Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: [E46] τριξιμο τεμπελη

  1. #21
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου τριζει κ μενα ο τεμπελης. Τον ψεκαζω μια στο τοσο, η στην εσχατη του σκαω ενα μπουνιδι και ησυχαζει για λιγο. Για σκληροπυρηνικο ψεκασμα που αντεχει παραπανω απο το wd-40 παντως υπαρχει και το γρασσο σε σπρει. Εχω παρατηρησει και το κρακ οταν το παραθυρο του συνοδηγου περνα απο τα μισα της διαδρομης κατεβαινοντας. Παντως αν δεν το σφηνωσω τερμα πανω(σταματησω την ανοδο οταν το τζαμι ακουμπησει το λαστιχο, και δεν το αφησω να σταματησει μονο του) δεν το κανει στο κατεβασμα. Βεβαια οταν οπλισω το συναγερμο μου το σφηνωνει μοναχο του.
    Δυο αλλα πραγματα με ενοχλουν αφανταστα ομως.
    1ον: Το κουρτινακι στη πισω εταζερα. Δεν το βουλωνει για κανενα λογο. Ειτε ανοιχτο ειτε κλειστο.
    2ον: Οταν ανεβαινουν τα χιλιομετρα ακουγεται φυσημα απο τα μπροστινα παραθυρα. Τι κανουμε γι αυτα?
    Υ.Γ. Τσιμουχες καινουριες και καινουρια εταζερα=το αφηνουμε οπως ειναι.
    Ο τεμπέλης και στο δικό μου τρίζει δίνοντας ένα πλαστικό θόρυβο, έχω ρίξει spray σιλικόνης αλλά και wd-40 και δεν πέτυχα τίποτα, ακόμη τρίζει. Έτσι κι αλλιώς το wd-40 προορίζεται για μέταλλα.

    Όσοι λέτε πως με το wd-40 δεν τρίζει ο τεμπέλης σε ποιο σημείο τον ψεκάσατε μήπως και κάτι δεν κάνω σωστά....

    Οι εταζέρες είναι συνήθες να τρίζουν στα 46άρια κουπέ, σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει πως σε μερικούς τρίζουν και μες την εγγύηση αλλά η αντιπροσωπία δεν καταφέρνει συνήθως να λύσει το πρόβλημα. Μία καλή λύση που την έχω δοκιμάσει και στο δικό μου είναι το diy με τα μπαλάκια του tennis. https://forum.e46fanatics.com/showth...ht=Tennis+ball

    Τέλος για το φύσημα από τα παράθυρα απλά πρέπει το τζάμι να εφαρμόζει πιο δυνατά πάνω στο λάστιχο της πόρτας. Αρκεί λοιπόν ένα σφύξιμο στο τζάμι ώστε να μην κρατιέται χαλαρά από την πόρτα. Αυτό ρυθμίζεται βγάζοντας το προστατευτικό πλαστικό φιλέτο της πόρτας και σφίγγοντας το τζάμι με torx e7.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  2. #22
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεμπέλης και στο δικό μου τρίζει δίνοντας ένα πλαστικό θόρυβο, έχω ρίξει spray σιλικόνης αλλά και wd-40 και δεν πέτυχα τίποτα, ακόμη τρίζει. Έτσι κι αλλιώς το wd-40 προορίζεται για μέταλλα.

    Όσοι λέτε πως με το wd-40 δεν τρίζει ο τεμπέλης σε ποιο σημείο τον ψεκάσατε μήπως και κάτι δεν κάνω σωστά....

    Οι εταζέρες είναι συνήθες να τρίζουν στα 46άρια κουπέ, σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει πως σε μερικούς τρίζουν και μες την εγγύηση αλλά η αντιπροσωπία δεν καταφέρνει συνήθως να λύσει το πρόβλημα. Μία καλή λύση που την έχω δοκιμάσει και στο δικό μου είναι το diy με τα μπαλάκια του tennis. https://forum.e46fanatics.com/showth...ht=Tennis+ball

    Τέλος για το φύσημα από τα παράθυρα απλά πρέπει το τζάμι να εφαρμόζει πιο δυνατά πάνω στο λάστιχο της πόρτας. Αρκεί λοιπόν ένα σφύξιμο στο τζάμι ώστε να μην κρατιέται χαλαρά από την πόρτα. Αυτό ρυθμίζεται βγάζοντας το προστατευτικό πλαστικό φιλέτο της πόρτας και σφίγγοντας το τζάμι με torx e7.
    φιλε με το σπρει σιλικονης την πατησες τα τριξιματα θα ειναι μονιμα,ΠΟΤΕ σπρει σιλικονης για τριγμους!!!

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  3. #23
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτο με τα μπαλακια του τεννις δεν το πιασα. Πως γινεται? Δε σκραμπαζω πολλα απο ξενα.
    Εγω εβαλα κατι αποστατες μεταξυ πλατης καθισματος και εταζερας. Μολις κλεισει το καθισμα τη σφηνωνει και βελτιωνεται καπως η κατασταση.

  4. #24
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με τα μπαλακια του τεννις δεν το πιασα. Πως γινεται? Δε σκραμπαζω πολλα απο ξενα.
    Εγω εβαλα κατι αποστατες μεταξυ πλατης καθισματος και εταζερας. Μολις κλεισει το καθισμα τη σφηνωνει και βελτιωνεται καπως η κατασταση.
    Ηλια ειναι απλο! Η εταζερα απο κατω εχει καποιες τρυπες. Μεσα απο αυτες θα περασεις μπαλακια του τενις, τα οποια θα σφηνωσουν αναμεσα στην εταζερα και το μεταλλικο τμημα που ειναι απο κατω (αυτο που εχει τις τρυπες απο τις οποιες περασες τα μπαλακια). Αφου σφηνωσουν, θα αποσβενουν τις ταλαντωσεις και τους κραδασμους της εταζερας, οποτε λογικα θα παψει να τριζει.

    Για να περασουν ευκολα τα μπαλακια απο τις τρυπες, τους κανεις μια τρυπα για να βγει ο αερας που εχουν μεσα

  5. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    ghost-rider (17-09-10)

  6. #25
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια ειναι απλο! Η εταζερα απο κατω εχει καποιες τρυπες. Μεσα απο αυτες θα περασεις μπαλακια του τενις, τα οποια θα σφηνωσουν αναμεσα στην εταζερα και το μεταλλικο τμημα που ειναι απο κατω (αυτο που εχει τις τρυπες απο τις οποιες περασες τα μπαλακια). Αφου σφηνωσουν, θα αποσβενουν τις ταλαντωσεις και τους κραδασμους της εταζερας, οποτε λογικα θα παψει να τριζει.Για να περασουν ευκολα τα μπαλακια απο τις τρυπες, τους κανεις μια τρυπα για να βγει ο αερας που εχουν μεσα
    Σκιζεις! Πως δεν το χα σκεφτει κ εγω αυτο? Και μου χε περασει απο το μυαλο να το περιλαβω με αφρο πολυουρεθανης..

  7. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αχαχαχ οχι πολυουρεθανη με την καμια δεν προκειτε να βγει η εταζερα ποτε των ποτων μετα!!!! τα μπαλακια στην ουσια σπροχνουν την εταζερα προς τα πανω και την ''τεντωνουν'' οποτε δεν κουδουνιζει αλλο!!!!

  8. #27
    Εγγραφή
    11-03-10
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    422
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα μπαλάκια του τένις κάνουν και γ@μώ τις δουλειές για την εταζιέρα! Σφήνωσα 2 και εξαφανιστήκαν οι τριγμοί εντελώς! Με τα παράθυρα απο το coupe που σφυρίζουν τί κάνουμε...??? Μήπως αν μάζευα λίγο τις πόρτες απο τους ρεγουλατόρους έστρωναν?
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω Μ5....

  9. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τελικα λυθικε το προβλημα του τεμπελη διαλυοντας τον ολοκληρο μεχρι τελευταιας βιδας (δλδ οπως εδω https://www.realoem.com/bmw/showpart...42&hg=51&fg=35) αλλα ανοιγει κι αλλο ομως δεν το εχει το σχεδιαγραμμα!!! αφου λοιπον εκανα βιδες ολοκληρη την κεντρικη κονσολα μαζι και τον τεμπελη,επλυνα ολα τα εξαρτηματα με σαπουναδα και ενα πινελακι βουρτσισα ολα τα δυσκολα σημεια αρχισα την αντιστροφη συναρμολογιση!!! αφου τοποθετηθηκαν ολα στη θεση τους εβαλα λιγο γρασο εκει που ''δουλευει'' ο μεντεσες του τεμπελη και απισης στα δαχτυλιδια που πατανε τα ελατηρια της επαναφορας του!!!αφου τελειωσα εκανα την δοκιμη και πλεον δεν τριζει τπτ!!!!! αντε γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα!!! εμεινε μονο ο κλασικος παραθυροθορυβος και καμια φορα κανενα τυχαιο κρακ απ την εταζερα πισω!!!!

    υγ σορυ παιδια ποου δεν ανεβασα diy με φωτογραφιες ενω ειπα οτι θα το κανω οταν το θυμιθηκα ηταν αργα!!!!

  10. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    BILL007 (28-09-10)

  11. #29
    Εγγραφή
    07-07-10
    Περιοχή
    halkida
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    761
    Thanked
    761
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ο δικος μου τεμπελης που ετριζε δεν ηταν απο το σημειο που κανει την κινηση πανω κατω αλλα απο το σημειο επαφης του πανω μερους με το κατω...δηλαδη ανοιξα τον τεμπελη(εκει που ειναι η θηκη)και περασα σπρευ σιλικονης το πανω μερος των τοιχωματων και....τριτριτρι...τελος

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP