Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: [Z4] ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΖΑΝΤΑΣ ΣΕ 2,5i

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστή παρατήρηση Πέτρο.
    Η δική μου εμπειρία πάντως με τα πολύ σκληρά rft bridgestone potenza λέι το εξής. Ο τροχός είναι εξαιρετικά βαρύς και το λινό τελείως άκαμπτο. Σε στροφή με σαμάρι ή εγκάρσιο κόψιμο, παίρνω την αίσθηση της μικρομετατόπισης του αυτοκινήτου. Αν έβαζα συμβατικά, θα είχα μαγουλιάσματα (μικρά έστω λόγω χαμηλού προφίλ) στις στροφές και αίσθηση κάποιας υποστροφής. Και εγώ μπερδεμένος είμαι ...

    Ζυγίζοντας όλα τα υπέρ και τα κατά, κλίνω προς αλλαγή σε συμβατικά και προσθήκη ρεζέρβας πίσω. Αν είχα Ζ4 όπως ο φίλος, θα το είχα κάνει ήδη.
    Και γω Πανο εχω ακριβως αυτο που περιγραφεις παρα πανω, ειδικα σε στροφη αναβει και το dsc και μου ψιλο κοβει γιατι νομιζει οτι κατι γινεται, ενω απλα περναω απο ενα σαμαρι στην στροφη.....αλλα και γω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι αν βαλω συμβατικα θα ειμαι χαπυ.....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  2. #12
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω Πανο εχω ακριβως αυτο που περιγραφεις παρα πανω, ειδικα σε στροφη αναβει και το dsc και μου ψιλο κοβει γιατι νομιζει οτι κατι γινεται, ενω απλα περναω απο ενα σαμαρι στην στροφη.....αλλα και γω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι αν βαλω συμβατικα θα ειμαι χαπυ.....
    Γιάννη, ποιά rft έχεις εσύ ?
    Κάποια παιδιά εδώ μέσα μου έχουν συστήσει μαλακότερα rft από τα bridgestone. Εχεις άποψη ?

  3. #13
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη, ποιά rft έχεις εσύ ?
    Κάποια παιδιά εδώ μέσα μου έχουν συστήσει μαλακότερα rft από τα bridgestone. Εχεις άποψη ?
    Εχω ακριβως τα ιδια με τα δικα σου!!!!! τα ειχε πανω απο την μανα του....αλλα τωρα τα εχω 3 χρονια και λεω να τα αλλαξω, αν και εχουν 15500χλμ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  4. #14
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patras
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτό στις στροφές δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ... Από απόδοση είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ο κύριος λόγος αλλαγής είναι το κόστος τους!
    Όσο για ρεζέρβα δεν παίζει μιας και τις περισσότερες φορές ο χώρος αποσκευών είναι γεματος και δεν χοράει ούτε κάν την μικρή ρεζέρβα και δεύτερον αν βγάλω τα RFT ας γλίτώσω και λίγο βάρος όχι να προσθέσω και άλλο!!! Ήδη το αμάξι είναι πολύ βαρύ...

  5. #15
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μαλακά RFT είναι τα dunlop sp sport 01 αλλά είναι πιό touring σε σχέση με το potenza που φοράς
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  6. #16
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλακά RFT είναι τα dunlop sp sport 01 αλλά είναι πιό touring σε σχέση με το potenza που φοράς
    Τι εννοείς πιό touring ? To 520 touring προσανατολισμό έχει ... Πιό μαλακά είναι ? Θα έχω λιγότερα "γκαπ" στις ανωμαλίες ? Θα θέλουν λιγότερο ζέσταμα από τα potenza γιά να αποδώσουν ? Βλέπεις έχω πολλές απορίες ... Η τιμή τους στο camskill είναι ίδια με τα potenza.

  7. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κι εγώ potenza rft φοράω και παρότι είναι άψογο όσον αφορά στα οδηγικά χαρακτηριστικά, άνεση είναι θλιβερή κι έτσι σκόπευα να τα αλλάξω με συμβατικά.

    Τα τελευταίας γενιάς potenza όμως είναι πολύ πιο ******, σύμφωνα με τη bridgestone και οι διαφορές τους είναι μικρές σε σχέση με τα συμβατικά (10% πιο σκληρά), οπότε ξαναμπήκα σε σκέψεις.
    Τα έχει δοκιμάσει κανείς?
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #18
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν είναι τόσο sport τα dunlop αυτά σε σχέση με τα bridgestone που φοράς αλλά είναι πιό άνετα. Τώρα το ζέσταμα μεταξύ ελαστικών ίδιου δείκτη ταχύτητας δεν νομίζω να έχει και μεγάλες διαφορές.
    Σε 5άρα εγώ θα έβαζε dunlop, είναι πιο κοντά στο χαρακτήρα της

    Τα bridgestone που λέει ο φίλος driver M είναι τα 3ης γενιάς (RFT 3G) που ακόμα δεν έχουν βγει στην αγορά αλλά σε τεστ που έχω διαβάσει όλοι οι δημοσιογράφοι έλεγαν ότι είναι όντως άνετα (5-10% μόνο πιο σκληρά απο συμβατικά)
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  9. The Following User Says Thank You to bimmer-corfu For This Useful Post:

    PANOS-E60 (15-08-10)

  10. #19
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Patras
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Από επιδόσεις αν δεν είσαι πιστάς ή κάποιος από το ελάχιστο ποσοστό που τα όρια του είναι παραπάνω από όσα πάει πραγματικά το αυτοκίνητο τότε δεν νομίζω ότι τα RFT υστερούν και τόσο... Σε άνεση είναι δεδομένο αλλά εμένα προσωπικά δεν με πειράζει!

    Ωστόσο το κόστος τους με βάζει σε σκέψεις! Και πάλι όμως όποτε άναψε λαμπάκι συνέχισα κανονικά την πορειά μου χωρίς καν να σταματήσω...εκεί κολάω πιο πολύ μιας και μετα από τοποθέτηση κιτ επιδιόρθωσης αν θυμάμαι καλά, το λάστιχο πάει για πέταμα οπότε δεν είναι το ίδιο(διορθώστε με αν κάνω λάθος...)

  11. #20
    Εγγραφή
    07-02-10
    Μηνύματα
    213
    Thanked
    131
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πιστευω πως το μονο προβλημα ειναι το θεμα του κλαταρισματος κ ειδικα απο χτυπημα στο πλαι.Ολα τα αλλα ειναι μικροδιαφορες κ ο καθενας τα κρινει αναλογα με το στυλ της οδηγησης του.
    Ερωτηση :τι διαφορα τιμης εχουν τα dunlop με τα bridgestone..?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP