Σελίδα 15 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415161725 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 267

Θέμα: ΚΟΜΠΛΕΞ!!

  1. #141
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω κατι και μην το παρεις προσωπικα. Εισαι και συναδελφος, εχεις και καλο χιουμορ, αλλα υπερβαλλεις σχεδον σαν τον Γιωργαρα με το CSi...Σε αυτο το σου το θρεντ θεωρεις ουσιαστικα οτι ολα τα προϊοντα της Audi ειναι για πεταμα. Σκουπιδια. Αχρηστα. Καπουτ. Και γενικα αποθεωνεις τις BMW. Ολες. Ειναι δυνατον να λες για το λαδι που καινε τα Audi, για τα ψευτικα ψαλιδια, τα σινεμπλοκ που τριζουν σαν χαλασμενο μπ0υρδελο, τις πλαστικες αντλιες νερου, και δεν ξερω και γω τι αλλο, αλλα απο την αλλη να αντιπαραβαλεις το εξαιρετικο τιμονι των ΒΜW, το κρατημα, την αισθηση και την οδικη συμπεριφορα?Μπορει πλεον το θρεντ αυτο να ειναι στην ενοτητα Χιουμορ, αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Μην ξεχναμε τα πλαισια που σκιζονται (Ζ3), τους θολους που τρυπανε (Ε46), και μιας και θιξαμε το Ε46, και τους ψευτικους πολλαπλασιαστες, τα ψευτικα σινεμπλοκ, τους ψευτικους γρυλους των παραθυρων, τις ψευτικες εταζερες, τα ψευτικα ψαλιδια (και αυτα αλουμινενια ειναι), τα αθλια ΜΑΦ, και, και, και...Σε ολα τα μοντελα, ανεξαρτητως σηματος στο καπω, ο στοχος ειναι να ειναι κερδοφορα, γιατι για τη μαμα εταιρια ειναι μονο προιοντα. Για ολους εμας τους δηθεν ψαγμενους, ειναι παθος, ειναι τρελα, ειναι οτι του κατεβει του καθενος. Αλλα στην τελικη ειναι προιοντα με στοχο το κερδος.Ολοι οι κατασκευαστες θα κανουν εκπτωσεις στο τελικο προιον προκειμενου η τιμη του αλλα και η ευκολια κατασκευης να ειναι ανταγωνιστικη. Γι αυτο οι πολλαπλασιαστες των Ε46 ειναι για γελια.Οσο για την εξυπηρετηση πελατων. Τον Ιουλιο του '04 ο πατερας μου πηγε στην Achaia Motors (αντιπροσωπος BMW στην Πατρα) με ενα ιδιαιτερα σεβαστο ποσο στην τσαντα του, με σκοπο να κλεισει και να παραγγειλει ενα 318 εκεινη τη στιγμη. Βεβαια επειδη δεν φορουσε γραβατα, παρα σκετο πουκαμισο, κανεις δεν του εδωσε καμια σημασια. Αυτο τι σημαινει? Οτι ολοι οι αντιπροσωποι ειναι ΓΤΠ? Οχι. Ο συγκεκριμενος ειναι τραγικος αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι ειναι το ιδιο. Το ιδιο ισχυει και για την Audi. Επειδη η κοπελα που δουλευει στα ανταλλακτικα στην αντιπροσωπεια της πατρας εχει ωραια βυζια (που εχει!), δεν σημαινει οτι σε ολα τα αλλα τμηματα ανταλλακτικων της Audi γυριζουν τσοντες.Και παμε στο θεμα του τουρμπο στα Audi. Οι κινητηρες τουρμπο ειναι απαιτητικοι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιοπιστοι. Αν δεν ξερεις να τον προσεξεις, τοτε θα σου ζητησει τουρμπινα στα 4 χρονια. Αν ομως εισαι σωστος μπορει να μη σου ζητησει και ποτε. Εχει ομως και τα καλα της η υπερτροφοδοτηση, γι'αυτο και πλεον την υιοθετει και η ΒMW. Γιατι η BMW δεν σταματησε στην Ε46 Οσο για τους αγοραστες των Α4 και των 3er. Ο καθε αγοραστης αγοραζει ενα ολοκληρωμενο πακετο. Ειτε λεγεται Α4, ειτε 320, ειτε C200. Αυτοι που πανε στο 3αρι προτιμουν (για τα ιδια χρηματα παντα) την πισωκινηση, το καλυτερο τιμονι, την συγκεκριμενη οδικη συμπεριφορα. Αυτοι που προτιμουν ενα Α4, ισως το προτιμουν λογω της μεγαλυτερης αποδοσης (λογω τουρμπο) του εξοπλισμου, του ντιζαιν (μην το ξεχναμε αυτο), η της τετρακινησης.Ειναι λαθος και ισοπεδωτικη αυτη σου η θεωρηση για τους οδηγους των Audi, οι οποιοι, σημειωτεον, μπορει να ειναι και ανω των 30...Ελπιζω να μην το παρεις προσωπικα. Δεν τα εγραψα για να τσακωθουμε αλλωστε.Φιλικα,Γιαννης
    Φιλε μου Γιαννη, κολλητε μου φιλε Γιαννη...1ον για τα υπογραμμισμενα: Που τα ξερεις τοσο καλα ολα αυτα? Με δινεις ρε η μου φαινεται? Παλι καλα που δεν σκοπευω να το πουλησω, ε? Παρολα αυτα μην συνεχισεις εκει στο και και και... Θα το κανω εγω! Μου χουν φυγει χρηματα για χιλιες δυο π@π@ριες. Πολλαπλασιαστες, top mount(κοντευω να ξεχασω ποσες φορες εχω αλλαξει), ακρομπαρα(σε λιγο θα τα παιρνω χονδρικη), ρουλεμαν(αεροπορια ετσι? οχι μια στο τοσο. Πανω απο 80.000 δε βγαζω), ειχα μεινει στο δρομο επειδη εσπασε το παγουρι του ψυγειου, με εχει αφησει στα κρυα του λουτρου απο τρομπα βενζινης, μπουμπουνιζε μεχρι αηδιας ενα διαστημα στο ρελαντι επειδη κατι ειχε το κυκλωμα αναθυμιασεων(πληρωσα και εκει). Επιπλεον καθε φορα που παω για λαδι, παιρνει 6.5 λιτρα, και για να βαλω 100% συνθετικο θελω σκαρτα 100 μαζι με φιλτρο. Βαλε τωρα οτι καθε χρονο κανω 30-40.000 χλμ. Καθε 7.500 λαδια. Και μετα μου γυριζει ο αλλος και μου λεει να κοψω το τσιγαρο για να εξοικονομησω χρηματα...Κατα τα αλλα κτηνος αξιοπιστιας. Δε ζητα πολλα. Κατι γρυλους στα παραθυρα θελω τωρα, κατι τσιμουχες εμπρος γιατι δεν ειναι στεγανες κατι πισω που σκασαν απο τα χρονια(??????????). Ε ενταξει, βαλε και τα κρυσταλα(και καλα, πλαστικο ειναι) στα μπροστινα φαναρια.

    Εδω δεν βαζω το μοτερ, που εχει λυθει και εχει επισκευαστει(χτυπησε βαλβιδες απο κατεβασμα), το βολαν διπλης μαζας που τωρα πρεπει να αλλαξω καθως και τα ημιαξονια που εχουν τζογους, θεωρωντας οτι ευθυνεται η οδηγηση μου. Να πω ομως οτι στο παρελθον ειχα κ αλλα αμαξια στα χερια μου, που ετσι δεν ηταν. Αν και στη συμπεριφορα στο δρομο και στην ασφαλεια ηταν αισθητα κατωτερα.
    Για την ιστορια, τα χιλιομετρα μου 220.000. Το ιστορικο των service μου, με τα αυτοκινητα τελος παντων που μπορω να το συγκρινω, απαραδεκτο.


    2ον για τα bold: Σωστος! Και γιατι μια ζωη τα θαβαμε τα τουρμπο, και αποθεωναμε την ατμοσφαιρα. Το ωραιοτερο ειναι οτι εξ αρχης απο την πλειονοτητα των bmwδακιδων, τα τουρμπο bmw ηταν εξωτερικα καλοδεχουμενα.Και ειναι εξαιρετικα αστειο να βλεπεις εναν ανθρωπο να σου θαβει τα audi για τουρμπο μοτερ και αξιοπιστια και οταν του λεγες για την 335, σου λεγε "ελα ρε φιλε, bmw ειναι αυτο θα αντεξει". Ρε παιδια ωραια, ολος ο κοσμος μπορει να πουλησει λιγη τρελα, ομως εγω δεν μπορω να αγορασω αλλη...

  2. #142
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου Γιαννη, κολλητε μου φιλε Γιαννη...1ον για τα υπογραμμισμενα: Που τα ξερεις τοσο καλα ολα αυτα? Με δινεις ρε η μου φαινεται? Παλι καλα που δεν σκοπευω να το πουλησω, ε? Παρολα αυτα μην συνεχισεις εκει στο και και και... Θα το κανω εγω! Μου χουν φυγει χρηματα για χιλιες δυο π@π@ριες. Πολλαπλασιαστες, top mount(κοντευω να ξεχασω ποσες φορες εχω αλλαξει), ακρομπαρα(σε λιγο θα τα παιρνω χονδρικη), ρουλεμαν(αεροπορια ετσι? οχι μια στο τοσο. Πανω απο 80.000 δε βγαζω), ειχα μεινει στο δρομο επειδη εσπασε το παγουρι του ψυγειου, με εχει αφησει στα κρυα του λουτρου απο τρομπα βενζινης, μπουμπουνιζε μεχρι αηδιας ενα διαστημα στο ρελαντι επειδη κατι ειχε το κυκλωμα αναθυμιασεων(πληρωσα και εκει). Επιπλεον καθε φορα που παω για λαδι, παιρνει 6.5 λιτρα, και για να βαλω 100% συνθετικο θελω σκαρτα 100 μαζι με φιλτρο. Βαλε τωρα οτι καθε χρονο κανω 30-40.000 χλμ. Καθε 7.500 λαδια. Και μετα μου γυριζει ο αλλος και μου λεει να κοψω το τσιγαρο για να εξοικονομησω χρηματα...Κατα τα αλλα κτηνος αξιοπιστιας. Δε ζητα πολλα. Κατι γρυλους στα παραθυρα θελω τωρα, κατι τσιμουχες εμπρος γιατι δεν ειναι στεγανες κατι πισω που σκασαν απο τα χρονια(??????????). Ε ενταξει, βαλε και τα κρυσταλα(και καλα, πλαστικο ειναι) στα μπροστινα φαναρια.

    Εδω δεν βαζω το μοτερ, που εχει λυθει και εχει επισκευαστει(χτυπησε βαλβιδες απο κατεβασμα), το βολαν διπλης μαζας που τωρα πρεπει να αλλαξω καθως και τα ημιαξονια που εχουν τζογους, θεωρωντας οτι ευθυνεται η οδηγηση μου. Να πω ομως οτι στο παρελθον ειχα κ αλλα αμαξια στα χερια μου, που ετσι δεν ηταν. Αν και στη συμπεριφορα στο δρομο και στην ασφαλεια ηταν αισθητα κατωτερα.
    Για την ιστορια, τα χιλιομετρα μου 220.000. Το ιστορικο των service μου, με τα αυτοκινητα τελος παντων που μπορω να το συγκρινω, απαραδεκτο.


    2ον για τα bold: Σωστος! Και γιατι μια ζωη τα θαβαμε τα τουρμπο, και αποθεωναμε την ατμοσφαιρα. Το ωραιοτερο ειναι οτι εξ αρχης απο την πλειονοτητα των bmwδακιδων, τα τουρμπο bmw ηταν εξωτερικα καλοδεχουμενα.Και ειναι εξαιρετικα αστειο να βλεπεις εναν ανθρωπο να σου θαβει τα audi για τουρμπο μοτερ και αξιοπιστια και οταν του λεγες για την 335, σου λεγε "ελα ρε φιλε, bmw ειναι αυτο θα αντεξει". Ρε παιδια ωραια, ολος ο κοσμος μπορει να πουλησει λιγη τρελα, ομως εγω δεν μπορω να αγορασω αλλη...
    Εγώ πάντως στη θέση σου θα το είχα πουλήσει... (σοβαρά μιλάω) ή θα είχα αλλάξει συνεργείο, ή θα καθόμουν από πάνω στα service για να πεισθώ ότι μπαίνουν γνήσια ανταλλακτικά, ότι μπαίνουν με το σωστό τρόπο κλπ κλπ

    ...εκτός αν κάνεις "autocross" με το 46αρι, οπότε άκυρα τα παραπάνω...
    Παρ' όλα αυτά δεν είδα να γράψεις για κομμένο πάτωμα και απορώ πως είναι δυνατόν να χτυπήσει ημιαξόνια στις 200000χλμ "ζωηρής" οδήγησης, χωρίς να έχει πειράξει το πάτωμα ..για ψάξτο!

  3. #143
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως στη θέση σου θα το είχα πουλήσει... (σοβαρά μιλάω) ή θα είχα αλλάξει συνεργείο, ή θα καθόμουν από πάνω στα service για να πεισθώ ότι μπαίνουν γνήσια ανταλλακτικά, ότι μπαίνουν με το σωστό τρόπο κλπ κλπ

    ...εκτός αν κάνεις "autocross" με το 46αρι, οπότε άκυρα τα παραπάνω...
    Παρ' όλα αυτά δεν είδα να γράψεις για κομμένο πάτωμα και απορώ πως είναι δυνατόν να χτυπήσει ημιαξόνια, χωρίς να έχει πειράξει το πάτωμα ..για ψάξτο!
    Μια στο τοσο το παταω ρε συ. Μην φανταστεις τιποτα τρελο. Σκεψου η μεση καταναλωση μου σε μικτο κυκλο ειναι 9.5 λιτρα. Δεν μηδενιζω για να χω κοντρολ. Οταν παταω για καποιο λογο παραπανω, κανω τα επομενα χλμ ηρεμα. Οταν το πρωτοπηρα πηγαινα για παντες καθε Σαββατο. Εχω μπει και 5-6 φορες σε πιστα. Τωρα τελευταια το σταματησα μηπως σταματησουν και τα προβληματα.

    Ποτε δεν το αφηνω μονο του στο συνεργειο, ειμαι ολη την ωρα απο πανω, και παντα βαζω γνησια ανταλλακτικα. Αν δεν ειναι απο αντιπροσωπεια θα ειναι, τα ρουλεμαν πχ fag η skf. Τα ψαλιδια της Lemforder(καλα το λεω?) και τα top mount ομοιως. Ακρομπαρα της ιδιας εταιρειας. Πολλαπλασιαστες ειχα βαλει εναν bosch αρχικα(οι υπολοιποι εμειναν) αλλα μετα βουτηξα μια εξαδα Beru. Τι αλλο? Τα ξεχασα. Γενικα δεν βαζω οτι να ναι πανω. Ξηλωνομαι κανονικα. Απλα δεν γινεται να πηγαινω αντιπροσωπεια. Θα κυρηξω πτωχευση.

  4. #144
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οχι απο πατωμα ειμαι κομπλε. Μια φορα αλλαξα ενα σινεμπλοκ πισω απο το καβουκι του διαφορικου. Τζογους εχω στα ημιαξονια και στο βολαν μονο. Διαφορικο σκεψου, οπως τη βαζω μεσα τη βαλβολινη ετσι τη βγαζω. Δεν μυριζει ποτε εννοειται, και παιρνει πολυ γιγο χρωμα..

  5. #145
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι να πω? Υπερβολικά τα βρίσκω για 46αρι, εντάξει το ότι κάρφωσε βαλβίδα δεν φταίει το αμάξι αν το βολάν έφτασε να γυρίζει ξαφνικά στις 10000 από λάθος κατέβασμα.
    Για 40000 χλμ το χρόνο με καλή συντήρηση όπως λες δεν θα έπρεπε να έχεις ούτε τις μισές βλάβες απ' όσες περιγράφεις.... Α, και για το παγούρι που γράφεις, αντέχουν πολύ περισσότερο αν χρησιμοποιείς αποσταγμένο νερό με το αντιψυκτικό κι όχι νερό βρύσης..

  6. #146

    Προεπιλογή

    ειναι σιδεροφαγος και αγρικος.... δεν ξερει πως να φερεται σε γυναικες!

  7. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    ghost-rider (18-09-10)

  8. #147
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πω? Υπερβολικά τα βρίσκω για 46αρι, εντάξει το ότι κάρφωσε βαλβίδα δεν φταίει το αμάξι αν το βολάν έφτασε να γυρίζει ξαφνικά στις 10000 από λάθος κατέβασμα.
    Για 40000 χλμ το χρόνο με καλή συντήρηση όπως λες δεν θα έπρεπε να έχεις ούτε τις μισές βλάβες απ' όσες περιγράφεις.... Α, και για το παγούρι που γράφεις, αντέχουν πολύ περισσότερο αν χρησιμοποιείς αποσταγμένο νερό με το αντιψυκτικό κι όχι νερό βρύσης..
    Δεν μιλησα για την μηχανη. Την εχω εξαιρεσει.
    Αγαπητε, νερο βρυσης δεν βαζω ουτε στο δοχειο των υαλοκαθαριστηρων. Ποτε.

  9. #148
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γεια σου ρε Λιακο καραμπουζουκλη!

    Δεν ειναι οτι "δινω" εσενα στεγνα, οσο οτι διαβαζοντας το φορουμ, βλεπω τι προβληματα αντιμετωπιζουν και οι υπολοιποι κατοχοι Ε46.

    Οσο για τον αν ειναι πολλες οι οχι οι βλαβες σου, κατ' αρχας δεν εισαι 100% σιγουρος για το ιστορικο του αυτοκινητου, αλλα απο την αλλη δεν του συμπεριφερεσαι και σαν την Παναγια την Χρυσομαλλουσα.

    Οσο για τα τουρμπο, βλεπω τι καταναλωσεις βγαζει το Α4 του Χρηστου, που τα εχει τα χιλιομετρα του φορτωμενα, αλλα βλεπω και τι αποδοση και πολιτισμενη λειτουργια εχει και το S60 το δικο μας.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου Γιαννη, κολλητε μου φιλε Γιαννη...1ον για τα υπογραμμισμενα: Που τα ξερεις τοσο καλα ολα αυτα? Με δινεις ρε η μου φαινεται? Παλι καλα που δεν σκοπευω να το πουλησω, ε? Παρολα αυτα μην συνεχισεις εκει στο και και και... Θα το κανω εγω! Μου χουν φυγει χρηματα για χιλιες δυο π@π@ριες. Πολλαπλασιαστες, top mount(κοντευω να ξεχασω ποσες φορες εχω αλλαξει), ακρομπαρα(σε λιγο θα τα παιρνω χονδρικη), ρουλεμαν(αεροπορια ετσι? οχι μια στο τοσο. Πανω απο 80.000 δε βγαζω), ειχα μεινει στο δρομο επειδη εσπασε το παγουρι του ψυγειου, με εχει αφησει στα κρυα του λουτρου απο τρομπα βενζινης, μπουμπουνιζε μεχρι αηδιας ενα διαστημα στο ρελαντι επειδη κατι ειχε το κυκλωμα αναθυμιασεων(πληρωσα και εκει). Επιπλεον καθε φορα που παω για λαδι, παιρνει 6.5 λιτρα, και για να βαλω 100% συνθετικο θελω σκαρτα 100 μαζι με φιλτρο. Βαλε τωρα οτι καθε χρονο κανω 30-40.000 χλμ. Καθε 7.500 λαδια. Και μετα μου γυριζει ο αλλος και μου λεει να κοψω το τσιγαρο για να εξοικονομησω χρηματα...Κατα τα αλλα κτηνος αξιοπιστιας. Δε ζητα πολλα. Κατι γρυλους στα παραθυρα θελω τωρα, κατι τσιμουχες εμπρος γιατι δεν ειναι στεγανες κατι πισω που σκασαν απο τα χρονια(??????????). Ε ενταξει, βαλε και τα κρυσταλα(και καλα, πλαστικο ειναι) στα μπροστινα φαναρια.

    Εδω δεν βαζω το μοτερ, που εχει λυθει και εχει επισκευαστει(χτυπησε βαλβιδες απο κατεβασμα), το βολαν διπλης μαζας που τωρα πρεπει να αλλαξω καθως και τα ημιαξονια που εχουν τζογους, θεωρωντας οτι ευθυνεται η οδηγηση μου. Να πω ομως οτι στο παρελθον ειχα κ αλλα αμαξια στα χερια μου, που ετσι δεν ηταν. Αν και στη συμπεριφορα στο δρομο και στην ασφαλεια ηταν αισθητα κατωτερα.
    Για την ιστορια, τα χιλιομετρα μου 220.000. Το ιστορικο των service μου, με τα αυτοκινητα τελος παντων που μπορω να το συγκρινω, απαραδεκτο.


    2ον για τα bold: Σωστος! Και γιατι μια ζωη τα θαβαμε τα τουρμπο, και αποθεωναμε την ατμοσφαιρα. Το ωραιοτερο ειναι οτι εξ αρχης απο την πλειονοτητα των bmwδακιδων, τα τουρμπο bmw ηταν εξωτερικα καλοδεχουμενα.Και ειναι εξαιρετικα αστειο να βλεπεις εναν ανθρωπο να σου θαβει τα audi για τουρμπο μοτερ και αξιοπιστια και οταν του λεγες για την 335, σου λεγε "ελα ρε φιλε, bmw ειναι αυτο θα αντεξει". Ρε παιδια ωραια, ολος ο κοσμος μπορει να πουλησει λιγη τρελα, ομως εγω δεν μπορω να αγορασω αλλη...

  10. #149
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οκ, όλα τα αυτοκίνητα είναι καλά και όποιο αρέσει στον καθένα το αγοράζει..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο derrtytrick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινα εχω βαρεθει να ακουω ατομα κομπλεξικα με τις bmw!προσφατα διαβασα σε γνωστο κοντραδικο φορουμ εναν τυπο κατοχο χοντα σιβικ να λεει πως οι bmw ειναι μονο για να βγαλεις βολτα καλη γκομενα για τιποτα αλλο!και αυτο επειδη ανοιξε με ενα ζ4 κ μια 325 46αρα κ ηταν μπροστα.
    Να υπενθυμίσω πως ο τίτλος του θέματος είναι το κομπλεξ απέναντι στους κατόχους αυτοκινήτων ΒΜW. Υπάρχει κάτι τέτοιο?

    Σε τι διαφέρει ένας ιδιοκτήτης μιας BMW από έναν ιδιοκτήτη μιας Mercedes Benz, ενός Audi, ενός SAAB, ενός Volvo, Porsche, Alfa, Honda, Fiat κλπ κλπ... Καμία από αυτές δεν διαθέτει το δικό της ανάλογο prestige?

    Είναι οι ιδιοκτήτες BMW πιο "δεμένοι" με το θέμα αυτοκίνητο σε σχέση με ιδιοκτήτες αυτοκινήτων άλλων εταιριών του ανταγωνισμού?
    Είναι κατά μέσο όρο πιο σχετικοί τεχνικά, συγκριτικά με ιδιοκτήτες άλλων εταιριών του ανταγωνισμού?
    Είναι κυρίως άσχετοι που απλά τους αρέσει το μικρό όνομα της φίρμας επειδή προφέρεται εύκολα?
    Είναι μύθος ή αλήθεια ότι τα BMW είναι "μηχανήματα οδήγησης"?

    κι αν υπάρχει αυτό το κόμπλεξ τι ακριβώς το δημιουργεί?

    Το ότι τα BMW σε κάποιες περιπτώσεις είναι σχετικά ακριβότερα από τον ανταγωνισμό?
    Το ότι δεν έχουν όλα τα μοντέλα κορυφαίες επιδόσεις? ..οπότε αυτομάτως συνεπάγεται ότι αυτός που θα επιλέξει να αγοράσει ένα τέτοιο, είναι άτομο μειωμένης αντίληψης??
    Το ότι η εταιρία έχει στην ιδιοκτησία της ένα τμήμα το οποίο εξελίσσει μεγάλη γκάμα σπορ και οικογενειακών αυτοκίνητων αγωνιστικών επιδόσεων για χρήση από τον καθένα?
    Το ότι ο έλικας παραπέμπει σε ψυχαναγκασμό η ότι άλλο? Τι έχει αυτό το σηματάκι και προκαλεί?
    Το ότι παίρνεις 316 και σε 2 χρόνια ...μπορεί να το έχεις κάνει εύκολα Μ3?
    Τι ενοχλεί τελικά? Τι άλλο μπορεί να είναι?

  11. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Lefteris116 (19-09-10)

  12. #150
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικόλα πολλά ? έθεσες, αλλά εγώ θα απαντήσω γενικά.

    Αυτός που έχει φθηνότερο αμάξι από μιά μπέμπα, ναι μπορεί (όχι όλοι φυσικά) να ζηλεύει έναν κάτοχο bmw.
    Σε αυτους συμπεριλαμβάνω και αυτούς που νομίζουν πως μιά μπέμπα πρέπει να την έχει κάποιος λεφτάς γιατί ξεφεύγει απ την δική του κοινωνική-οικονομική κατηγορία και το να έχεις μια μπέμπα πρέπει να χεις γερό πορτοφόλι για να την συντηρείς.
    Μιά άλλη κατηγορία είναι πάλι αυτοί που έχουν μείνει στον κακό όνομα της πίσω κίνησης, είναι ανημέρωτοι και φοβούνται ένα πισοκούνητο σε βροχές, χιόνια, γλυστερούς δρόμους και γενικά πιστεύουν πως ένα μπροστοκούνητο είναι πιό σταθερό όποιας κατασκευής και τεχνολογίας να είναι αυτό.
    Όσο για κάτοχους merc, και αυτοί είναι οι περισσότεροι εδώ, θeωρούν το αστέρι της Στουτγάρδης την κορυφή της αυτοκίνησης και μέσον κοινωνικής προβολής και καταξίωσης. Όλα τα άλλα εκτός των supercars φυσικά, γι αυτούς είναι κασόνια.
    Γι αυτούς τα bmw είναι για όσους θέλουν να κάνουν τους ραλλίστες, τους κοντράκηδες.

    Νομίζω τώρα και θέλω να πιστεύω, για να αναφερθώ και σε μας τους bmwδάκηδες, πως είμαστε περισσότερο ψαγμένοι και αν εξαιρέσω τον τομέα των επιδόσεων που ομολογουμένως μείναμε πίσω στα μικρά κυβικά, αξιολογούμε την φινέτσα, τον σπορ αέρα, το εν γένει στήσιμο του αυτοκινήτου, το κράτημα, το κοφτερό τιμόνι αλλά και το παιχνίδι του μπαξίματος.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

Σελίδα 15 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415161725 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP