Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: Λάδια 5W30 - LL04

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όχι δε γνωρίζω εταιρεία κατασκευής.

    Όσο για το μάτωμα είναι στάνταρ. Εδώ στα εξουσιοδοτημένα της bmw σε χρεώνουν 20 ευρώ το λίτρο για λάδια που κοστίζουν λιγότερο κι απ΄τα μισά!
    Παρεπιμπτόντως, είδες πουθενά να πωλούν τα λάδια αυτά λιανική και αν ναι, πόσο? Γιατί εγώ δεν είχα βρει κάτι. Αν είναι την άλλη φορά να τους τα πάω εγώ (μιας και μόνο λάδια GM δέχονται οι κλέφτες).

    Τώρα από ποιότητα, ότι τα εγκρίνει η bmw είναι μια απαραίτητη προϋπόθεση, χωρίς αυτό από μόνο του να σημαίνει ότι είναι και τα ιδανικά λάδια για τους κινητήρες μας.
    Δε νομίζω ότι ίδιες απαιτήσεις έχει το 1200άρι με τους valvetronic, τους 6κύλινδρους κλπ κινητήρες των Βαυαρών!
    Γι'αυτό και συνήθως οι κάτοχοι opc και λοιπών τουρμπάτων opel καταφεύγουν σε διαφορετικά λάδια, αφού μάλλον αυτά δεν επαρκούν.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Nα διευκρινίσουμε ότι αυτά τα λάδια (και εκατοντάδες λάδια άλλων εταιρειών) πληρούν τις προδιαγραφές που έχει θέσει η BMW, όχι ότι είναι εγκεκριμένα από τη ΒΜW.. έχει μια μικρή διαφορά, όσα δεν είναι εγκεκριμένα από τη ΒΜW (δεν τα έχει ελέγξει δηλαδή, ή τα έλεγξε και τα απέρριψε) δεν αναφέρονται και στον επίσημο κατάλογο των εγκεκριμένων λαδιών στο BMW ΤIS

    Tα GM πάντως πρέπει να είναι ή Havoline, ή Shell
    .....φυσικα σαν GM δεν θα μπορούσαν να αναφέρονται ατον κατάλογο της BMW....
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  3. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    BILL007 (04-09-10)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP