τι θα μου κανει?
    Εδω, ας θυμηθουμε οτι καποια στιγμη στο top gear βαλαν στην πιστα ενα prius να κανει χρονο. Ακριβως πισω του ενα Μ3 Ε92 ακολουθουσε το ρυθμο του. Επειτα απο καποιους γυρους σταματησανε για να συγκρινουν καταναλωσεις. Και το Μ3 ειχε καψει αρκετα... ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!
    Εκτος αυτου ενα αυτοκινητο 1600 κιλων θελει περιπου 20kw για να κινηθει μια ωρα(20kw/h) με μια μεση ταχυτητα στην πολη 25km/h. Αυτο σημαινει οτι ανα 100 χλμ καιει 80kw/h. Δηλαδη 9 ευρω ανα 100χλμ, με χρεωση ημερας και 5 ευρω ανα 100χλμ, με χρεωση ρευματος βραδινη(αναφορα στο κοστος ηλεκτροκινητηρα).Αλλα θα τα καταφερεις μονο με ρευμα? Δεν θα το αναγκασεις να φορτισει στη διαρκεια της ημερας?

    Σε μεικτο κυκλο παντως, οπως και να χει συμφερει σε οικονομια το ντιζελ, γι αυτο και το εχουν προτιμησει οι ταριφες...

  2. #12
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μεικτο κυκλο παντως, οπως και να χει συμφερει σε οικονομια το ντιζελ, γι αυτο και το εχουν προτιμησει οι ταριφες...
    Σε συζητηση παντως που ειχα με καποιον ταξιτζη σχετικα προσφατα, ο οποιος αλλαξε το Passat diesel για ενα Civic Hybrid μου ειπε οτι η καταναλωση του εντος πολης ειναι κατι ψηλα χαμηλοτερη απο το ντιζελ, αν ομως κανει ταξιδι, τοτε το ντιζελ ειναι κατι ψιλα πιο οικονομικο. Στην τελικη του ερχονται μια ή αλλη, με το υβριδικο να ειναι πολυ πιο αθορυβο και ησυχο στην λειτουργια του.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φιλε εγω,ας πουμε, οταν ειμαι Αρτα κανω καθε μερα 200 χλμ. Τι θα μου κανει?
    Την παρασκευη παρουσιαζω την διπλωματικη μου.Μπορεις να ερθεις να παρακολουθησεις την διαλεξη και να δεις την λυση!

  4. #14
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τι ωρα?

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ωρα?
    Κατα τις 10.00

  6. #16
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συζητηση παντως που ειχα με καποιον ταξιτζη σχετικα προσφατα, ο οποιος αλλαξε το Passat diesel για ενα Civic Hybrid μου ειπε οτι η καταναλωση του εντος πολης ειναι κατι ψηλα χαμηλοτερη απο το ντιζελ, αν ομως κανει ταξιδι, τοτε το ντιζελ ειναι κατι ψιλα πιο οικονομικο. Στην τελικη του ερχονται μια ή αλλη, με το υβριδικο να ειναι πολυ πιο αθορυβο και ησυχο στην λειτουργια του.
    Εεεεεεεεε? Πρωτον δε συμβαδιζει με τη θεωρια...
    Δευτερον, ειχες κουβεντα με ενα ταριφα και... ενα χελιδονι δε φερνει την ανοιξη
    Γενικοτερα οταν τους βλεπεις σκληροπυρινικα υπερ του ντιζελ κατι θα ξερουν. Τα εξοδα λειτουργειας αυτοι τα λαμβανουν πολυ σοβαρα υποψιν τους...

    Τριτον ο καθε ανθρωπος, οταν στη ζωη του κανει μια πατατα, κοιτά με καθε τροπο να την υποστηριξει και να την δικαιολογησει ακομα και αν εχει καταλαβει οτι ειναι λαθος... Μεχρι τελευταια στιγμη. Μολις το παρει αποφαση και τη διορθωσει απο την αλλη, σου λεει ποσο βλακας ηταν ποσο αχρηστο ηταν το προηγουμενο μαραφετι του(γινεται και υπερβολικος σχεδον παντα πιανοντας το αλλο ακρο) κλπ...
    Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...

    Καποια στιγμη ειχα πιασει κουβεντα με ενα ταριφα που ειχε ενα toledo βενζινη και μου ελεγε ποσο καλυτερη ειναι η βενζινη απο το πετραιλεο και πως σιγα και τι διαφορα εχει στην καταναλωση και πως ειναι χαζοι ολοι οι αλλοι που παλευουν με το... μαζουτ, οπως ειχε πει χαρακτηριστηκα.
    Συγνωμη τωρα, αλλα κουραφεξαλα! Πολλα ειναι τα καλα της βενζινης εναντι του ντιζελ, αλλα η οικονομια δεν ειναι ενα απο αυτα...
    Τελος μην ξεχασουμε να πουμε οτι ολες οι μηχανες αμα ξεχαρβαλωθουν πινουν τον αμπακο... Αμα το passat ειχε 1.000.000 χιλιομετρα και ειχε γινει ρεταλι, θα εκαιγε τα διπλα απ οτι εκαιγε καινουριο... Οτι αμαξι καινουριο και αν επαιρνε στη θεση του θα ηταν καλυτερα.
    Το βασικο κριτηριο για το αν οντως ηταν καλη επιλογη το prius θα ειναι η επομενη επιλογη του συγκεκριμενου ταξιτζη αγαπητε Ρομπ...

  7. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    GiannisRob (14-10-10)

  8. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε δυο γραμμες θα σας αποδειξω οτι οσο περναει ο καιρος θα χαλαμε ολο και περισσοτερα χρηματα για τα αυτοκινητα.

    Οι εταιρειες που κατασκευαζουν τα αμαξια ειναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, και σκοπο εχουν τη μεγιστοποιηση του κερδους και την αναπτυξη.

    Τα υπολοιπα ειναι απλα λογικα. Αν η bmw φετος βγαζει 100εκατομ ευρω του χρονου θα θελει 120 κλπ κλπ. ΣΙγα μη δωσει στον κοσμο πιο φτηνο αμαξι. Κι αν ειναι αρχικα φτηνο θα το πληρωνει στα σερβις ανταλλακτικα κλπ κλπ.

    Το θεμα εμ τη βενζινη ειναι πονεμενο. Οι πετρελαικες εταιρειες ειναι επισης επιχειρησεις και θελουν να αυξανουν τα κερδη τους. Και το κανουν με καθε τροπο, αφου μπορουν. Πιεζουν με καθε τροπο τις αυτοκινητοβιομηχανιες να παραγουν αμαξια που θα χρησιμοποιουν το πετρελαιο ως μεσο παραγωγης κινησης.

    Η τεχνολογια προφανως υπαρχει. Αλλοι δεν αφηνουν αυτη την τεχνολογια να μπει στην καθημερινοτητα μας γιατι θα χασουν χρηματα. Και γι αυτο λοιπον τα υβριδικα δεν ειναι παντα και τοσο συμφεροντα. Οσα κερδιζεις απο τη βενζινη τα χανεις απο το υψηλοτερο κοστος αγορας και το ρισκο της πολυ νεας τεχνολογιας. Μην κοιτατε που το πρωτο ευρειας παραγωγης το εφτιαξε η toyota. Αν ηταν bmw θα ειχε τα γνωστα προβληματα ρεταρισματος, πολλαπλασιαστων, κολονας τιμονιου κλπ κλπ. To prius ενα πενταλ γκαζιου εβγαλε και βουηξε ο τοπος....

  9. #18
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα τις 10.00
    9.00 με 11.00 εχω μαθημα αλλα μετα θα σου ερθω καρφωτος. που παρουσιαζεις?

    Το πανώ τι θελεις να γραφει?

  10. #19

    Προεπιλογή

    εγω εχω μιλησει με εναν ινδο ταριφα...ειχε οικολογικο ταξι...ποδηλατο! και μου ελεγε οτι δεν τ'αλλαζει με τιποτα! 8λιτρα νερο την ημερα χαλαγε και δυο χουφτες ρυζι

  11. The Following 3 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    ghost-rider (14-10-10), GiannisRob (14-10-10), spar@ (17-10-10)

  12. #20
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω μιλησει με εναν ινδο ταριφα...ειχε οικολογικο ταξι...ποδηλατο! και μου ελεγε οτι δεν τ'αλλαζει με τιποτα! 8λιτρα νερο την ημερα χαλαγε και δυο χουφτες ρυζι
    Ναι αλλα ετσι κουραζεσαι... Κοιτα, παιρνεις ενα καρο με ενα μουλαρι, το αφηνεις να ξεδιψα στα συντριβανια, το αφηνεις να μασουλησει και την αυλη του γειτονα και την εχεις βγαλει κυριλε...
    Αρκει να μην κανει και ο γειτονας σου το ιδιο

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP