Σελίδα 37 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 273536373839 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 361 έως 370 από 383

Θέμα: Τέλη Κυκλοφορίας 2011

  1. #361
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPOWER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεψου ομως οτι αν χρεοκοπήσουμε καποιοι συνανθρωποι μας δεν θα παρουν συνταξη για μεγαλο χρονικο διαστημα οποτε καλυτερα να πληρωσουμε τα τελη κυκλοφοριας παρα να δουμε γεροντακια να πεθαινουν χωρις φαρμακα..
    Αγαπητέ μου...

    ...αν ήταν έτσι όπως τα λες κι αν υπολογίσεις το ΦΠΑ που έχω πληρώσει φέτος, τον φόρο εισοδήματος, την έκτακτη εισφορά, το ΕΤΑΚ, τις περαιώσεις, τα τέλη κυκλοφορίας και τα πρόστιμα για πολεδομικές παραβάσεις, τότε μερικές δεκάδες απ' αυτά τα γεροντάκια -τα οποία πήγαιναν κάθε εβδομάδα στα δημοτικά ιατρεία και τους έγραφε ο γιατρός φάρμακα αβέρτα για να έχουν καβάντζα μια ολόκληρη φαρμακαποθήκη στο μπαούλο τους- θα 'πρεπε να πίνουν χαμομηλάκι στο όνομά μου, να τρώνε με χρυσές οδοντοστοιχίες και να 'χουν στήσει μαρμάρινες προτομές μου με υποσημείωση 'Μέγας Ευεργέτης' γραμμένη με χρυσά γράμματα έξω από κάθε ΚΑΠΗ της χώρας.

    Αλλού πάνε τα λεφτά και το ξέρουμε όλοι. Το 1/3 των Ελλήνων ζουν με λιγότερα από 470 ευρώ μηνιαίως, ενώ 1 στα 5 παιδιά στη χώρα μας ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας. Συγκινητικές δηλώσεις λοιπόν τύπου "Δεν έχουμε πουλήσει την ψυχή μας, αυτή ανήκει στην κοινωνία", "Ή θα γράψουμε ιστορία, ή η Ιστορία θα μας ξεγράψει" και "Θέλουμε να μπορούμε να κοιτάμε τους πολίτες στα μάτια" είναι για σενάριο σαπουνόπερας του Φώσκολου και μάλιστα γραμμένο σε χαρτί τουαλέτας. Την ίδια ώρα, εκείνος o 'large' που δάνειζε στον Ανδρέα 500 εκ. δραχμές για να χτίσει τη ροζ βίλλα μιλάει σήμερα για καβούρια στην τσέπη ορισμένων. Ωρε που πάμε ρε, που πάμε...

  2. The Following 3 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    oldcarskickass (20-12-10), paganis (23-12-10), pilot (20-12-10)

  3. #362
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου...

    ...αν ήταν έτσι όπως τα λες κι αν υπολογίσεις το ΦΠΑ που έχω πληρώσει φέτος, τον φόρο εισοδήματος, την έκτακτη εισφορά, το ΕΤΑΚ, τις περαιώσεις, τα τέλη κυκλοφορίας και τα πρόστιμα για πολεδομικές παραβάσεις, τότε μερικές δεκάδες απ' αυτά τα γεροντάκια -τα οποία πήγαιναν κάθε εβδομάδα στα δημοτικά ιατρεία και τους έγραφε ο γιατρός φάρμακα αβέρτα για να έχουν καβάντζα μια ολόκληρη φαρμακαποθήκη στο μπαούλο τους- θα 'πρεπε να πίνουν χαμομηλάκι στο όνομά μου, να τρώνε με χρυσές οδοντοστοιχίες και να 'χουν στήσει μαρμάρινες προτομές μου με υποσημείωση 'Μέγας Ευεργέτης' γραμμένη με χρυσά γράμματα έξω από κάθε ΚΑΠΗ της χώρας.

    Αλλού πάνε τα λεφτά και το ξέρουμε όλοι. Το 1/3 των Ελλήνων ζουν με λιγότερα από 470 ευρώ μηνιαίως, ενώ 1 στα 5 παιδιά στη χώρα μας ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας. Συγκινητικές δηλώσεις λοιπόν τύπου "Δεν έχουμε πουλήσει την ψυχή μας, αυτή ανήκει στην κοινωνία", "Ή θα γράψουμε ιστορία, ή η Ιστορία θα μας ξεγράψει" και "Θέλουμε να μπορούμε να κοιτάμε τους πολίτες στα μάτια" είναι για σενάριο σαπουνόπερας του Φώσκολου και μάλιστα γραμμένο σε χαρτί τουαλέτας. Την ίδια ώρα, εκείνος o 'large' που δάνειζε στον Ανδρέα 500 εκ. δραχμές για να χτίσει τη ροζ βίλλα μιλάει σήμερα για καβούρια στην τσέπη ορισμένων. Ωρε που πάμε ρε, που πάμε...


    νομιζω ο παπουλιας τον ειχε δανισει 350.

  4. #363
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου...

    ...αν ήταν έτσι όπως τα λες κι αν υπολογίσεις το ΦΠΑ που έχω πληρώσει φέτος, τον φόρο εισοδήματος, την έκτακτη εισφορά, το ΕΤΑΚ, τις περαιώσεις, τα τέλη κυκλοφορίας και τα πρόστιμα για πολεδομικές παραβάσεις, τότε μερικές δεκάδες απ' αυτά τα γεροντάκια -τα οποία πήγαιναν κάθε εβδομάδα στα δημοτικά ιατρεία και τους έγραφε ο γιατρός φάρμακα αβέρτα για να έχουν καβάντζα μια ολόκληρη φαρμακαποθήκη στο μπαούλο τους- θα 'πρεπε να πίνουν χαμομηλάκι στο όνομά μου, να τρώνε με χρυσές οδοντοστοιχίες και να 'χουν στήσει μαρμάρινες προτομές μου με υποσημείωση 'Μέγας Ευεργέτης' γραμμένη με χρυσά γράμματα έξω από κάθε ΚΑΠΗ της χώρας.

    Φανταζομαι βέβαια ότι κάνεις χιούμορ !
    Γιατί μη μου πείς ότι πιστεύεις, πως το Εθνικό Σύστημα Υγείας έπεσε έξω, επειδή τα γεροντάκια πήρανε 3 κουτιά φαρμακα επιπλέον !!!
    Θα μπορούσα να σου αναφέρω δεκάδες λόγους (προμήθειες γιατρών για πλαστές συνταγογραφησεις, εξετάσεις που ποτέ δεν έγιναν,αγορές μηχανημάτων και πτέρυγες νοσοκομείων που ποτέ δεν δούλεψαν κλπ) αλλά ήδη είμαστε of topic.
    Τώρα όσο αφορά τις φορολογικές υποχρεώσεις μας, (με εξαίρεση τον ΦΠΑ που τον είσπράξαμε απο τρίτους για να τον αποδόσουμε στο κράτος και τις όποιες παραβάσεις που δεν θα πληρώναμε αν είχαμε βγάλει άδεια) καλώς να πληρώνονται, εφ'όσον αυτές προκύπτουν απο βεβαιωμένα εισοδήματα μας.
    Το πρόβλημα είναι με όσους δυστυχώς φοροδιαφεύγουν και αυτοί είναι πολλοί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samaro : 20-12-10 στις 18:45

  5. #364
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου...

    ...αν ήταν έτσι όπως τα λες κι αν υπολογίσεις το ΦΠΑ που έχω πληρώσει φέτος, τον φόρο εισοδήματος, την έκτακτη εισφορά, το ΕΤΑΚ, τις περαιώσεις, τα τέλη κυκλοφορίας και τα πρόστιμα για πολεδομικές παραβάσεις, τότε μερικές δεκάδες απ' αυτά τα γεροντάκια -τα οποία πήγαιναν κάθε εβδομάδα στα δημοτικά ιατρεία και τους έγραφε ο γιατρός φάρμακα αβέρτα για να έχουν καβάντζα μια ολόκληρη φαρμακαποθήκη στο μπαούλο τους- θα 'πρεπε να πίνουν χαμομηλάκι στο όνομά μου, να τρώνε με χρυσές οδοντοστοιχίες και να 'χουν στήσει μαρμάρινες προτομές μου με υποσημείωση 'Μέγας Ευεργέτης' γραμμένη με χρυσά γράμματα έξω από κάθε ΚΑΠΗ της χώρας.

    Αλλού πάνε τα λεφτά και το ξέρουμε όλοι. Το 1/3 των Ελλήνων ζουν με λιγότερα από 470 ευρώ μηνιαίως, ενώ 1 στα 5 παιδιά στη χώρα μας ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας. Συγκινητικές δηλώσεις λοιπόν τύπου "Δεν έχουμε πουλήσει την ψυχή μας, αυτή ανήκει στην κοινωνία", "Ή θα γράψουμε ιστορία, ή η Ιστορία θα μας ξεγράψει" και "Θέλουμε να μπορούμε να κοιτάμε τους πολίτες στα μάτια" είναι για σενάριο σαπουνόπερας του Φώσκολου και μάλιστα γραμμένο σε χαρτί τουαλέτας. Την ίδια ώρα, εκείνος o 'large' που δάνειζε στον Ανδρέα 500 εκ. δραχμές για να χτίσει τη ροζ βίλλα μιλάει σήμερα για καβούρια στην τσέπη ορισμένων. Ωρε που πάμε ρε, που πάμε...


    Nαι φιλε μου..Καταλαβα και γνωριζα αρκετα πραγματα!

    Το θεμα ειναι οτι εγω απαντησα στο φιλο Nick60 που ειπε οτι καλυτερα να χρεοκοπησουμε γιατι ετσι θα αποφευγαμε τα τελη κυκλοφοριας...Με αυτο το σκεπτικο ειπα για καποια γεροντακια που θα μεινουν χωρις συνταξη αλλα προφανως δεν διαβασες τα προηγουμενα ποστ..anyway.

    Παντως ηρωες για να σωσουν τον τοπο μας δεν υπαρχουν πια η μαλλον δεν ΒΓΑΙΝΟΥΝ πια οποτε και δεν γραφουμε καμια απολυτος Ιστορια.

  6. #365
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να επιστρεψουμε και στο θεμα του νηματος...
    Τα τελη κυκλοφοριας ειναι αδικα εχουν στοχοποιησει συγκεκριμενη κατηγορια κατοχων κυβικων, αυθαιρετα και χωρις καμια λογικη θεωρουν τα διλιτρα ειδος πολυτελειας και ενδειξη πλουτου.
    Αλλα τι περιμενει κανεις σε μια χωρα που η διαφορα μιας μερας εχει διαφορα στον υπολογισμο των τελων (30/10/10 με 1/11/10).
    Αφου εκαναν τον απολογισμο και ειδαν οτι τα λογιστικα συμπερασματα τα περσινα ηταν χειροτερα απο αυτα που ηλπιζαν( καταθεση πινακιδων),φετος απεσυραν το προστιμο για τα παλια ρυπογονα αυτοκινητα, το 2011 δεν θα ρυπαινουν αυτα...
    Ετσι τι θα κανει ο φουκαρας θα το κρατησει το αμαξι μιας και καινουργιο...ειδικα αυτη την εποχη ειναι λιγοι αυτοι που (μπορουν)θα αγορασουν.
    Τεσπα η "αποαυτοκινητοποιηση" εχει ξεκινησει και ειναι μερος του γενικοτερου σχεδιου(εξοντωσης).
    Οποιος μπορει θα κατεχει,και θα χρησιμοποιει,γιατι και η χρηση ειναι σχεδον απαγορευτικη.
    Ισως αν ειχαμε αυτοκινητιστικες λεσχες σοβαρες να μπορουσαμε κατι να κανουμε,τωρα περαν απο το να γκρινιαζουμε σε καποιο ιστοχωρο ή παρεα,το μονο που θα συμβει ειναι να τα "ακουμπησουμε".
    Καποιοι θα αποσυρουν(καταθεση πινακιδων) τα οχηματα τους... υπολογισμενο το εχει και αυτο(το κρατος),για να μη πω οτι το θελει κιολας!!!
    Κανεις αλλος δεν μας φταιει παρα μονο το κρατος αυτο που θεωρει τον πολιτη του πλουσιο,κλεφτη,φοροφυγα,τε πελη,λαμογιο... αλλα πανω απο ολα κοροιδο!!!

  7. #366
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τα πληρωσα σημερα και για τα 2 αυτοκινητα 600 και 240 αντιστοιχα.ενιωσα εξαπατημενος να το πω?θυμα να το πω?του χρονου θα μας τα παραδιδουν και σε κουτια κοσμηματων.

  8. #367
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φανταζομαι βέβαια ότι κάνεις χιούμορ !
    Γιατί μη μου πείς ότι πιστεύεις, πως το Εθνικό Σύστημα Υγείας έπεσε έξω, επειδή τα γεροντάκια πήρανε 3 κουτιά φαρμακα επιπλέον !!!
    Θα μπορούσα να σου αναφέρω δεκάδες λόγους (προμήθειες γιατρών για πλαστές συνταγογραφησεις, εξετάσεις που ποτέ δεν έγιναν,αγορές μηχανημάτων και πτέρυγες νοσοκομείων που ποτέ δεν δούλεψαν κλπ) αλλά ήδη είμαστε of topic.
    Τώρα όσο αφορά τις φορολογικές υποχρεώσεις μας, (με εξαίρεση τον ΦΠΑ που τον είσπράξαμε απο τρίτους για να τον αποδόσουμε στο κράτος και τις όποιες παραβάσεις που δεν θα πληρώναμε αν είχαμε βγάλει άδεια) καλώς να πληρώνονται, εφ'όσον αυτές προκύπτουν απο βεβαιωμένα εισοδήματα μας.
    Το πρόβλημα είναι με όσους δυστυχώς φοροδιαφεύγουν και αυτοί είναι πολλοί.
    Αυτό που λέω είναι ότι τα χρήματα που πληρώνουμε σε τέλη, σε απόδοση ΦΠΑ κλπ δεν πηγαίνουν σε πρόνοια, παιδεία, ανάπτυξη. Πάνε σε τοκοχρεωλύσια. Ζούμε και δουλεύουμε για να αποπληρώνουμε δάνεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 20-12-10 στις 19:38

  9. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    paganis (23-12-10), Samaro (20-12-10)

  10. #368
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPOWER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι οτι εγω απαντησα στο φιλο Nick60 που ειπε οτι καλυτερα να χρεοκοπησουμε γιατι ετσι θα αποφευγαμε τα τελη κυκλοφοριας... Με αυτο το σκεπτικο ειπα για καποια γεροντακια που θα μεινουν χωρις συνταξη..
    Mpower με παρεξήγησες, εγώ είχα γράψει πιο πίσω πως δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε σαν να μη συμβαίνει τίποτα από 210.000 ως 410.000 δρχ για να κυκλοφορήσουμε το αυτοκίνητό μας για 1 χρόνο, σκεπτόμενος ότι είναι πολλά

    και μου απάντησες πως αν είχαμε δραχμή σαν νόμισμα όχι τέλη δεν θα είχαμε να πληρώσουμε αλλά δεν θα είχαμε να φάμε και δεν θα έπαιρναν σύνταξη τα γεροντάκια ..δεν το συνδύασα με τα τέλη κυκλοφορίας, με την γενικότερη ανεξέλεγκτη ακρίβεια και τα παραμύθια περί Ευρώπης το συνδύασα ..που μας θέλει Ευρω-πέους στο δώσε ..και πακιστανούς στο πάρε...

  11. #369
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ok..Ολοι μιλαμε για την καταντια που υπαρχει οποτε εχουμε πολλα κοινα πλεον!

    Δεν τρεχει τιποτα,εξαλου δεν ειμαι ανθωπος που παρεξηγω τουλαχιστον εγω!

  12. #370
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν είχαμε δραχμή πάντως δεν θα τολμούσε ποτέ κανείς να στείλει σήμα τελών των 250.000 δρχ όταν με 700.000δρχ το 2001 έπαιρνες 1600αρι 8ετίας ή 10ετίας.. (οχι BMW οκ)

Σελίδα 37 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 273536373839 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP