Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 42

Θέμα: νεα σειρα 1!!!!

  1. #31
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    ωραια..αρα να πληρωνουμε 600ευρω τελη για 120 και οχι 240?
    η τουρμπινα θελει αλλαγμα στις 100-120χιλ χιλομετρα...και θα κανει κανα 1000αρικο...πολλα ειναι???????????????
    ναι βενζινη θα καιει παραπανω απο ατμοσφαιρα...αλλα θα χεις επιδοσεις...και πιστευω οτι οποιος εχει επιδοσεις λεει χαλαλι σε μια λιγο τσιμπημενη καταναλωση..
    και στο κατω κατω οπως πανε τα πραγματα..σε 2 χρονια το αμαξι θα κανει ευκολα 20χιλ....αν παρουσιαστει τωρα πχ...ειναι παρα πολλα λεφτα???για ενα αμαξι πισωκινητο με 180hp??που προφανως με προγραμμα θα πηγαινει 200!!
    για τους μερακληδες 180hp πισωκινητα ειναι μια χαρα...βαζεις και ενα μπλοκε και εισαι αρχοντας και ας ζυγιζει 1300 κιλα...

    υγ..εχω τουρμπατο αμαξι και δεν ζηταει το καημενο τιποτα..και δεν κοστιζει και πολλα παραπανω..να το συντηρησεις..οταν θες αλογα θα πρεπει να πληρωνεις κιολας εστω και λιγο παραπανω..τσαμπα αλογα δεν υπαρχουν!

  2. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τι να σου πω Νίκο δε ξέρω, εγώ μέσα σε 3 χρόνια άλλαξα μία φορά τουρμπίνα (απλή όχι ρουλεμανατη) με κόστος 1300 χωρίς αποδείξεις μάλιστα. Μία φορά wastegate με κόστος 660 πάλι χωρίς απόδειξη και κάτι άλλα ψιλά (σωληνάκια, τσιμουχάκια, πολλαπλή.. κ λοιπά).

    Υπόψη ότι δούλευα εξαιρετικά χαμηλά, 0,34 - 0,5 μαξ. και οι εργασίες γινόντουσαν από εξουσιοδοτημένο επισκευαστή όπου και προμήθευαν το κιτ της μετατροπής.

    Τέλος η γκάρετ δίνει ζωή 50-60.000 Km. (κάνω ή μάλλον έκανα για χρόνια μ.ο 40.000 τον χρόνο..)

    Με άλλα λόγια επειδή έχω τρομάξει και έχω πάθει Προσωπικά ο Ίδιος Πλάκα και δε το Πιστεύω, με τουρμπίνα, όσο και αν την υποστηρίζω, δεν ξαναμπλέκω._

    Εδώ θα είμαστε κ θα τα δούμε.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #33
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    βρε ptboul..εσυ μου μιλας για μετατροπη σε ατμοσφαιρικο κινητηρα...να βαλεις turbo..τι σχεση εχει με μαμα turbato μοτερ με σφυρηλατα σωθικα και μαντεμενιο μποκ φτιαγμενο απο την εταιρια την ιδια...με ανοχες σωστες με το καθε μαστρομητσο βελτιωτη που σου λεει ελα να στο κανω εγω πυραυλο!!!

    εμενα το Α3 μου ουτε turbina ζητησε,ουτε λαδια καιει και δουλευει εδω και 70.000 χιλ 1.3bar over..απο 0.6 over!και δεν ειμαι νορμαλ οδηγος..το παταω το αμαξι..δεν το λυπαμαι..

  4. #34
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για αυτό έδωσα έμφαση στην πίεση που δούλευα καθώς και στο συνεργείο που έκανε την μετατροπή.

    Anyway και πάλι έχω παραδείγματα από πρώτο χέρι ιδιοκτητών Vag και άουντι με σοβαρά προβλήματα και δυσθεώρητα ποσά στα συνεργεία (που αφορούσαν σε κομπρέσσορες).

    Επαναλαμβάνω ότι είναι προσωπική εκτίμηση πάντα που έχω διαμορφώσει και δύσκολα αναστρέψιμη..

    ps: για να μην βγω και εκτός θέματος, μακάρι να βγουν το μοτεράκια και να μη βγάζουν κανένα θέμα και ας είναι κ τιμολογημένα στα επίπεδα της 116.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ptboul : 02-02-11 στις 13:14
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    nik200 (02-02-11)

  6. #35
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι χαίρονται για "φτηνά" BMW....
    δηλαδη δεν θα επρεπε να χαιρομαι που επιτελους βγαζει σωστους κινητηρες για το αμαξωμα η bmw...εστω και τουρμπο..δηλαδη να παιρνεις το αναιμικο 116 και να σε περνανε τα παντα σχεδον ηταν σωστο????και πες οτι δεν σε νοιαζει αν σε περνανε..τι ενεργητικη ασφαλεια εχει ενα αμαξι πισωκινητο underpowered????που θα βγαζει μουτρα λογω ελειψης δυναμης οταν πας να το πατησεις, οσο και καλοστημενο να ειναι...αυτα ειναι ημιμετρα και αν η λυση ειναι το turbo so be it..δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να παρουν κυβικα..και ναι η χρυση τομη θα ηταν 3λτ ατμοσφαιρα..αλλα ποσοι μπορουν να το αποκτησουν????????

    υγ..γιατι το tsi ξεπουλησε και εκλαιγαν αυτοι με τα 1.6λτ-2λτ ατμοσφαρικα golf???το ιδιο ακριβως θα γινει και εδω...

  7. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    Nick bmwlover (31-03-11)

  8. #36
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό έδωσα έμφαση στην πίεση που δούλευα καθώς και στο συνεργείο που έκανε την μετατροπή.

    Anyway και πάλι έχω παραδείγματα από πρώτο χέρι ιδιοκτητών Vag και άουντι με σοβαρά προβλήματα και δυσθεώρητα ποσά στα συνεργεία (που αφορούσαν σε κομπρέσσορες).

    Επαναλαμβάνω ότι είναι προσωπική εκτίμηση πάντα που έχω διαμορφώσει και δύσκολα αναστρέψιμη..

    ps: για να μην βγω και εκτός θέματος, μακάρι να βγουν το μοτεράκια και να μη βγάζουν κανένα θέμα και ας είναι κ τιμολογημένα στα επίπεδα της 116.
    προς θεου κουβεντα κανουμε και ο καθενας λεει την αποψη του και ειναι σεβαστη τουλαχιστον...

  9. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    Ptboul (02-02-11)

  10. #37
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εγω ξερω φιλο με gti mk4 και εχει κανει 250,000 με την ιδια τουρμπινα και τωρα την εκανε σερβις δεν την πεταξε αντεχει ακομη και το πηγενει ορια και εδω και 100κ χλμ εχει ανεβασμενη πιεση στο 1.
    Τωρα αν μπορεσουν και βγαλουν και 318ι με το 1,6 μοτερ θα ηταν ονειρο.
    Δλδ γιατι οπελ και λιποι εχουν 1,6 τουρμπατα μοτερ και δεν μπορει να το κανει η Bmw . Και οπως προανεφεραι ο φιλος πριν δεν εχουν ολοι την ευχερεια να πληρωνουν 3λιτρο αλλιως και εγω ενοειται οτι θελω με τα χιλια straight six και οχι καποιο τουρμπατο που αρχιζει και vagizi.

  11. The Following User Says Thank You to dblade For This Useful Post:

    nik200 (02-02-11)

  12. #38
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη δεν θα επρεπε να χαιρομαι που επιτελους βγαζει σωστους κινητηρες για το αμαξωμα η bmw...εστω και τουρμπο..δηλαδη να παιρνεις το αναιμικο 116 και να σε περνανε τα παντα σχεδον ηταν σωστο????και πες οτι δεν σε νοιαζει αν σε περνανε..τι ενεργητικη ασφαλεια εχει ενα αμαξι πισωκινητο underpowered????που θα βγαζει μουτρα λογω ελειψης δυναμης οταν πας να το πατησεις, οσο και καλοστημενο να ειναι...αυτα ειναι ημιμετρα και αν η λυση ειναι το turbo so be it..δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να παρουν κυβικα..και ναι η χρυση τομη θα ηταν 3λτ ατμοσφαιρα..αλλα ποσοι μπορουν να το αποκτησουν????????

    υγ..γιατι το tsi ξεπουλησε και εκλαιγαν αυτοι με τα 1.6λτ-2λτ ατμοσφαρικα golf???το ιδιο ακριβως θα γινει και εδω...
    Δεν είπα αυτό, είπα ότι BMW & φτηνό όπως ανέφερες πιο πάνω δεν συμβαδίζει
    Δεν υπάρχει περίπτωση 1600άρι turbo BMW να έχει κάτω από 30Κ
    Και επίσης στην Ελλάδα του μνημονίου, την περίοδο αυτή μάλιστα που η αγορά ειναι -65% κάτω και δεν αγοράζεις ούτε smart, δύσκολα θα κάνει καριέρα, όχι μόνο το turbo BMW αλλά και οτιδήποτε άλλο!

  13. The Following 3 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    Nick bmwlover (02-02-11), nik200 (02-02-11), oldcarskickass (02-02-11)

  14. #39
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7249
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα αυτό, είπα ότι BMW & φτηνό όπως ανέφερες πιο πάνω δεν συμβαδίζει
    Δεν υπάρχει περίπτωση 1600άρι turbo BMW να έχει κάτω από 30Κ
    Και επίσης στην Ελλάδα του μνημονίου, την περίοδο αυτή μάλιστα που η αγορά ειναι -65% κάτω και δεν αγοράζεις ούτε smart, δύσκολα θα κάνει καριέρα, όχι μόνο το turbo BMW αλλά και οτιδήποτε άλλο!
    συμφωνοι...μεταχειρα ομως το αμαξακι μετα απο 2 χρονια θα κανει κανα 20αρικο και με 50χιλ χιλιομετρα στο κοντερ...εκει με λιγο ζορισμα το παιρνεις!(τι αλλο παιρνεις σε αυτα τα λεφτα με ποιοτητα bmw και αλογα???)
    και στο κατω κατω η bmw εχει το κοινο της...που ζηταει αλογα, στησιμο και πικαντικη συμπεριφορα..αν αυτα μπορει να στα δωσει απο τα πιο βασικα της μοντελα, θα γινουν αναρπαστα...
    σκεφτειτε τωρα να χεις 20-25 κιλα ροπης απο το turbato μοτερακι (απο τις 2000-2500rpm) και πισω κινηση..με ενα μπλοκε θα επιστρεψουμε στην εποχη της 2002 και ας ειναι βαρυ το αμαξι, και ας ακουγομαι βλασφημος που κανω τετοιο παραλληλισμο!!!εγω προσωπικα τετοια αυτοκινητα γουσταρω...αυτοκινητα που σου κανουν τα κεφια και δεν κοστιζουν εκατομυρια!

  15. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    ClatanosZ4 (02-02-11), halkida116mpack (03-02-11), Nick bmwlover (02-02-11)

  16. #40
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή


Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP