Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 68

Θέμα: Διαφορές μιας Ε60 6ΚΥΛ. με μιας 4ΚΥΛ.

  1. #1
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή Διαφορές μιας Ε60 6ΚΥΛ. με μιας 4ΚΥΛ.

    Καλησπέρα,θέλω να θέσω ένα ερώτημα στους κατόχους των Ε60 και όχι μόνο,μιας και όλο ξαναφουντώνει το θέμα αγοράς του εν λόγου αυτοκινήτου,ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ποιά τα πλεονεκτήματα!!και ποιά τα μειονεκτήματα!!ενος 6κύλινδρου με ενός 4κύλινδρου αυτοκινήτου,επίσης από εξοπλισμό,επιδόσεις,γενικά τις εμπειρίες σας,τις γνώσεις σας,και ότι άλλο εσείς πληροφορία νομίζετε θα θεωρηθεί χρήσιμη για μια ενημερωμένη αγορά....
    Attached Images Attached Images
    ''One love three letters'' .....BMW

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χα χα ! Φάνη σε ακούω ζεστό !!!

    Καταρχήν το δίλημμά σου παραπέμπει σε 520 αποκλειστικά, αφού 4cyl. είναι μόνο το 520 facelift. Αρα συγκρίνουμε 520 6cyl. 2,2 (2003 - 2006) με 520 4cyl. (2007 - 2010).

    Εγώ προσωπικά ούτε θα σκεφτόμουνα ποτέ τον 4cyl. Ο ήχος του Μ54 (6cyl) είναι εθιστικός και η αξιοποστία του παροιμιώδης. Οι δυνατότητες αναβάθμισης ατελείωτες και δοκιμασμένες. Οι δε τιμές στις χρονολογίες 2004 - 2006 είναι προκλητικές στις μέρες μας.

    Για τα facelift ας μιλήσουν οι γνώστες (aristent & s8n).

  3. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    ΦΑΝΗΣ (01-08-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστά Πάνο sorry,Ναι για 520 μιλάω,και εγώ για 6κύλινδρη σκεφτόμουν,αλλά βλέπω ότι οι επιδόσεις μιας 4κύλινδρης δεν απέχουν και πολύ από την 6κυλ.φυσικά ο ήχος αλλά και οι βελτιώσεις που παίρνει μια 6κυλ. δίνουν ένα σύν,η 4κυλ.έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πιο καινούργιο μοντέλο(facelift),πιο οικονομική με το efficiency Dynamic,και άλλο σχεδόν διάκοσμο εσωτερικά,δεν ξέρω μήπως είναι και μια λύση το ντίζελ?
    ''One love three letters'' .....BMW

  5. #4
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για diesel δεν έχω άποψη. Το μόνο που θα προσθέσω σε όσα είπα πριν είναι ότι το 4cyl. facelift έχει θεματάκια αξιοπιστίας ... δυστυχώς. Εσωτερικά έχει βελτιωμένη συναρμογή, μικρές λεπτομέρειες στο διάκοσμο διαφέρουν.

    Η διαφορά τιμής είναι ένας παράγοντας επίσης υπερ του pre-facelift.

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το θέμα του πάρκινγκ φαντάζομαι οτι έχει λυθεί !!!
    Εγω θα σου πρότεινα να πάς σε 6κυλ. ειτε σε 2.2 είτε σε 2.5 μιας και οι τιμές στα ανω των 2000 κ.ε έχουν πέσει αρκετα και σε θέμα συντήρησης ,αλλα και τεκμηρίων πλέον,οι διαφορές τους δεν είναι τραγικές !!
    Μια γευση 6κυλ έχεις πάρει απο το test drive που έκανες στην F10 και μπορείς να συγκρίνεις με το δικό σου...

  7. The Following User Says Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    ΦΑΝΗΣ (01-08-10)

  8. #6
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ασε Κωνσταντίνε το δικό μου είναι εκτός συναγωνισμού,όσο για το θέμα Parking!!!οχι δεν το έχω λύσει,αλλά θα γκρεμίσω τοίχους,θα αλλάξω σπίτι,δεν ξέρω τι θα κάνω,αλλά την Ε60 θα την πάρω,φτάνει να βρώ μια καλή ευκαιρία,βλέπεις είναι και το δικό μου στη μέση που πρέπει να πουληθεί,αλλά ακόμα δεν ξεκινάω διαδικασίες πώλησης αν πρώτα δεν σιγουρευτώ για ορισμένα θέματα.....
    ''One love three letters'' .....BMW

  9. #7
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φανη, η εκδοση LCI δηλ. μοντ.2008 και μετα ειναι εξωτερικα διαφορετικη μονο στα φαναρια,τα οποια αλλαζουν ολο το λουκ σε αρκετα καλο επιπεδο.
    Εσωτερικα επισης υπαρχουν αλλαγες στις ταπετσαριες κυριως στις πορτες οπου οι διακοπτες των ηλ.παραθυρων εχουν μεταφερθει χαμηλα ετσι ωστε να μην εχεις οπτικη επαφη και να τους μπερδευεις (τα εμπρος με τα πισω παραθυρα,ο οδηγος εννοητε που εχει ολους τους διακοπτες)

    Για την αγορα υπαρχει πολυ πραμα για κουβεντα!!!τι ποσο διαθετεις,ποιο ειναι το χρωμα που εχεις κατα νου και με ποιο εξοπλισμο θα εισαι ικανοποιημενος!!!

    Τωρα εαν θελεις 520i 6κυλινδρο θα ειναι 2005-2008 μοντ.με 2200κυβ.εκ. αρα ξεχνας τα LCI αλλα και το ασφαλιστικο/τελοκυκλοφοριακο/φορολογικο πλεονεκτημα των 1995 κυβ.εκ.!!!

    Τα ντιζελ ειναι αλλη περιπτωση εαν δε σε πειραζει ο ηχος(οχι οτι ακουγεται και τιποτα ιδιαιτερο αφου και το δικο μου στο ρελαντι καπως σαν ντιζελ ακουγεται) γιατι σε επιδοσεις/οικονομια ειναι καλυτερα....

    Εαν επισης δε σε πειραζουν τα τεκμηρια παρε μια 535 ντιζελ και καθαρισες!!!

    Τη μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω σιγουρα ειναι παρε με Μ-πακετο οτι και να διαλεξεις....η παρε την χωρις αυτο σε καλη τιμη και με τα λεφτα που θα γλυτωσεις και καν'την Μ5 λουκ!!!και "χωσε"οτι σου αρεσει σε ζαντες κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 01-08-10 στις 21:54

  10. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    ΦΑΝΗΣ (01-08-10)

  11. #8
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανη, η εκδοση LCI δηλ. μοντ.2008 και μετα ειναι εξωτερικα διαφορετικη μονο στα φαναρια,τα οποια αλλαζουν ολο το λουκ σε αρκετα καλο επιπεδο.
    Εσωτερικα επισης υπαρχουν αλλαγες στις ταπετσαριες κυριως στις πορτες οπου οι διακοπτες των ηλ.παραθυρων εχουν μεταφερθει χαμηλα ετσι ωστε να μην εχεις οπτικη επαφη και να τους μπερδευεις (τα εμπρος με τα πισω παραθυρα,ο οδηγος εννοητε που εχει ολους τους διακοπτες)

    Για την αγορα υπαρχει πολυ πραμα για κουβεντα!!!τι ποσο διαθετεις,ποιο ειναι το χρωμα που εχεις κατα νου και με ποιο εξοπλισμο θα εισαι ικανοποιημενος!!!

    Τωρα εαν θελεις 520i 6κυλινδρο θα ειναι 2005-2008 μοντ.με 2200κυβ.εκ. αρα ξεχνας τα LCI αλλα και το ασφαλιστικο/τελοκυκλοφοριακο/φορολογικο πλεονεκτημα των 1995 κυβ.εκ.!!!

    Τα ντιζελ ειναι αλλη περιπτωση εαν δε σε πειραζει ο ηχος(οχι οτι ακουγεται και τιποτα ιδιαιτερο αφου και το δικο μου στο ρελαντι καπως σαν ντιζελ ακουγεται) γιατι σε επιδοσεις/οικονομια ειναι καλυτερα....

    Εαν επισης δε σε πειραζουν τα τεκμηρια παρε μια 535 ντιζελ και καθαρισες!!!

    Τη μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω σιγουρα ειναι παρε με Μ-πακετο οτι και να διαλεξεις....η παρε την χωρις αυτο σε καλη τιμη και με τα λεφτα που θα γλυτωσεις και καν'την Μ5 λουκ!!!και "χωσε"οτι σου αρεσει σε ζαντες κλπ.
    Αριστείδη αυτό ακριβώς θέλω να μάθω,τι τελικά ζητάω!απο μιά 4κυλ. ή μια 6κυλ.γι αυτό θέλω να τα βάλω κάτω και να δώ τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα,όσο για το κόστος αγοράς και τον extra που θα έχει,ψάχνω για ενα M-pack,(οχι και απαραίτητα)parktronic,Cruise control,xenon...προαιρετικά,ηλιορ φή,δερμάτινα,αυτόματο,με 70000χλμ. το ανώτερο,χρώματος κατά προτίμηση Ασπρο και 2 επιλογή Μαύρο,και τιμή μέχρι 26999¤ μοντέλου 2006-2009....τα τεκμήρια δεν με πειράζουν αλλά με πειράζουν άλλα.....
    ''One love three letters'' .....BMW

  12. #9
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    στην τιμη εχουμε λιγο θεμα....καταλαβαινω ουτε ευρω παραπανω!!!!αλλα κατα τ΄αλλα σε ασπρο διαλεχτεεεεεεε
    https://autoshowvlachos.car.gr/cars/view/459455/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 01-08-10 στις 22:28

  13. #10
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στη Γερμανια παιζουν τετοιες τιμες με την ταξινομηση ομως....παλι ειμαστε +++++++
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...ne&tabNumber=2

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP