Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: ξαφνικα καιει πολυ βενζινη...

  1. #11
    Εγγραφή
    12-02-10
    Περιοχή
    Kατερίνη
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    197
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Λίνα (αν καταλαβαίνω σωστά) και καλωσόρισες,

    Τους τελευταίους μήνες έχει αυξηθεί η τιμή της βενζίνης αντιστρόφως ανάλογα με τα χιλιόμετρα που σου λείπουν. Φαντάζομαι πως το έχεις λάβει υπ' όψιν στις μετρήσεις σου όπου βλέπω ως μοναδικά στοιχεία το ποσό που έβαζες (και εξακολουθείς να βάζεις) και τα χιλιόμετρα που διανύεις κάθε φορά. Αν αντί για 170χλμ με 20 ευρώ τώρα διανύει 120χλμ με το ίδιο ποσό θα το έβλεπα λογικό...

    Απ' ότι καταλαβαίνω δεν λειτουργεί παράξενα το αυτοκίνητο, είναι ατμοσφαιρικό? ή έχει τίποτε προσθήκες turbo κλπ? (αν γνωρίζεις)
    Aκριβώς αυτά τα χιλιόμετρα σου λείπουν!!! μάλλον η Ζ3 δεν έχει πρόβλημα!!!
    Όταν βάζω στη Ζ3 μου 20 ευρώ,δεν συγκινείται ιδιαίτερα ο δείκτης καυσίμου!!!

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου λινα και καλωσηρθες! ΜΑF(Μετρητης Μαζας Αερος)! λεω εγω τωρα....Συχνο προβλημα που επιδρα στην καταναλωση..
    Πολυ σωστα .
    Ο Maf ειναι κατι που εχει ατυπη ημερομηνια ληξης.
    Μετα απο 4 -5 χρονια θελει αλλαγη.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (26-09-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλε μαλλον τιμη της βενζινης ειναι....ετσι μου φαινεται και μενα!!!

  5. #14
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οπως αναφερθηκε...μαφ και αισθητηρας λαμδα...!

  6. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα 20 ευρω βενζινης... σε καθε πρατηριο δυστυχως αντιστοιχουν και σε διαφορετικα λιτρα.
    Πρωτον γιατι η τιμη της βενζινης δεν ειναι ιδια και δευτερον στο ποσο και εαν κλεβει το πρατηριο...
    Γενικως παντως τον υπολογιστη ταξιδιου μη τον εχεις και για το αξιοπιστο οργανο, η γνωμη μου ειναι να μετρησεις με τον χιλιομετρητη,δυο διαφορετικες φορες και παντα με το τεποζιτο γεματο (απο γεμισμα σε γεμισμα,στο πρωτο "κλακ" της αντλιας)απο το ιδιο βενζιναδικο και με ιδια την τιμη της βενζινης.
    Μικρες διακυμανσεις θα υπαρχουν αλλα σιγουρα θα βγαλεις καποια συμπερασματα...

  7. #16
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με 20 ευρω καποτε εβαζες μισο τεποζιτο. Σημερα αν φτασει στο 1/4 εισαι χαρουμενος!! Σε αυτα τα χιλιομετρα παντως, ενας καθαρισμος μπεκ ισως ειναι απαραιτητος και απο πρωτο χερι μπορω να πω οτι επιδρα θετικα στην καταναλωση.

  8. #17
    Εγγραφή
    25-09-10
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους,¨) καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και θα δω τι μπορω να τσεκαρω. Οσον αφορα τον θερμοστατη m-power-01 τον τσεκαρω συνεχεια και δεν πεφτει ποτε κατω απο την μεση, αν ειναι ο χιλιομετρητης....και την εχω πατησει ετσι...θα γινω μελαχρινη χαχαχαχαχ, nino x3 το εχω κανει αυτο που λες, παντα βαζω απο το ιδιο βενζηναδικο και τα λιτρα ειναι πανω-κατω τα ιδια, 13,8 αλλα αλλες φορες κανω 90χλμ αλλες φορες 60 χλμ. αντε βγαλε ακρη τωρα...και παλι σας ευχαριστω, καλημερα ¨)

  9. #18
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιζει μεγαλο ρολο και η διαδρομη που κανεις.αυτα τα 30 χιλιομετρα που αναφερεις μπορει στην ουσια να οφειλονται σε κινηση μεσα στη πολη και οχι με κινηση σε ανοιχτο δρομο.επειδη και εγω εχα παρατηρησει μεγαλες καταναλωσεις ,αλλα οφειλονται μονο στην αυξηση της βενζινης και στον τυπο των μετακινησεων.ενας ελεγχος παντως των παραπανω μονο κακο δεν κανει.το αντιθετο μαλιστα
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  10. #19
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο linaface Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους,¨) καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και θα δω τι μπορω να τσεκαρω. Οσον αφορα τον θερμοστατη m-power-01 τον τσεκαρω συνεχεια και δεν πεφτει ποτε κατω απο την μεση, αν ειναι ο χιλιομετρητης....και την εχω πατησει ετσι...θα γινω μελαχρινη χαχαχαχαχ, nino x3 το εχω κανει αυτο που λες, παντα βαζω απο το ιδιο βενζηναδικο και τα λιτρα ειναι πανω-κατω τα ιδια, 13,8 αλλα αλλες φορες κανω 90χλμ αλλες φορες 60 χλμ. αντε βγαλε ακρη τωρα...και παλι σας ευχαριστω, καλημερα ¨)
    Λινα καλημερα. να σε ρωτησω κατι? γιατι δεν πας να το μπριζωσεις αφου δεν βγαζεις ακρη? αν και είμαι κατα ένα μεγάλο ποσοστο σίγουρος ότι ειναι ο μετρητης αέρος με αυτα που μας εχεις πει.

  11. #20
    Εγγραφή
    24-06-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    88
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδή διάβασα το εν λόγο θέμα, έχω πρόβλημα με το θερμοστάτη μου...μια πάει μέχρι την μέση μια πιο κάτω. Αυτο επηρεάζει και την κατανάλωση? αν ναι αισθητά?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP