Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: [Z4] ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΖΑΝΤΑΣ ΣΕ 2,5i

  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patras
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή [Z4] ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΖΑΝΤΑΣ ΣΕ 2,5i

    Καλοκαίρι τελειώνει και από τέλη Σεπτέμβρη πηγαίνω για καινούρια λάστιχα. Ωστόσο προβληματίζομαι για την τοποθέτηση ή όχι ελαστικών RFT λόγω κόστους καθώς και για την αλλαγή ή όχι της διάστασης από 17" σε 18"...

    1) RFT ή όχι
    Από προσωπική εμπειρία με έχουν σώσει τρελά τα RFT και σε περιπτώσεις μεγάλης κούρασης που ακόμα και η διαδικασία ενός κιτ επιδιόρθωσης θα ήταν το πιο δύσκολο πράγμα στο κόσμο αλλά και σε περιπτώσεις διακοπών μέσα σε Σαββατοκύριακο που όλα τα Βουλκανιζατέρ ήταν κλειστά και θα έπρεπε να ακινητοποιήσω το αυτοκίνητο μου!!!(Ρεζέρβα δεν έχει το Ζ4)
    Επίσης έχει ακουστεί ότι χωρίς RFT ελαστικά χαλάει το στήσιμο αφού είναι ρυθμισμένη η ανάρτηση για την σκληρότητα των RFT και όχι των συμβατικών. Ισχύει κάτι τέτοιο???

    2) 17" ή 18"
    Αυτή τη στιγμή φοράω 225/45/17.... Για να πάω σε 18" θα πρέπει να φορέσω εμπρός 225/40/18 και πίσω 255/35/18... Ωστόσο κάποιος μου είπε ότι δεν είναι αναγκαίο διότι μπορώ να βάλω αποστάτες πίσω και να είμαι μια χαρά. Αλλά μήπως έτσι χαλάει το στήσιμο και πρέπει να βάλω τα φαρδύτερα ελαστικά πίσω???

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    1. Οχι δεν ισχυει. Ειχα RFT και μετα εβαλα συμβατικα Conti. Ισα ισα εγινε πιο ανθρωπινο απο εκεινο τα καταξερο που ειχαν τα RFT.

    Οσο για την περιπτωση λαστιχου, υπαρχει το σχετικο κιτ.

    2. Προσωπικα θα εμενα με τα 17. Εκτος κιαν κινείσαι σε αψογους δρομους

    Επισης να βαλεις οτι λεει η BMW. Ασε τους αποστατες. Παρε και το σχετικο αρχειακι με τις διαστασεις:
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  3. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    m-power_01 (27-09-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patras
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όταν βάλεις το κιτ τι γίνεται??? Μπορείς να κινηθείς??? Μετά επισκευάζεται το ελαστικό(ένεση)???

    Ο μόνος λόγος για να μείνω 17 είναι το κόστος....τα άλλα δε με ενδιαφέρουν!
    Όσο για τις μαμά διαστάσεις ναι λογικό είναι αλλά θέλω μια τεχνική γνώμη γιατι ναι ή όχι αποστάτες...παίζει ρόλο η συνολική απόσταση από άκρη σε άκρη μόνο? παίζει το πόσο λάστιχο πατάει κάτω??? παίζουν και τα 2???

    τώρα για ένα,ενάμιση πόντο διαφορά προφίλ δεν θα κάτσω να δώ αν θα κοπανάει πιο πολύ ή οχι. είναι δεδομένο!!!

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν εχω καταλαβει καλα πρεπει να σου προτεινε να βαλεις αποστατες στην περιπτωση που δεν εβαζες πισω 255/35/18 ελαστικο.Που σημαινει (εαν ηταν ζαντας ο τυπος) οτι θα ηθελε να σου πουλησει πισινες ζαντες με το ιδιο φαρδος προφανως 8αρες και με το ιδιο offset με τις μπροστινες.Με λιγα λογια 4 μπροστινες οποτε αν δε σου αρεσε το αποτελεσμα μετα θα κοτσαρες και 2 αποστατες να τις πεταξεις πιο εξω τις πισινες.Μπουρδες δλδ.Οπως λεει και το αρχειο που σου εδωσε ο sharky εαν πας για αγορα 18αρας ζαντας θα πρεπει να εχει αυτες τις προδιαγραφες.Η μπροστινη φαρδος 8 και η πισω 8.5 για να δεχτει ελαστικο 255 και πολυ κοντα στο offset που αναγραφει το αρχειο.

    Εδω το θεμα για αποστατες
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...F4%E1%F4%E5%F2
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HULK : 13-08-10 στις 15:07

  6. The Following User Says Thank You to HULK For This Useful Post:

    m-power_01 (27-09-10)

  7. #5
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ερωτηση....το Z4 35i sDrive απο την μαμα bmw,,δεν φοραει 225\35\19εμπρος
    και 225\30\19πισω??και εαν ναι το off set αλλαζει??

  8. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Οχι δεν ισχυει. Ειχα RFT και μετα εβαλα συμβατικα Conti. Ισα ισα εγινε πιο ανθρωπινο απο εκεινο τα καταξερο που ειχαν τα RFT.

    Οσο για την περιπτωση λαστιχου, υπαρχει το σχετικο κιτ.

    2. Προσωπικα θα εμενα με τα 17. Εκτος κιαν κινείσαι σε αψογους δρομους

    Επισης να βαλεις οτι λεει η BMW. Ασε τους αποστατες. Παρε και το σχετικο αρχειακι με τις διαστασεις:
    +10000000 !!!!

  9. #7
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patras
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ήταν ζαντάς το παιδί... Σε συνάντηση με τα παιδιά του φόρουμ από Πάτρα ειπώθηκε αυτό! Τέσπα θα μείνω με τις 17αρες μάλλον ειδικά λόγω κόστους RFT... Συμβατικά δε με βλέπω να βάζω από τι στιγμή που δεν έχω ρεζέρβα!
    Όσο για ζάντες δεν ξέρω καν τι σημαίνει ακριβώς το offset και αν αλλάξω προς μεγαλύτερο ή μικρότερο τι διαφορές θα δώ!

    ***Τελικά με το κιτ τα ελαστικά επισκευάζονται μετά την χρήση του??

  10. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν ζαντάς το παιδί... Σε συνάντηση με τα παιδιά του φόρουμ από Πάτρα ειπώθηκε αυτό! Τέσπα θα μείνω με τις 17αρες μάλλον ειδικά λόγω κόστους RFT... Συμβατικά δε με βλέπω να βάζω από τι στιγμή που δεν έχω ρεζέρβα!
    Όσο για ζάντες δεν ξέρω καν τι σημαίνει ακριβώς το offset και αν αλλάξω προς μεγαλύτερο ή μικρότερο τι διαφορές θα δώ!

    ***Τελικά με το κιτ τα ελαστικά επισκευάζονται μετά την χρήση του??
    Αν ψάξεις σε παλαιοτερα αρθρα θα λύσεις πολλές απορίες σου.
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...F3%F4%E9%EA%DC

  11. The Following User Says Thank You to Samaro For This Useful Post:

    m-power_01 (27-09-10)

  12. #9
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγώ έχω ακούσει απο άτομα που το σκίζουν ότι ναι χαλάει το στήσιμο. Φυσικά κερδίζεις σε άνεση αλλά όταν στρίβεις οριακά ή σε πολύ υψηλές ταχύτητες έχεις μια ανεπιθύμητη χαλαρότητα στην ανάρτηση με αλλαγή απο RFT σε συμβατικά...

    Προσωπικά πάντως ενώ ήθελα να αλλάξω τα RFT στο Ε92 δεν θα το κάνω γιατί μετά απο πρόκα που έφαγα δεν σταμάτησα παρά έκανα τις δουλειές μου και μετά πήγα για επισκευή. Μεγάλη ευκολία και ειδικά αν κάνεις ταξίδια σκέψου το διπλά...
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  13. #10
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστή παρατήρηση Πέτρο.
    Η δική μου εμπειρία πάντως με τα πολύ σκληρά rft bridgestone potenza λέι το εξής. Ο τροχός είναι εξαιρετικά βαρύς και το λινό τελείως άκαμπτο. Σε στροφή με σαμάρι ή εγκάρσιο κόψιμο, παίρνω την αίσθηση της μικρομετατόπισης του αυτοκινήτου. Αν έβαζα συμβατικά, θα είχα μαγουλιάσματα (μικρά έστω λόγω χαμηλού προφίλ) στις στροφές και αίσθηση κάποιας υποστροφής. Και εγώ μπερδεμένος είμαι ...

    Ζυγίζοντας όλα τα υπέρ και τα κατά, κλίνω προς αλλαγή σε συμβατικά και προσθήκη ρεζέρβας πίσω. Αν είχα Ζ4 όπως ο φίλος, θα το είχα κάνει ήδη.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP