Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 51

Θέμα: Υγραεριοκίνηση Χ5

  1. #11
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ + ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    778
    Thanked
    287
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tamtamcafe Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως δεν εχουμε σκεφτει το οτι θα βρισκεται η μπαταρια κατω απο την δεξαμενη υγραεριου δεν ειναι τοσο προβλημα το βαλε βγαλε που οπως και να το δεις ειναι προβλημα, αλλα το οτι ειναι καπως επικινδυνο απο πιθανον καποιο σπινθηρα απο οποιονδηποτε λογο?

    λεω εγω τωρα.....

    Δημητρη θα πρεπει να ειναι αδεια για να γινει αυτο...παντως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να γινεται τετοια δουλεια απο τον καθενα....

    εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα εγω εννοουσα να το παει εκει που θα γινει η εγκατασταση..οποτε 1 ωρα το λιγοτερο ταλαιπωρια!

  2. The Following User Says Thank You to E46 POWER For This Useful Post:

    Γιάννης (14-10-10)

  3. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E46 POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπυρο αν γινει κατι τετοιο απο ποιο φλοτερ θα παιρνει μετρηση για τον εσωτερικο διακοπτη? εχεις δει καμια παρομοια κατασκευη γιατι οταν ρωτησα μου ειπαν δεν γινεται.
    Θοδωρη η ποσότητα του υγραεριου υπολογίζεται μέσω μιας πολυβαλβιδας που βάζουν στην φιαλη . Αυτή μετράει πίεση . Έτσι επιτυγχάνεται και η πληρότητα του 80% μαξ. Άρα αν τις βάλεις σε σειρά θα έχεις πάλι σωστή ένδειξη αφού η πίεση θα τείνει πάντα να εξισορροπηθει από την αρχή των συγκινονουντων δοχείων !

  4. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (12-10-10)

  5. #13
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ + ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    778
    Thanked
    287
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θοδωρη η ποσότητα του υγραεριου υπολογίζεται μέσω μιας πολυβαλβιδας που βάζουν στην φιαλη . Αυτή μετράει πίεση . Έτσι επιτυγχάνεται και η πληρότητα του 80% μαξ. Άρα αν τις βάλεις σε σειρά θα έχεις πάλι σωστή ένδειξη αφού η πίεση θα τείνει πάντα να εξισορροπηθει από την αρχή των συγκινονουντων δοχείων !
    οκ μεχρι εδω το καταλαβα πως παιζει..τωρα το θεμα ειναι που θα ενωσεις την μια με την αλλη..θα κανεις τ στην βαλβιδα πληρωσης?

  6. The Following User Says Thank You to E46 POWER For This Useful Post:

    m-power_01 (13-10-10)

  7. #14
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατι πηρε το αυτι μου οτι η συμφωνια που κρατουσε την τιμη του υγραεριου χαμηλα, εξαρτουσαι την τιμη αυτη(υγραεριου) με βαση την τιμη του πετρελαιου θερμανσης. Τωρα που ακριβαινει το πετρελαιο θερμανσης λογικα θα ανεβει και το υγραεριο-φυσικο αεριο σε επιπεδα που δεν θα καθιστουν συμφερουσα την μετατροπη. Οσοι ενδιαφερεστε καλο θα ηταν να το ψαξετε διεξοδικα.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    beliris (13-10-10), m-power_01 (13-10-10)

  9. #15
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ + ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    778
    Thanked
    287
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ακομη και να γινει αυτο δεν θα ειναι ενα 20% πιο κατω? φυσικα μετα θα κανεις αποσβεση στα 2 χρονια...

  10. #16
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    76
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αγαπητοι φιλοι, αναρωτηθηκε κανεις τι θα γινει με το software του εγκεφαλου, το οποιο θα αναγνωρισει αμεσως τις διαφορες (το γκαζι ειναι στεγνο δεν λιπαινει, ο κινητηρας ανεβαζει θερμοκρασιες, αλλαζει το αβανς, υπερθερμαινονται οι καταλυτες, ...) και θα εχει διαρκως check engine*** ?
    Οι εκεφαλοι των bmw το γκαζι δεν το δουλευουν, ετσι χοντρικα για να το καταλαβαινουμε, κι αν παρα τον κανονα βρεθει καποιος με διαφορες παρεμβασεις-παρεμβολες να το κανει να δουλεψει, παλι θα αναβει check engine* και η διαρκεια ζωης του κινητηρα θα μειωθει δραματικα.
    Το x5 4,4 καλιτερα να κανει εναν σωστο επαναπρογραματισμο eco-tuning.
    (προγραμματισμο οικονομιας-οικολογιας)

  11. #17
    Εγγραφή
    11-03-10
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    422
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω πάντως με το δικό μου σώθηκα! Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά εδώ στο Ελλάντα με την τιμή του LPG... Βουλγαρία πάντως το βάζω με 50 λεπτά περίπου...
    Check engine μου άναψε στην αρχή αλλά για άσχετους λόγους οι οποίοι διορθώθηκαν έπειτα απο επέμβαση ΣΩΣΤΟΥ μάστορα που ήξερε τι έκανε. Έχω γράψει σχεδόν 10000km με το LPG και μεχρι τώρα όλα καλά. Αν έχει μειωθεί η διάρκεια ζωής του κινητήρα μου (Μ43) και μάλιστα δραματικά, αυτό δεν το ξέρω... Ο χρόνος θα το δείξει! Αλλά και αυτό να γίνει θα έχω μια καλή αφορμή να αρχίσω να ψάχνομαι και εγώ για καμιά μετατροπούλα....
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω Μ5....

  12. The Following 3 Users Say Thank You to zgouriazmenos For This Useful Post:

    GIWRGOSPR (21-12-10), katsaraios (13-10-10), m-power_01 (13-10-10)

  13. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοι φιλοι, αναρωτηθηκε κανεις τι θα γινει με το software του εγκεφαλου, το οποιο θα αναγνωρισει αμεσως τις διαφορες (το γκαζι ειναι στεγνο δεν λιπαινει, ο κινητηρας ανεβαζει θερμοκρασιες, αλλαζει το αβανς, υπερθερμαινονται οι καταλυτες, ...) και θα εχει διαρκως check engine*** ?
    Οι εκεφαλοι των bmw το γκαζι δεν το δουλευουν, ετσι χοντρικα για να το καταλαβαινουμε, κι αν παρα τον κανονα βρεθει καποιος με διαφορες παρεμβασεις-παρεμβολες να το κανει να δουλεψει, παλι θα αναβει check engine* και η διαρκεια ζωης του κινητηρα θα μειωθει δραματικα.
    Το x5 4,4 καλιτερα να κανει εναν σωστο επαναπρογραματισμο eco-tuning.
    (προγραμματισμο οικονομιας-οικολογιας)
    Όσο για το στεγνό Γκάζι και η αμόλυβδη είναι στεγνή ! Το πρόβλημα λοιπόν με την λιπανση των βαλβιδων ήταν παλιά στα μη καταλυτικά μετά το 90 διορθωθηκε (πολλές εταιρίες άλλαξαν παρτ Ναμπερ σε βαλβίδες εξαγωγής γιατί καίγονταν από την απουσία μολύβδου )
    το υγραεριο επίσης εξομοιωνει σε μεγάλο βαθμό την καύση της βενζίνης ! Αυτό που λες για το αβανς είναι εν μέρει σωστό ... Τι θέλω να πω... Λύνεται και χωρίς επαναπρογραμματισμο , αν λυθεί δεν έχεις θερμοκρασίες ούτε καμένες βαλβίδες . Το πως λυνεται ειναι αυτό που κάνει τον μάστορα ...γιατί είπαμε οι περισσότεροι είναι βενζιναδες , λαστιχαδες , μαντραδες κλπ άριστα καταρτισμενοι !
    Πάντως από όσο έχω δει στην Γερμανία ακόμα και στο mobile.de έχει αρκετά BMW LPG με πολλά χιλιόμετρα ... Για ναμην μιλήσω για Ιταλία και Βουλγαρία ή Κίνα ! Όπως επίσης ο δικός μας yannisv μας είχε πει για το BMW LPG που είχε κατα την παραμονή του στην Αγγλία

  14. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (13-10-10)

  15. #19
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    76
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με το πετρογκαζ ανεβαινει και την καταναλωση σε λιτρα!
    μην μας διαφευγει αυτο...
    εχουμε μερικα αυτοκινητα στην εταιρεια (4) με διαφορα συστηματα αεριου προς παρακολουθηση.
    Η αναλογια κοστους εγκαταστασης/ προβληματων τροφοδοσιας/ οικονομιας/ ειναι φαυλος κυκλος.

    εδω σας παρουσιαζω επαναπρογραμματισμενο Ε60 Μ54 που απο 12-18λιτ/100 εχει βελτιωθει να αποδιδει 30ιππους παραπανω, και να καταναλωνει απο 7 ! εως και 10λιτ/100.
    Με αυτο το αυτοκινητο κανω Bochum-Αθηνα-Bochum με 4 ρεζερβουαρ.
    (Κανονικο bmw e60 ρεζερβουαρ, οχι μαιμουδεμενo).

    Στη φωτο βλεπετε οτι εχω 'κλειδωμενον' τον αυτοματο πιλοτο (απο την ασπρη κουκιδα, πανω απο την μυτη της βελονας ταχυτητας), βλεπετε τις στροφες κινητηρα με 6η, βλεπετε και με ποσα ταξιδευω, με 32* βαθμους ζεστη.
    Βλεπετε οτι εκεινη την στιγμη εχω μισο ρεζερβουαρ και οτι εχω ακομα υπολοιπο 464χλμ.
    Αρα κανω 930χλμ στο ρεζερβουαρ (ταξιδι).
    Και αυτη ειναι μια των περιπτωσεων.
    Τον χειμωνα Autobahn κανω με 1 ρεζερβουαρ εως και 1250 χλμ.
    οποτε προς τι το πετρογκαζ? Φορτωμα απο περιεργα σωληνακια, πνευμονες, και ατσαλινες φιαλες τοσου βαρους για ποιον λογο???
    Attached Images Attached Images

  16. #20

    Προεπιλογή

    Η παραπάνω κατανάλωση είναι περίπου 20 % και πιο κάτω !
    Άρα εκεί που εκαιγες 15 λίτρα άρα 22¤ τώρα θα καις 18 λίτρα άρα 11.7 ¤ .
    Συμφωνα με τις καταναλωσεις που λες ακόμα και 10 λίτρα να καψεις θες 15¤ ...
    Επίσης δεν μας είπες κόστος βελτίωσης

  17. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (13-10-10), spar@ (17-10-10)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP