Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 68

Θέμα: Διαφορές μιας Ε60 6ΚΥΛ. με μιας 4ΚΥΛ.

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ααα οκ ετσι ναι απλα καταλαβα περιφεριακες βελτιωσεις που απ οσο γνωριζουμε δεν αποδιδουν τ αναλλογα με το κοστος τους!!!!σε ενα lci δλδ δεν μπορει να μπει ο 3λιτρος?μονο στα προ lci μπορει να γινει αλλαγη ευκολα?

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάνη ξέχασε εξακύλινδρους ήχους, βενζίνες κλπ και πάρε το 520d (1995cc td) είτε του 2005 με τα 163 άλογα, είτε του 2007 το facelift με τα 177 άλογα.. και τα δύο γίνονται 200+ άλογα χαλαρά, με 300-400 ευρώ... (το δεύτερο είναι ακόμα πιο οικονομικό σε κατανάλωση) ή το αφήνεις και όπως το γέννησε η μαμά του... είναι λίγο πιο ακριβά σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, αλλά αν γενικά κάνεις χιλιόμετρα δεν θα το μετανιώσεις ποτέ... ξεχνάς τι σημαίνει καύσιμο..

    Κι εγω φιλε μου αυτο θα σου προτεινα!! Το εχει ο πατερας μου και καιει οσο το σμαρτακι μου ενω παει πολυ καλυτερα απο το 46ρι μου!!!! Αν μπορεις να παρεις diesel παρτο !!! Τρελες ροπες και πολυ λιγα καυσιμα!!

  3. #23
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μάλιστα απ'ότι καταλαβαίνω από τα λεγομενά σας,πρώτη επιλογή είναι το Diesel,και σαν δεύτερη το 6κυλ.,ενώ αποκλείεται ο 4κυλ.παρ'όλα που είναι πιο νέο μοντέλο και Facelift,αλλά το diesel απ'οτι βλέπω λόγω χαμηλής κατανάλωσης καυσίμου,άρχισε πλέον να γίνεται δυσεύρετο στην αγορά,και αυτά που έμειναν είναι ακριβά,αν γίνει και η απελευθέρωση του diesel Αθήνα,Θεσσαλονίκη τότε κλαύτα χαράλαμπε......Επίσης κανένας Dieseλοκίνητος για επιπλέον πληροφορίες? ή έστω 6κυλ. ή και 4κυλ. θέλω να μαζέψω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ,από επιδόσεις δεν άκουσα τίποτα!!! για ρίξτε τίποτα παραπάνω στο τραπέζι,ακόμα και προβλήματα,οποιός θέλει και σε p.m....
    ''One love three letters'' .....BMW

  4. #24
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φανη εαν σε ενδιαφερουν οι επιδοσεις ,ακομη και με 200 αλογα να γινει, δεν παει "γρηγορα" το αμαξι ουτε βεβαια "σερνεται" οπως και να το κανουμε εχει βαροςνα κουβαλησει οποτε δεν θα σε ικανοποιησει απολυτα σαν επιδοσεις στη 2λιτρη εκδοση!εξαιρεση η 3λιτρη που του παει γαντι!αλλα....εσυ παλι ξερεις....

    Σε αντιθεση ομως θα σε ικανοποιησουν οι χωροι ,η ανεση της "λιμο"και θα εχεις ενα οχημα με πολυ καλη εμφανηση κατα την αποψη πολλων!!! εννοητε και "εμου του ιδιου"!

    Ρωτα εσυ και λεω εγω ,κατι θα βγει....που θα παει...

  5. #25
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ε τότε Αρίστο να ρωτήσω σαν μικρό παιδάκι που είμαι..δηλαδή τώρα με τις 19άρες τι 0-100 έχεις?και τi κατανάλωση βενζίνης σου γράφει ο υπολογιστής ταξιδίου?επίσης τι κόστος συντήρησης έχει το Ε60?service κλπ.
    • αν θέλεις στείλε μου και p.m
    ''One love three letters'' .....BMW

  6. #26
    Εγγραφή
    20-05-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.586
    Thanked
    2083
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αφηστε τα π.μ!!!Να μαθαινουμε και εμεις!!!

  7. The Following User Says Thank You to Lambros46 For This Useful Post:

    aristent (02-08-10)

  8. #27
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τότε Αρίστο να ρωτήσω σαν μικρό παιδάκι που είμαι..δηλαδή τώρα με τις 19άρες τι 0-100 έχεις?και τi κατανάλωση βενζίνης σου γράφει ο υπολογιστής ταξιδίου?επίσης τι κόστος συντήρησης έχει το Ε60?service κλπ.
    • αν θέλεις στείλε μου και p.m
    Δεν το εχω μετρησει αλλα μη φανταστεις οτι "πατωσε" το αυτοκινητο γιατι ενω φαρδυνε και μεγαλωσε στους πισω τροχους το ελαστικο ταυτοχρονα ελαφρυνε γιατι δεν ειναι πλεον runflat !ουτε να σου πω την αληθεια εχω ασχοληθει σοβαρα με την καταναλωση γιατι το δουλευω συνεχεια στο αυτοματο οποτε μεσα στην πολη δειχνει συνηθως 11-13 λιτρα ενω εαν το μηδενισω στο ταξιδι δειχνει με "ελαφρυ ποδι" 7-8 λιτρα και με εκνευριστικα "ελαφρυ ποδι"δηλ σταθερη ταχυτητα 100-120 χιλ./ωρα δειχνει και 6 λιτρα!!!!

    Συντηρηση δεν μπορω να πω πολλα ,ας πουνε αλλοι που κανουν πιο πολλα χιλ. απο εμενα με 18,000χιλ. μεσα σε 2 χρονιαεχω αλλο οχημα για καθημερινες μετακινησεις

  9. #28
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lambros46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφηστε τα π.μ!!!Να μαθαινουμε και εμεις!!!
    Εχεις δίκιο !

    Λοιπόν, ας πω εγώ γιά τον 6cyl. και ο Αρης γιά τον 4cyl. μιά και βλέπω ότι είναι παρών. Κατανάλωση πήγαινε - έλα Αθήνα Χαλκιδική φούλ φορτωμένος και σε οικογενειακό ρυθμό ... 160 ακατέβατα, με clima on συνεχώς γιά 1.400 km, με 18άρες, 8,9 lt/100km. Φέρτε το Ευαγγέλιο να ορικιστώ !

    Μέσα στην πόλη ... δεν θέλω να πω ... πειράζει ?

    Λαδάκια με φίλτρο κάθε 10.000, φίλτρο αέρα, βενζίνης, καμπίνας, κάθε περίπου 50.000 km, τακάκια ανάλογα τη χρήση, βγάζουν και 50.000 km ... Αμορτισέρ και λάστιχα, αναλόγως προδιαγραφών ...

    Ρώρα εσύ, λέμε εμείς ...

  10. #29
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δίκιο !

    Λοιπόν, ας πω εγώ γιά τον 6cyl. και ο Αρης γιά τον 4cyl. μιά και βλέπω ότι είναι παρών. Κατανάλωση πήγαινε - έλα Αθήνα Χαλκιδική φούλ φορτωμένος και σε οικογενειακό ρυθμό ... 160 ακατέβατα, με clima on συνεχώς γιά 1.400 km, με 18άρες, 8,9 lt/100km. Φέρτε το Ευαγγέλιο να ορικιστώ !

    Μέσα στην πόλη ... δεν θέλω να πω ... πειράζει ?

    Λαδάκια με φίλτρο κάθε 10.000, φίλτρο αέρα, βενζίνης, καμπίνας, κάθε περίπου 50.000 km, τακάκια ανάλογα τη χρήση, βγάζουν και 50.000 km ... Αμορτισέρ και λάστιχα, αναλόγως προδιαγραφών ...

    Ρώρα εσύ, λέμε εμείς ...
    8,9lt/100km. με 160 ρε θηριο?
    γιατι δε λες για μεσα στην πολη11,888lt/100km τυχαιο δε νομιζω?

  11. #30
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να παρηγορηθουμε ας απαντησει ο Αλεξης απο Πατρα με τις διαφορες στην καταναλωση V10 .....vs 4cyl.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP