Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 68

Θέμα: Διαφορές μιας Ε60 6ΚΥΛ. με μιας 4ΚΥΛ.

  1. #11
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι Αρίστο αυτήν την Ασπρούλα την ξέρω,αλλά πολύ ακριβή ρε παιδί μου!!!!και την έχει και πάνω από 2 μήνες και δεν λέει να την κατεβάσει!!!όσο για το Γερμανικό,καλό κομμάτι και Diesel,αλλά δεν ξέρω πλέον πόσο πάει το τελωνείο ώστε να φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία,μήπως υπάρχει κανείς ενήμερος?
    • Επίσης και αυτό ψιλοβλέπετε!!
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/793139/
    ''One love three letters'' .....BMW

  2. #12
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Αρίστο αυτήν την Ασπρούλα την ξέρω,αλλά πολύ ακριβή ρε παιδί μου!!!!και την έχει και πάνω από 2 μήνες και δεν λέει να την κατεβάσει!!!όσο για το Γερμανικό,καλό κομμάτι και Diesel,αλλά δεν ξέρω πλέον πόσο πάει το τελωνείο ώστε να φέρεις αυτοκίνητο από Γερμανία,μήπως υπάρχει κανείς ενήμερος?
    • Επίσης και αυτό ψιλοβλέπετε!!
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/793139/
    αυτο ομως κανει 27.000 δηλ.1 ευρω παραπανω!!!!δε γινετε.....

  3. #13
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστά δεν το παίρνω,και αμα δείς έχει και 27000χλμ.δηλαδή χιλιόμετρο και Ευρώ...
    ''One love three letters'' .....BMW

  4. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φάνη ξέχασε εξακύλινδρους ήχους, βενζίνες κλπ και πάρε το 520d (1995cc td) είτε του 2005 με τα 163 άλογα, είτε του 2007 το facelift με τα 177 άλογα.. και τα δύο γίνονται 200+ άλογα χαλαρά, με 300-400 ευρώ... (το δεύτερο είναι ακόμα πιο οικονομικό σε κατανάλωση) ή το αφήνεις και όπως το γέννησε η μαμά του... είναι λίγο πιο ακριβά σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, αλλά αν γενικά κάνεις χιλιόμετρα δεν θα το μετανιώσεις ποτέ... ξεχνάς τι σημαίνει καύσιμο..

  5. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    ΦΑΝΗΣ (02-08-10)

  6. #15
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάνη ξέχασε εξακύλινδρους ήχους, βενζίνες κλπ και πάρε το 520d (1995cc td) είτε του 2005 με τα 163 άλογα, είτε του 2007 το facelift με τα 177 άλογα.. και τα δύο γίνονται 200+ άλογα χαλαρά, με 300-400 ευρώ... (το δεύτερο είναι ακόμα πιο οικονομικό σε κατανάλωση) ή το αφήνεις και όπως το γέννησε η μαμά του... είναι λίγο πιο ακριβά σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, αλλά αν γενικά κάνεις χιλιόμετρα δεν θα το μετανιώσεις ποτέ... ξεχνάς τι σημαίνει καύσιμο..
    Αμαν ρε Νίκο φωτιές μας βάζεις πάλι!!!λές diesel??καλό είναι το ξέρω,αλλά από θέμα κόστος συντήρησης τι λέει?και εγώ που νόμιζα ότι θα μου έλεγες χτύπα 6κυλ.με κλειστά μάτια,αρα το πράγμα θέλει καλό ψάξιμο,περιμένω κι άλλες πληροφορίες γενικά από σένα,μιας και είσαι γνώστης πολλών πραγμάτων πάνω στα Ε60.... Επίσης το θετικό είναι την εγκριση πετρελαιοκινητήρων στις 2 μεγάλες πόλεις...
    ''One love three letters'' .....BMW

  7. #16
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα 4κυλινδρα τσιμπανε λαδι οπως τα 6κυλινδρα???

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  8. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδια ερωτηση!!!!!!1 αναφερθηκε πιο πανω οτι ο 6κυλινδρος βελτιωνεται ευκολα με δοκιμασμενες λυσεις!!ποιες ειναι αυτες?εχουμε πει κατα καιρους οτι ο Μ54 δεν μπορεις να τον βελτιωσεις και τοσο ευκολα ατμοσφαιρικα η εστω δεν συμφερει-δεν αξιζει τον κοπο!!2 Αρη ειπες καπου πιο πανω οτι με το 4κυλινδρο εποφελειται απ τα 1995cc !!!τι εννοεις?τα ιδια τελη κυκλοφοριας και την ιδια ασφαλεια δεν εχουν?ποια η διαφορα τους?
    ετσι για να μαθαινουμε και μεις μερικα χρησιμα πραγματακια !!!!!!

  9. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... κατά προτίμηση Ασπρο και 2 επιλογή Μαύρο,και τιμή μέχρι 26999 μοντέλου 2006-2009....τα τεκμήρια δεν με πειράζουν αλλά με πειράζουν άλλα.....
    Γεια σου Φανη. Αν ψαχνεις για μοντελο 06-09 τοτε ψαχνεις αποκλειστικα για LCΙ διοτι ο 6κυλινδρος σταματησε την παραγωγη του στο Ε60 το 2005. Συμφωνω & με την αποψη του Νικολα περι diesel, μεγαλη αυτονομια και κατα πολυ λιγοτερη καταναλωση σε καυσιμα, οπως επισης και με την γνωμη του Αρη. Βρισκεις μια "καθαρη" 6κυλινδρη χωρις Μ pack και τα λεφτα που γλιτωνεις τα ριχνεις στο "σωστο lοοκ"

  10. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μ54Β22....εξακυλινδρος και τα μυαλα στα καγκελα!
    Τωρα και η λυση του πετρελαιου...ειναι ακρως δελεαστικη
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  11. #20
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ερωτηση!!!!!!1 αναφερθηκε πιο πανω οτι ο 6κυλινδρος βελτιωνεται ευκολα με δοκιμασμενες λυσεις!!ποιες ειναι αυτες?εχουμε πει κατα καιρους οτι ο Μ54 δεν μπορεις να τον βελτιωσεις και τοσο ευκολα ατμοσφαιρικα η εστω δεν συμφερει-δεν αξιζει τον κοπο!!2 Αρη ειπες καπου πιο πανω οτι με το 4κυλινδρο εποφελειται απ τα 1995cc !!!τι εννοεις?τα ιδια τελη κυκλοφοριας και την ιδια ασφαλεια δεν εχουν?ποια η διαφορα τους?
    ετσι για να μαθαινουμε και μεις μερικα χρησιμα πραγματακια !!!!!!
    Πάνο, οι εύκολες και δοκιμασμένες λύσεις είναι : 1) τρίλιτρος plug & play 2) kompressor επίσης plug & play.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP