Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 68

Θέμα: Διαφορές μιας Ε60 6ΚΥΛ. με μιας 4ΚΥΛ.

  1. #41
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα!!!!μπερδεγουέι η κατάσταση,δεν εχω λοιπόν να ρωτήσω σε έναν έμπορο αυτοκινήτου που φέρνει αυτοκίνητα από Γερμανία,να μου πεί τι παίζει....
    ''One love three letters'' .....BMW

  2. #42
    Εγγραφή
    17-04-10
    Περιοχή
    NAOUSSA GREECE
    Μηνύματα
    168
    Thanked
    232
    Rides
    1

    Cool

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ξέρει κανείς αν φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία πόσο πάει το τελωνείο για μια 520i ή 520D????γιατί καιρό έχουμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα....

    Δική μου εμπειρία πάλι.
    Εισαγωγή τον 7/2008 520d πρώτη άδεια 7/2007,
    Αγορά στην γερμανία 33500,00 εκτίμηση τελωνείου 28500,00
    Φόροι και τέλη ταξινόμησης 11400 περίπου, σε αυτά πρέπει να υπολογίσεις + τον φόρο πολυτελείας που ισχύει από φέτος δική μου εκτίμηση περίπου από 6.000 έως 8.000 ευρώ, μάλλον χλωμό φαίνεται η υπόθεση εισαγωγής από Γερμανία με τόσες πολλές επιβαρύνσεις.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to BMWNAOUSSA For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (03-08-10), PANOS-E60 (03-08-10)

  4. #43
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMWNAOUSSA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δική μου εμπειρία πάλι.
    Εισαγωγή τον 7/2008 520d πρώτη άδεια 7/2007,
    Αγορά στην γερμανία 33500,00 εκτίμηση τελωνείου 28500,00
    Φόροι και τέλη ταξινόμησης 11400 περίπου, σε αυτά πρέπει να υπολογίσεις + τον φόρο πολυτελείας που ισχύει από φέτος δική μου εκτίμηση περίπου από 6.000 έως 8.000 ευρώ, μάλλον χλωμό φαίνεται η υπόθεση εισαγωγής από Γερμανία με τόσες πολλές επιβαρύνσεις.
    Μπά δεν πιστεύω να έφτασε τόσο χάλια η αγορά από Γερμανία!!!δηλαδή ένα αυτοκίνητο χοντρικά 20000¤ + 11500¤ + 7000¤ + 1000 + 500 = 40000¤ σε λίγο θα φτάσει την τιμή του καινούργιου,και για ενα μοντέλο 2006-07!!!!εχω βάλει μέσα και την μεταφορά του,για να μην προσθέσω κι άλλα και εκτοξευθεί η τιμή στα ύψη!σε ένα μήνα θα ξέρω περισσότερα πάνω στην αγορά αυτοκινήτου από Γερμανία!.............Π.Χ https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...6&pageNumber=1
    ''One love three letters'' .....BMW

  5. #44
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Με το καλο η επομενη μπεμπα.Για μενα το 6κυλ. ειναι ολα τα λεφτα,δυναμη,ηρεμια,παιζει με τις ροπες και για το βαρος της πενταρας ειναι γαντι.Οκ,αξιολογη και η 4κυλ, αλλα ειμαι φαν των 6κυλ, σε πενταρι τουλαχιστον.Το πετρελαιο απλα,αφθονη οικονομια με ελαχιστες παραχωρησεις.Ημουν στα δειληματα σου πριν κανα χρονο και τελικα κατεληξα στο 6κυλ,και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Υπομονη και ψαξιμο καλο θελει

  6. The Following User Says Thank You to E60_Arkadia For This Useful Post:

    ΦΑΝΗΣ (03-08-10)

  7. #45
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το καλο η επομενη μπεμπα.Για μενα το 6κυλ. ειναι ολα τα λεφτα,δυναμη,ηρεμια,παιζει με τις ροπες και για το βαρος της πενταρας ειναι γαντι.Οκ,αξιολογη και η 4κυλ, αλλα ειμαι φαν των 6κυλ, σε πενταρι τουλαχιστον.Το πετρελαιο απλα,αφθονη οικονομια με ελαχιστες παραχωρησεις.Ημουν στα δειληματα σου πριν κανα χρονο και τελικα κατεληξα στο 6κυλ,και δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Υπομονη και ψαξιμο καλο θελει
    Σωστά!!!και εγώ σε αυτήν την φάση είμαι του ψαξίματος,αλλά αυτήν την φορά θέλω να γίνουν όλα όπως πρέπει,για να μην χτυπάμε μετά το κεφάλι μας,και από ότι βλέπω,αν με το καλό το πάρω,να κάνω πολλά χιλιόμετρα μαζί του και σε αυτή τη στιγμή παίζει πιο πολύ το Diesel,αν και δεν βρίσκεις πλέον εύκολα,γι αυτό και κινούμε στην αγορά από Γερμανία,αλλά προέχει πάντα η πώληση του δικού μας αυτοκινήτου...
    ''One love three letters'' .....BMW

  8. #46
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εχετε υποψιν σας οτι η εισαγωγη ειναι πια ασυμφορη

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  9. #47
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    straight 6 for ever!! η βελούδινη λειτουργία και ο ήχος των 6 κυλίνδρων σε αποζημιώνει πάντα! και μόνο που ανοίγεις το καπό και βλέπεις τους 6 αυλούς εισαγωγής φτιάχνει η μέρα σου! μην το σκέφτεσαι καθόλου σΕ λέω!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  10. #48
    Εγγραφή
    04-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μερες τωρα παρακολουθω το θεμα αλλα δεν ειχα χρονο να γραψω.

    Λοιπον Φανη κατα την γνωμη μου με τους νεους φορους και ειδικα με τον φορο πολυτελειας δεν νομιζω οτι συμφερει να φερεις αμαξι απο Γερμανια.
    Ετσι οπως παει η αγορα μαλλον αξιζει να ψαξεις να βρεις ενα καθαρο απο εδω και να το κανεις οπως γουσταρεις.

    Απο την εμπειρια μου με την συμβιωση με ενα 6κυλινδρο θα σου προτεινω να το παρεις ανεπιφυλακτα,αν ομως εχεις σκοπο να του φορεσεις ζαντες απο Μ και επειδη διαβασα οτι σε ενδιαφερει αυτοματο θα σου προτεινα να μην παρεις το 2.2 αλλα κατι μεγαλυτερο αφου με τα 19αρια ζαντολαστιχα και το αυτοματο το αμαξι θα σερνετε.Ειναι αρκετα βαρυ και το 2.2 δεν το κινει οπως πρεπει τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα.
    Αν δεν σε ενδιαφερει το πακετο Μ ή η 19αρες ζαντες τοτε χτυπα ενα 2.2 και δεν προκειτε να μεινεις παραπονεμενος.
    Με το εξακυλινδρο εχεις παντα την δυνατοτητα να βαλεις εναν κομπρεσσορα και να το μεταμορφωσεις,ενω στο 4κυλινδρο νομιζω οτι δεν μπορεις.
    Οσον αφορα το πετρελαιο δεν γνωριζω πολλα αλλα δεν εχω ακουσει και κατι αρνητικο.Απιστευτη ροπη και νομιζω οτι με προγραμματισμο παει ακομα καλυτερα.
    Πιστευω να βοηθησα οσο μπορεσα οτι αλλο χρειαστεις ειμαστε πολλοι και πορωμενοι με το Ε60 για να σου λυσουμε τις αποριες μεσα απο τν συμβιωση μας με τον εν λογω μοντελο.

    ΥΓ:Μολις ειδα στην τηλεοραση οτι καταργειται το ειδικο τελος για τα αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to nikos-Mpacket For This Useful Post:

    aristent (04-08-10), ΦΑΝΗΣ (04-08-10)

  12. #49
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMWNAOUSSA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δική μου εμπειρία πάλι.
    Εισαγωγή τον 7/2008 520d πρώτη άδεια 7/2007,
    Αγορά στην γερμανία 33500,00 εκτίμηση τελωνείου 28500,00
    Φόροι και τέλη ταξινόμησης 11400 περίπου, σε αυτά πρέπει να υπολογίσεις + τον φόρο πολυτελείας που ισχύει από φέτος δική μου εκτίμηση περίπου από 6.000 έως 8.000 ευρώ, μάλλον χλωμό φαίνεται η υπόθεση εισαγωγής από Γερμανία με τόσες πολλές επιβαρύνσεις.
    Δική μου εμπειρία:
    Εισαγωγή 7/09 320d πρώτη άδεια 6/05,
    Αγορά από Γερμανία 15.500, εκτίμηση τελωνίου το ίδιο.
    Φόροι και τέλη ταξινόμησης (μειωμένοι κατά 50% λόγω περσυνής 'προσφοράς') 3.330. Φόρος πολυτελείας δεν υπήρχε. Μεταφορικά 700 ευρώ + 500 ευρώ στον μαντρά που με εξυπηρέτησε.
    ΣΥΝΟΛΟ: 15.500+ 3.330+ 700+ 500= 20.000 περίπου για ένα αυτοκίνητο με πάρα πολλά extra που δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω πέρσυ κάτω από 30.000.

    Η συμβίωση με το diesel των 163 hp απλά απροβλημάτιστη και ευχάριστη θα τολμούσα να πω (να μην έκανε κι αυτόν τον θόρυβο....)
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  13. The Following User Says Thank You to strof For This Useful Post:

    ΦΑΝΗΣ (04-08-10)

  14. #50
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα καταθέσω κι εγώ τις εμπειρίες μου, έχοντας συμπληρώσει 4 μήνες με την αγαπημένη μου 5άρα:

    Όταν άρχισα την αναζήτηση για ένα E60, δε γνώριζα καν την ύπαρξη της 4κύλινδρης έκδοσης. Είχα την εντύπωση πως η μικρότερη έκδοση φορούσε τον 6κύλινδρο των 2200cc. Την ύπαρξή της την πληροφορήθηκα τυχαία στον Σφακιανάκη όπου είχα πάει προκειμένου να ελέγξω μια μεταχειρισμένη 523 που είχε προς πώληση.

    Όταν λοιπόν είδα μια 4κύλινδρη LCI στο parking έμεινα άφωνος. Στο μυαλό μου, σειρά 5 και 4 κύλινδροι είναι σαν να λέμε Macintosh που τρέχει Windows. Η τιμή της ήταν και αρκετά τσουχτερή καθότι νεότερο μοντέλο από την 523, οπότε την ξέγραψα εντελώς από το μυαλό μου.

    Ο καιρός περνούσε κι εγώ κάθε Σ/Κ αλώνιζα μάντρες και γκαράζ ιδιωτών προκειμένου να βρω την ιδανική 5άρα. Είχα βάλει στόχο την 2.2 αλλά τα καλά αυτοκίνητα ήταν ελάχιστα και κανένα δε με ικανοποιούσε με τον εξοπλισμό του. Μερικά ήταν κούκλες (M-Pack) αλλά έπασχαν από εξοπλισμό, άλλα είχαν αρκετά πλούσιο εξοπλισμό αλλά πολλά km και αρκετή φθορά, κάποια ήταν μαϊμουδεμένα στα km.

    Κάποια στιγμή με ειδοποίησαν για ενα 4κύλινδρο κάποιου στελέχους της BMW Hellas και πήγα να του ρίξω μια ματιά, μην έχοντας κάτι να χάσω. Ήταν μοντέλο 2 ετών με ελάχιστα km (27.000) και πέρα από κάποιες γραντζουνιές στους προφυλακτήρες και το φτερό-πόρτα από κλειδί, δεν είχε κάτι μεμπτό. Από εξοπλισμό ήταν αρκετά καλό με ηλιοροφή, navi, ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες, σπορ πακέτο, φυμέ, δέρματα, ξύλο μπαμπού, bixenon, cruise, το ηχοσύστημα με τα 2 subwoofer και ένα σωρό άλλα.

    Αυτό που με χαλούσε απίστευτα ήταν ο 4κύλινδρος, μέχρι που έκανα test drive. Σε δύναμη δεν υστερεί του 2.2 αλλά είναι πολύστροφος και έχει εμφανές σκαλοπάτι στη δύναμη πάνω από τις 3500rpm. Επίσης, αν και δεν έχει τη βελούδινη χροιά του 6κύλινδρου αλλά ένα ντιζελάτο κροτάλισμα λόγω άμεσου ψεκασμού, ο ήχος του δεν είναι εκνευριστικός και σίγουρα γίνεται αντιληπτός μόνο στις υψηλές στροφές. Στο έργο του να κινήσει την 5άρα αξιοπρεπρώς τα καταφέρνει καλά, αλλά μη γελιόμαστε, είναι λίγος για το Ε60. Εδώ όμως θα σημειώσω πως λίγος μου φάνηκε ακόμη και ο 2,5λιτρος με τα 197 άλογα.

    Τελικά αγόρασα το αυτοκίνητο που προανέφερα και δεν το μετάνιωσα. Σκοπός μου είναι κάποια στιγμή να του φορέσω τον 3λιτρο, είτε εκείνον με τα 270 άλογα και τον άμεσο ψεκασμό είτε τον τουρμπάτο που κυκλοφορούσε στην Αμερική στην 535i. Έως τότε απολαμβάνω την οικονομία του 4κύλινδρου μοτέρ (10.6 στην πόλη), ενός κινητήρα μάλλον παρεξηγημένου αφού ακόμη και η Ισμήνη Φαμπιάτου τον αποκάλεσε ως 'τον καλύτερο ατμοσφαιρικό δίλιτρο 4κύλινδρο στην αγορά'. Με εξαίρεση τους κινητήρες της Honda, συμφωνώ και επαυξάνω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 13-08-10 στις 15:41

  15. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (13-08-10), ΦΑΝΗΣ (13-08-10)

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP